Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Cosmote ειμαι και εγω και ναι ισχύει οτι το κάνει. Δεν ξέρω τι φταίει ακριβώς. Είναι hardware, software, kolocosmote?

 

Τι ρομ φορας και τι modem/baseband?

Αν και το βλεπω να ναι θεμα παροχου :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι ρομ φορας και τι modem/baseband?

Αν και το βλεπω να ναι θεμα παροχου :p

Σε οτι ρομ και να εχω το παθαίνω τωρα φοράω ενος φίλου την προ με βγαλμενα ολα τα σκουπίδια απο μεσα. Οχι πάντα και χωρις να με επηρεάζει. ΚΚ baseband

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Οποτε μαλλον η cosmote φταει μονο...να μην αρχισω να ψαχνομαι για radios και τετοια :p

 

και γω παρατηρω κατι χαζα,πολλα λευκα σηματα,δηλαδη χαμηλης ποιοτητας σημα(σε σταθερο σημειο παντα)

 

δε ξερω τι παιζει.ισως φλασαρω το modified radio.παντως επιπτωση στη μπαταρια δε βλεπω

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα την flex και την εβγαλα γρήγορα γρήγορα.. τα εικονίδια του flex θεματος απαράδεκτα αλλά το κυριότερο είναι πως δεν εχει να βάλεις τα κουμπιά αφής με την σειρά που σε βολέυουν.. έβαλα την cloudypro 2.0 και ολα καλά μεχρι στιγμής.. το μόνο που θα μου λείψει απο την flex είναι αυτό που αποκρύπτεις τα πλήκτρα σε οποιες εφαρμογές θέλεις..
dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα την flex και την εβγαλα γρήγορα γρήγορα.. τα εικονίδια του flex θεματος απαράδεκτα αλλά το κυριότερο είναι πως δεν εχει να βάλεις τα κουμπιά αφής με την σειρά που σε βολέυουν.. έβαλα την cloudypro 2.0 και ολα καλά μεχρι στιγμής.. το μόνο που θα μου λείψει απο την flex είναι αυτό που αποκρύπτεις τα πλήκτρα σε οποιες εφαρμογές θέλεις..

 

Με exposed και gravity box μπορείς να ρυθμίσεις όποτε θέλεις με διπλό ή παρατεταμένο άγγιγμα οποιουδήποτε κουμπιού να εξαφανίζεται η status και η nav bar και να είσαι full screen.

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα την flex και την εβγαλα γρήγορα γρήγορα.. τα εικονίδια του flex θεματος απαράδεκτα αλλά το κυριότερο είναι πως δεν εχει να βάλεις τα κουμπιά αφής με την σειρά που σε βολέυουν.. έβαλα την cloudypro 2.0 και ολα καλά μεχρι στιγμής.. το μόνο που θα μου λείψει απο την flex είναι αυτό που αποκρύπτεις τα πλήκτρα σε οποιες εφαρμογές θέλεις..

 

καταρχάς υπάρχει modακι που το φλασάρεις και σου αφαιρεί τα απαίσια μαυρα περιθωρια γυρω απο τα εικονιδια.. το αποτελεσμα ειναι πιο ομορφο στα ματια μου απο τα εικονιδια της εργοστασιακής ρομ. υπάρχει και 2ο modaki με το οποιο μικραίνεις και τα κουμπια. επισης εχει επιλογη οπως και στη μαμα ρομ να αλλαξεις τα θεση των κουμπιων

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Με exposed και gravity box μπορείς να ρυθμίσεις όποτε θέλεις με διπλό ή παρατεταμένο άγγιγμα οποιουδήποτε κουμπιού να εξαφανίζεται η status και η nav bar και να είσαι full screen.

 

στην flex είχε το ωραίο οτι για να εμφανίσει πάλι τα κουμπιά απλα τα "έσερνες" προς τα πάνω..με αυτό που λές εσυ πως τα ξαναεμφανίζεις..

