Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Έχω να κάνω μία ερώτηση ίσως χαζή.Καταρχήν ζητάω συγνώμη διότι έχω διαβάσει μόνο το αρχικό ποστ του θέματος.

Πέρασα στο κινητό μου ένα παιχνίδι κατεβάζοντας το από τον υπολογιστή απ όπου και το πέρασα, εκτός δηλαδή google play το οποίο και έπαιξε κανονικά φαντάζομαι καταλαβαίνετε.... υπάρχει περίπτωση να έχει γράψει o counter ή να έχω πρόβλημα με την εγγύηση του κινητού μου; Διάβασα φυσικά ότι ο counter γράφει μόνο με αλλαγή ρομ η κέρνελ απλά θέλω να είμαι σίγουρος. αν το ποστ μου αναφέρει κάτι που δεν πρέπει παρακαλώ όπως διαγραφεί. Eυχαριστώ εκ των προταίρων.

 

Όχι δεν υπάρχει περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Σε download mode πως μπαίνω;

 

Με το κινητό κλειστό πατάς ταυτόχρονα Power-Home Button-Volume Down και εν συνεχεία Volume Up και μπήκες. Σε ενδιαφέρει η ένδειξη KNOX WARRANTY VOID. Αν λέει 0x0 είσαι εντάξει αν λέει 0x1 τότε έχει γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω αν και πιστεύω με ένα παιχνίδι που πέρασα ότι δεν θα έχει γράψει.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Samsung Hellas σε ερώτημα χρήστη εαν το ρίξιμο του διακόπτη knox σε 1 συνεπάγεται και χάσιμο της εγγύησης της συσκευής, απάντησε αρνητικά.

Παραθέτω και το σχετικό link με screenshot από το live chat από το xda forum

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Samsung Hellas σε ερώτημα χρήστη εαν το ρίξιμο του διακόπτη knox σε 1 συνεπάγεται και χάσιμο της εγγύησης της συσκευής, απάντησε αρνητικά.

Παραθέτω και το σχετικό link με screenshot από το live chat από το xda forum

 

Αν διαβάσεις καλύτερα το θέμα μας, θα δεις ότι ήδη το έχουμε συζητήσει και απαντήσει αυτό που πόσταρες, το οποίο είναι παλιό ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Samsung Hellas σε ερώτημα χρήστη εαν το ρίξιμο του διακόπτη knox σε 1 συνεπάγεται και χάσιμο της εγγύησης της συσκευής, απάντησε αρνητικά.

Παραθέτω και το σχετικό link με screenshot από το live chat από το xda forum

 

Το συγκεκριμένο screenshot έχει αναφερθεί ξανά και παλαιότερα στο συγκεκριμένο θέμα. Υπάρχουν άλλες τόσες αναφορές για το Livechat που λένε το αντίθετο. Μην ανοίξουμε πάλι αυτή τη συζήτηση δεν οδηγεί πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν ισχύει η εγγύηση τελικά;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν ισχύει η εγγύηση τελικά;

 

Αν δε βγάλει ανακοίνωση η Samsung ότι ισχύει παίρνουμε σα δεδομένο ότι δεν ισχύει. Τώρα αν στο τάδε ή στο δείνα service κάνανε μια φορά τα στραβά μάτια αυτό δεν αποτελεί βάση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Knox reset και downgrade με jtag. Άντε να δούμε αν βρεθεί και καμία πιο απλή λύση.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2621750

Link to comment
Share on other sites

Knox reset και downgrade με jtag. Άντε να δούμε αν βρεθεί και καμία πιο απλή λύση.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2621750

 

Τιτανοτεράστια νέα! Ας ελπίσουμε ότι ο ChainFire και οι λοιποί θα βγάλουν κάτι πιο user friendly από αυτό γιατί μ' αυτό όπως το είδα θα κάψουμε κύτταρα!

 

Α επίσης θυμάμαι αναρωτιώμασταν αν μετά το KNOX-Free Root μπορούμε να περάσουμε το Xposed Framwork και αν αυτό θα ρίξει τον KNOX. Το εγκατέστησα σήμερα μαζί με το Wanam Xposed και όλα συνεχίζουν να είναι 0x0!

