Jump to content

Galaxy Note 3 : Πλήρης οδηγός για Root (De la Vega method from XDA)


BlueChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OK θα δοκιμάσω!

 

Αν δε δουλέψει, μπορώ να βάλω άλλης περιοχής?

 

Το δικό μου ήταν ΧΕΗ οπότε έβαλα πάλι ΧΕΗ. Να κατεβάσω κάποια Mj7 άλλης περιοχής? Θα έχω πρόβλημα με Knox?

 

Θα δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 615
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα δουλέψει...

 

Δυστυχώς τίποτα... το ίδιο.

 

Και πλέον άρχισαν και κάτι ξαφνικά fc. Παράδειγμα στην κάμερα δεν μπαίνει καν...

 

Αν του περάσω απευθείας τη rom που κατέβασα από το sammobile, μέσω odin, χωρίς να ακολουθήσω τον οδηγό?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποιο CP σου λέει το τηλέφωνο πως έχεις αν γράψεις στο default dialer *#1234#

Γιατί η αίσθηση μου είναι πως περνάς mj7 αλλά δεν περνάς το μόντεμ για αυτό και τα προβλήματα

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ποιο CP σου λέει το τηλέφωνο πως έχεις αν γράψεις στο default dialer *#1234#

Γιατί η αίσθηση μου είναι πως περνάς mj7 αλλά δεν περνάς το μόντεμ για αυτό και τα προβλήματα

 

Αυτό ήταν!

 

Σε ευχαριστώ!

Ευχαριστώ κι εσάς παιδιά που ασχοληθήκατε!

 

Έφτιαξα το urdlv.bat ώστε να μου περνάει και τα υπόλοιπα 5 αρχεία στο vega αρχείο που δημιουργεί.

 

Είχα mj1 modem και τώρα έχω mj7.

 

Όλα καλά!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποιο CP σου λέει το τηλέφωνο πως έχεις αν γράψεις στο default dialer *#1234#

Γιατί η αίσθηση μου είναι πως περνάς mj7 αλλά δεν περνάς το μόντεμ για αυτό και τα προβλήματα

Χαιρόμαστε που σε έχουμε στην παρέα μας να μας λύνεις τα προβλήματα.:D

Αυτό ήταν!

 

Σε ευχαριστώ!

Ευχαριστώ κι εσάς παιδιά που ασχοληθήκατε!

 

Έφτιαξα το urdlv.bat ώστε να μου περνάει και τα υπόλοιπα 5 αρχεία στο vega αρχείο που δημιουργεί.

 

Είχα mj1 modem και τώρα έχω mj7.

 

Όλα καλά!

 

Ωραία άλλος ένας φίλος στην παρέα μας ,που σιγά σιγά αν και με προβλήματα (όπως το knox) μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μόλις έκανα το knox 1 γιατί πήγα να βγάλω φίδι από την τρύπα.

Πήρα την mk2 την ταιβανεζικη και την έκανα extract και πρόσθεσα μετά το ελληνικό csc και modem και έφτιαξα rom.

Την περασα έκανα όλη τη διαδικασία αλλά το knox έγινε 1, επίσημα ελευθερώθηκα χωρίς πλάκα και επιτέλους μπορώ να βάλω custom kernel και να κάνω cwm backup.

Είμαι εδώ και θα βοηθάω όποιον χρειάζεται φυσικά αλλά με αυτό που είδα η τρύπα που εκμεταλλευοταν το RDLV γενικά έκλεισε και φως δεν βλέπω άρα όσοι είστε με 0 μάλλον μελλοντικά δεν θα μπορείτε να αναβαθμίσετε εκτός αν βγει κάτι καινούργιο.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Σωστός...

Όλα μου τα κινητά τα είχα πάντα ρουταρισμενα εκτός από το Νοτε, όχι για το Knox αλλά επειδή το κινητό συμπεριφέρεται άψογα...

