Jump to content

Doogee Discovery DG500


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ίδια προβλήματα είχα και στο zte router που δίνει ο ote με την vdsl.Πάνω σε αυτό σύνδεσα με lan ένα φθηνό ασύρματο router tenda 300mbps που πήρα απο ebay και σώθηκα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαι να το παραγγειλω.Τι λετε μετα απο την χρηση που του εχετε κανει εχετε μεινει ικανοποιημενοι? Σκεφτομαι να το παρω απο το geekbuying λογω του οτι εχω δει απο το φορουμ οτι ειναι ενα αρκετα αξιοπιστο eshop
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το παραγγειλω.Τι λετε μετα απο την χρηση που του εχετε κανει εχετε μεινει ικανοποιημενοι? Σκεφτομαι να το παρω απο το geekbuying λογω του οτι εχω δει απο το φορουμ οτι ειναι ενα αρκετα αξιοπιστο eshop

Eμένα δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα, αλλά δεν "σκαλίζω" τα τηλέφωνα με αναβαθμήσεις ... αλλά ας απαντήσει και κανένας άλλος που το έχει. :)

Συμφωνώ γιά το geekbuying .

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Eμένα δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα, αλλά δεν "σκαλίζω" τα τηλέφωνα με αναβαθμήσεις ... αλλά ας απαντήσει και κανένας άλλος που το έχει. :)

Συμφωνώ γιά το geekbuying .

 

ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΟΧΟΣ DOOGEE Discovery DG500. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ BLUETOOTH ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΟ ΒΟΥΗΤΟ. ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΗΛ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ. ΚΑΝΩ ΚΛΗΣΗ ΕΓΩ ΑΚΟΥΩ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΣΕ ΗΧΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΡΕΛΟ ΒΟΥΗΤΟ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΩ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Θέλει ενημέρωση λογισμικού που μάλλον δεν θα την δείτε ποτέ σε τέτοιας κατηγορίας κινητά (δεν θα ασχοληθούν ποτέ μαζί σας για τέτοιες μικρολεπτομέρειες, πρόβλημα με bluetooth και Cosmote σε Ελλάδα). Η μόνη λύση είναι να κάτσει κάποιος να βάλει χειροκίνητα τον νέο modem driver στο υπάρχων firmware. Ή να πειράξετε τις ρυθμίσεις στο engineer menu για το bluetooth headset (σε κάποια τηλέφωνα δούλεψε).
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους,

Όπως έχει αναφερθεί σε μερικές συσκευές με παλιότερη ROM (V003) υπάρχει το πρόβλημα με τον λευκό ήχο σε κλήση ή απάντηση όταν είναι συνδεδεμένο το Bluetooth.

Η λύση είναι να περάσετε την καινούργια (V008) η οποία όπως φαίνεται διορθώνει το συγκεκριμένο πρόβλημα. (Σε εμένα τουλάχιστον που είχα V003 και πέρασα την τελεταία, το Bluetooth δούλεψε χωρίς πρόβλημα.)

Τη ROM μπορείται να την κατεβάσετε από το επίσημο site (http://www.doogee.cc/en/gb/xiazai.asp?Page=2) "Firmware Update DG500-0118" ή από (http://www.needrom.com/mobile/dooge-dg500/) ακολουθώντας τις οδηγίες που υπάρχουν στο τελευταίο link. Χρειάζεστε το "Flash_tool.exe" και πιθανόν τους Drivers του τηλεφώνου (Εγώ τους είχα εγκαταστήσει οπότε δεν γνωρίζω αν είναι απαραίτητο ή όχι).

Με κάθε επιφύλαξη για το αποτέλεσμα, καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σε ολους,

εχει πεσει στα χερια μου ενα doogee dg500c (σε αυτο γραφω και την απαντηση μου, 108€ απο ebay), απ'οτι μπορεσα να καταλαβω η μονη σημαντικη διαφορα με το dg500 ειναι η cpu και η gpu.