 

 

καταρχάς υπάρχει modακι που το φλασάρεις και σου αφαιρεί τα απαίσια μαυρα περιθωρια γυρω απο τα εικονιδια.. το αποτελεσμα ειναι πιο ομορφο στα ματια μου απο τα εικονιδια της εργοστασιακής ρομ. υπάρχει και 2ο modaki με το οποιο μικραίνεις και τα κουμπια. επισης εχει επιλογη οπως και στη μαμα ρομ να αλλαξεις τα θεση των κουμπιων

 

δε βλέπω το λόγο να βάλω modakia αφού δεν έχει το βασικό.. τη θέση των κουμπιών οπως θες εσύ και μεχρι 5.. και φυσικά αναφέρομαι σε αυτή την εικόνα:

http://dl-1.va.us.xda-developers.com/thumbs/2/6/2/9/3/4/8/2629348.jpghttp://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2629348&d=1394755164

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

στην flex είχε το ωραίο οτι για να εμφανίσει πάλι τα κουμπιά απλα τα "έσερνες" προς τα πάνω..με αυτό που λές εσυ πως τα ξαναεμφανίζεις..

 

Σου βγαζει επιλογή οταν πατησεις παρατεταμενα το πιδω κουμπι κάτω από την επανεκκίνηση. Επίσης αν θέλεις μπορει αυτόματα να σου βγαζει τα pie controls (googlαρε το αν δεν ξερεις τι είναι) οταν λειπει η nav bar. Εγω προσωπικά το θεωρώ οτι καλύτερο.

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα την flex και την εβγαλα γρήγορα γρήγορα.. τα εικονίδια του flex θεματος απαράδεκτα αλλά το κυριότερο είναι πως δεν εχει να βάλεις τα κουμπιά αφής με την σειρά που σε βολέυουν.. έβαλα την cloudypro 2.0 και ολα καλά μεχρι στιγμής.. το μόνο που θα μου λείψει απο την flex είναι αυτό που αποκρύπτεις τα πλήκτρα σε οποιες εφαρμογές θέλεις..

Ολα σχεδον οσα γραφεις είναι λαθος.. Με αποκορύφωμα οτι δεν μπορείς να βαλεις τα κουμπιά με τη σειρα που θελεις.. Υπαρχει αυτη η επιλογη, οπως και για 5 κουμπιά φυσικα με οποια σειρά. Χωρις κανενα mod. Όπως και τα εικονίδια, υπάρχουν και αλλα θεματα.. Τα κατεβάζεις και επιλέγεις.. Την εβαλες, την εβγαλες πριν την δεις και εγραψες ενα σωρό που δεν ισχυει τιποτε..

Link to comment
Share on other sites

Ολα σχεδον οσα γραφεις είναι λαθος.. Με αποκορύφωμα οτι δεν μπορείς να βαλεις τα κουμπιά με τη σειρα που θελεις.. Υπαρχει αυτη η επιλογη, οπως και για 5 κουμπιά φυσικα με οποια σειρά. Χωρις κανενα mod. Όπως και τα εικονίδια, υπάρχουν και αλλα θεματα.. Τα κατεβάζεις και επιλέγεις.. Την εβαλες, την εβγαλες πριν την δεις και εγραψες ενα σωρό που δεν ισχυει τιποτε..

 

λαθος ξελαθος το οτι τα εικονίδια είναι απαράδεκτα ειναι γουστο μου και δε νομιζω πως θα έπρεπε να σε νοιάζει αν μου αρεσανε ή όχι.

 

οσο για τα 5 κουμπιά εγω έβαλα την cloudyflex 2.1 και μου έβγαλε αυτο:

http://cdn-static.zdnet.com/i/r/story/70/00/027635/lg-g-flex-buttons-200x355.jpg?hash=Amx2MwpjZm&upscale=1

 

τωρα αν εσένα σου βγάζει κάτι άλλο παω πάσο.

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

λαθος ξελαθος το οτι τα εικονίδια είναι απαράδεκτα ειναι γουστο μου και δε νομιζω πως θα έπρεπε να σε νοιάζει αν μου αρεσανε ή όχι.

