Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ που έχω την 4.3 ΕΝΑ4 μπορω να το rootαρω με τον παραπάνω τρόπο χωρις να πέσει ο knox?και μετά με mobile odin περνάω την 4.4?

 

Όχι γιατί από την MKF και μετά δεν λειτουργεί το exploit που χρησιμοποιείται για το root. Θα πρέπει να κάνεις downgrade στην MKF, να ρουτάρεις με έναν από τους δύο τρόπους και μετά να περάσεις την 4.4 με Mobile Odin.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι γιατί από την MKF και μετά δεν λειτουργεί το exploit που χρησιμοποιείται για το root. Θα πρέπει να κάνεις downgrade στην MKF, να ρουτάρεις με έναν από τους δύο τρόπους και μετά να περάσεις την 4.4 με Mobile Odin.

 

Αρκεί οι δύο αυτές να έχουν ίδιο bootloader αν δεν κάνω λάθος! Γιατί με 4.3 υπάρχουν δύο εκδόσεις bootloader αν θυμάμαι καλά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί οι δύο αυτές να έχουν ίδιο bootloader αν δεν κάνω λάθος! Γιατί με 4.3 υπάρχουν δύο εκδόσεις bootloader αν θυμάμαι καλά.

 

Ναι και 'γω το διάβασα αυτό κάπου σαν υπόθεση αλλά δεν ξέρω αν δεν σε αφήνει να μην κάνεις καθόλου downgrade. Ας το προσπαθήσει όπως και να χει. Το πολύ πολύ να μην τον αφήσει και να μείνει στην NA4. Πάντως αργά ή γρήγορα θα βγει exploit και για την 4.4.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα σε downgrade σε mkf δεν γρφει ο knox?

 

Όχι σε downgrade δεν γράφει ο KNOX. Και σε 4.2.2 να προσπαθήσεις να πας δε θα γράψει, απλώς δε θα μπει.

Link to comment
Share on other sites

Πείραγμα στο επεξεργαστή συνεπάγεται αλλαγή kernel και κατ' επέκταση ρίχνει το knox. Ακόμα και θέματα παίζει να τον ρίξουν.

Με knox μόνο root μπορείς να κάνεις με τους τρόπους που περιγράφονται σε άλλο thread χωρίς να ενεργοποιηθεί ο knox.

SONIC μην ελπίζεις να βρεθεί λύση με τον knox. Ο αναγνωρισμένος developer chainfire(SuperSU,cf-autoroot) έχει πει στο xda ότι ο Knox είναι μία e-fuse και άμα ενεργοποιηθεί είναι αδύνατον να επανέλθει στην αρχική κατάσταση. Ίσως στο μέλλον βρουν κάτι αλλά αμφιβάλλω που δεν το έχουν βρει τόσο καιρό.

Έναν τρόπο μόνο έχουν βρει μερικοί με τεράστιο ρίσκο να καταστρέψεις το κινητό, ακόμα να μην πιάσει ούτε αυτός και πανάκριβος και είναι "ψήσιμο" της μνήμης(rom) του κινητού και επαναπροσδιορισμό όλων των partition. Άντε γεια.

Η ουσία είναι ότι άμα θες μόνο root σε 4.3 υπάρχει τρόπος ενώ για 4.4 υπάρχει τρόπος αλλά απαιτεί πρώτα να έχεις root μία 4.3.

 

Μαλιστα.. καταλαβα. Κοιτα ετσι κ αλλιως εγω δν τρεχω ουτε πολλες εφαρμογες ουτε εχω σκοπο να το φορτωσω με θεματα εικονιδια κτλπ. Οσο πιο λιγα τοσο το καλυτερο.. Οποτε θα προσπαθησω να το κανω root κ βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις το κινητό και πατάς το vol-down+μεσαίο κουμπί+power. Θα μπεις σε download mode και πάνω αριστερά θα γράφει

γραφει knox kermel 0x0

knox warranty 0x1

προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εγραψε; Ναι

Πρόβλημα; Όχι απαραίτητα

μπορει να σβησει προτου περασω την αρχικη γαλλικη ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Απόσο έχω διαβάσει δε σβήνεται. Αλλά δε θα σου δημιουργήσει πρόβλημα ότι και να κάνεις

Εκτός απο την εγγύηση ,που πλέον δεν ισχύει ,άλλα αν την χρειαστεί ίσως σταθεί τυχερός και του το περάσουν .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο την εγγύηση ,που πλέον δεν ισχύει ,άλλα αν την χρειαστεί ίσως σταθεί τυχερός και του το περάσουν .