Το dg500c εχει τον MTK6582 (quad core 1,3ghz) και gpu mali mp400 ενω το dg500 εχει τον MTK6589 (quad core 1,2ghz) και gpu PowerVR sgx 544. αν και το 6582 απ'οσο διαβασα στο ιντερνετ ειναι υποδεεστερο του 6589, λιγοτερη L2 cache, η αλλαγη της gpu και τα 100 επιπλεον Mhz, κανουν μεγαλη διαφορα στο antutu! 17000+ (δοκιμασμενο και απο εμένα) για το DG500C ενω το DG500 βγαζει λιγο πανω απο 12000!

οσο για την μπαταρια 2800mAh πιστευω οτι ανετα θα βγαζει κοντα στις 2 μερες με μετρια χρηση( αυτο που εχω στα χερια μου δεν εχει ολοκληρωσει 2 φορες πληρης φορτισης).

αν και θα το δωσω συντομα στον ιδιοκτητη του οι εντυπωσεις μου ειναι μονο θετικες!

Edited by GsM
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

Όπως έχει αναφερθεί σε μερικές συσκευές με παλιότερη ROM (V003) υπάρχει το πρόβλημα με τον λευκό ήχο σε κλήση ή απάντηση όταν είναι συνδεδεμένο το Bluetooth.

Η λύση είναι να περάσετε την καινούργια (V008) η οποία όπως φαίνεται διορθώνει το συγκεκριμένο πρόβλημα. (Σε εμένα τουλάχιστον που είχα V003 και πέρασα την τελεταία, το Bluetooth δούλεψε χωρίς πρόβλημα.)

Τη ROM μπορείται να την κατεβάσετε από το επίσημο site (http://www.doogee.cc/en/gb/xiazai.asp?Page=2) "Firmware Update DG500-0118" ή από (http://www.needrom.com/mobile/dooge-dg500/) ακολουθώντας τις οδηγίες που υπάρχουν στο τελευταίο link. Χρειάζεστε το "Flash_tool.exe" και πιθανόν τους Drivers του τηλεφώνου (Εγώ τους είχα εγκαταστήσει οπότε δεν γνωρίζω αν είναι απαραίτητο ή όχι).

Με κάθε επιφύλαξη για το αποτέλεσμα, καλή τύχη.

 

Είχα κάνει και παλιότερα post για το πρόβλημα που είχε το Doogee DG500 με το bluetooth και συγκεκριμένα το ότι έβγαζε μόνο θόρυβο όταν μετέφερε ήχο σε ακουστικά bluetooth παλαιότερης γενιάς.

Είχα και εγώ την ROM V003.

Φλασάρισα στο κινητό τη νέα ROM v008, πήγαν όλα μια χαρά και τώρα έχω και ήχο στο bluetooth, και το πρόβλημα διορθώθηκε !

 

Η διαδικασία, όπως αναφέρει και ο φίλος Broko_21 έχει ως εξής:

1. Κατέβασα την ROM από το site της Doogee (http://www.doogee.cc/en/gb/xiazai.asp?Page=2) DG500-0118, Firmware update, "Download Firmware", και την αποσυμπίεσα σε ένα folder.

2. Κατέβασα τους drivers από εδώ (http://www.mediafire.com/download/vb4i1qodr8c8mk4/MT6589+drivers.zip)

3. Κατέβασα το flash_tool (SP_Flash_Tool_v3.1320.0.174) που δεν είναι το τελευταίο αλλά έκανε την δουλειά άριστα. Το κατέβασα από εδώ (http://www.needrom.com/mobile/doogee-dg500/) στο link "Flashtools"

4. Εγκατέστησα τους drivers. Σημείωση : περιέχονται δύο αρχεία : install_driver.exe για 32 bitWindows και installdrv64.exe για 64 bit. Εγώ έχω 64 bit Windows 7 αλλά το installdrv64.exe δεν μου έτρεχε. Έτρεξα το install_driver.exe που υποτίθεται ότι είναι για 32 bit αλλά εγκαταστάθηκε κανονικά.