 

οσο για τα 5 κουμπιά εγω έβαλα την cloudyflex 2.1 και μου έβγαλε αυτο:

http://cdn-static.zdnet.com/i/r/story/70/00/027635/lg-g-flex-buttons-200x355.jpg?hash=Amx2MwpjZm&upscale=1

 

τωρα αν εσένα σου βγάζει κάτι άλλο παω πάσο.

 

Φίλε stred το NFC εσύ το έχεις ανοιχτό; το χρησιμοποιείς; αν όχι να το απενεργοποιησεις γιατί τρώει μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stred το NFC εσύ το έχεις ανοιχτό; το χρησιμοποιείς; αν όχι να το απενεργοποιησεις γιατί τρώει μπαταρία

 

όχι κλειστό το έχω, δεν είναι απο την δικιά μου συσκευή το screenshot.. ty anyway..:)

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Ολα σχεδον οσα γραφεις είναι λαθος.. Με αποκορύφωμα οτι δεν μπορείς να βαλεις τα κουμπιά με τη σειρα που θελεις.. Υπαρχει αυτη η επιλογη, οπως και για 5 κουμπιά φυσικα με οποια σειρά. Χωρις κανενα mod. Όπως και τα εικονίδια, υπάρχουν και αλλα θεματα.. Τα κατεβάζεις και επιλέγεις.. Την εβαλες, την εβγαλες πριν την δεις και εγραψες ενα σωρό που δεν ισχυει τιποτε..

 

Εικονίδια απο που κατεβαζω?? Όχι πως δεν μου αρέσουν αυτά αλλά θέλω να συμπλήρωσε κ αλλά...!!!

Κ κάτι ακόμη. Πως επαναφερω με titanium μονο τα εισερχόμενα μηνύματα μου?? Πως λέγετε το αρχείο που εχει δημιουργήσει το titanioum για τα sms..???

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

λαθος ξελαθος το οτι τα εικονίδια είναι απαράδεκτα ειναι γουστο μου και δε νομιζω πως θα έπρεπε να σε νοιάζει αν μου αρεσανε ή όχι.

 

οσο για τα 5 κουμπιά εγω έβαλα την cloudyflex 2.1 και μου έβγαλε αυτο:

http://cdn-static.zdnet.com/i/r/story/70/00/027635/lg-g-flex-buttons-200x355.jpg?hash=Amx2MwpjZm&upscale=1

 

τωρα αν εσένα σου βγάζει κάτι άλλο παω πάσο.

Ok, εχει, εχεις δικιο σε αυτο. Το ειχα ξεχασει γιατί εχω tweakbkox. Ασε που δε χρησιμοποιω παραπάνω. Η σειρα παντως αλλαζει. Εχει επιλογη. Απλα δεν την ειδες. Δεν είναι στο μενου της φωτο. Είναι στο αμεσως παρακατω.

Επίσης το σημαντικοτερο σε μια ρομ είναι πως δουλευει. Τι smoothness εχει, τι μπαταρια καταναλωνει κλπ. Οχι η εμφάνιση που οποιος εχει custom αργα ή γρήγορα θα αλλαξει τα παντα..

Βεβαια αναμεσα στις 2 ρομ που συγκρίνεις, ειναι 99.99% ιδιος κωδικας, οποτε δεν εχει νοημα να γραψεις ουτε θετικά ούτε αρνητικα. Ποσο μαλλον στο υφος που γραφεις εσυ..

Οσο γι αυτο που γραφεις οτι σου λείπει απο τη flex, τα κουμπιά που κρυβονται, γίνεται και στη stock με app settings + exposed framework.

.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εικονίδια απο που κατεβαζω?? Όχι πως δεν μου αρέσουν αυτά αλλά θέλω να συμπλήρωσε κ αλλά...!!!

Κ κάτι ακόμη. Πως επαναφερω με titanium μονο τα εισερχόμενα μηνύματα μου?? Πως λέγετε το αρχείο που εχει δημιουργήσει το titanioum για τα sms..???

