Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πιθανοτερο ειναι οτι σου λενε μπουρδες [ πως να περασουν τελωνειο κατι που δεν ερχεται απο κινα αλλα απο ευρωπη

? ]

 

ελπιζω δηλαδη

 

υγ σιγουρα στο εστειλαν με priority ?

 

καλησπερα φιλε μου ναι priority σιγουρα , τ διπλο τσεκαρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tα ΕΛΤΑ γιατι τα πηρες; τι μπορει να βγει με κατι τετοιο;

Μηπως τους ειπες και "μα πηρα με priority απο banggood"?

picard-facepalm.jpg

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Tα ΕΛΤΑ γιατι τα πηρες; τι μπορει να βγει με κατι τετοιο;

Μηπως τους ειπες και "μα πηρα με priority απο banggood"?

picard-facepalm.jpg

 

οχι φιλε μου απλα εκανα ερωτηση γιατι τ δεμα ειχε μεινει στασιμο απο της 20 τ μηνος κ απλα μ απαντησαν αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Πριν κάνα μήνα παρήγγειλα ένα tv box από geekbuing με απλό registered airmail.

Σαν tr.number μου έστειλαν αυτό, 959612308000 ,που το trackchecker mobile αναγνωρίζει σαν sf express.

Στο elta track δεν δείχνει καμία κίνηση ενώ μέσω του trackchecker υποτίθεται ότι είναι Ελλάδα.

Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω για τέτοιου είδους tr.number? Γιατί δεν αναγνωρίζεται καθόλου από τα ΕΛΤΑ? Σας ευχαριστώ!!!

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου ναι priority σιγουρα , τ διπλο τσεκαρα

 

Μην ανησυχείς δεν νομίζω να περάσει τελωνείο πες μας όταν δεις αλλαγή στο στάτους στα ελτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους! Πριν κάνα μήνα παρήγγειλα ένα tv box από geekbuing με απλό registered airmail.

Σαν tr.number μου έστειλαν αυτό, 959612308000 ,που το trackchecker mobile αναγνωρίζει σαν sf express.

Στο elta track δεν δείχνει καμία κίνηση ενώ μέσω του trackchecker υποτίθεται ότι είναι Ελλάδα.

Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω για τέτοιου είδους tr.number? Γιατί δεν αναγνωρίζεται καθόλου από τα ΕΛΤΑ? Σας ευχαριστώ!!!

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν θα το δεις ελτα είναι απλό ταχυδρομείο ευτυχώς για σένα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρώτη φορά που παραγγέλνω από το banggood -> priority και μου έβγαλε αυτό σήμερα. ΣΗμαίνει ότι έφτασε Ελλάδα, ή όχι ακόμα?

 

http://prntscr.com/gss3io

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε στο gearbest σταμάτησε η μέθοδος Eu Express? Δοκίμαζα τώρα διάφορα προϊόντα και πουθενά δεν μου έχει διαθέσιμο τo EU Express. Ειδικά αν βάλεις 2-3 πράγματα μαζί τότε δίνει διαθεσιμη μέθοδο μόνο expedited (DHL)!!
Link to comment
Share on other sites

Απο GearBest Greece

 

UPDATE 3/10/2017

Έχει παρατηρηθεί μια στροφή στην πολιτική των μεταφορικών της GB από PriorityLineEuExpress προς NL (Ολλανδικό Ταχυδρομείο). Σε πολλά προϊόντα έχει παύσει η επιλογή PriorityLine ενώ σε κάποιες τοποθετημένες παραγγελίες το επίσημο support πρότεινε αλλαγή με NL. Δεν υπάρχει επίσημη τοποθέτηση.

 

Στην Κίνα είναι Εθνική Αργία έως 5/10

 

Αγορές PriorityLineEuExpress που μπήκαν στην GB πριν τις 22/9, είναι κολλημένες στην Αγγλία έως 7/10 εξαιτίας εθνικών ελέγχων.

 

Δέματα που διακινούνται από τα ΕΛΤΑ αντιμετωπίζουν μεγάλες καθυστερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι οι παραγγελίες πριν από 22/9 ειναι κολλημένες λόγω εθνικού ελέγχου....τι διαφορά έχουν απο τον απλό ελεγχο; τι θα πει "εθνικος";
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι οι παραγγελίες πριν από 22/9 ειναι κολλημένες λόγω εθνικού ελέγχου....τι διαφορά έχουν απο τον απλό ελεγχο; τι θα πει "εθνικος";

 

να χαμε να λεγαμε.

 

 

Έκανα στα ΕΛΤΑ "Αίτηση αναθεώρησης δασμών".

Tο πακέτο έφυγε από το κατάστημα των ΕΛΤΑ και στο tracking των ΕΛΤΑ φαίνεται από 22/9 με την ένδειξη "ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ".

 

Έχουν περάσει 11 μέρες και καμία αλλαγή στο tracking.

Ξέρει κανείς αν είναι φυσιολογικό ή αν πρέπει να κάνω κάτι;

 

Δεν ειναι φυσιολογικο, αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι, εδω που τα λεμε, ουτε και τα ελτα ξερουν τι κανουν

 

 

 

από aliexpress τι παίζει με το τελωνείο ? το έστειλαν με απλό χωρίς χρέωση ταχυδρομικών

 

τι εστειλαν απλο; για να ξερουμε για τι μιλαμε.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

να χαμε να λεγαμε.