5. Έτρεξα το flash_tool και επέλεξα το αρχείο "MT6589_Android_scatter_emmc.txt" και πάτησα το κουμπί Upgrade Firmware.

6. Η διαδικασία φλασαρίσματος ξεκινάει και εμφανίζονται έγχρωμα "progress bars" στο κάτω μέρος της οθόνης. 'Όταν εμφανιστεί ένα παραθυράκι με ένα πράσινο κύκλο η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί με επιτυχία.

7. Σημείωση : σε μερικά site αναφέρεται οτι πρέπει να συνδέσεις το τηλέφωνο χωρίς την μπαταρία. Στην δική μου περίπτωση όμως αυτό ΔΕΝ λειτούργησε. Αντίθετα το φλασάρισμα ξεκίνησε όταν το συνέδεσα ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΠΑΝΩ.

8. Αμέσως μετά αποσύνδεσα το τηλέφωνο και το άνοιξα. Η εκκίνηση καθυστερεί αρκετά καθώς αρχικοποιείται το Android και .... η ψυχή σου πάει στην κούλουρη ότι κάτι πήγε στραβά. Όμως με λίγη υπομονή το τηλέφωνο ξεκινάει και λειτουργεί άψογα.

9. Σε μένα έσβησε τις επαφές και τις εγκατεστημένες εφαρμογές, ίσως επειδή είχα αφήσει τσεκαρισμένο το "user data" στο flash_tool. Όμως ΠΡΟΦΑΝΩΣ είχα πάρει τα πάντα Backup και τα ξαναπέρασα σε 1 λεπτό.

10. Οπότε συμβουλή : πάρτε τα πάντα backup πριν επιχειρήσετε οτιδήποτε και θα ... ευγνωμονείτε τον εαυτό σας που είχατε την προνοητικότητα να το κάνετε.

 

Σημείωση : στο site της Doogee μαζί με την ROM υπάρχει ακόμα ένα download που επιγράφεται "Tools & Instructions" που έχει μέσα ένα εργαλείο για φλασάρισμα με όνομα "SP_MDT_exe_v3.1324.00.00" που όμως δεν έχει οδηγίες και φαίνεται αρκετά πιό περίπλοκο σε ρυθμίσεις από αυτό που προαναφέρθηκε. Έτσι κι εγώ το παράτησα για χάρη του SP_Flash_Tool_v3.1320.0.174.

 

Εξαίρετες είναι και οι γενικές οδηγίες του gerstavos2 (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405) που σε βοηθάει να καταλάβεις καλύτερα την διαδικασία.

 

Μπράβο στην Doogee που έβγαλε το upgrade και αποδεικνύει έτσι οτι νοιάζεται για τους πελάτες της και τα προιόντα της.

Θα θέλαμε όμως λίγο καλύτερες οδηγίες τόσο στη σελίδα με τα downloads όπου όλα είναι στα κινέζικα, όσο και για το Firmware Upgrade, για να μην ψάχνουμε σε fora για οδηγίες και διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Υπ'όψιν ότι όπως έγραψα και παλαιότερα, το δικό μου έχει την V003 και συνδέεται με οποιοδήποτε bluetooth χωρίς πρόβλημα, οπότε δεν είναι γενιό σε όλες τις συσκευές. ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα θελω να διαθεσω μεχρι 120 ευρο για αγορα κινητου από κινα εχω διαβασει παρα πολλα σχολια για τα κινητα αυτά θελω κατι το οποιο να εχει ερθει στην ελλαδα και είναι δοκιμασμενο από πολλους και εχει βγει καλο στις 4.5-5 ιντσες αν εχετε κατι να μου προτινετε ? για το doogee 2014 τι λετε ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα θελω να διαθεσω μεχρι 120 ευρο για αγορα κινητου από κινα εχω διαβασει παρα πολλα σχολια για τα κινητα αυτά θελω κατι το οποιο να εχει ερθει στην ελλαδα και είναι δοκιμασμενο από πολλους και εχει βγει καλο στις 4.5-5 ιντσες αν εχετε κατι να μου προτινετε ? για το doogee 2014 τι λετε ?

