Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια τι παιζει με το EU Warehouse? Αποθηκες στην Ευρωπη, πληρωνεις φορους, τελωνεια κλπ??? Τι παιζει?

 

Επισης δεν εχω δουλεψει ποτε με Aliexpress, μπορει να πει καποιος τι προσεχουμε?

 

Ευχαριστω!

 

Επειδή θα έρθει από χώρα της Ε.Ε ,δεν περνάει από τελωνείο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ενημερωσε τον οτι παρελαβες και ποσα θες να του βαλεις δεδομένου οτι περιμενες τοσο καιρο. και στην τιμη που θα καταλήξετε να του πεις να τον πληρωσες παλι με pay pal. θα σου δωσει το email και μολις κανεις την πληρωμη θα του στηλεις φωτογραφια την επιβεβαίωσή πληρωμης απο το paypal. αυτο εκανα εγω με το bangood παντως.

 

PayPal στο Aliexpress δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

186€Χ24%=44.64 +12 τελη =56.64€ . Ίσως σου κοστολογήσει μόνο το κινητό όποτε άξια κινητού Χ24%+12 τέλη

 

Τι εννοεις οτι ισως του κοστολογησει μονο το κινητο? Αφου στην μια πραξη του εβγαλες 56€ και στην αλλη το ιδιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια τι παιζει με το EU Warehouse? Αποθηκες στην Ευρωπη, πληρωνεις φορους, τελωνεια κλπ??? Τι παιζει?

 

Επισης δεν εχω δουλεψει ποτε με Aliexpress, μπορει να πει καποιος τι προσεχουμε?

 

Ευχαριστω!

 

Οχι δεν πληρωνεις τελωνεια φορους κλπ, το μονο που πληρωνεις ειναι το προιον που αγορασες ακριβοτερα απο οτι θα το επαιρνες Κινα..

 

Στο Aliexpress κοιτας το feedback score του πωλητη αμα ειναι 97% και πανω δεν εχεις να φοβηθεις κατι, συμβουλεψου και τις αξιολογησεις των αγοραστων κατω απο το προιον που σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οτι ισως του κοστολογησει μονο το κινητο? Αφου στην μια πραξη του εβγαλες 56€ και στην αλλη το ιδιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οχι δεν πληρωνεις τελωνεια φορους κλπ, το μονο που πληρωνεις ειναι το προιον που αγορασες ακριβοτερα απο οτι θα το επαιρνες Κινα..

 

Στο Aliexpress κοιτας το feedback score του πωλητη αμα ειναι 97% και πανω δεν εχεις να φοβηθεις κατι, συμβουλεψου και τις αξιολογησεις των αγοραστων κατω απο το προιον που σε ενδιαφερει.

 

Αν διάβασα καλά έγραψες έκτος από το κινητό έχει και αξεσουάρ το δέμα όλα μαζί σύνολο 186€ οπότε σε αυτό το ποσό βγήκαν τα 56 € , ενώ οταν σου λέω ότι θα σού κοστολογήσει μόνο το κινητό άλλαζει το ποσό πχ αν πχ το βάλει 150€ θα πληρώσεις 48€ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Έκανα μια παραγγελία από το Banggood και ως μέθοδο αποστολής δίαλεξα Air Parcel Register. Ξέρετε με τι θα σταλεί?

 

Eγω παλι Laos Post

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα μπαταρίες τι παίζει;θέλω να αγοράσω μια μπαταρία για κινητό από κίνα αλλά διάβασα διάφορα,ότι δεν επιτρέπετε για λόγους ασφαλείας να ταχυδρομηθούν και επιστρέφουν πίσω ισχύει;Έχει παραγγείλει κάποιος και του ήρθε κανονικά και με τι εταιρία το παρήγγειλε;

Παραγγελία ηλεκτρονικού τσιγάρου απο FastTech. Λόγω της μπαταρίας, στέλνει μόνο με Singapore Post, PostNL ή DHL.

 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τι επαθα τώρα μετα απο 100 μέρες και πληρη refund στις 31-12 ΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-11-2016 01:41 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-01-2017 13:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 31-01-2017 15:23 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τι επαθα τώρα μετα απο 100 μέρες και πληρη refund στις 31-12 ΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-11-2016 01:41 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-01-2017 13:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 31-01-2017 15:23 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Είτε δεν το παραλαμβάνεις και επιστρέφει στον πωλητή , είτε το παραλαμβάνεις και το δίκαιο είναι να πεις στον πωλητή να σού δώσει έναν σύνδεσμο στο paypal να βάλεις τα λεφτά .