Στη flex δεν τα εχω δοκομασει γιατί παντα βαζω nova, αλλα μερικα πχ εχει εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2678514

Δε νομιζω να μη δουλεύουν λογω flex..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Ok, εχει, εχεις δικιο σε αυτο. Το ειχα ξεχασει γιατί εχω tweakbkox. Ασε που δε χρησιμοποιω παραπάνω. Η σειρα παντως αλλαζει. Εχει επιλογη. Απλα δεν την ειδες. Δεν είναι στο μενου της φωτο. Είναι στο αμεσως παρακατω..

 

χμμ.. αυτό με ενδιαφέρει πραγματικά.. είσαι σίγουρος πως αλλάζει με ότι σειρά θες? απο κάπου αλλού? γιατι αν είναι έτσι οντως δε το έιδα..:wacko:

εγω για παράδειγμα θέλω menu-home-back-drop down.. αλλιως με εκνευρίζει και δε μπορω να το δουλέψω :lol:

 

αν είναι οντως έτσι την ξαναβάζω άνετα..καθώς το hide soft keys ειδικά στα games+gps είναι must και δουλευει πολύ καλα.

 

Υ.Γ.

τα εικονίδια δεν είναι πρόβλημα καθώς μπορείς να βγάλεις το θέμα του flex και να βάλει το original lg το οποιο εχει παρόμοια με του g2.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης το σημαντικοτερο σε μια ρομ είναι πως δουλευει. Τι smoothness εχει, τι μπαταρια καταναλωνει κλπ. Οχι η εμφάνιση που οποιος εχει custom αργα ή γρήγορα θα αλλαξει τα παντα..

Βεβαια αναμεσα στις 2 ρομ που συγκρίνεις, ειναι 99.99% ιδιος κωδικας, οποτε δεν εχει νοημα να γραψεις ουτε θετικά ούτε αρνητικα. Ποσο μαλλον στο υφος που γραφεις εσυ..

Οσο γι αυτο που γραφεις οτι σου λείπει απο τη flex, τα κουμπιά που κρυβονται, γίνεται και στη stock με app settings + exposed framework.

 

το υφος μου ηταν μια χαρά.. εσυ το πήρες στραβά.. αν ξαναδιάβαζες θα έβλεπες πως εγραψα καθαρά πως την έβγαλα μόνο για τα soft keys.. στην τελική αυτό ειναι το ωραίο με το g2 αυτή τη στιγμη πως έχεις επιλογές....στην τελική και ο ίδιος ο cloudy να ήσουν δεν έθαψα την δουλειά του, δικιά του rom είχα(cloudystock), δικιά του έβαλα (flex),δικιά του κατέληξα (pro).

 

σωστό για το app settings+exposed το είχα ξαναδιαβάσει αλλα δεν θυμόμουν πως λεγόταν.immersive mode ή κάπως έτσι.. έχεις ιδέα τα κουμπιά εκει πως ξαναεμφανίζονται?

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

χμμ.. αυτό με ενδιαφέρει πραγματικά.. είσαι σίγουρος πως αλλάζει με ότι σειρά θες? απο κάπου αλλού? γιατι αν είναι έτσι οντως δε το έιδα..:wacko:

εγω για παράδειγμα θέλω menu-home-back-drop down.. αλλιως με εκνευρίζει και δε μπορω να το δουλέψω :lol:

 

αν είναι οντως έτσι την ξαναβάζω άνετα..καθώς το hide soft keys ειδικά στα games+gps είναι must και δουλευει πολύ καλα.

 

Υ.Γ.

τα εικονίδια δεν είναι πρόβλημα καθώς μπορείς να βγάλεις το θέμα του flex και να βάλει το original lg το οποιο εχει παρόμοια με του g2.

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το υφος μου ηταν μια χαρά.. εσυ το πήρες στραβά.. αν ξαναδιάβαζες θα έβλεπες πως εγραψα καθαρά πως την έβγαλα μόνο για τα soft keys.. στην τελική αυτό ειναι το ωραίο με το g2 αυτή τη στιγμη πως έχεις επιλογές....στην τελική και ο ίδιος ο cloudy να ήσουν δεν έθαψα την δουλειά του, δικιά του rom είχα(cloudystock), δικιά του έβαλα (flex),δικιά του κατέληξα (pro).