Edited by super_f
Link to comment
Share on other sites

Δε βρήκε τίποτα ο chaifire.

Η λύση που υπάρχει πάντως, προυποθέτει κολλητήρια κ.λ.π. και είναι και ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Δε βρήκε τίποτα ο chaifire.

Η λύση που υπάρχει πάντως, προυποθέτει κολλητήρια κ.λ.π. και είναι και ακριβή.

 

Ναι ο μέσος χρήστης δεν μπορεί να το κάνει , αλλά και για τον power user είναι ακριβό. Το μόνο θετικό είναι ότι θα βρεθούν μαγαζιά που με κανένα 10 ευρώ θα σου κάνουν reset τον knox.

 

Για εμένα οι developer δεν πρέπει να ασχολούνται με το πώς θα κάνουμε reset τον knox. Αλλά να βρουν τρόπους για να κάνουμε ότι κάναμε πριν χωρίς να ανεβαίνει ο knox counter.

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο μέσος χρήστης δεν μπορεί να το κάνει , αλλά και για τον power user είναι ακριβό. Το μόνο θετικό είναι ότι θα βρεθούν μαγαζιά που με κανένα 10 ευρώ θα σου κάνουν reset τον knox.

 

Για εμένα οι developer δεν πρέπει να ασχολούνται με το πώς θα κάνουμε reset τον knox. Αλλά να βρουν τρόπους για να κάνουμε ότι κάναμε πριν χωρίς να ανεβαίνει ο knox counter.

 

Αν ανοιχτεί το τηλέφωνο στο service, έχεις την εντύπωση ότι δε θα φανούν οι κολλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο μέσος χρήστης δεν μπορεί να το κάνει , αλλά και για τον power user είναι ακριβό. Το μόνο θετικό είναι ότι θα βρεθούν μαγαζιά που με κανένα 10 ευρώ θα σου κάνουν reset τον knox.

 

Για εμένα οι developer δεν πρέπει να ασχολούνται με το πώς θα κάνουμε reset τον knox. Αλλά να βρουν τρόπους για να κάνουμε ότι κάναμε πριν χωρίς να ανεβαίνει ο knox counter.

 

Δε θα συμφωνησω με το τελευταίο γιατι ειναι αδικο να εχεις ακριβοπληρωσει μια συσκευη και εχοντας κανει μονο ρουτ να σου ακυρωνει και το πρωτο ευρω που εδωσες βγαζοντας το εκτος εγγυησης.Συν να μη πω του χρονου οτι θα βρεθουν καποιοι εν αγνοια τους με μια μεταχειρισμενη συσκευη που δε θα χει εγγυηση.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμφωνησω με το τελευταίο γιατι ειναι αδικο να εχεις ακριβοπληρωσει μια συσκευη και εχοντας κανει μονο ρουτ να σου ακυρωνει και το πρωτο ευρω που εδωσες βγαζοντας το εκτος εγγυησης.Συν να μη πω του χρονου οτι θα βρεθουν καποιοι εν αγνοια τους με μια μεταχειρισμενη συσκευη που δε θα χει εγγυηση.

 

Πάντα οι κατασκευαστές βγάζουν εκτός τα κινητά που έχουν γίνει ροοτ.

Το ότι δε μας έπιαναν παλιά, ενώ τώρα μας πιάνουν δεν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα οι κατασκευαστές βγάζουν εκτός τα κινητά που έχουν γίνει ροοτ.

Το ότι δε μας έπιαναν παλιά, ενώ τώρα μας πιάνουν δεν αλλάζει κάτι.

 

Δεν θα συμφωνησω.Μονο το οτι θες 270 για αλλαγη μητρικης (για να μηδενισει το knox) εαν παει σερβις αλλαζει πολλα.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνησω.Μονο το οτι θες 270 για αλλαγη μητρικης (για να μηδενισει το knox) εαν παει σερβις αλλαζει πολλα.

 

Δε συμφωνείς σε τι;

Ότι πάντα άν είχες κάνει ροοτ έχανες την εγγύηση;

Αυτό είπα.