Ήμουν και από τους πρώτους που πήραν την MJ7 ota...

Την τελευταία βδομάδα όμως μου έχει μπει η ιδέα του ρουτ, και μάλλον θα τιμήσω τον cf root μέσα στην ημέρα...

Ποτέ σε όλα μου τα κινητά δεν με ενδιέφερε αν θα γράφει ο counter.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μόλις έκανα το knox 1 γιατί πήγα να βγάλω φίδι από την τρύπα.

Πήρα την mk2 την ταιβανεζικη και την έκανα extract και πρόσθεσα μετά το ελληνικό csc και modem και έφτιαξα rom.

Την περασα έκανα όλη τη διαδικασία αλλά το knox έγινε 1, επίσημα ελευθερώθηκα χωρίς πλάκα και επιτέλους μπορώ να βάλω custom kernel και να κάνω cwm backup.

Είμαι εδώ και θα βοηθάω όποιον χρειάζεται φυσικά αλλά με αυτό που είδα η τρύπα που εκμεταλλευοταν το RDLV γενικά έκλεισε και φως δεν βλέπω άρα όσοι είστε με 0 μάλλον μελλοντικά δεν θα μπορείτε να αναβαθμίσετε εκτός αν βγει κάτι καινούργιο.

Aν κάποιος εδώ μέσα ξεκινήσει τα φλασαρισματα και μας πει και εντυπώσεις και μια αρχή για το πως να το κάνουμε (γιατί φοβάμαι τα λίγα αγγλικά μου) εγώ τουλάχιστον θα ακολουθήσω και άσε το knox να λέει ότι θέλει.

Μια ερώτηση κάθε φορά που θα φλασαρουμε το κνοξ θα ανεβαίνει και άλλο δλδ 2-3-4 κτλ η παραμένει 1?

Link to comment
Share on other sites

Τα flash στο συγκεκριμενο κινητο δεν λενε πολλα φιλε γτ δεν εχουν βγει aosp rom..ολες οι custom βασιζονται σε official firmware με modules.. το μονο που αξιζει ειναι ο kernel που σου δινει permissive... αλλα σου το υπενθυμιζει σε καθε επανεκινηση. Υπαρχει τροπος και με stock rooted να τον κανεις permissive αλλα δεν ξερω αν επηρεαζει τον knox... οσο για τα backup και τα restore υπαρχει η περιπτωση του efs brick. Υπαρχει αποκατασταση αν ειναι soft... σε hard brick δυσκολευουν τα πραγματα χρειαζεσαι γνωση adb shell..

Υπαρχει και η δυνατοτητα flash custom rom με knox 0 για αυτους που θελουν warranty αλλα και εκει θελεις adb shell.. στη ουσια κανεις την δουλεια του recovery χειροκινητα. Οσο για την εγγυηση .. ενα θα σας πω εχω 2 πλακετες που λειτουργουν μια knox 0 και μια πειραματοζωο.. δεν επαναφερουν τπτ οτι και να παθετε ειναι αντικατασταση πλακετας..( την πληρωνεις αν εχεις Knox 1 , εκανα αγωνα για να μην την πληρωσω αλλα δεν δεχονται τπτ πειραξες software δεν σε καλυπτω, και η συγκεκριμενη απαντηση στο συγκεκριμενο μοντελο η παραμετροποιηση λογισμικου επιφερει επιπτωσεις στο hardware, λογικα επειδη το knox ειναι efuse.)

Edited by Dimitristoz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Παρελαβα το κινητο σημερα αφου αποχαιρετησα το S4 μπαινοντας στο μενου ειμαι AP:N9005XXUBMJ3 CP:N9005XXUBMJ2 CSC:N90050XXBMJ3 τι γινεται με root παιδια; Υποψη οτι το προλαβα στο τσακ για αναβαθμιση.

