Jump to content

Galaxy Note 3 : Πλήρης οδηγός για Root (De la Vega method from XDA)


BlueChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, που ελευθερώθηκε ρε σεις το kingoapp στο xda? Ακόμα το thread κλειδωμένο δεν είναι;

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, που ελευθερώθηκε ρε σεις το kingoapp στο xda? Ακόμα το thread κλειδωμένο δεν είναι;

 

Μπήκα να ψάξω να στο βρω και τελικά είδα ότι το κλείδωσαν πάλι.

 

Στην αρχή ήταν ελεύθερο. Μετά το κλείδωσαν, μετά τα βρήκανε και το άνοιξαν, τώρα το κλείδωσαν πάλι.

Άντε βγάλε άκρη...

 

Τότε που το άνοιξαν το είχα γράψει κι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4982654#post4982654

 

Τότε μάλιστα έλεγε και ο chainfire ('η ο designgear - τους μπερδεύω) ότι δεν συνεχίζει άλλο και πλέον προτρέπει τους χρήστες να χρησιμοποιήσουν το παραπάνω πρόγραμμα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, που ελευθερώθηκε ρε σεις το kingoapp στο xda? Ακόμα το thread κλειδωμένο δεν είναι;

στο xda δεν ξερω απλως παρακολουθω και αυτον στο fb στελνει ολες τις ενημερωσεις του και το τι κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα να ψάξω να στο βρω και τελικά είδα ότι το κλείδωσαν πάλι.

 

Στην αρχή ήταν ελεύθερο. Μετά το κλείδωσαν, μετά τα βρήκανε και το άνοιξαν, τώρα το κλείδωσαν πάλι.

Άντε βγάλε άκρη...

 

Τότε που το άνοιξαν το είχα γράψει κι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4982654#post4982654

 

Τότε μάλιστα έλεγε και ο chainfire ('η ο designgear - τους μπερδεύω) ότι δεν συνεχίζει άλλο και πλέον προτρέπει τους χρήστες να χρησιμοποιήσουν το παραπάνω πρόγραμμα...

φιλε μου καπως ειρωνικο ηταν αυτο του designgear δεν ξερω αν το εννοουσε αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ολο το νήμα καταλαβαίνω ότι υπάρχουν τρεις διαφορετικόί τρόποι (σύμφωνα με τα 3 πρώτα ποστ) για να ρουτάρω το κινητό.

 

Επίσης αν κατάλαβα καλά μπορώ να πάω κατευθείαν σε ρουτ MJ7 (περνώντας την με κάπιον από τους 3 τρόπους) χωρίς υποχρεωτικά να ρουτάρω πρώτα την MJ1.

 

Τα κατάλαβα όλα καλά ή μου διέφυγε κάτι?

 

Η MJ7 έχει δικό της μόντεμ?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι και την είχα εκφράσει και στο XDA είναι να μην εμπιστεύεστε τις κινεζοπ@π@ριές. Στην αρχή τρέξαν όλοι να το δοκιμάσουν και προσπαθούσα στο XDA να τους φρενάρω... δεν θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις πως ένα EXE στο PC που συνδέεται στην Κίνα και κατεβάζει και ανεβάζει μπορεί να σας πάρει ότι θέλει. Θαύμασα πολλούς που είχαν και google wallet στο market ενεργό και δηλωμένα Amazon accounts.. πιστωτικές σωμένες μέσα στα contacts να κάνουν kingoapp και vroot... Ή ήταν ηλίθιοι ή βλάκες.. δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω συγνώμη και το λέω χωρίς παρεξήγηση σε κανέναν εδώ μέσα απλά όντας με υπολογιστές από τη 10ετία του 80 αυτό το πράγμα έκανε μπαμ....

 

Αν πραγματικά θέλετε ροοτ και είστε σε έκδοση μετά την MJ1 και εφόσον το κινητό έχει περάσει στα χέρια σας κάνα μήνα σωστής λειτουργίας και δεν έχει κάνα πρόβλημα κάντε cfroot και τέλος.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Με το cf root εχεις την δυνατοτητα οτα ?

