Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και συμβουλές σας και σίγουρα θα μου γίνει μάθημα. :(

Θα συνεχίσω την απαίτηση επιστροφής χρημάτων και ελπίζω να έχει αίσιο τέλος.Θα ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεία σας στα Ελτά μου ενφανίζει το παρακάτω

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-07-2014

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 30-07-2014

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 30-07-2014

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 30-07-2014 19:20 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

 

Πήρε τήλ σήμερα μου έιπαν ότι είναι στο τελωνείο Θεσ/νίκης από χτές.

Φαντάζομαι πάει απο δευτέρα λόγο σκ σωστά;

Και μια ερώτηση ακόμα αν ξέρετε γιατί δεν ενημερώνεται η κατάσταση του track number μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα,

 

Έχω παραγγείλει ένα κινητό από Κίνα και τους τόνισα να το αποστείλουν σαν δώρο με EMS, το κινητό έφτασε στην Ελλάδα και εκτελωνίστηκε προφανώς γιατί δεν σημείωσαν ότι είναι δώρο, το κόστος του πακέτου ήταν 160 euro και από το τελωνείο μου ζητάν 72 euro ( Δεν είναι μεγάλο το ποσό σε σχέση με τα 160 euro? ) . Μπορώ να κάνω ένσταση στην τελωνειακή αρχή? Μπορώ να μη το παραλάβω και να ακυρώσω τη παραγγελία? Η παραγγελία έγινε μέσω Pay Pal. Κάθε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και να γράψανε απέξω οτι είναι δώρο, άπαξ και θέλουνε να το ψάξουνε στο τελωνείο θα ανοίξουν το δέμα και θα το ψάξουν.

Με EMS είναι 50-50 οι πιθανότητες να περάσει κάποιο δέμα τελωνείο.

Τώρα δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις και πολλά.

Ζήτησε βοήθεια στο topic σχετικά με εκτελωνισμούς.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα,

 

Έχω παραγγείλει ένα κινητό από Κίνα και τους τόνισα να το αποστείλουν σαν δώρο με EMS, το κινητό έφτασε στην Ελλάδα και εκτελωνίστηκε προφανώς γιατί δεν σημείωσαν ότι είναι δώρο, το κόστος του πακέτου ήταν 160 euro και από το τελωνείο μου ζητάν 72 euro ( Δεν είναι μεγάλο το ποσό σε σχέση με τα 160 euro? ) . Μπορώ να κάνω ένσταση στην τελωνειακή αρχή? Μπορώ να μη το παραλάβω και να ακυρώσω τη παραγγελία? Η παραγγελία έγινε μέσω Pay Pal. Κάθε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ.

 

160 το πακέτο + 15 περίπου τα μεταφορικά πάμε στα 175 ευρώ

το 23% είναι 39 ευρώ + δασμούς και υπερ τρίτων που βγαίνει κανένα 5 ευρώ πάμε στα 45 ευρώ, επιπλέον κάτι για την υπηρεσία του εκτελονισμού, 72 ευρώ είναι καλά.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη κοινότητα,

 

Έχω παραγγείλει ένα κινητό από Κίνα και τους τόνισα να το αποστείλουν σαν δώρο με EMS, το κινητό έφτασε στην Ελλάδα και εκτελωνίστηκε προφανώς γιατί δεν σημείωσαν ότι είναι δώρο, το κόστος του πακέτου ήταν 160 euro και από το τελωνείο μου ζητάν 72 euro ( Δεν είναι μεγάλο το ποσό σε σχέση με τα 160 euro? ) . Μπορώ να κάνω ένσταση στην τελωνειακή αρχή? Μπορώ να μη το παραλάβω και να ακυρώσω τη παραγγελία? Η παραγγελία έγινε μέσω Pay Pal. Κάθε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ.

Είπαμε εκατοντάδες φορές ότι οι courier και η EMS πληρώνουν τις περισσότερες φορές τελωνείο.

Ο καλύτερος τρόπος είναι το απλό αεροπορικό ταχυδρομείο. Όποιος βιάζεται, καλά θα κάνει να αγοράσει τηλέφωνο από εδώ ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Κατι πρεπει να παιζει με το τελωνείο Θεσσαλονίκης. Και εγω απο εκει την πατησα με EMS.

 

Όταν και αν έρθει η λυπητερή από το τελωνέιο το δέμα στο φέρνει η κούριερ και πληρώνει ή πρέπει να πας έσυ να το παραλάβεις;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα ειδοποιητηριο να παραλαβω για το ενα απο τα 2 πακετα που εφυγαν ταυτοχρονα απο το καταστημα

 

[ATTACH]48020[/ATTACH]

 

Το αλλο ομως ακομα ταξιδευει...

