Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι ακριβώς έγιναν τα εικονικά πλήκτρα και στην δική μου συσκευή, πολύ πιο κομψά σε εμφάνιση. Αξίζει να το δοκιμάσετε μάγκες, και η διαδικασία είναι απλούστατη, χάρη στον αναλυτικό οδηγό που ετοίμασε για μας ο elthis. Εγώ κάπου έχασα τα βήματα λόγω βιασύνης και άφησα στην συσκευή μου 2 αρχεία framework, το αυθεντικό και το τροποποιημένο. Η συσκευή μπλόκαρε και δεν άνοιγε πέρα από το σήμα καλωσορίσματος, όμως με ψυχραιμία έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με τα πίσω πλήκτρα, και μετά άρχισα από την αρχή την διαδικασία πιο προσεκτικά. Το αποτέλεσμα με αποζημίωσε.

 

Ο τρόπος επαναφοράς της συσκευής στην εργαστασιακή της κατάσταση με την χρήση μόνο των πίσω πλήκτρων είναι η εξής:

 

1. Απενεργοποιούμε την συσκευή

2. Πατάμε συγχρόνως το κουμπί μείωσης έντασης και power, μέχρι να ενεργοποιηθεί η συσκευή.

3. Μόλις δούμε την οθόνη να ανάβει, αποδεσμεύουμε τα 2 πλήκτρα και πατάμε αμμέσως το πλήκτρο power. Kρατώντας το πατημένο, θα δούμε την συσκευή να μπαίνει σε μια κατάσταση όπου μπορούμε να φλασάρουμε άλλη ROM ή να εκτελέσουμε Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων..

 

Αυτό ήταν το κυριότερο φίλε μου που είπες!!!

Ηλία καλό θα ήταν να μπει ο συνδυασμός για recovery στις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ηλία πρέπει να βρούμε ένα mod για 4way reboot menu που να έχει και επιλογή για screenshot. Δεν παλεύεται με το πίσω button.

 

Γιατι δεν δοκιμαζεις screenshot με το quickmemo?

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος επαναφοράς της συσκευής στην εργαστασιακή της κατάσταση με την χρήση μόνο των πίσω πλήκτρων είναι η εξής:

1. Απενεργοποιούμε την συσκευή

2. Πατάμε συγχρόνως το κουμπί μείωσης έντασης και power, μέχρι να ενεργοποιηθεί η συσκευή.

3. Μόλις δούμε την οθόνη να ανάβει, αποδεσμεύουμε τα 2 πλήκτρα και πατάμε αμμέσως το πλήκτρο power. Kρατώντας το πατημένο, θα δούμε την συσκευή να μπαίνει σε μια κατάσταση όπου μπορούμε να φλασάρουμε άλλη ROM ή να εκτελέσουμε Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων..

Ευχαριστούμε...:)

Προστέθηκε στη 1η σελίδα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιοι από εμάς έχουμε μείνει με τον stock launcher, ή έστω τον χρησιμοποιούμε περιστασιακά, και τα μόλις 2 προεγκατεστημένα θέματα μας φαίνονται λίγα, εδώ μπορείτε να βρείτε 23 ακόμα και ίσως κάτι σας αρέσει :

 

https://www.dropbox.com/sh/uykerxtdvlwx5yw/_16SqzSKWV/23%20Themes

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιοι από εμάς έχουμε μείνει με τον stock launcher, ή έστω τον χρησιμοποιούμε περιστασιακά, και τα μόλις 2 προεγκατεστημένα θέματα μας φαίνονται λίγα, εδώ μπορείτε να βρείτε 23 ακόμα και ίσως κάτι σας αρέσει :

 

https://www.dropbox.com/sh/uykerxtdvlwx5yw/_16SqzSKWV/23%20Themes

 

Πολύ καλό!θα προστεθεί το πρωί στον οδηγό!

 

Edit:Προστέθηκε ο οδηγός How to unroot αλλά και ειδικός χώρος για τα θέματα και τις εφαρμογες.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε ο οδηγός How to unroot αλλά και ειδικός χώρος για τα θέματα και τις εφαρμογες.

 

@elthis, ευχαριστούμε για τον πλήρη οδηγό "How to unroot". Έχω την εντύπωση όμως, χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος, ότι με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων που έκανα στην συσκευή μου, χρησιμοποιώντας τα πίσω πλήκτρα, το ROOT της συσκευής μου αναιρέθηκε. Το λέω αυτό γιατί στην 2η προσπάθειά μου να περάσω το τροποποιημένο framework για να μικρύνω τα εικονικά κάτω πλήκτρα, έκανα ROOT από την αρχή με τις δικές σου οδηγίες, και το πρόγραμμα με άφησε να πάω μέχρι το τέλος, χωρίς διακοπή.

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ηλία

 

Δοκίμασα σήμερα να επαναφέρω το τηλέφωνο σε στοκ κατάσταση (προερχόμενος απο Samsung ήθελα να είμαι σίγουρος πως δεν θα αντιμετωπήσω πρόβλημα με την LG:p) με τον οδηγό How to unroot.

 

Λειτούργησαν όλα σωστά εκτός από ένα πράγμα!

Σε εμένα δεν έμπαινε με τίποτα σε download mode με τον συνδυασμό volume up και volume down και ταυτόχρονη συνδεση του Usb. Μπήκε πατώντας ΜΟΝΟ το volume up και συνδέοντας ταυτόχρονα το usb.