Το binary γινεται custom... το status το αλλαζεις με wanam αλλα το binary? Το εξαψα λιγο και ειδα πως ο μονος τροπος ειναι flash με odin και reflash cf root αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι δεν θα εχεις το survive mode για kit kat,

Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Με το cf root εχεις την δυνατοτητα οτα ?

Το binary γινεται custom... το status το αλλαζεις με wanam αλλα το binary? Το εξαψα λιγο και ειδα πως ο μονος τροπος ειναι flash με odin και reflash cf root αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι δεν θα εχεις το survive mode για kit kat,

 

Ποιο το νόημα του ΟΤΑ όταν αναβαθμίζουμε με full rom? δεν είναι και τίποτα σοβαρό.. πλέον οι αναβαθμίσεις θα έρχονται 1 φορά το 2μηνο και αν.. οπότε την κατεβάζεις και την περνάς με odin και τέλος..

Όλα αυτά τα binary και knox 0 ή 1 και status official που χρειάζονται? εγώ προσωπικά τα έσπαγα γιατί φοβόμουν πως το allshare cast dongle δεν θα μου δούλευε οπότε με το μπαμ του knox του ήπια το αίμα και πλέον είμαι με X-NOTE 5.1 και το all share cast λειτουργεί κανονικά οπότε δεν με πειράζει τίποτα και επιτέλους άλλαξα και τα dpi...

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το νόημα του ΟΤΑ όταν αναβαθμίζουμε με full rom? δεν είναι και τίποτα σοβαρό.. πλέον οι αναβαθμίσεις θα έρχονται 1 φορά το 2μηνο και αν.. οπότε την κατεβάζεις και την περνάς με odin και τέλος..

Όλα αυτά τα binary και knox 0 ή 1 και status official που χρειάζονται? εγώ προσωπικά τα έσπαγα γιατί φοβόμουν πως το allshare cast dongle δεν θα μου δούλευε οπότε με το μπαμ του knox του ήπια το αίμα και πλέον είμαι με X-NOTE 5.1 και το all share cast λειτουργεί κανονικά οπότε δεν με πειράζει τίποτα και επιτέλους άλλαξα και τα dpi...

ποσο τα εβαλες ? και εχεις κανα working link του cf root υποψην ? θελω να το δοκιμασω στην mj7

Link to comment
Share on other sites

360 DPI... από 480.. είμαι και παππούς ε... ποιο κάτω δεν βλέπω :)..

 

Cfroot δεν έχω κάνει ποτέ... γιατί είχα ροοτ από την URDLV και η Xnote είχε root μέσα της... απλά το CWM εγκατέστησα από εδώ

 

To Cfroot είναι εδώ

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

360 DPI... από 480.. είμαι και παππούς ε... ποιο κάτω δεν βλέπω :)..

 

Cfroot δεν έχω κάνει ποτέ... γιατί είχα ροοτ από την URDLV και η Xnote είχε root μέσα της... απλά το CWM εγκατέστησα από εδώ

 

To Cfroot είναι εδώ

 

το 3αναρουταρα .. καμια πλακετα δεν ειναι knox 0

αντε μεγιες για δωσε link τωρα x note και ποιο cwm εβαλες γτ αυτος νομιζω θελει το τελευταιο.

φιλε η x note που εβαλες θελει twrp λειτουργει με cwm ειναι full wipe η τα κανει μονα της ο aroma ?

γτ δεν μπορω να κανω efs backup δεν αναγνωριζει το κινητο μου ...

ωραια πραγματα το κινητο ξερουταριστηκε μονο του δεν ξερω τι παιζει τωρα :D πρεπει να ειναι η νεα ενημερωση του chainfire.. τεσπα περασα cwm ξερει κανεισ πως το rootarw τωρα απο recovery ?

Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

γεια σας θέλω να σας ρωτήσω κάτι

όταν πείρα την συσκευή έγραφε ότι το Note 3 δέχεται μονο ευρωπαϊκές κάρτες sim..

εγώ ταξιδεύω συχνά στην Asia και έχω ασιατική κάρτα sim.. την τοποθέτησα στο Note 3.. μου έδειξε σήμα με ένα R διπλα.. μου έδειξε τις επαφές που έχω στην sim και μου ήρθε και γραπτό μήνυμα από την ασιατική εταιρία.. αυτό σημαίνει ότι θα μπορώ να to χρησιμοποιώ στην Asia με ασιατική sim..?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας θέλω να σας ρωτήσω κάτι

όταν πείρα την συσκευή έγραφε ότι το Note 3 δέχεται μονο ευρωπαϊκές κάρτες sim..

