Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δοκιμασε κανενας την CloudyG2 3.0;

Δεν είναι για το δικό μας μοντελο (D802) αυτή η rom! Eίναι για το Κορεατικο (F320)......

Link to comment
Share on other sites

root με το iroot, οδηγίες στο πρώτο ποστ. Δε θα έχεις κανένα θέμα αν γίνει όπως λέει

Θέμα θα έχεις με την εγγύηση αν δεν μπορείς να το γυρίσεις σε στοκ κατάσταση

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....εχω κανει ροοτ το κινητο μου με stump root....αμα του βαλω την stock 4.4.2 με το flash tool θα φαινεται οτι ειναι ροοτ;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....εχω κανει ροοτ το κινητο μου με stump root....αμα του βαλω την stock 4.4.2 με το flash tool θα φαινεται οτι ειναι ροοτ;;

Η απάντηση εδώ είναι λίγο......περίεργη!

Φαινομενικά όχι, δεν θα φαίνεται ότι το είχες ρουτάρει και θα είσαι εντάξει στο θέμα της εγγύησης!! Αλλά...... όταν θα μπαίνεις σε Download mode θα σου γράφει "ROOTED". Αυτό μη σ' ανησυχεί όμως, ειναι ενα ας το πούμε bug του G2 στη KitKat, το βγάζει και σ' αυτούς που δε ρούταραν ποτέ!!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση εδώ είναι λίγο......περίεργη!

Φαινομενικά όχι, δεν θα φαίνεται ότι το είχες ρουτάρει και θα είσαι εντάξει στο θέμα της εγγύησης!! Αλλά...... όταν θα μπαίνεις σε Download mode θα σου γράφει "ROOTED". Αυτό μη σ' ανησυχεί όμως, ειναι ενα ας το πούμε bug του G2 στη KitKat, το βγάζει και σ' αυτούς που δε ρούταραν ποτέ!!

 

Γι αυτο και το λεω επειδη το εχω ξανα κανει στοκ και εγραφε ακομα rooted με κοκκινα γραμματα.....σε ενα thread στο xda λεει πως να λεει unrooted....αλλα ο τροπος ειναι αυτος που εκανα φλασαρσ την ρομ με KDZ αρχειο με το flashtool....γι αυτο και με ανησυχει....μην γινει καμια στραβη....η μηπως φαινετε αμα ειναι ροοτ....

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο και το λεω επειδη το εχω ξανα κανει στοκ και εγραφε ακομα rooted με κοκκινα γραμματα.....σε ενα thread στο xda λεει πως να λεει unrooted....αλλα ο τροπος ειναι αυτος που εκανα φλασαρσ την ρομ με KDZ αρχειο με το flashtool....γι αυτο και με ανησυχει....μην γινει καμια στραβη....η μηπως φαινετε αμα ειναι ροοτ....

Μήπως αυτό που είδες στο xda ήταν με jelly bean; Γιατί αυτό το "κληρονομήσαμε" όταν πήγαμε στην Κit Kat!!

Πάντως εδω και 1.5 χρόνο πoυ έχω το G2 και διαβάζω τo thread, ποτέ δεν ανέφερε κάποιος πρόβλημα μ' αυτό το θέμα, όσο αφορά το service.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτό που είδες στο xda ήταν με jelly bean; Γιατί αυτό το "κληρονομήσαμε" όταν πήγαμε στην Κit Kat!!

Πάντως εδω και 1.5 χρόνο πoυ έχω το G2 και διαβάζω τo thread, ποτέ δεν ανέφερε κάποιος πρόβλημα μ' αυτό το θέμα, όσο αφορά το service.

Δεν θυμαμαι καθολου....το πολυ πολυ αμα χρειαστει θα βαλλω 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Σε ολους γραφει rooted. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αν βαλεις με φλας τουλ το σωστο firmware ουτε ο κορεατης διευθυντης της LG δεν μπορει να καταλαβει οτι καποτε το ρουταρες.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ολους γραφει rooted. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αν βαλεις με φλας τουλ το σωστο firmware ουτε ο κορεατης διευθυντης της LG δεν μπορει να καταλαβει οτι καποτε το ρουταρες.

Εγινε...ευχαριστω....απλα ειδα στο xda οπως ειπα screenshots που ελεγε unrooted

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινεται να συνδεσουμε το κινητο με το πληκτρολογιο και το ποντικι του υπολογιστη; Στο stweaks εχει μια τετοια επιλογη. Το εχει δοκιμασει κανεις να μου πει πως γινεται;

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινεται να συνδεσουμε το κινητο με το πληκτρολογιο και το ποντικι του υπολογιστη; Στο stweaks εχει μια τετοια επιλογη. Το εχει δοκιμασει κανεις να μου πει πως γινεται;

 

με usb otg μια χαρά συνδέεται και ποντίκι και πληκτρολόγιο

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

με usb otg μια χαρά συνδέεται και ποντίκι και πληκτρολόγιο

 

Ααα ωραια τοτε. Μπορεις να μου δωσεις κανα λινκ για να αγορασω κανενα;

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

γράψε usb otg στο ebay ή στο skroutz και θα σου βγάλει ένα κάρο!

 

Ok. Thanks!

