Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με android λειτουργικο( μιλαω για αυτα που κουμπωνουν στην κεντρικη κονσολα του αυτοκινητου 2 din )...................οσο για το βαρος αυτο μου εδωσε για το δεμα ο κινεζος πωλητης Edited by j_t_r
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με android λειτουργικο...................οσο για το βαρος αυτο μου εδωσε για το δεμα ο κινεζος πωλητης

Μπορείς να βάλεις το λινκ;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όντως τα ακρίβηναν οι τύποι ... πάντως υπάρχουν και αυτού του τύπου:

http://www.ebay.com/itm/Single-Din-Car-Android-Dash-DVD-Player-GPS-8GB-3G-WiFi-Bluetooth-ATV-/201080011051?pt=US_Video_In_Dash_Units_w_GPS&hash=item2ed14d792b&vxp=mtr

είναι πιό εύχρηστα και πολύ πιό μικρά και ελαφριά. Εάν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρείς και με κάμερα οπισθοπορίας και σε καλή τιμή.

Εάν θέλεις, μπορώ να ψάξω και εγώ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν ξερω τι πιθανοτητες εχει ενα τετοιο δεμα να περασει το τελωνειο χωρις προβληματα......δεν ειχα ποτε προβλημα με μικροτερα δεματα αλλα με κατι τετοιο δεν ξερω αν αξιζει να το ρισκαρω:confused:( ευχαριστω παντως) Edited by j_t_r
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παραγγειλω navi αυτοκινητου απο κινα το δεμα ομως ειναι σχετικα ογκωδες και βαρυ (3 κιλα). Ο πωλητης θελει να το στειλει με ΕΜS. Η αξια του ειναι κοντα στα 250 ευρω . Αναρωτιεμαι αν αξιζει να ρισκαρω το τελωνειο η να δωσω 100 ευρω εξτρα και να παω σε λυσεις απο την ευρωπαικη αγορα. Εχει κανεις εμπειρια με τετοιου ειδους δεματα απο κινα?

 

Ειχα παρει πριν κανα 4μηνο καθρευτες για το αμαξι. Ηρθαν registered airmail απο Hongkong. Εδω που εφτασαν λογω ογκου του κουτιου μαλλον περασαν τελωνειο... 220ευρω η αξια τους 42ευρω τελωνειο. Αρκετα φτηνοτερα παντως απο οσο εβρισκα εδω...

 

Να σημειωσω πως το δεμα δεν πηγε ταχυδρομειο αλλα μου το εφερε η EΛTA courier στο μαγαζι και στον τυπο πληρωσα και το τελωνειο. Παντα να υπολογιζετε το τελωνειο για μεγαλα δεματα...

Link to comment
Share on other sites

margomenos13, όταν μάθεις ενημέρωσε μας τι έγινε με την υπόθεση σου

 

Μετά από επικοινωνία με την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, έμαθα και επίσημα ότι πρέπει να κάνω μήνυση. :mad: Βέβαια το κόστος της μήνυσης είναι τεράστιο σε σχέση με την αξία του κινητού... οπότε πάμε τώρα στην τράπεζα για αμφισβήτηση συναλλαγής και ο Δίας βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά :

 

Παράγγειλα κινητο από to2c και ήρθε με γρατσουνισμένη οθόνη .Συμφωνήθηκε αντικατάσταση (χωρίς επιβάρυνση) κατά την οποία ζητούσαν πίσω όλο το πακέτο βάρους 360gr (κινητο,μπαταρια φορτιστή και κουτί όχι τα δώρα) .Το κόστος αποστολής προς Κίνα βάρυνε εμένα (9,2 ευρώ) μέσω ΕΛΤΑ ,το κόστος επαναπροώθησης νέου κινητού το αναλαμβάνουν αυτοί. Παραθέτω την πορεία του δέματος ,

 

[ATTACH]46547[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έλα και κοντεύει λέμε :)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 23-05-2014 14:56 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-06-2014 07:40 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 24-06-2014 09:22 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ 25-06-2014 08:15 ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Μέσω της σελίδας των ΕΛΤΑ με το tracking number που είχες.

 

Στην πρώτη σελίδα υπάρχουν σελίδες και εφαρμογές εντοπισμού .Χρησιμοποιησε κάτι απ'αυτα και είσαι οκ.

Στις εφαρμογές εντοπισμού πρέπει να επιλέξεις και τα ΕΛΤΑ - ΕΛΤΑ Courier στις υπηρεσίες εντοπισμού ...

 

Ευχαριστώ και τους 2 σας.

 

Είχα δει και δοκιμάσει το τρακιν των ΕΛΤΑ, αλλά δεν είχε βγάλει αποτέλεσμα γιαυτο και είπα να ρωτήσω μπας και κάνω @@.

Μήπως γνωρίζετε απο πότε θα εμφανίζεται κιολας στη σελίδα τους?

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έλα και κοντεύει λέμε :)

 

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!αντε με το καλόοοοοο! εμείς με το απλό τπτ. Μπορεί κάποιος να μας πει πως γίνεται το dispute στο paypal γιατί δε το βρίσκω;

Edited by marika7
Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις απο τωρα? Στις 35 μερες ειμαστε ακομη...

 

Είμαι στις 39 μέρες από τη μέρα της πληρωμής

 

άλλωστε πρώτα κάνεις dispute και μετά claim αν διαβάζω σωστά στο paypal

Edited by marika7
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε ήδη να σου βγάζει αποτελέσματα...

 

Παίζει σενάριο να μην είναι με ΕΛΤΑ?

 

Το ίδιο κωδικό βάζω RUΧΧΧΧΧΧΧΧΧCH, αλλά τζίφος

Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό RUΧΧΧΧΧΧΧΧΧCH.

Δοκιμάστε ξανά αργότερα ή ελέγξτε τον αριθμό αποστολής σας.

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι... Δεν δείχνει τίποτα το site των ΕΛΤΑ.

Κανονικά θα έπρεπε να δείχνει έστω ένα "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS".

Δεν τους παίρνεις κανένα τηλέφωνο να ρωτήσεις;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από επικοινωνία με την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, έμαθα και επίσημα ότι πρέπει να κάνω μήνυση. :mad: Βέβαια το κόστος της μήνυσης είναι τεράστιο σε σχέση με την αξία του κινητού... οπότε πάμε τώρα στην τράπεζα για αμφισβήτηση συναλλαγής και ο Δίας βοηθός...

Καλή επιτυχία να έχεις.

Μήπως επαρκεί στο PayPal μια καταγγελία στην αστυνομία για κλοπή;

Δεν πιστεύω να υπάρχει χρέωση για την καταγγελία κλοπής (δεν θα κάνεις μήνυση σε κάποιον) για να πας δικαστικά.

 

Γνωρίζει κανείς άλλη περίπτωση όπου έλλειπε το κινητό από τo πακέτο και τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω dispute με τη σειρα μου..Δεν θα κατσω να περιμενω 43 μερες..Ας βγαλει ακρη το σαιτ με το paypal...Αλλιως αν δεν θελει να γινει cancel το order ας το ξαναστειλει σημερα κιολας να τελειωνουμε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...