 

σωστό για το app settings+exposed το είχα ξαναδιαβάσει αλλα δεν θυμόμουν πως λεγόταν.immersive mode ή κάπως έτσι.. έχεις ιδέα τα κουμπιά εκει πως ξαναεμφανίζονται?

 

Αυτό δεν ειδες:

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2014-04-26-11-00-51_zpsxnvxtjtv.png

Edit, εκτος και αν υπαρχει το μενου λογω του tweakbox, δεν το ειχα σκεφτει αυτο.. Μαλλον κάποιος που δεν εχει tweakbox πρεπει να το επιβεβαιώσει..

Ετσι και αλλιως γο tweakbox ειναι must οποια ρομ και να βαλει κανεις..

Αλλα αμα δεν θες μαυρα μενου κρατα την stock. Με το app settings δουλευει ακριβως όπως και στη flex η αποκριψη κουμπιων σε όποια εφαρμογη θες. Βαλτο και θα δεις.

Το immersive ειναι αλλο πράγμα.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ειδες:

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2014-04-26-11-00-51_zpsxnvxtjtv.png

Edit, εκτος και αν υπαρχει το μενου λογω του tweakbox, δεν το ειχα σκεφτει αυτο.. Μαλλον κάποιος που δεν εχει tweakbox πρεπει να το επιβεβαιώσει..

Ετσι και αλλιως γο tweakbox ειναι must οποια ρομ και να βαλει κανεις..

Αλλα αμα δεν θες μαυρα μενου κρατα την stock. Με το app settings δουλευει ακριβως όπως και στη flex η αποκριψη κουμπιων σε όποια εφαρμογη θες. Βαλτο και θα δεις.

Το immersive ειναι αλλο πράγμα.

 

βασικά καλό θα ήταν να μας το επιβεβαιώσει κάποιος.. ετσι απο περιέργεια πια..

 

λοιπόν έβαλα τα app settings.. τρομερό το immersive mode, μια χαρα.. ευχαριστω.

 

απο περιέργεια.. το κινητό το είχα σε art mode(τρομερά γρήγορο) και όταν έκανε το reboot για να μπεί το χposed ξαναγύρισε σε dalvik mode..

1)το εκανε το xposed επίτηδες?

2)είναι κάποιο safety feature μην τυχων δε δουλευει το art mode ωστε να γυρνάει σε κανονικό?

 

edit: βρήκα αυτο:

Xposed isn't compatible with ART, I can't say yet whether it will be in the future (will require a major rewrite if possible at all). As you would get into a bootloop if you try to combine Xposed+ART, Xposed automatically resets the choice to "Dalvik". If you want to test ART, you must uninstall the framework.

 

το οποίο είναι απο 23rd November 2013.. δε ξέρω αν ισχύει ακόμα..

Edited by stred
dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Το xposed δεν έχει γραφτεί ακόμα να δουλευει σε art, οποτε μαλλον στο γυρισε αυτοματα σε davlink. Αν θες xposed, μονο davlink για την ωρα..
Link to comment
Share on other sites

τα softkeys εγώ σε όποια ρομ βάζω τα εξαφανίζω εντελώς και δουλεύω με all in one gestures και lmt
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς xposed Δεν γίνεται να δουλέψω εγώ! Το art Δεν έχει εμφανη διαφορά ,επίσης έχει μια κατανάλωση παραπάνω Κ δεν θα έπρεπε. Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς xposed Δεν γίνεται να δουλέψω εγώ! Το art Δεν επανένταξη διαφορά ,επίσης έχει μια κατανάλωση παραπάνω Κ δεν θα έπρεπε.

 

ρε πριοξξξ με απογοητευεις..βαλε μια αοσπ να γουσταρεις!

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

ρε πριοξξξ με απογοητευεις..βαλε μια αοσπ να γουσταρεις!

 

Εμένα με έχεις πείσει πάντως και θα τη δοκιμάσω. Το ραδιόφωνο παίζει με spirit? Λέω να τη δοκιμάσω με art.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...