 

Και εγω είμαι με αυτό το csc.Με cf root μπορώ να το ρουτάρω, έστω χάνοντας την εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ρουταρεις με cf auto root και με τον Kingoapp. στον cf auto root χτυπας Knox στον Kingoapp οχι... σε παλιοτερες εκδοσεις του King εστελνες Imei στην κινα απο οτι διαβασα στην 1,12 εκδοση αυτο σταματησε και ο chainfire to εχει βαλει supported στο superuser v1.75 για full unroot. εγω ειχα ενα θεμα με τον Kingoapp αλλα τελικα αποδειχθηκε οτι δεν ειχα κανει region unlock το κινητο μου και το modem Που περασα μπερδεψε το efs . αυτους τους δυο τροπους εχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το kingoapp δουλεύει μία χαρά πάντως.

 

Ένα κλικ και τελείωσες.

 

Για δώστε λεπτομέρειες πια είναι τα + πια τα -?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Παρελαβα το κινητο σημερα αφου αποχαιρετησα το S4 μπαινοντας στο μενου ειμαι AP:N9005XXUBMJ3 CP:N9005XXUBMJ2 CSC:N90050XXBMJ3 τι γινεται με root παιδια; Υποψη οτι το προλαβα στο τσακ για αναβαθμιση.

 

Και για αυτό το csc δουλευει το root με kingoapp;

Link to comment
Share on other sites

Ασχέτως αν θα γράψει το knox στην MJ7 το cf root δουλεύει κανονικά????

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα αυτό στο XDA και το έκανα και δούλεψε.

 

Υπάρχει ένα αρχείο στο σύστημα /system/csc/others.xml το οποίο αν το κάνετε edit με έναν editor (εγώ χρησιμοποιώ root explorer που κάνω mount το system σαν RW) και πάτε μετά από το <featureset> και προσθέστε το παρακάτω

 

 

 

το σώσετε και κάνετε επανεκίννηση μετά θα μπορείτε να κλείσετε τον ήχο του κλείστρου στη φωτογραφική κανονικά από τις επιλογές.

 

Αυτό το αρχείο δέχεται και άλλα πράγματα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει, μόλις το κάνω θα ενημερώσω.

 

Edit: Προσπάθησα να βάλω και ένα Screenshot από μένα αλλά δεν μου επιτρέπετε για κάποιο λόγο να ανεβάζω εικόνες..

 

Φίλε BlueChris το έκανα αυτό και μετά την επανεκκίνηση πάλι δεν έχω επιλογή στο μενού της κάμερας ενώ ο κώδικας υπάρχει στο others.xml

 

Τελικά βρήκα ότι υπήρχε η ίδια γραμμή λίγο πιο πάνω στο others.xml το άλλαξα από false σε true και τώρα δουλεύει μια χαρά.

Edited by souzerman
Βρέθηκε Λύση
Link to comment
Share on other sites

Για δώστε λεπτομέρειες πια είναι τα + πια τα -?

 

Με mj1 δούλεψε μία χαρά.

 

+ και - δεν μπορώ να σου πω ακριβώς.

Μόνο ότι το πρότειναν στο xda, ότι είναι ένα κλικ, κι ότι είπαν πως δεν είχε κακό λογισμικό μέσα του...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε BlueChris το έκανα αυτό και μετά την επανεκκίνηση πάλι δεν έχω επιλογή στο μενού της κάμερας ενώ ο κώδικας υπάρχει στο others.xml

 

+1

Το ίδιο και εμένα μπήκα να σου τραβήξω ένα σκρειν σουτ και να σου πω ότι σε μένα δουλεύει μια χαρά αλλά δεν ήταν εκεί η επιλογή χαχα

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω δει δουλευει κανονικα απλα το binary δεν γινεται official 3ανα. που σημαινει No ota. Υπαρχει μια περιπτωση ο chainfire ν εχει κανει Update to triangle γτ κατι ειχε παρει το ματι μου το βλεπεις και αποφασιζεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...