Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους και καλο σαβατοκυριακο!τελικα το αποφασισα θα περασω κ εγω την cloydy G3 2.0 με kernel dorinmax 8.0.1 με τις ρυθμισεις πoυ ειπε ο vag και βλεπουμε.back up και ξεκινω.κανουμε fyll wipe?ολα τα τικαρουμε?

 

ολα εκτος απο internal storage , δηλ αρχεια , φωτογραφιες κλπ κλπ

wipe cache , dalvik cache , system , data

LG G2 32GB WHITE, 1+ 5T WHITE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν εχεις Philz touch recovery τοτε clean to install a new rom και τα κανει μονο του οσα χρειαζεται για να καθαρισει το κινητο ετσι ωστε να φλασαρεις τη νεα ρομ.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ την περασα και εγω την cloudyG3 2.0 .αλλα δεν με ενθουσιασε και πολυ μαλλον δεν εχει κατσει καλα γιατι δεν ειναι κ τοσο smoothe το κινητο.kernel εβαλα τον 8.0.1 .εντυπωσεις σε 2-3 μερες μπας κ στρωσει καλυτερα.

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με cloudyG3 2.0 το widget του task manager το εχω κανονικα!

Οπως επισης και τον task manager.

Οταν κανεις εγκατασταση τη rom (π.χ. cloudyG3 2.0) σε καποιο σημειο στη διαδικασια εγκαταστασης σε ρωταει ποιες εφαρμογες να κανει προεγκατασταση, εκει ο task manager δεν ειναι τσεκαρισμενος, πρεπει να τον τσεκαρεις αν τον θελεις;)

 

Εγώ έχω βάλει το Clean Master έχει widget καθαρισμού στη οθόνη , και το σπουδαίο που είδα είναι οτι όταν κάνεις απεγκατασταση μια εφαρμογή σε ειδοποιεί τι αρχεία εχει αφήσει και σε ρωτά αν θέλεις να τα καθαρίσει....;)

 

http://s6.postimg.org/o9ao9qpip/Screenshot_2014_10_04_15_44_19.png

image free hosting

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει το Clean Master έχει widget καθαρισμού στη οθόνη , και το σπουδαίο που είδα είναι οτι όταν κάνεις απεγκατασταση μια εφαρμογή σε ειδοποιεί τι αρχεία εχει αφήσει και σε ρωτά αν θέλεις να τα καθαρίσει....;)

 

http://s6.postimg.org/o9ao9qpip/Screenshot_2014_10_04_15_44_19.png

image free hosting

Το widget του task manager βασικα δεν το χρησιμοποιω.

1ον γιατι εχω nova prime

και 2ον γιατι δε βλεπω το λογο να κλεινεις καθε λιγο τις εφαρμογες που τρεχουν, ειδικα αν εχεις greenify!

Το clean master το ειχα καποτε και 'γω στο galaxy s2, γιατι νομιζω οτι βοηθουσε στη μπαταρια!

Τωρα στο G2 εχω μονο το greenify και νομιζω οτι αρκει........ δε χρειαζεται τιποτε αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Α) το cleanmaster το έχουμε μόνο και μόνο για να καθαρίζουμε τη συσκευή από αχρείαστα αρχεία και τίποτε άλλο.

 

Β) η αυτονομία της μπαταρίας έχει μειωθεί δραματικά το τελευταίο καιρό, το έχετε προσέξει? Κάτι απροσδόκητα lag που δεν είχατε ποτέ με αυτό το κινητό τα έχετε δει ??? Αν ναι, ξέρετε γιατί??? Δεν φταίει ούτε ο kernel, ούτε η rom. Αιτία είναι τα νέα Google play services!! Από 6.1 (και άνω) υπάρχουν νέες ρυθμίσεις για Google wear και Google fit εξαιτίας του επερχόμενου android L και τα πράγματα έχουνε γίνει λίγο σαλάτα . Τρεις, τέσσερεις ώρες SOT με το ζόρι.