 

 

 

Δεν ειναι φυσιολογικο, αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι, εδω που τα λεμε, ουτε και τα ελτα ξερουν τι κανουν

 

 

 

 

τι εστειλαν απλο; για να ξερουμε για τι μιλαμε.

 

κινητό vkworld mix

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το ξερουν και θα περασει απαρατηρητο; :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το ξερουν και θα περασει απαρατηρητο; :lol:

Και εάν το παραλάβει σφυρίξτε μου κλέφτικα ... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ενα μήνα + μετά είδα φώς.

 

4/10/2017, 10:06:58 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

1/9/2017, 02:27:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Τώρα τι σημαίνει αυτό; Περνάω τελωνείο η όχι;

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Και εάν το παραλάβει σφυρίξτε μου κλέφτικα ... :lol:

Δε θα το ξερουν και θα περασει απαρατηρητο;

δεν θα περασει τελωνειο....γιατι δεν θα προλαβει.:p

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ότι οι παραγγελίες πριν από 22/9 ειναι κολλημένες λόγω εθνικού ελέγχου....τι διαφορά έχουν απο τον απλό ελεγχο; τι θα πει "εθνικος";
Θεωρώ πως γίνονται λόγω των βομβιστικων τρομοκρατικων επιθεσεων που γίνονται..

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο 2 του μηνα ξεκολλησα και γω και μπηκα τελωνειο με ελτα... ξερουμε ποσο περιπου να υπολογιζω την ταριφα; κινητο ειναι...
Link to comment
Share on other sites

Δε θα το ξερουν και θα περασει απαρατηρητο; :lol:

 

Ότι μοιάζει με κινητό και πακέτο μεγαλο που μπορεί να κρύβει κινητό έχει μεγάλη πιθανότητα να ανοιχθει

Link to comment
Share on other sites

Όσο μπορούμε να ανταλλάσουμε πληροφορίες και να ενημερωνόμαστε εμείς στο φόρουμ αλλά και ο υπόλοιπος κόσμος , λοιπόν με βελγικό ταχυδρομείο unregister όλα τα φίλου όταν έφτασαν Ελλάδα το αργότερο σε μια εβδομάδα τα παρέλαβε ,εγώ με Ολλανδικο ταχυδρομείο unregister ακόμα αεροδρόμιο (11 μέρες και 7 μέρες άφιξη ελλαδα)
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας κανενα νεο απο πακετο με POST NL που εφτασε ελλαδα 29/08?

 

Απο οτι ειδα μέχρι 27/08 σκαναριστηκαν αλλα εμας μας ΠΗΔΗΞΑΝ και πηγαν στις αρχες σεπτεμβριου

Link to comment
Share on other sites

RS9615***62NL

18.09.2017 09:55 Electronic notification of shipment Greece

29.09.2017 16:43 Send item abroad (Export) Netherlands

04.10.2017 14:53 Update item information Greece

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ωραία πράγματα. Για δέμα με ημερομηνία: 7/9/2017, 15:35:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ , γύρω στις 25 του μήνα, πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ, και μου είπαν ότι είναι τελωνείο. Σήμερα, κάλεσα εκ νέου (για το ίδιο δέμα), και μου είπαν ότι είναι εν αναμονή εισόδου για το τελωνείο.

Αν κάνει 1 μήνα δηλαδή να ανοιχθεί ο σάκος, και άλλο τόσο περίπου τελωνείο, άρα πάει στο δίμηνο-plus. Μάλιστα.

Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη αίσθηση, είναι ότι τελικά δεν ξέρω τι από τα δύο ισχύει που άκουσα στο τηλέφωνο.

Πιο πολύ ενημερωτικά το λέω το ανωτέρω, για τα παιδιά που σκοπεύουν να παραγγείλουν για το τι θα συναντήσουν.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ωραία πράγματα. Για δέμα με ημερομηνία: 7/9/2017, 15:35:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ , γύρω στις 25 του μήνα, πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ, και μου είπαν ότι είναι τελωνείο. Σήμερα, κάλεσα εκ νέου (για το ίδιο δέμα), και μου είπαν ότι είναι εν αναμονή εισόδου για το τελωνείο.

Αν κάνει 1 μήνα δηλαδή να ανοιχθεί ο σάκος, και άλλο τόσο περίπου τελωνείο, άρα πάει στο δίμηνο-plus. Μάλιστα.

Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη αίσθηση, είναι ότι τελικά δεν ξέρω τι από τα δύο ισχύει που άκουσα στο τηλέφωνο.

Πιο πολύ ενημερωτικά το λέω το ανωτέρω, για τα παιδιά που σκοπεύουν να παραγγείλουν για το τι θα συναντήσουν.

 

Ελεγες το καλοκαιρι οτι δεν ειχαν προσωπικο, και καπου εκει λεγαμε...ενταξει μωρε θα κανουμε υπομονη με τους χασομερηδες.

Τωρα, που σιγουρα ολοι δεν ειναι σε αδεια, παλι το ιδιο σκηνικο αργοπορειας.

Θα σταματησω εδω, δεν θα ανοιξω αλλο το βρωμοστομα μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...