 

Ισχύει οτι δεν ισχύει η εγγύηση;

Το ξέρουμε από Samsung service αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει οτι δεν ισχύει η εγγύηση;

Το ξέρουμε από Samsung service αυτό;

 

Εδώ οι απόψεις διίστανται , εμένα μου είχαν απαντήσει από το service ότι δεν χάνεται η εγγύηση σε άλλους πάλι έχουν πει το αντίθετο

Link to comment
Share on other sites

Εδώ οι απόψεις διίστανται , εμένα μου είχαν απαντήσει από το service ότι δεν χάνεται η εγγύηση σε άλλους πάλι έχουν πει το αντίθετο

 

Την απάντηση την έχεις γραπτώς και με σφραγίδα? Ανέβασε την άμα είναι να την έχουμε όλοι να ξέρουμε τι μας γίνεται και να υπάρχει το αποδεικτικό στοιχείο!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έχεις γραπτώς και με σφραγίδα? Ανέβασε την άμα είναι να την έχουμε όλοι να ξέρουμε τι μας γίνεται και να υπάρχει το αποδεικτικό στοιχείο!

 

Την απάντηση την έχω από email.

Αλλά Προσοχή δεν ισχύει σε περίπτωση που είσαι rooted ή με custom Rom. Η ερώτηση που είχα κάνει ήταν για unrooted stock κινητό απλώς με τον knox counter στο 0x1.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ισχυει η εγγυηση εχει να πεσει custom rom !!!!! ολοι οι χρηστες S4 μεσα σε μια μερα custom rom θα εχουν

 

Μην εισαι σιγουρος.

Root ναι, custom rom οχι πλεον

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έχω από email.

Αλλά Προσοχή δεν ισχύει σε περίπτωση που είσαι rooted ή με custom Rom. Η ερώτηση που είχα κάνει ήταν για unrooted stock κινητό απλώς με τον knox counter στο 0x1.

 

Μπορείς να μας δώσεις έστω αυτά! Και την ερώτηση σου αλλά και την απάντηση τους... Να υπάρχει η απόδειξη.

Προφανώς και δεν θα περνούσε εγγύηση rooted, ή custom rom! Αυτό ίσχυε και προ-knox. Το θέμα είναι ο Knox! Εγώ έχω μείνει με παλιό bootloader για αυτό το λόγο

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις έστω αυτά! Και την ερώτηση σου αλλά και την απάντηση σου... Να υπάρχει η απόδειξη.

Προφανώς και δεν θα περνούσε εγγύηση rooted, ή custom rom! Αυτό ίσχυε και προ-knox. Το θέμα είναι ο Knox! Εγώ έχω μείνει με παλιό bootloader για αυτό το λόγο

 

Η αλήθεια είναι πως θα με ενδιέφερε και εμένα η συζήτηση αν και μέχρι και σήμερα ακόμα και με παλιό bootloader δεν έχω συναντήσει κάτι που να μην μπορώ να κάνω.

Βέβαια δεν παύει να είναι πονοκέφαλος για όσους τον έχουν ήδη στη συσκευή τους και θέλουν να πειραματιστούν..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας δώσεις έστω αυτά! Και την ερώτηση σου αλλά και την απάντηση τους... Να υπάρχει η απόδειξη.

Προφανώς και δεν θα περνούσε εγγύηση rooted, ή custom rom! Αυτό ίσχυε και προ-knox. Το θέμα είναι ο Knox! Εγώ έχω μείνει με παλιό bootloader για αυτό το λόγο

 

Οριστε

 

Αγαπητέ Dimitris

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τη Samsung Electronics Hellas, σχετικάμε το αίτημά σας, σας παραθέτουμε τα παρακάτω,

 

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως το KNOX είναι λειτουργικό μέσα σε λειτουργικό και απλά δείχνει πως το έχει χειριστεί και άλλος χρήστης. Δεν επιρρεάζει τους όρους εγγύησης της συσκευής που παραμένουν με την απόδειξη αγοράς του.

 

Αν χρειάζεστε περισσότερη βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε πάλι μετη Samsung και θα είναι ευχαρίστηση μας να σας εξυπηρετήσουμε.

 

Με εκτίμηση,

 

SEGR ERMS Q

Τμήμα Εξυπηρέτησης πελατών Samsung Electronics Hellas.

http://www.samsung.com/gr

 

Ήταν χρήσιμες οι παραπάνω πληροφορίες; Παρακαλούμε βαθμολογήστε την ικανοποίηση σας με την εξυπηρέτηση πελατών συμπληρώνοντας την παρακάτω σύντομη έρευνα.