Υποθετω πως ηταν σε διαφορετικο σακο ο οποιος δςν ανοιχτηκε ακομα, γιατι αλλη λογικη εξηγηση δεν βρισκω

 

[ATTACH]48021[/ATTACH]

 

Οχι τπτ αλλο, αλλα ειναι φιλου και αντε τωρα να εξηγεις πως το ενα εφτασε και το αλλο οχι :p

Κοιταξα πριν λιγο στη σελιδα της singpost και εχουν και τα δυο πακετα τον ιδιο αριθμο αποστολης (dispatch number), 4180

 

Αρα η υποθεση μου οτι μπορει να ηταν σε διαφορετικες αποστολες, δεν παιζει οπως φαινεται...

 

Υπαρχει κανεις αλλος που να εχει πακετο με singpost και να εχει το ιδιο dispatch number (4180) , να μου πει σε τι status εμφανιζεται το δικο του πακετο?

 

Για ποιον λογο να ειναι το ενα στο Ταχυδρομειο και το αλλο ακομα να μην εχει καταγραφει?

Edited by CrazyAnt
Link to comment
Share on other sites

Όταν και αν έρθει η λυπητερή από το τελωνέιο το δέμα στο φέρνει η κούριερ και πληρώνει ή πρέπει να πας έσυ να το παραλάβεις;

 

Εμενα με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν τα μαντατα. Και θα παω απο εκει να το παρω.

Το θεμα είναι οτι το κουτι θα ειναι μαλλον ανοιγμενο, και ανησυχω για το περιεχομενο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξα πριν λιγο στη σελιδα της singpost και εχουν και τα δυο πακετα τον ιδιο αριθμο αποστολης (dispatch number), 4180

 

Αρα η υποθεση μου οτι μπορει να ηταν σε διαφορετικες αποστολες, δεν παιζει οπως φαινεται...

 

Υπαρχει κανεις αλλος που να εχει πακετο με singpost και να εχει το ιδιο dispatch number (4180) , να μου πει σε τι status εμφανιζεται το δικο του πακετο?

 

Για ποιον λογο να ειναι το ενα στο Ταχυδρομειο και το αλλο ακομα να μην εχει καταγραφει?

Αρχίσατε πάλι με τα "dispatch number" .... είπαμε ότι δεν σημαίνει τίποτα, και ακόμη περισσότερο δεν σημαίνει ότι μπήκαν στο ίδιο αεροπλάνο. Μπορεί να πήραν "αριθμό" αποστολής και να μπήκαν σε άλλο φορτίο με άλλους ενδιάμεσους σταθμούς.

Οπότε σταματήστε να γεμίζετε το νήμα με ανούσιες δημοσιεύσεις, και παρακολουθήστε το δέμα σας μόνο με τον αριθμό του.

(tracking number).

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

@CrazyAnt Αν και συμφωνώ με τον αποπάνω για τον dispatch number, έτσι για να σου περάσει η κάψα... έχω ακριβώς τα ίδια με d/n 4180.

 

Υπομονή φίλε

Edited by avcargo
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσατε πάλι με τα "dispatch number" .... είπαμε ότι δεν σημαίνει τίποτα, και ακόμη περισσότερο δεν σημαίνει ότι μπήκαν στο ίδιο αεροπλάνο. Μπορεί να πήραν "αριθμό" αποστολής και να μπήκαν σε άλλο φορτίο με άλλους ενδιάμεσους σταθμούς.

Οπότε σταματήστε να γεμίζετε το νήμα με ανούσιες δημοσιεύσεις, και παρακολουθήστε το δέμα σας μόνο με τον αριθμό του.

(tracking number).

Δεν αρχισα τπτ ρε συ, χαλαρα :p

Δεν εχω δωσει ποτε σημασια σε αυτον τον αριθμο, απλα ειναι η πρωτη φορα που σπανε με τετοιον τροπο πακετα

 

Δεν εχω κανενα αγχος στο κατω κατω, απλα μοιραζομαι την πληροφορια για να δω τι παιζει

 

Relax:cool:

@CrazyAnt Αν και συμφωνώ με τον αποπάνω για τον dispatch number, έτσι για να σου περάσει η κάψα... έχω ακριβώς τα ίδια με d/n 4180.

 

Υπομονή φίλε

Θενκς για το feedback ;)

Δεν εχω καμια καψα ρε συ, απλα με παραξενεψε

Υπομονη εχω μπολικη ετσι και αλλιως :)

Link to comment
Share on other sites

160 το πακέτο + 15 περίπου τα μεταφορικά πάμε στα 175 ευρώ

το 23% είναι 39 ευρώ + δασμούς και υπερ τρίτων που βγαίνει κανένα 5 ευρώ πάμε στα 45 ευρώ, επιπλέον κάτι για την υπηρεσία του εκτελονισμού, 72 ευρώ είναι καλά.

