Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Πήγα να περάσω την recovery του Philz αλλά μάλλον κάτι πήγε στραβά. Κατέβασα το αρχείο zip και με το flashify δοκίμασα να το περάσω αλλά τζίφος. Στην συνέχεια πέρασα το img αρχείο από το zip κι εκεί πλέον μου βγάζει μαύρη οθόνη όταν κάνω restart σε recovery αφού πρώτα μου γράφει κάτι για certificate με μικρά γράμματα πάνω αριστερά.. Σας έχει τύχει? Τώρα τι να κάνω?

Μπαινεις ή δε μπαινεις στο recovery; Κι αν ναι, σε ποιο; Αν οχι περνα το image απο ενα αλλο ή το ιδιο recovery στο flashify μεσω της επιλογης recovery image.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπαινεις ή δε μπαινεις στο recovery; Κι αν ναι, σε ποιο; Αν οχι περνα το image απο ενα αλλο ή το ιδιο recovery στο flashify μεσω της επιλογης recovery image.

Μάλλον είχε θέμα το αρχείο. Μου έδωσαν τα φιλαράκια μου το σωστό img και πέρασα πρώτα twrp recovery και στο boot που έκανε σε twrp φλασαρα το zip του Philz :)

 

http://techerrata.com/file/twrp2/g2d802/openrecovery-twrp-2.6.3.2-g2d802.img

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Στη 1η σελίδα προστέθηκε ο οδηγός του φίλου @MinOtaVrS (super δουλειά) στο osArena αλλά και ο τρόπος για να περάσετε σωστά και χωρίς προβλήματα το philz_touch custom recovery.

 

Νομίζω πλέον ότι είμαστε υπερπλήρεις απο οδηγούς ακόμα και για τους πιο αρχάριους.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Για να περασουμε το pack με τα θεματα χρειαζομαστε το xposed. Αυτο υπαρχει μεσα στο Google Play? αν ναι ποιο ειναι απο ολα? Oταν παταω Framework μου βγαζει ενα wanam xposed

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Για να περασουμε το pack με τα θεματα χρειαζομαστε το xposed. Αυτο υπαρχει μεσα στο Google Play? αν ναι ποιο ειναι απο ολα? Oταν παταω Framework μου βγαζει ενα wanam xposed

Δε χρειαζεται το xposed. Βρησκεις το θεμα που θες, κανεις εγκατασταση το apk και πλεον το βλεπεις στις επιλογες των θεματων.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης θεμα...

Εχω ετοιμασει ενα Νεο Θεμα για το LG G2 μεσω του LG Theme Park , ολα ειναι ετοιμα αλλα οταν το κανω Export Το ΑPK μου λεει οκ , και δεν υπαρχει πουθενα παρα μονο σε φακελους ολο το θεμα...Πως θα το κανω Pack σε APK .. ? ? ?

Ξερεις καποιος κατι.. ? ? ?

Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Μολις πριν 2 μερες εκανα κ εγω στον εαυτο μου αυτο το ωραιο δωρακι,πηρα αποφαση για το μεγαλο αλμα απο μηλο στο τζι2...

Το θεμα ειναι οτι δν εχω ιδεα απο θεμα ροοτ κ θελω να ρωτησω κατι για τα λιγα που διαβασα.Προχωραω σε ροοτ με αυτα που βλεπω ετσι?Ααααα να πω οτι ειναι μεγαλη απογοητευση τα 10γβ και λιγο ξενερωσα με την καμερα,αν κ γιαυτο θελω να κανω ροοτ.Επισης γιατι θελω να περασω διαφορα κολπακια αμα γινεται οπως αυτα τα ωραια που εχει το σαμσ. σ4 απο την μαμα του...Γινετε αυτο?Ειναι δλδ τοσο ευκολο οπως στο αιφον με τα τουικς??Ξερω πως πρεπει να γ@@@@θεις λιγο με το ανδροιντ,δλδ οτι παιδευει παααρα πολυ στο σκαλισμα αλλα γινονται γενικα τετοιες επεμβασεις??Και τα πολλαπλα παραθυρα πως μπαινουν ασ πουμε.Θελω τετοια κολπακια τεμπελιας δλδ,να κανεις ενα σλιντ κ να κανει παπαδες το κινητο ;P

 

Κ το σκαλισμα στην φωνη/μπαταρια με ενδιαφερει κ τελος θελω να ρωτησω σχετικα με το μπακαπ το ιμει..