 

Θέλετε να επικοινωνήσετε με το Κέντρο Εξυπηρέτησης Πελατών της Samsung;

 

... Μέσω email χρησιμοποιώντας τον παρακάτω σύνδεσμο, στόχος μας είναι το email σας να απαντηθεί εντός μιας εργάσιμης ημέρας

 

http://www.samsung.com/gr/info/contactus.html?pid=gr_home_subbanner4_contact_us_290710

 

 

...Τηλεφωνικώς από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις18:00, στα παρακάτω τηλέφωνα:

 

 

-80111-SAMSUNG (80111 7267864), (Από σταθερό, αστική χρέωση)

-210 6897691 (Από κινητό)

Για την Κύπρο: 8009 4000, από όλα τα δίκτυα τηλεφωνίας.

 

...μέσω Live Chat χρησιμοποιώντας τον παρακάτω σύνδεσμο

http://www.samsung.com/gr/info/contactus.html?pid=gr_home_subbanner4_contact_us_290710

 

 

 

Για να διατηρηθεί και να βελτιωθεί η ποιότητα των υπηρεσιών μας, θα παρακολουθούμε και/ή θα καταγράφουμε τις τηλεφωνικές κλήσεις.

Σημείωση: Αυτό το e-mail στάλθηκεαπό μια αυτοματοποιημένη διέυθυνση e-mail, η οποία δεν δέχεται εισερχόμενα. Αν θέλετε να απαντήσετε σε αυτό το μύνημα, παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τον παρακάτω σύνδεσμο.

 

http://www.samsung.com/gr/info/contactus.html?pid=gr_home_subbanner4_contact_us_290710

 

 

Πόσο ικανοποιημένος είστε απο την απάντηση την οποία λάβατε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου;

Έναρξη έρευνας εδώ >>>

* Παρακαλούμε μην απαντάτε σε αυτή τη διέυθυνση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας αφού χρησιμοποιείται μόνο για εξερχόμενα μηνύματα.

* Σε περίπτωση στην οποία δεν μείνατε ικανοποιημένος/η από την απάντηση μας, Παρακαλούμε πιέστε εδώ

* Σε περίπτωση στην οποία έχετε ερωτήσεις για άλλο προϊόν, Παρακαλούμε πιέστε εδώ

 

 

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το galaxy s4 μεταχειρισμένο από ένα φίλο. Το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Ελλάδα με απόδειξη αγοράς κανονικά από κατάστημα. Ο φίλος μου είπε ότι το κινητό φοράει κανονικά επίσημη εργοστασιακη Rom της Samsung χωρίς καμία τροποποίηση ή root. Απλώς επειδή στο παρελθόν είχε βάλει κάποιες ανεπίσημες τροποποιημένες Rom έχει αλλάξει ο knox counter σε 0x1.

Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση τώρα? Επαναλαμβάνω το κινητό τώρα είναι με επίσημη Rom χωρίς κάποια τροποποίηση ή root και εγώ δεν σκοπεύω να πειράξω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου οι ιδιοι παραδεχεστε ότι αν κανετε root δεν ισχυει η εγγυηση.

Υπαρχει λοιπον περιπτωση να γραψει ο counter του knox με αλλον τροπο;

 

Οχι, αρα λοιπον σημαινει οτι ο κατοχος του τηλεφωνου εχει κανει root. Αρα δεν ισχυει και η εγγυηση

Απλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Αφου οι ιδιοι παραδεχεστε ότι αν κανετε root δεν ισχυει η εγγυηση.

Υπαρχει λοιπον περιπτωση να γραψει ο counter του knox με αλλον τροπο;

 

Οχι, αρα λοιπον σημαινει οτι ο κατοχος του τηλεφωνου εχει κανει root. Αρα δεν ισχυει και η εγγυηση

Απλα πραγματα

 

Εχει αναφερθει να γραφει ο knox οταν κολλησε η διαδικασια επαναφορας εργοστασιακης ρομ (δεν θυμαμαι πως ακριβως λεγεται) μεσω kies. Αλλα και αλλίως δεν μπορει να αποδεικτει πως έχεις κανει root αν το status ειναι official και ο binary counter 0.

Link to comment
Share on other sites

Ξερουν ομως οτι μπορεις να το κανεις unroot και να μηδενισεις τον counter.

Δεν ειναι χαζοι.

Ακομα και εγω αν ψαχνομουν για μεταχειρισμενο s4 και εβλεπα knox 1 θα καταλαβαινα οτι του ειχε κανει root.

Τελος παντων, εγω θεωρω οτι το root δεν ειναι τοσο αναγκαιο για ενα κινητο οπως το s4.

Στα παλια τηλεφωνα που δεν ειχαν αρκετη μνημη, θα βοηθουσε αρκετα το root.

Τωρα δεν βλεπω τον λογο

Link to comment
Share on other sites

Ξερουν ομως οτι μπορεις να το κανεις unroot και να μηδενισεις τον counter.

Δεν ειναι χαζοι.

Ακομα και εγω αν ψαχνομουν για μεταχειρισμενο s4 και εβλεπα knox 1 θα καταλαβαινα οτι του ειχε κανει root.