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Δύο πολύ γρήγορες ερωτήσεις:

1) Τρέχω στο κινητό από το ΣΚ cyanogenmod και παρ΄όλο που έχω κάνει calibrate χάνει στο 12ωρο έως και 30% σε κατάσταση αδράνεις χωρίς τις πλέον ενεργοβόρες εφαρμογές όπως facebook, messenger etc. Θέλει κι άλλες μέρες για να στρώσει? Έχω κάνει factory reset αλλά τίποτα

2) Αν μέσω recovery πάρω nandroid backup και γυρίσω σε στοκ κατάσταση θα μπορέσω να επαναφέρω τα πάντα μόνο μέσω προγράμματος με root? Χωρίς δηλαδή να ξεκλειδώσω bootloader και να εγκαταστήσω third party recovery;

 

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως δεν είναι τόσο οι συζητήσεις σε Whatsapp, Viber etc όσο οι εφαρμογές που κατά την εισόδό τους κατεβάζουν εξτρά περιεχόμενο αρκετά μεγάλο (πχ παιχνίδι που είναι 80mb στο store και μόλις μπει κατεβάζει ένα gb). Αυτό θα ήθελα μόνο οπωσδήποτε κάτι που δεν κατάφερα με το titanium backup.

 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν γράφω σε λάθος τόπικ. :)

Edited by skidrow
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Δύο πολύ γρήγορες ερωτήσεις:

1) Τρέχω στο κινητό από το ΣΚ cyanogenmod και παρ΄όλο που έχω κάνει calibrate χάνει στο 12ωρο έως και 30% σε κατάσταση αδράνεις χωρίς τις πλέον ενεργοβόρες εφαρμογές όπως facebook, messenger etc. Θέλει κι άλλες μέρες για να στρώσει? Έχω κάνει factory reset αλλά τίποτα

2) Αν μέσω recovery πάρω nandroid backup και γυρίσω σε στοκ κατάσταση θα μπορέσω να επαναφέρω τα πάντα μόνο μέσω προγράμματος με root? Χωρίς δηλαδή να ξεκλειδώσω bootloader και να εγκαταστήσω third party recovery;

 

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως δεν είναι τόσο οι συζητήσεις σε Whatsapp, Viber etc όσο οι εφαρμογές που κατά την εισόδό τους κατεβάζουν εξτρά περιεχόμενο αρκετά μεγάλο (πχ παιχνίδι που είναι 80mb στο store και μόλις μπει κατεβάζει ένα gb). Αυτό θα ήθελα μόνο οπωσδήποτε κάτι που δεν κατάφερα με το titanium backup.

 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν γράφω σε λάθος τόπικ. :)

1)Καποια εφαρμογη μαλλον σου κανει τη ζημια. Κανε καθαρη εγκατασταση και μην εγκαταστησεις τιποτα μεχρι να δεις πως παει η μπαταρια σου.

 

2) Αυτο με τα μεγαλα αρχεια των παιχνιδιων λυνεται αν κρατησεις χειροκινητα back up τον μεγαλο φακελο. Συνηθως βρησκεται στην sdcard/android/data ή obb.

To titanium επιτηδες δεν παιρνει back up τετοιους τεραστιους φακελους εκτος κι αν το επιλεξεις να το κανει.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Δύο πολύ γρήγορες ερωτήσεις:

1) Τρέχω στο κινητό από το ΣΚ cyanogenmod και παρ΄όλο που έχω κάνει calibrate χάνει στο 12ωρο έως και 30% σε κατάσταση αδράνεις χωρίς τις πλέον ενεργοβόρες εφαρμογές όπως facebook, messenger etc. Θέλει κι άλλες μέρες για να στρώσει? Έχω κάνει factory reset αλλά τίποτα

2) Αν μέσω recovery πάρω nandroid backup και γυρίσω σε στοκ κατάσταση θα μπορέσω να επαναφέρω τα πάντα μόνο μέσω προγράμματος με root? Χωρίς δηλαδή να ξεκλειδώσω bootloader και να εγκαταστήσω third party recovery;

 

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως δεν είναι τόσο οι συζητήσεις σε Whatsapp, Viber etc όσο οι εφαρμογές που κατά την εισόδό τους κατεβάζουν εξτρά περιεχόμενο αρκετά μεγάλο (πχ παιχνίδι που είναι 80mb στο store και μόλις μπει κατεβάζει ένα gb). Αυτό θα ήθελα μόνο οπωσδήποτε κάτι που δεν κατάφερα με το titanium backup.

 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν γράφω σε λάθος τόπικ. :)

 

α) Χρησιμοποιησε το wakelock detector ή ampify pro να δεις απο που προερχεται η "διαρροή"

β) Αν κανεις restore απο nandroind backup επανερχεσαι στην κατασταση που εκανες το backup δηλαδα αν ησουν σε κατασταση με ρομ cyanogenmod θα επανελθεις στη cyanogenmod <<σαν να μην περασε μια μερα>>

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νέος dorimanx 9.9.6 beta kernel με νέα εμφάνιση των sttweaks και καλύτερη ποιότητα ήχου σσύμφωνα με το dori
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

η OptimusG3 Rom V1.4.1 τι λεει; ειναι καλη;

 

Eγω προσωπικα δεν την εχω δοκιμασει αλλα κατα γενικη ομολογια στο xda η καλυτερη C3 ported ρομ ειναι του Cloudyfa, επαναλαμβανω στο xda για να μην παρεξηγηθω. Στις ρομς του xda για το G2 συμφωνα με τους Followers η σειρα εχει:

1. CloudyG2 [KK]

2. CyanogenMod 12 (Unofficial)

3. CloudyFlex

4. Pardus HD RoM

5. OptimusG3 Rom V1.4.1

6. CloudyPro II

7. RAYGLOBE FLEX ROM

8. CloudyStock

9. AEONFLEX

10. OptimusPro Rom V4.5

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω εχω ενα πρόβλημα. Είμαι με cloudy g2 2.2 αρκετο καιρό και σήμερα δεν μου αναγνωρίζει τον αποθηκευτικό χώρο. Προσπάθησα να κατεβασω εφαρμογές αλλα τιποτα. Στις ρυθμίσεις, αποθήκευση γραφει 0 και στις εφαρμογές υπολογίζεται.
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...