εγώ ταξιδεύω συχνά στην Asia και έχω ασιατική κάρτα sim.. την τοποθέτησα στο Note 3.. μου έδειξε σήμα με ένα R διπλα.. μου έδειξε τις επαφές που έχω στην sim και μου ήρθε και γραπτό μήνυμα από την ασιατική εταιρία.. αυτό σημαίνει ότι θα μπορώ να to χρησιμοποιώ στην Asia με ασιατική sim..?

 

Επίσημα ΝΑΙ εφόσον το κινητό άναψε μια φορά στη χώρα που αγοράστηκε τότε έχει ξεκλειδώσει και παίρνει ότι SIM θέλει παγκόσμια. Ανεπίσημα κάποια τηλέφωνα δεν το κάνουν σωστά αλλά δωρεάν η Samsung σου περνάει ένα κωδικό και το ξεκλειδώνει. Αν πας Ασία και σου παρουσιαστεί πρόβλημα που δεν το νομίζω τότε απλά πας σε ένα Samsung Service Center και στο ξεκλειδώνουν για να δουλέψει με SIM τοπική.

Το R που άναψε σημαίνει Roaming.

 

το 3αναρουταρα .. καμια πλακετα δεν ειναι knox 0

αντε μεγιες για δωσε link τωρα x note και ποιο cwm εβαλες γτ αυτος νομιζω θελει το τελευταιο.

φιλε η x note που εβαλες θελει twrp λειτουργει με cwm ειναι full wipe η τα κανει μονα της ο aroma ?

γτ δεν μπορω να κανω efs backup δεν αναγνωριζει το κινητο μου ...

ωραια πραγματα το κινητο ξερουταριστηκε μονο του δεν ξερω τι παιζει τωρα :D πρεπει να ειναι η νεα ενημερωση του chainfire.. τεσπα περασα cwm ξερει κανεισ πως το rootarw τωρα απο recovery ?

 

Δεν έχω καταλάβει.. με τι το ρουτάρεις?

Εδώ είναι το XDA thread με όλες τις ROM

Edited by BlueChris

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα ΝΑΙ εφόσον το κινητό άναψε μια φορά στη χώρα που αγοράστηκε τότε έχει ξεκλειδώσει και παίρνει ότι SIM θέλει παγκόσμια. Ανεπίσημα κάποια τηλέφωνα δεν το κάνουν σωστά αλλά δωρεάν η Samsung σου περνάει ένα κωδικό και το ξεκλειδώνει. Αν πας Ασία και σου παρουσιαστεί πρόβλημα που δεν το νομίζω τότε απλά πας σε ένα Samsung Service Center και στο ξεκλειδώνουν για να δουλέψει με SIM τοπική.

Το R που άναψε σημαίνει Roaming.

 

 

 

Δεν έχω καταλάβει.. με τι το ρουτάρεις?

Εδώ είναι το XDA thread με όλες τις ROM

root με cf auto root ....

εχεις καμια Λυση η να Ξαναρουταρω με τον ιδιο τροπο... στο blog του chainfire υπηρχαν κι αλλοι μολις εβαλαν το v1.75 επαθαν αυτο ... δεν ξερω τι να πω ...

 

Φιλε ολα καλα τα ξαναπερασα ολα λειτουργουν ολα εκανα efs backup .. τωρα για νεα ρομ μονο ελληνικο csc βαζω? Δεν εχω κανει

region unlock.αν καποιος ξερει ας μου πει εχω μεινει στον aroma installer με το κουμπι του next με αγγλικο csc .. :D

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει για αυτό να ανοίξουμε νέο θέαντερ και ας βγούμε λίγο οφ τοπικ

 

Θα ήθελα να αναφέρθουν τα Xposed modules που έχετε δοκιμάσει και δουλεύουν στο Κινητό μας

Εγώ έχω αυτά.