Να πάρεις το 2014 φίλε μου, πρέπει να είναι πολύ καλό όπως είδα σε ξένα φόρουμ. Εδώ δυστυχώς, όπου και να ρωτήσεις θα σου προτείνουν λενόβο και άλλες 2 μάρκες ....

Ήμουν ο πρώτος που πήρε το DG500 και δεν το μετάνοιωσα ποτέ. Εάν το πάρεις, σου προτείνω το Geekbuing, γιατί έχει πολύ καλή πολιτική, δηλαδή πληρώνουν αυτοί τα μεταφορικά εάν χρειασθεί επισκευή η συσκευή, και επίσης είναι οι μοναδικοί που έχουν το πίσω κάλυμα του τηλεφώνου ως ανταλλακτικό σε διάφορα χρώματα. :)

(Στα 102 ευρώ θα σου βγεί τώρα που το έχουν προσφορά.)

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις το 2014 φίλε μου, πρέπει να είναι πολύ καλό όπως είδα σε ξένα φόρουμ. Εδώ δυστυχώς, όπου και να ρωτήσεις θα σου προτείνουν λενόβο και άλλες 2 μάρκες ....

Ήμουν ο πρώτος που πήρε το DG500 και δεν το μετάνοιωσα ποτέ. Εάν το πάρεις, σου προτείνω το Geekbuing, γιατί έχει πολύ καλή πολιτική, δηλαδή πληρώνουν αυτοί τα μεταφορικά εάν χρειασθεί επισκευή η συσκευή, και επίσης είναι οι μοναδικοί που έχουν το πίσω κάλυμα του τηλεφώνου ως ανταλλακτικό σε διάφορα χρώματα. :)

(Στα 102 ευρώ θα σου βγεί τώρα που το έχουν προσφορά.)

 

Στο Banggood το "κατέβασαν" στα 92,38 Ευρώ ! Και είναι το DG500C Discovery 2 δηλαδή η 2η έκδοση με τον MTK 6582 στα 1.3 GHz που συνδέεται και με micro SD 64 GB. Εγώ το αγόρασα 3 φορές (μία για μένα και 2 για φίλους) από sellers του Aliexpress και ήταν όλοι αξιόπιστοι. Επίσης και το τηλέφωνο είναι άψογο, με μεγάλο προσόν την μπαταρία του (2800 mAh).

Βέβαια "έρχεται" και το Doogee DG550 Dagger 5,5" με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά και octacore!

P.S. Εαν το αγοράσετε από Banggood και κάνετε review έχετε πιθανότητα να σας κάνουν refund το 50% της αξίας του.

Εμένα μου συνέβη για ένα ρολόι που αγόρασα από εκεί. Ψάξτε το...

Link to comment
Share on other sites

Στο Banggood το "κατέβασαν" στα 92,38 Ευρώ ! Και είναι το DG500C Discovery 2 δηλαδή η 2η έκδοση με τον MTK 6582 στα 1.3 GHz που συνδέεται και με micro SD 64 GB. Εγώ το αγόρασα 3 φορές (μία για μένα και 2 για φίλους) από sellers του Aliexpress και ήταν όλοι αξιόπιστοι. Επίσης και το τηλέφωνο είναι άψογο, με μεγάλο προσόν την μπαταρία του (2800 mAh).

Βέβαια "έρχεται" και το Doogee DG550 Dagger 5,5" με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά και octacore!

P.S. Εαν το αγοράσετε από Banggood και κάνετε review έχετε πιθανότητα να σας κάνουν refund το 50% της αξίας του.