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο100 μέρες τι να παραλαβω και πως θα είναι?Αν δεν περάσει τελωνείο θα ζητησω μείωση 50% γιατι αγορασα αλλο προιον αλλιως θα τους πω οτι ας γυρίσει πισω.Εξάλλου τώρα το πουλάνε 50€ λιγότερο απο τον Οκτώβριο που το είχα παραγγειλει..
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο100 μέρες τι να παραλαβω και πως θα είναι?Αν δεν περάσει τελωνείο θα ζητησω μείωση 50% γιατι αγορασα αλλο προιον αλλιως θα τους πω οτι ας γυρίσει πισω.Εξάλλου τώρα το πουλάνε 50€ λιγότερο απο τον Οκτώβριο που το είχα παραγγειλει..

 

Αν ειναι κινητο τοτε με επιφυλαξη θεωρω οτι ειναι ενταξει, τα κουτια που τα τοποθετουν + η συσκευασια του κινητου κανουν καλη δουλεια. Αν ειναι κατι πιο ευαλωτο τοτε ζητα να γυρισει πισω.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, θέλω να παραγγείλω ένα redmi note 3 pro από το xiaomi online store στο aliexpress.

Ως shipping, αν διαλέξω το aliexpress standard shipping (δωρεάν) μου αναφέρει tracking information available. Γνωρίζει κανείς αν το track number που θα δώσουν θα καλύπτει το πακέτο μόνο μέχρι τα σύνορα με ελλάδα ή αν θα το καλύπτει και εντός ελλάδας;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κινητο τοτε με επιφυλαξη θεωρω οτι ειναι ενταξει, τα κουτια που τα τοποθετουν + η συσκευασια του κινητου κανουν καλη δουλεια. Αν ειναι κατι πιο ευαλωτο τοτε ζητα να γυρισει πισω.

 

Είναι κινητό letv x25 620pro αλλά θα δω πρωτα μήπως κερδίσω καμια έκπτωση

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, θέλω να παραγγείλω ένα redmi note 3 pro από το xiaomi online store στο aliexpress.

Ως shipping, αν διαλέξω το aliexpress standard shipping (δωρεάν) μου αναφέρει tracking information available. Γνωρίζει κανείς αν το track number που θα δώσουν θα καλύπτει το πακέτο μόνο μέχρι τα σύνορα με ελλάδα ή αν θα το καλύπτει και εντός ελλάδας;

 

Σε αναλογη περιπτωση(απο διαφορετικο πωλητη) εστειλε με SG, αρα λειτουργει κανονικα το tracking. Καλυτερα ομως να ρωτησεις τον πωλητη πρωτα ή να δεις μηπως το αναφερει πουθενα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, θέλω να παραγγείλω ένα redmi note 3 pro από το xiaomi online store στο aliexpress.

Ως shipping, αν διαλέξω το aliexpress standard shipping (δωρεάν) μου αναφέρει tracking information available. Γνωρίζει κανείς αν το track number που θα δώσουν θα καλύπτει το πακέτο μόνο μέχρι τα σύνορα με ελλάδα ή αν θα το καλύπτει και εντός ελλάδας;

Ακριβώς από αυτό το μαγαζί αγόρασα το ίδιο κινητό που ανέφερα πιο πάνω ότι ήρθε γρήγορα και χωρίς τελωνείο (οπότε το προτιμάς αν είσαι προληπτικός...). Έστειλε με SG post και κανονικό tracking μέχρι τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω όταν στο tracking status δείχνει ειδοποίηση, εννοεί πως αφήνουν ειδοποίηση? γιατί δεν είδα να μου έχουν αφήσει κάτι..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία παραγγελία από gd με nlpost η οποία έγινε στις 11/1. Από τις 29/1 εμφανίζει το πακετο και στο 17track και στο site της nlpost " the item has arrive to the country of destination". Στο site όμως των ΕΛΤΑ το εμφανίζει ακόμα στην Ολλανδία. Τι παιζει? Παράλογο που έχω κάνει πολλές παραγγελιες από Κίνα , είναι η πρώτη φορά που παίρνω από GB μέσω nlpost γιαυτό ζητάω τα φώτα σας.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Edited by agelop
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται εκεί στα Ολλανδικά ταχυδρομεία άλλοι περνουν δέμα σε 15 μέρες και άλλοι μετα απο 100 μέρες έρχεται το δέμα Ελλάδα...ΕΛΕΟΣ!Εγώ είμαι από 13-12-2016 στο The item is at the PostNL sorting center...Μέχρι το Πάσχα θα έχω παραλάβει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω όταν στο tracking status δείχνει ειδοποίηση, εννοεί πως αφήνουν ειδοποίηση? γιατί δεν είδα να μου έχουν αφήσει κάτι..[/QUOκ

 

 

Καλημέρα πηγαίνε στο ταχυδρομείο της περιοχής να το παραλάβεις, αυτό εννοεί αλλά πολλές φορές δεν αφήνουν ειδοποίηση απλώς το γράφουν για να είναι καλυμμένοι .