πως το κανω ποιο ειναι το προγραμμα που το κρατα?γιατι στο λινκ που δινετε δν το βλεπω..

απο τν αρχη το αρθρο του ρουτ βλεπω.

 

Και καλη χρονια κ χρονια πολλα σε ολους!!:D

Edited by kalfinho
Link to comment
Share on other sites

Κ το σκαλισμα στην φωνη/μπαταρια με ενδιαφερει κ τελος θελω να ρωτησω σχετικα με το μπακαπ το ιμει..

πως το κανω ποιο ειναι το προγραμμα που το κρατα?γιατι στο λινκ που δινετε δν το βλεπω..

απο τν αρχη το αρθρο του ρουτ βλεπω.

 

Και καλη χρονια κ χρονια πολλα σε ολους!!:D

Το link για το imei backup είναι πλέον οκ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, καταρχάς ευχαριστώ τα παιδιά του φόρουμ για τις γνώσεις και τους οδηγούς που προσφέρουν. Έχω μια ερώτηση, έχω πάρει το g2 (d802) 32 gb το οποίο είναι για την αγορά του Hong Kong (HKG) και του πέρασα μέσω του οδηγού για επαναφορά εργοστασιακών την ευρωπαϊκή ρομ D80210a-EUR-XX για να έχω 4G και δεν το έχω κάνει ρουτ. Τι παίζει με τις official ενημερώσεις; Μπορώ να του κάνω update όταν έρθει σε 4.4 ή υπάρχει κίνδυνος να κλειδώσει η συσκευή (λόγω imei);
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, καταρχάς ευχαριστώ τα παιδιά του φόρουμ για τις γνώσεις και τους οδηγούς που προσφέρουν. Έχω μια ερώτηση, έχω πάρει το g2 (d802) 32 gb το οποίο είναι για την αγορά του Hong Kong (HKG) και του πέρασα μέσω του οδηγού για επαναφορά εργοστασιακών την ευρωπαϊκή ρομ D80210a-EUR-XX για να έχω 4G και δεν το έχω κάνει ρουτ. Τι παίζει με τις official ενημερώσεις; Μπορώ να του κάνω update όταν έρθει σε 4.4 ή υπάρχει κίνδυνος να κλειδώσει η συσκευή (λόγω imei);

Μπορεις να κανεις το update μεσω OTA αλλα θα σου περασει τη μη ευραπαϊκη 4.4.

Οποτε περιμενεις να βγει η 4.4 open europe και την περνας οπως εκανες και με τη ROM που εχεις.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επαθα το εξης. Κατεβασα απο λινκ που εσωσε φιλος απο εδω τον flash player κ adaway. Περασα το πρωτο κ μετα το δευτερο. Μολις τελειωσε το adaway το ανοιξα κ πατησα πανω στο κουμπι που ελεγε απενεργοποιημενο. Κατεβασε κατι κ μου ζητησε να κανει reboot.μετα το reboot μολις ανοιγε το κινητο ξαναεκανε reboot κ ξανα παλι.υποψιαζομαι οτι φταιει το adaway.τωρα εκανα μεσω twrp factory reset και δουλευει το κινητο αλλα ειναι παλι μαμα.ειδα βεβαια με το rootchecker οτι ειναι ροοτ.προφανως πρεπει να βαλω το supersu ξανα.

Τι μπορει να φταιει;

Επισης, εχω κανει backup με twrp και titanium backup αλλα τα εχω περασμενα στο pc και τωρα ειμαι διακοπες... οταν γυρισω τι κανω; απλα κανω restore πρωτα μεσω twrp και μετα μεσω titanium; εννοειται οτι τα περναω πρωτα μεσα στη συσκευη πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κάνει nadroid το κάνεις restore μπουταρεις κανεις και ενα restore απο titanium και είσαι έτοιμος..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κάνει nadroid το κάνεις restore μπουταρεις κανεις και ενα restore απο titanium και είσαι έτοιμος..