Εμένα μου συνέβη για ένα ρολόι που αγόρασα από εκεί. Ψάξτε το...

Γιά το DG2014 έλεγα ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα από τα παρακάτω:

CUBOT Ones

ZOPO ZP780

DOOGEE DG500

DOOGEE TURBO DG2014

Από ότι διάβασα εδώ το DOOGEE DG500 φαίνεται ότι δεν παρουσιάζει προβλήματα (εκτός από το bleutooth που είδα ότι υπάρχει λύση)

Για τα άλλα ξέρει κανείς κάτι; Επίσης από κάμερα και gps πως πάνε;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα από τα παρακάτω:

CUBOT Ones

ZOPO ZP780

DOOGEE DG500

DOOGEE TURBO DG2014

Από ότι διάβασα εδώ το DOOGEE DG500 φαίνεται ότι δεν παρουσιάζει προβλήματα (εκτός από το bleutooth που είδα ότι υπάρχει λύση)

Για τα άλλα ξέρει κανείς κάτι; Επίσης από κάμερα και gps πως πάνε;

Εφ'όσον πάρεις τώρα, θα σου συνιστούσα να πάρεις το καινούριο, το 2014, στο Geek το έχουν προσφορά.

Εγώ όπως θα είδες έχω το 500, αλλά έχει βγεί και 500C . Το δικό μου δεν παρουσίασε τίποτα, το GPS δεν το δοκίμασα με πρόγραμμα πλοηγήσεως, αλλά πιάνει κανονικά δορυφόρος. Ίσως κάποιο άλλο μέλος που το χρησιμοποιεί να σε ενημερώσει.

Και εάν πάρεις cubot, να πάρεις το Χ6 που είναι καινούριο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γαι την απάντηση.

Τα πολύ καινούρια τα φοβάμαι γιατί συνήθως βγαζουν προβλήματα τουλάχιστον στην αρχή. Το DG500 έχει καλή κάμερα;

Link to comment
Share on other sites

οντος το doogee dg 500c κυκλοφορει εδώ και έναν χρονο και είναι αξιοποιστο αποτι φαινεται δεν θελω να παω στο 2014 διοτι την εχω πατησει με ένα καινουργιο ταμπλετ pipo s6 και τους το εχω στηλει πισω και περιμενω επισκευή .Οποτε καλυτερα σε κατι δοκιμασμενο .Με παραξενευει όμως που αλλα σαιτ το δινουν με 8mp και αλλα με 13mp πισω καμερα γιατι αραγε ?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γαι την απάντηση.

Τα πολύ καινούρια τα φοβάμαι γιατί συνήθως βγαζουν προβλήματα τουλάχιστον στην αρχή. Το DG500 έχει καλή κάμερα;

Πολύ καλή, θα προσπαθήσω να ανεβάσω αργότερα μερικές.

οντος το doogee dg 500c κυκλοφορει εδώ και έναν χρονο και είναι αξιοποιστο αποτι φαινεται δεν θελω να παω στο 2014 διοτι την εχω πατησει με ένα καινουργιο ταμπλετ pipo s6 και τους το εχω στηλει πισω και περιμενω επισκευή .Οποτε καλυτερα σε κατι δοκιμασμενο .Με παραξενευει όμως που αλλα σαιτ το δινουν με 8mp και αλλα με 13mp πισω καμερα γιατι αραγε ?

Γνώμη μου ότι εάν δεν διακινδυνεύσεις λίγο, δεν πρόκειται να πάρεις τίποτα καινούριο, θα ακολουθείς τους υπόλοιπους και θα παίρνεις ότι λένε ...

Και εμένα μου έλεγαν να πάρω το pipo ή onda, εγώ παρά τις αρνητικές γνώμες πήρα το chuwi και είμαι κατευχαριστημένος ..

Το ζήτημα με την φωτογραφική, είναι ότι οι πραγματικές είναι 2 & 8. Πολύ λίγα έχουν πραγματική 13άρα, όπως το καινούριο doogee που δεν κυκλοφόρησε ακόμη.