Είναι πάρα πολλά. Στην EMS το σωστό είναι 23% ΦΠΑ (39€) και καμιά 10αριά ευρώ για τον εκτελωνισμό. Δασμοί δεν ισχύουν στα κινητά τηλέφωνα. Αυτοί θα κοστολόγισαν το πακέτο περισσότερο αν δεν δείξεις αποδεικτικό της πληρωμής σου

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο " Update item information " από τα ΕΛΤΑ είναι μάλλον ότι ήρθε ?

 

Έχω φτιάξει ήδη εξουσιοδότηση για τα ελτα γιατί θα λείπω αρκετές μέρες εκτός, αλλά λέτε να χω καμμιά τύχη αύριο αν περάσω απ τα ελτά?

 

(μ' αρέσει που συνέστησα και υπομονή στον φίλο λίγο πιο πάνω :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Αν ήρθε θα το δεις σίγουρα στο site των ΕΛΤΑ.

Από εκεί που κοιτάς δεν βγαίνει άκρη.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλείται ο κύριος από πάνω να διαγράψει τα μηνύματά του σ αυτό το θέμα, όπως και στο άλλο που το δα, διότι μας εκνευρίζει ταμάλα εμάς που κάναμε παραγγελιά νωρίτερα κι ακόμα περιμένουμε :p

 

Καλώς το δέχθηκες και καλοδούλευτο φίλε :)

 

Αυτό είναι ακόμα μία απόδειξη ότι πότε δε θα σαι σίγουρος πότε θα σου ρθει ένα πακέτο με SG

Link to comment
Share on other sites

Σαββατοκύριακο δουλέυουν τα καμάρια μας στα τελωνεία μήπως και το έχουμε δευτέρα το κινητό γιατί θα φύγω για κάποιες μέρες;
Link to comment
Share on other sites

επίδης είμαι άσχετος με τα ταχυδρομεία, η sg post με ποιά λογική τα στέλνει? δλδ βλέπω άλλες παραγγελιες ποιο μετά από τη δική μου να έχουν φτάσει και εμένα ένας θεος ξέρει που είναι. θέλω να πω, τα βάζει σε ένα αεροπλάνο και ας κάνει 2 φορές το γύρο του κόσμου για να φτάσει ελλάδα ή έχει κάποια συγκεκριμένα δρομολόγια?
Link to comment
Share on other sites

επίδης είμαι άσχετος με τα ταχυδρομεία, η sg post με ποιά λογική τα στέλνει? δλδ βλέπω άλλες παραγγελιες ποιο μετά από τη δική μου να έχουν φτάσει και εμένα ένας θεος ξέρει που είναι. θέλω να πω, τα βάζει σε ένα αεροπλάνο και ας κάνει 2 φορές το γύρο του κόσμου για να φτάσει ελλάδα ή έχει κάποια συγκεκριμένα δρομολόγια?

 

Δεν έχει σχέση η SP, τα δέματα έχουν σειρά προτεραιότητος αναλόγως με το πότε παραδώθηκαν σε αυτήν και αναλόγως με την συμφωνία με την εταιρεία του πωλητού ως προς την "προτεραιότητα" που έχει το συγκεκριμένο δέμα.

ΠΧ, αγοράζω καλλυντικά από Κινεζική εταιρεία, και ενώ με την SWEDEN POST τα δέματα αργούν, ερχονται στην Ελλάδα το πολύ σε 4 ημέρες, γιατί από ότι φαίνεται έχουν συμφωνία και επάνω γράφουν "ΑΜΕΣΟΥ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΟΣ":)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σαββατοκύριακο δουλέυουν τα καμάρια μας στα τελωνεία μήπως και το έχουμε δευτέρα το κινητό γιατί θα φύγω για κάποιες μέρες;

 

Από ότι κατάλαβα δεν δουλεύουν αφού δεν έιχα καμία αλλάγη στην κατάσταση του track number. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

μένω καματερό, βλέπω το δέμα να κάνμει βόλτες...πήγε ίλιον και μετά που;

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 28-07-2014 09:25 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 29-07-2014 15:35 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-07-2014 01:26 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 30-07-2014 03:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 30-07-2014 04:01 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΙΛΙΟΥ 30-07-2014 06:38 Μ.Δ. ΙΛΙΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΙΛΙΟΥ 30-07-2014 09:44 Μ.Δ. ΙΛΙΟΥ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-07-2014 17:34 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 30-07-2014 20:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Από 30/7 μου γράφει

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 30-07-2014 19:20 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

 

που μπορώ να απευθυνθώ να δω τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...