http://img.tapatalk.com/d/13/11/27/be3ytu5a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ειμαι νεο μελος στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω το εξης...εδω και 4-5μερες εχω στη κατοχη μου ενα note3...(αγοραστηκε απο σκρουτζ)οταν το ανοιξα για πρωτη φορα ηταν στα γαλλικα και απλα πηγα στις γλωσσες κτλ και το εκανα ελληνικα...μολις ανοιξα το wifi εκανε πολλα updates που ουτε καν τα θυμαμαι...για να μην τα πολυλογω εγω στο κιν μου εχω εκδοση android 4.3 και εκδοση βασικου φασματος N9005XXUDMJ7...Εκδοση Kernel 3.4.0-2019540....μπορω να κανω την συγκεκριμενη διαδικασια η θα εχω προβλημα???(επισης εψαξα στο xda και ειδα αυτο

...ας βοηθησει οποιος μπορει)...ευχαριστω εκ των προτερων...

 

 

+++edit: root VS knox τι παιζει ακριβως...???ποιος ο ''φοβος'' για το knox....???

Edited by Evoliasmenos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου ναι μπορείς με CF root αλλά το knox θα γίνει 1 αν δεν σε νοιάζει προχωράς

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χθες εγγραψα οτι το κινητο ξερουταριστηκε μολις περασα cf root, εφταιγε το su v1.75 . Χθες βγηκε το v1.80 καντε το update εχει πολλα fix και καινουριες ρυθμισεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Προσπάθησα χτες να περάσω τον fauxkernel, όλα εδειχναν μια χαρά μέχρι που έκανα επανεκκινηση το κινητό.

Αντίκρυσα την παρακατω εικόνα. Στην συνέχεια το κινητό εμφανίζει μύνημα ''proccess system not respoding'' και κάνει επανεκκίνηση μόνο του.

 

Πέρασα στην συνέχεια μέσω odin την Mji7 που ανεβασε ο φίλος bluechris, αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει.

Edited by Hudjw
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η mj7 URDLV τις λείπουν κάποια πράγματα για να μην ανάψει το knox, πρέπει να περάσεις την official mj7 που θα βρεις στο Samfirmware γιατί ούτως ή άλλως το knox σου είναι 1.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η mj7 URDLV τις λείπουν κάποια πράγματα για να μην ανάψει το knox, πρέπει να περάσεις την official mj7 που θα βρεις στο Samfirmware γιατί ούτως ή άλλως το knox σου είναι 1.

 

Καλημέρα.

 

Την official την αγγλική ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Προσπάθησα χτες να περάσω τον fauxkernel, όλα εδειχναν μια χαρά μέχρι που έκανα επανεκκινηση το κινητό.

Αντίκρυσα την παρακατω εικόνα. Στην συνέχεια το κινητό εμφανίζει μύνημα ''proccess system not respoding'' και κάνει επανεκκίνηση μόνο του.

 

Πέρασα στην συνέχεια μέσω odin την Mji7 που ανεβασε ο φίλος bluechris, αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει.

 

Περιεργο... Δοκιμασε να μπεις σε recovery και να διαγραψεις dalvik και αν εχεις backup ισως να κανεις και wipe data. Μετα αν δεν αλλαξει κατι (που δε θα αλλαξει λογικα) δοκιμασε να ξαναπερασεις μια stock. Περισσοτερο με προβληματιζει το οτι δεν εχεις σημα δικτυου οποτε ελπιζω να εχεις κρατησει efs backup.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται τπτ με factory.. εχεις ηχο σημα? Και οταν ανοιξει πατα *#06# να δεις τι σου βγαζει.. αυτο που λες μυριζει soft brick με bootloop no signal no sound media,system is not responding. Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Εχω κρατήσει efs backup, το οποίο ειναι αποθυκευμένο στο Note, υπάρχει κάποιος έυκολος τρόπος να κάνω restore ;

 

Εχω κάνει και wipe dalvik και wipe data, θα δοκιμάσω να περάσω τώρα μια στοκ

 

Δεν γινεται τπτ με factory.. εχεις ηχο σημα? Και οταν ανοιξει πατα *#06# να δεις τι σου βγαζει.. αυτο που λες μυριζει soft brick με bootloop no signal no sound media,system is not responding.

 

Φίλε δεν μπορώ να πατήσω *#06#, μου βγάζει σφάλμα ''επαφές διακόπηκε''

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...