Πάντως εγώ εάν επρόκειτο να πάρω τώρα τηλ. θα έπαιρνα το 2014. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]44346[/ATTACH]

 

[ATTACH]44348[/ATTACH]

 

[ATTACH]44350[/ATTACH]

Μερικές από το DG500 ...

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

Ίσως καταλήξω στο DG500c. Θα το ψάξω βέβαια ακόμα λίγο

 

To DG500C όσο το είχα στα χέρια μου εμένα πάντως μου φάνηκε πολύ καλό για τα λεφτά του.

Σχετικά με την κάμερα που λένε ότι έχει δυνατότητα για 13.0MP αυτό είναι με χρήση λογισμικού (interpolation). Η πραγματική ανάλυση είναι 8.0MP. προσωπικά εγώ που έβγαλα μερικές φωτογραφίες στα 8.0MP όσο το είχα στα χέρια μου έμεινα πολύ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρουσιάστηκε πρόβλημα με το ακουστικό του τηλεφώνου. Αρχικά υπέθεσα ότι "κάηκε" το ακουστικό αλλά δεν πρέπει να έχει συμβεί αυτό.

Ήμουν με πολύ χαμηλή μπαταρία (5%) και ξαφνικά σταμάτησα να ακούω το οτιδήποτε, έβαλα ανοιχτή ακρόαση και μπόρεσα να ολοκληρώσω την συνομιλία μου.

Πείραξα με mobileuncletools ρυθμίσεις του ακουστικού και δούλεψε. Το πρόβλημα όμως εμφανίστηκε ξανά. Wipe data, Factory reset με clockwork, επαναφορά

εφαρμογών και δούλεψε πάλι για λίγο. Δοκίμασα αρκετές φορές τα ανωτέρω καθώς και την "επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων" μέσα από το menu του τηλεφώνου.

Κάποιες φορές κάτι από τα παραπάνω δούλευε, άλλες όχι. Το τηλέφωνο το έχω κάνει root και έχω κάνει την ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, τον ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για χαρά σε όλους.

εδώ και 2 εμδομάδες έχω θέμα με το DG500 (που απέκτησα το Μάρτιο!). Δε δουλεύει καθόλου το ακουστικό. 1 βράδυ το έβαλα στο silent αλλά το επόμενο πρωί όταν το ξαναγύρισα στο general profile δεν ακούω τίποτα πια. Ούτε κλήσεις ούτε από κάποιο media player ουτε τίποτα.

 

Συνδέοντας τα ακουστικά ακούω κανονικά οπότε φοβάμαι πως κάτι τρέχει στο ηχειάκι, αλλά ελπίζω κιόλας να μην είναι αυτό (η σύμπτωση εξάλλου μου φαίνεται μικρή).

 

1) Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να έρθω σε επαφή με την geekbuying από την οποία το αγόρασα; Η να κάνω reboot to recovery mode πρώτα μήπως και διορθωθεί (αν αυτό είναι προτιμότερο τι θα πρέπει να κάνω δε γνωρίζω) ; Η μήπως να κάνω κατευθείαν firmware update? ειδικά στην περίπτωση upgrade δε έχω καταφέρει να κατεβάσω το αρχείο (~392ΜΒ) από τη σελίδα της doogee. To έχει κάποιος;

2)για backup βρήκα κάποιο checkbox που λέει ότι κάνει backup τα δεδομένα στους servers της google. Να υποθέσω ότι είναι επαρκές αυτό ή να βασιστώ και σε κάποιο άλλο backup? ποιό προτείνετε;

 

υπάρχει κάποιος που εντόπισε αυτό το πρόβλημα;

έχω λόγο να πάρω root στο κινητό (μήπως και δοκιμάσω κάποιο command line player για να επιβεβαιώσω τον ήχο;)

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Doogee Discovery DG500

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...