Και συγνώμη δεν υπάρχει εδώ διαφωνία, γιατί δεν είναι θέμα άποψης.

Έτσι ήταν πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνείς σε τι;

Ότι πάντα άν είχες κάνει ροοτ έχανες την εγγύηση;

Αυτό είπα.

Και συγνώμη δεν υπάρχει εδώ διαφωνία, γιατί δεν είναι θέμα άποψης.

Έτσι ήταν πάντα.

 

Δικιο εχεις, εγω δεν κατάλαβα καλα.Απευθυνομουν στο τελευταιο:το οτι παλια δε μας έπιαναν και τωρα μας πιανουν δε αλλάζει κατι.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμφωνησω με το τελευταίο γιατι ειναι αδικο να εχεις ακριβοπληρωσει μια συσκευη και εχοντας κανει μονο ρουτ να σου ακυρωνει και το πρωτο ευρω που εδωσες βγαζοντας το εκτος εγγυησης.Συν να μη πω του χρονου οτι θα βρεθουν καποιοι εν αγνοια τους με μια μεταχειρισμενη συσκευη που δε θα χει εγγυηση.

Έχε υπόψη σου όμως οτι με το να είσαι root σε ένα κινητό, εκτός των άλλων , μπορείς άνετα να πειράζεις και τις stock συχνότητες που κλειδώνει ο επεξεργαστής που σημαίνει οτι ο οποισδήποτε μπορεί να υπερχρονίσει σε μη επιτρεπτά επίπεδα για τις αντοχές του κινητού με ότι συνέπειες αυτό συνεπάγεται για τη φθορά του.

Δεν μπορείς λοιπόν εσύ να το "σκίσεις" στους υπερχρονισμούς , να σηκώνει θερμοκρασίες και κάποια στιγμή όταν το κινητό κλατάρει να το πας στην εταιρία και να απαιτήσεις να σου το επαναφέρουν σε λειτουργική κατάσταση ή ακόμα και να σου δώσουν καινούριο...

Και η εταιρία με κάποιο τρόπο θέλει να προστατευτεί.Όλοι μας είχαμε καλομάθει βέβαια με τις custom ROM ή τις επιπλέον δυνατότητες που σου προσφέρει το root αλλά του στραβού το δίκιο να το λέμε.

Είναι κάτι αντίστοιχο σαν να αγοράζεις καινούριο αυτοκίνητο και όταν είσαι μέσα στην εγγύηση που σου δίνει η εταιρία, αντί να το πας στο εξουσιοδοτημένο service να το πηγαίνεις σε ένα δικό σου αλάνι μηχανικό να σου αλλάξει πχ τη χαρτογράφηση του εγκεφάλου ώστε να βγάζει περισσότερα άλογα, να του αφερέσει πιθανώς τον κόφτη, και γενικότερα να το "σκαλίσει" και μετά, στην όποια δυσλειτουργία να πας να ζητάς τα ρέστα από την αντιπροσωπεία.:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις, εγω δεν κατάλαβα καλα.Απευθυνομουν στο τελευταιο:το οτι παλια δε μας έπιαναν και τωρα μας πιανουν δε αλλάζει κατι.

 

Και στο τελευταίο έτσι είναι.

Αν χρειαζόταν να πάει service και σε έβρισκαν παλιά, κοβόταν η εγγύηση και πλήρωνες πλακέτες κ.λ.π.

Όμως μηδενίζαμε, κρύβαμε ίχνη και πηγαίναμε.

Τώρα δε μπορούμε να κάνουμε το ίδιο.

Τότε δε μας ένοιαζε επειδή μπορούσαμε να κρυφτούμε.

Η αλήθεια να λέγεται.

Εγώ πάντως το παραδέχομαι.

Αυτός είναι ο λόγος που θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά να πάρω τηλέφωνο, χωρίς να μπορώ να κρύψω τέτοια ίχνη.