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχω μία παραγγελία από gd με nlpost η οποία έγινε στις 11/1. Από τις 29/1 εμφανίζει το πακετο και στο 17track και στο site της nlpost " the item has arrive to the country of destination". Στο site όμως των ΕΛΤΑ το εμφανίζει ακόμα στην Ολλανδία. Τι παιζει? Παράλογο που έχω κάνει πολλές παραγγελιες από Κίνα , είναι η πρώτη φορά που παίρνω από GB μέσω nlpost γιαυτό ζητάω τα φώτα σας.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

Δεν έχει ανοιχτεί ο σάκος με το δέμα , μόλις ανοιχτεί και σκαναριστει θα εμφανιστεί στο σάιτ των ΕΛΤΑ . Μπορεί πλέον να κάνει και μία εβδομάδα να ανοιχτεί ο σάκος

Link to comment
Share on other sites

Από τις 23 περιμένω να ανοίξουν τον ριμαδοσακο αλλά δεν θα τον βλέπουν. Δεν μπορούμε να πάρουμε κανένα τηλέφωνο; δεν τηρείται καθόλου σειρά προτεραιότητας. Όποιον αρπάξουν. Και αν μείνει πίσω δεν θα τον δουν σύντομα. Edited by impreza_sti
:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο100 μέρες τι να παραλαβω και πως θα είναι?Αν δεν περάσει τελωνείο θα ζητησω μείωση 50% γιατι αγορασα αλλο προιον αλλιως θα τους πω οτι ας γυρίσει πισω.Εξάλλου τώρα το πουλάνε 50€ λιγότερο απο τον Οκτώβριο που το είχα παραγγειλει..

 

Πολυ απλο ειναι το ζητημα. Εφοσον πηρες τα χρηματα σου πισω, το αφηνεις να γυρισει πισω. Και ουτε γατα ουτε ζημια

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι γίνεται εκεί στα Ολλανδικά ταχυδρομεία άλλοι περνουν δέμα σε 15 μέρες και άλλοι μετα απο 100 μέρες έρχεται το δέμα Ελλάδα...ΕΛΕΟΣ!Εγώ είμαι από 13-12-2016 στο The item is at the PostNL sorting center...Μέχρι το Πάσχα θα έχω παραλάβει

 

Εσυ ζητα επιστροφη χρηματων, ξεκινα ηδη τις συνομιλιες με το καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω όταν στο tracking status δείχνει ειδοποίηση, εννοεί πως αφήνουν ειδοποίηση? γιατί δεν είδα να μου έχουν αφήσει κάτι..

Συμπτωματικά, πρώτη φορά προχθες συνέβη και σε μένα να βγάλει "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ" και να μην βρω χαρτάκι.

 

Όπως είπε και ο pagouras7, πήγαινε με τον αριθμό αποστολής να παραλάβεις, αφου όμως δεις στο tracking οτι το πακέτο σου έφτασε στο τοπικό ταχυδρομείο.

Εγώ την έπαθα χθες, πήγα νωρίς πριν γίνει το σκανάρισμα με αποτέλεσμα να μην μπορέσω να πάρω το πακέτο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω όταν στο tracking status δείχνει ειδοποίηση, εννοεί πως αφήνουν ειδοποίηση? γιατί δεν είδα να μου έχουν αφήσει κάτι..[/QUOκ

 

 

Καλημέρα πηγαίνε στο ταχυδρομείο της περιοχής να το παραλάβεις, αυτό εννοεί αλλά πολλές φορές δεν αφήνουν ειδοποίηση απλώς το γράφουν για να είναι καλυμμένοι .

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα μου βγάλει ειδοποίηση το tracking status ότι βρίσκεται στο κεντρικό; γιατί μου λέει ΜΔ

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμπτωματικά, πρώτη φορά προχθες συνέβη και σε μένα να βγάλει "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ" και να μην βρω χαρτάκι.

 

Όπως είπε και ο pagouras7, πήγαινε με τον αριθμό αποστολής να παραλάβεις, αφου όμως δεις στο tracking οτι το πακέτο σου έφτασε στο τοπικό ταχυδρομείο.

Εγώ την έπαθα χθες, πήγα νωρίς πριν γίνει το σκανάρισμα με αποτέλεσμα να μην μπορέσω να πάρω το πακέτο μου.

 

Ευχαριστώ πολύ!! Ελπίζω μέσα στην μέρα να φθάσει να το παραλάβω επιτέλους!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...