 

Τις τελευταίες μέρες μετά από πολύ πολύ μελέτη και αλλαγή 3ων διαφορετικών ρομ (cloudy stock, g3, Mahdi) κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα. Η μπαταρία κυμαίνονταν στα ίδια πλαίσια. Προσπάθησα να σώσω την κατάσταση με Unbounce, Greenify, Disable service αλλά τα ίδια. Υπήρχαν wake locks μέχρι και 40 λεπτών από τα play services, πράγμα που δεν το είχα ξαναδεί ποτέ. Μια έρευνα στο web θα με επιβεβαιώσει. Και τι έκανα? Απενεργοποίησα τις ενημερώσεις των play services, επανήρθα στα 5,1 κάτι, με cloudystock + Bruce kernel + unbounce + greenify και ξαναείδα χρόνους δοξασμένους (SOT 7:34 σε 22% μπαταρία με ανοικτά συνέχεια συγχρονισμό και wifi, όχι locations, όχι Bluetooth, όχι nfc, 1 - 1,5 ώρες ομιλία). Δυστυχώς δεν έχω screenshot.

 

Είδα έναν τύπο σε ένα forum με cloudy g3, είχε 5 ώρες SOT με φυσιολογική χρήση και έκανε πάρτι. Εκεί καταλήξαμε λοιπόν? Δεν πήρα τη συσκευή για τα animation της, αλλά για την μπαταρία της! Φαντάζομαι και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Ειδάλλως θα αγόραζα ένα nexus 5 και θα καθαριζα.

 

Γ) Μην παίζετε με το task manager. Free ram is unused ram σε android. Μην καθαρίζετε αν δεν γνωρίζετε. Για να δώστε ένα μικρό boost από lag στη συσκευή χωρίς προβλήματα δοκιμάστε την εφαρμογή fast reboot.

Edited by androidaddict
HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

Α) το cleanmaster το έχουμε μόνο και μόνο για να καθαρίζουμε τη συσκευή από αχρείαστα αρχεία και τίποτε άλλο.

 

Β) η αυτονομία της μπαταρίας έχει μειωθεί δραματικά το τελευταίο καιρό, το έχετε προσέξει? Κάτι απροσδόκητα lag που δεν είχατε ποτέ με αυτό το κινητό τα έχετε δει ??? Αν ναι, ξέρετε γιατί??? Δεν φταίει ούτε ο kernel, ούτε η rom. Αιτία είναι τα νέα Google play services!! Από 6.1 (και άνω) υπάρχουν νέες ρυθμίσεις για Google wear και Google fit εξαιτίας του επερχόμενου android L και τα πράγματα έχουνε γίνει λίγο σαλάτα . Τρεις, τέσσερεις ώρες SOT με το ζόρι.

 

Τις τελευταίες μέρες μετά από πολύ πολύ μελέτη και αλλαγή 3ων διαφορετικών ρομ (cloudy stock, g3, Mahdi) κατέληξα σε αυτό το συμπέρασμα. Η μπαταρία κυμαίνονταν στα ίδια πλαίσια. Προσπάθησα να σώσω την κατάσταση με Unbounce, Greenify, Disable service αλλά τα ίδια. Υπήρχαν wake locks μέχρι και 40 λεπτών από τα play services, πράγμα που δεν το είχα ξαναδεί ποτέ. Μια έρευνα στο web θα με επιβεβαιώσει. Και τι έκανα? Απενεργοποίησα τις ενημερώσεις των play services, επανήρθα στα 5,1 κάτι, με cloudystock + Bruce kernel + unbounce + greenify και ξαναείδα χρόνους δοξασμένους (SOT 7:34 σε 22% μπαταρία με ανοικτά συνέχεια συγχρονισμό και wifi, όχι locations, όχι Bluetooth, όχι nfc, 1 - 1,5 ώρες ομιλία). Δυστυχώς δεν έχω screenshot

 

Γ) Μην παίζετε με το task manager. Free ram is unused ram σε android. Μην καθαρίζετε αν δεν γνωρίζετε. Για να δώστε ένα μικρό boost από lag στη συσκευή χωρίς προβλήματα δοκιμάστε την εφαρμογή fast reboot.

Για το Β συμφωνώ και βασική αιτία είναι τα location services (location reporting) καθώς και τα wakelocks που χρειάζονται για το android device manager αντίστοιχο του find my iPhone.