Το root μου είναι αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα φορητό μηχάνημα για να ρίξουμε στο κινητό έναν ΕΜΡ και να μην υπάρχουν ίχνη? Όπως στις πολεμικές ταινίες...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη σου όμως οτι με το να είσαι root σε ένα κινητό, εκτός των άλλων , μπορείς άνετα να πειράζεις και τις stock συχνότητες που κλειδώνει ο επεξεργαστής που σημαίνει οτι ο οποισδήποτε μπορεί να υπερχρονίσει σε μη επιτρεπτά επίπεδα για τις αντοχές του κινητού με ότι συνέπειες αυτό συνεπάγεται για τη φθορά του.

Δεν μπορείς λοιπόν εσύ να το "σκίσεις" στους υπερχρονισμούς , να σηκώνει θερμοκρασίες και κάποια στιγμή όταν το κινητό κλατάρει να το πας στην εταιρία και να απαιτήσεις να σου το επαναφέρουν σε λειτουργική κατάσταση ή ακόμα και να σου δώσουν καινούριο...

Και η εταιρία με κάποιο τρόπο θέλει να προστατευτεί.Όλοι μας είχαμε καλομάθει βέβαια με τις custom ROM ή τις επιπλέον δυνατότητες που σου προσφέρει το root αλλά του στραβού το δίκιο να το λέμε.

Είναι κάτι αντίστοιχο σαν να αγοράζεις καινούριο αυτοκίνητο και όταν είσαι μέσα στην εγγύηση που σου δίνει η εταιρία, αντί να το πας στο εξουσιοδοτημένο service να το πηγαίνεις σε ένα δικό σου αλάνι μηχανικό να σου αλλάξει πχ τη χαρτογράφηση του εγκεφάλου ώστε να βγάζει περισσότερα άλογα, να του αφερέσει πιθανώς τον κόφτη, και γενικότερα να το "σκαλίσει" και μετά, στην όποια δυσλειτουργία να πας να ζητάς τα ρέστα από την αντιπροσωπεία.:lol:

 

Πολυ σωστη η τοποθετηση σου συμφωνω απολυτα στα λεγομενα σου.

Και εγω εχω ξενερωσει που δεν μπορω να το ρουταρω, αλλα αυτα που λες εχουν βαση και ειναι σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω ξενερωσει που δεν μπορω να το ρουταρω, αλλα αυτα που λες εχουν βαση και ειναι σωστα.

Μια χαρά μπορείς να το ρουτάρεις το κινητό σου.Περισσότερο το θέμα είναι ψυχολογικό.Εγώ πχ επειδή το πήρα μεταχειρισμένο πρόσφατα με knox 0x0 , θα το αφήσω απείραχτο για ένα εύλογο χρονικό διάστημα μήπως και βγάλει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα και χρειαστεί επισκευή, και μετά εννοείται θα το κάνω root και θα του πετάξω ότι blotware έχει βάλει μέσα η Samsung.

Απλά μελλοντικά θα το σκεφτώ πάρα μα πάρα πολύ εαν θα επιλέξω πάλι κινητό Samsung αν και ο βασικότερος λόγος που τα επιλέγω δεν είναι άλλος από την AMOLED.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορείς να το ρουτάρεις το κινητό σου.Περισσότερο το θέμα είναι ψυχολογικό.Εγώ πχ επειδή το πήρα μεταχειρισμένο πρόσφατα με knox 0x0 , θα το αφήσω απείραχτο για ένα εύλογο χρονικό διάστημα μήπως και βγάλει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα και χρειαστεί επισκευή, και μετά εννοείται θα το κάνω root και θα του πετάξω ότι blotware έχει βάλει μέσα η Samsung.

Απλά μελλοντικά θα το σκεφτώ πάρα μα πάρα πολύ εαν θα επιλέξω πάλι κινητό Samsung αν και ο βασικότερος λόγος που τα επιλέγω δεν είναι άλλος από την AMOLED.

κοιτα θα σου μιλησω ανοιχτα. ο λογος που δεν το ρουταρω ειναι οτι δεν θελω μετα να το πουλησω σε καποιον αν χρειαστει και να μη εχει εγγυηση. αυτο εννοω οτι δεν μπορω να το ρουταρω. αν και μετα απο οσες ναυαρχιδες εχω επιλεξει παιρνω για 4η φορα το s4 και με βλεπω να μενω εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...