 

Παρακαλώ ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος για να γραφτεί ο σωστός συνδυασμός στον οδηγό.:)

 

Ευχαριστούμε και πάλι για τον χρονο και τον κόπο σου!:clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

Ηλία

 

Δοκίμασα σήμερα να επαναφέρω το τηλέφωνο σε στοκ κατάσταση (προερχόμενος απο Samsung ήθελα να είμαι σίγουρος πως δεν θα αντιμετωπήσω πρόβλημα με την LG:p) με τον οδηγό How to unroot.

 

Λειτούργησαν όλα σωστά εκτός από ένα πράγμα!

Σε εμένα δεν έμπαινε με τίποτα σε download mode με τον συνδυασμό volume up και volume down και ταυτόχρονη συνδεση του Usb. Μπήκε πατώντας ΜΟΝΟ το volume up και συνδέοντας ταυτόχρονα το usb.

 

Παρακαλώ ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος για να γραφτεί ο σωστός συνδυασμός στον οδηγό.:)

 

Ευχαριστούμε και πάλι για τον χρονο και τον κόπο σου!:clap::clap:

 

Επιβεβαιώνω και εγω...Power και volume up και βάζεις ταυτόχρονα το usb....μας κάνουν εξάσκηση για χταπόδια :lol:

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και το κολπάκι για αύξηση της έντασης του ηχείου και των hands free. Πολύ καλό και η βελτίωση αισθητή. Προσοχή - σημαντικό:

 

Μην ξεχάσετε να μετονομάσετε το αρχείο που θα κατεβάσετε, από το link του φίλου elthis, σε snd_soc_msm_Taiko , να βεβαιωθείτε δηλαδή ότι έχετε διαγράψει τους χαρακτήρες .text από το κατεβασμένο αρχείο, πριν το ρίξετε στην θέση προορισμού.

 

Εγώ την πάτησα και μετά το reboot η συσκευή δεν αναπαρήγαγε κανένα αρχείο ήχου ή εικόνας. Το μετονόμασα, reboot, και όλα καλά. Φίλε elthis, αν συμφωνείς, προτείνω να συμπληρώσεις το post σου για Volume Boost που έχεις στην πρώτη σελίδα, με το παραπάνω κειμενάκι.

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ προσωπικά.

Edited by apostolidisathan
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε ο τρόπος για να μπαίνουμε downlode mode κι επίσης προστέθηκε η διαδικασία για να ''εξαφανίσουμε'' εντελώς το NavBar και να πλοηγούμαστε με pie.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαφανίσουμε το nav bar, πως επιλέγουμε πίσω, home, menu, κλπ?

 

Μέσω pie.

Το γράφει και απο πάνω ο Ηλίας :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη βελτίωση είναι η μετάβαση σε CM.

Πραγματικά τεραστια η διαφορά σε ταχύτητα στα πάντα.

Και για nightly μπορω να πω, πως δουλευει απροβληματιστα

και με πολυ καλη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την απόκρυψη των κάτω πλήκτρων, κατέβασα από το link της πρώτης σελίδας τα zip , αλλά apk για εγκατάσταση δεν βρήκα μέσα. Κάποια βοήθεια?
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την απόκρυψη των κάτω πλήκτρων, κατέβασα από το link της πρώτης σελίδας τα zip , αλλά apk για εγκατάσταση δεν βρήκα μέσα. Κάποια βοήθεια?

Το LMT_v1.912.apk εννοείς ,δεν ειναι zip αλλά apk .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

παρακαλώ θα ήθελα μια (βοήθεια), κάποιο μέλος αν θα μπορούσε να μου στείλει το

Original αρχείο του bootanimation.zip που ειναι στην τοποθεσία System/Media,

ευχαριστώ εκ τον προτέρων. :)

:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

παρακαλώ θα ήθελα μια (βοήθεια), κάποιο μέλος αν θα μπορούσε να μου στείλει το

Original αρχείο του bootanimation.zip που ειναι στην τοποθεσία System/Media,

ευχαριστώ εκ τον προτέρων. :)

 

https://db.tt/oLDtTOzb

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα μπορούσατε να βάλετε και εναν οδηγό για εγκατάσταση cwm recovery αν γινεται??:happy:

Done...;)

Υπέρ ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια.

Να σαι καλά.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ηλία ευχαριστώ για τον οδηγό! Η συσκευή είναι καταπληκτική και νομίζω θα τύχει της ανάλογης υποστήριξης από την κοινότητα ;-)
Link to comment
Share on other sites

Ηλία ευχαριστώ για τον οδηγό! Η συσκευή είναι καταπληκτική και νομίζω θα τύχει της ανάλογης υποστήριξης από την κοινότητα ;-)

Φιλαράκι εγώ ευχαριστώ για την υποστήριξη σου και τα καλά σου λόγια!

Αν αρέσει σε σένα θα αρέσει και στους περισσότερους...;)

Μιας και είσαι εδω θα βοηθήσεις πολλά παιδιά!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Μια ερώτηση στα παιδιά που έχουν κάνει το κολπάκι για απόκρυψη των κάτω κουμπιών (nav bar). Ότα σνδέεται τα ακουστικά στην συσκευή σας, μεφανίζεται μήπως κάποια παράξενο μύνημα "Η εφαρμογή Plug and Pop έχει σταματήσει" ή κάτι τέτοιο?
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Μια ερώτηση στα παιδιά που έχουν κάνει το κολπάκι για απόκρυψη των κάτω κουμπιών (nav bar). Ότα σνδέεται τα ακουστικά στην συσκευή σας, μεφανίζεται μήπως κάποια παράξενο μύνημα "Η εφαρμογή Plug and Pop έχει σταματήσει" ή κάτι τέτοιο?

Όχι,κανένα παρόμοιο μήνυμα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...