 

Το backup που ειχα κανει μεσω twrp δεν ειναι αυτο το nandroid; προφανως και οι ρυθμισεις και το g2 xposed π.χ. θα ειναι οπως οταν εκανα το backuo ετσι; οτι εχω κανει μεχρι να κανω το restore χανεται;

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ειναι το nandroid. οτι πηρες backup εκεινη την ωρα ακριβως αυτο θα δεις μολις το κανεις restore. ειναι ακριβως ενας image της nand εκεινη τη στιγμη που το παιρνεις..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επαθα το εξης. Κατεβασα απο λινκ που εσωσε φιλος απο εδω τον flash player κ adaway. Περασα το πρωτο κ μετα το δευτερο. Μολις τελειωσε το adaway το ανοιξα κ πατησα πανω στο κουμπι που ελεγε απενεργοποιημενο. Κατεβασε κατι κ μου ζητησε να κανει reboot.μετα το reboot μολις ανοιγε το κινητο ξαναεκανε reboot κ ξανα παλι.υποψιαζομαι οτι φταιει το adaway.τωρα εκανα μεσω twrp factory reset και δουλευει το κινητο αλλα ειναι παλι μαμα.ειδα βεβαια με το rootchecker οτι ειναι ροοτ.προφανως πρεπει να βαλω το supersu ξανα.

Τι μπορει να φταιει;

Επισης, εχω κανει backup με twrp και titanium backup αλλα τα εχω περασμενα στο pc και τωρα ειμαι διακοπες... οταν γυρισω τι κανω; απλα κανω restore πρωτα μεσω twrp και μετα μεσω titanium; εννοειται οτι τα περναω πρωτα μεσα στη συσκευη πρωτα.

Λυπαμαι που το ακουω. Εγω στο εδωσα το adaway. Εμενα μια χαρα παιζει. Ειναι απο εδω. Ελπιζω να μην εχεις κανει πολλη δουλεια απο το backup και μετα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που το ακουω. Εγω στο εδωσα το adaway. Εμενα μια χαρα παιζει. Ειναι απο εδω. Ελπιζω να μην εχεις κανει πολλη δουλεια απο το backup και μετα.

 

Η αληθεια ειναι οτι ειχα φτιαξει λιγο καλυτερα/πρακτικα το κινητο κ ελεγα να ξανακανω backup. Δε πειραζει φιλε μου,τουλαχιστον να γλιτωσω την πολυ φασαρια! Ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,σε συσκευή tmobile g2 ποια rom είναι καλό να περάσω και πως.

Θα προτιμούσα κάτι σε official ωστε να παίρνω σωστά τα updates.

Επίσης η διαδικασία root είναι αυτή στην αρχική σελίδα???κάτι άλλο?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις ότι γράφει κάτω από το how to unroot στη πρώτη σελίδα. Περνα την open Europe..ρουτ ναι όπως τα λες αλλά δουλεύει και το kingo app root

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια παιδες πιο απο ολα ειναι το δικο μας g2 ? εδω http://forum.xda-developers.com/lg-g2

το δικο μου ειναι απο αγγλια απο οσο ξερω.

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια παιδες πιο απο ολα ειναι το δικο μας g2 ? εδω http://forum.xda-developers.com/lg-g2

το δικο μου ειναι απο αγγλια απο οσο ξερω.

Ολα εκτος απο το 5,6,7,8.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια όσα είναι d802 και ας είναι και branded

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερεις κανεις αν το αρχειο (framework-res.apk) για την τροποποιηση της nav bar που εχει στην αρχη του αρθου δουλευει στην εκδοση λογισμικου 10e; Γιατι δοκιμασα και σε μενα δεν εγινε (στην 10a european open μου δουλευε κανονικα) και αν οχι ξερουμε μηπως το αντιστοιχο για την 10e;
Link to comment
Share on other sites

το περασες σωστα; δεν νομιζω να μην δουλευει;πιστευω να εχεις κανει mount r/w μεσα στον φακελο system/framework πριν επικολλησεις το τροποποιημένο framework..επισης πριν το κανεις κανεις copy paste το παλιο framework σε εναν φακελο να το χεις backup Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...