Τελος παντων, εγω θεωρω οτι το root δεν ειναι τοσο αναγκαιο για ενα κινητο οπως το s4.

Στα παλια τηλεφωνα που δεν ειχαν αρκετη μνημη, θα βοηθουσε αρκετα το root.

Τωρα δεν βλεπω τον λογο

 

Το root δεν το κάνουμε μόνο για θέμα μνήμης. Υπάρχει η παραμετροποίηση και ένα τσουβάλι λόγοι ακόμα.

Φιλικά

Πάντως πολύ καλά νέα για τον Knox.έχει ξανά αναφερθεί εδώ ότι παλικάρι που το πήγε με 0x1 Knox του το δέχτηκαν κανονικά μέσα στην εγγύηση. Και μην μου πείτε ότι εδώ μέσα δεν είναι αντιπροσωπευτικό το δείγμα γιατί .όποιος μπαίνει στην διαδικασία να κάνει ροοτ'να περάσει custom roms κτλ μπαίνει σε τέτοιου είδους site (τεχνολογικά) διαβάζει γράφει και άρα αν κάποιου δεν το είχαν δεχθεί θα το είχαμε διαβάσει πρώτοι..

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Δεν τους ενδιαφέρει η ένδειξη του knox warranty να διακόπτει την εγγύηση διότι αν θέλανε οι χρήστες των συσκευών τους να μην "πειράζουν" τα κινητά τους απλώς θα κλειδώνανε το boatloader.

Δεν χάνεις την εγγύηση ούτε στην ασφαλή και αυστηρή apple.

 

Απλώς θέλουν να τους έχουν όλους ευχαριστημένους, και να διεισδύσουν στην αγορά ως μιας ασφαλής επιχειρησιακής πλατφόρμας ισάξια η καλύτερη απ’ αυτή του ios αλλά και τους χρήστες να παίζουνε με το λογισμικό που είναι αποδεδειγμένα κερδοφόρο.

Σ' αυτούς τους «παιχνιδιάρηδες» χρήστες απλώς δεν τους αφήνει να εγκαταστήσουν το «ασφαλές επιχειρησιακό περιβάλλον» (container) πάνω στην πειραγμένη συσκευή και λογικό είναι.

 

Άρα με αυτό τον τρόπο ξεχωρίζει τους χρήστες/συσκευές σε έμπιστους και μη ώστε οι πρώτοι να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αυτό το «ασφαλές επιχειρησιακό περιβάλλον» που προσπαθεί να προωθήσει η Samsung.

 

Επίσης κάποιος που το πήρε δεύτερο χέρι με απόδειξη δεν μπορεί να γνωρίζει τί έκανε ο προηγούμενος εφόσον δεν είναι εύκολα φανερό και εφόσον το υπόλοιπο λογισμικό είναι γνήσιο.

Η μόνη περίπτωση είναι αν η βλάβη να προέρχεται φανερά από την χρήση πειραγμένου λογισμικού δηλαδή πχ από υπερθέρμανση λόγω overclocking.

 

Επίσης η Samsung γνωρίζει πόσο διαδεδομένο είναι το rooting των android συσκευών οπότε δεν θέλει να χάνουν οι συσκευές της μεταπωλητική αξία άμεσα λόγω μη ύπαρξης εγγύησης εξαιτίας του knox και ιδίως σε σχέση με τον ανταγωνισμό και ιδίως με τις συσκευές της apple.

Edited by dannyder
..
Link to comment
Share on other sites

Το root δεν το κάνουμε μόνο για θέμα μνήμης. Υπάρχει η παραμετροποίηση και ένα τσουβάλι λόγοι ακόμα.

Φιλικά

Πάντως πολύ καλά νέα για τον Knox.έχει ξανά αναφερθεί εδώ ότι παλικάρι που το πήγε με 0x1 Knox του το δέχτηκαν κανονικά μέσα στην εγγύηση. Και μην μου πείτε ότι εδώ μέσα δεν είναι αντιπροσωπευτικό το δείγμα γιατί .όποιος μπαίνει στην διαδικασία να κάνει ροοτ'να περάσει custom roms κτλ μπαίνει σε τέτοιου είδους site (τεχνολογικά) διαβάζει γράφει και άρα αν κάποιου δεν το είχαν δεχθεί θα το είχαμε διαβάσει πρώτοι..

 

Tότε θα έπρεπε να είχες διαβάσει κάποιου που του είπαν για χρέωση αλλαγής πλακέτας επειδή είχε γράψει το knox, αλλιώς δε θα του άλλαζαν την οθόνη (αυτό ήταν το πρόβλημά του).

Για τα του knox πάντως υπάρχει συγκεκριμένο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...