Αν τα κλείσεις αυτά τότε δεν έχεις wakelocks. (nlp............)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

@djkostas20 νομίζεις δεν το γνώριζα? Ή νομίζεις ότι δεν τα απενεργοποίησα? Κάπου γράφω ότι είχα χρησιμοποιήσει και την εφαρμογή disable services. Και όμως δεν είναι αυτά στο νέο update το πρόβλημα Edited by androidaddict
HTC Desire > Samsung Galaxy S2 > LG G2 , Nexus 7
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου δώσει λινκ με ολους τους κερνελ του cloudyfa? Ψάχνω τους 2 τελευταίους που έχει φτιαξει 1.5--1.6..και δεν μπορω να τους βρω!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ, το λιγότερο που μπορώ να κάνω για να σας πείσω. :D

Για πες λίγο το gplay services το πήρες από τα gapps ή το βρήκες κάπου σαν apk;

Link to comment
Share on other sites

Εσείς όταν αλλαζετε κερνελ κάνετε κ τα wipes η κατευθείαν install zip??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς όταν αλλαζετε κερνελ κάνετε κ τα wipes η κατευθείαν install zip??

Wipe cache,dalvik cache αν θέλεις και χωρίς wipe γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Wipe cache,dalvik cache αν θέλεις και χωρίς wipe γίνεται.

 

Ευχαριστώ Βαγγέλη. Θα τον βγάλω τον bruce li.μετα απο μια δυο εβδομαδες ποτε τον έβαλα.πλεος τις τελευταίες μέρες ρουφάει την μπαταρία νεράκι...δεν έμεινα ευχαριστημένος! Θα ξαναβαλω τον cloudy 1.5 που ειχα

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βαγγέλη. Θα τον βγάλω τον bruce li.μετα απο μια δυο εβδομαδες ποτε τον έβαλα.πλεος τις τελευταίες μέρες ρουφάει την μπαταρία νεράκι...δεν έμεινα ευχαριστημένος! Θα ξαναβαλω τον cloudy 1.5 που ειχα

Βάλε τον καινούριο dorinanx με τις ρυθμίσεις που έδωσα;)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τον καινούριο dorinanx με τις ρυθμίσεις που έδωσα;)

 

τον 8,0 η τον 8,1 που βγηκε μετα??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο 8.0.1;)

 

τον εβαλα βαγγελη..εβαλα και τις ρυθμισεις σου..θα περιμενω 3-4 μερες να δω πως παει..αλλαα για να το λες εσυ.πιστευω θα ειναι εγγυηση!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

τον εβαλα βαγγελη..εβαλα και τις ρυθμισεις σου..θα περιμενω 3-4 μερες να δω πως παει..αλλαα για να το λες εσυ.πιστευω θα ειναι εγγυηση!!

Και εγώ μόλις ένα ολοκληρωμένο κύκλο φόρτισης έχω κάνει η μπαταρία δείχνει καλή μετά τους 3 κύκλους θα έχω ασφαλή συμπεράσματα. Αλλά εκεί που υπερτερεί είναι στην ταχύτητα;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μετα απο πολλα πειραγματα στο κινητο μαλλον μπρικαρε... Δεν μπορω να μπω σε download mode με τιποτα ....Οταν ανοιγω το κινητο μετα το lg logo μου εμφανιζει μαυρη οθονη ..... Τι να κανω παει το κινητο να αρχησω να κλαιω ;;;
Never give up
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μετα απο πολλα πειραγματα στο κινητο μαλλον μπρικαρε... Δεν μπορω να μπω σε download mode με τιποτα ....Οταν ανοιγω το κινητο μετα το lg logo μου εμφανιζει μαυρη οθονη ..... Τι να κανω παει το κινητο να αρχησω να κλαιω ;;;

 

Το κινητό το βλέπει το pc ??? αν ναι πέρνα την μαμά Rom με LG Flash Tool ...! ψάξε λιγο και στο xda-developers..!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το βλέπει το pc ??? αν ναι πέρνα την μαμά Rom με LG Flash Tool ...! ψάξε λιγο και στο xda-developers..!

Οχι δεν μπορω να περασω την μαμα ρομ γιατι δεν μπορω να μπω σε download mode...

Never give up
Link to comment
Share on other sites

Με power button και volume down δεν μπορεις να κανεις δουλεια;Να μπεις recovery δηλαδη και επαναφορα εργοστασικαων ρυθμισεων.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...