Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό βέβαια είναι το τελευταίο που με απασχολεί περιμένω από 6/4
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο tracking μου εμφανιζει αυτο το μηνυμα

 

The item is at the PostNL sorting center τι ακριβως σημαινει;;

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

στο tracking μου εμφανιζει αυτο το μηνυμα

 

The item is at the PostNL sorting center τι ακριβως σημαινει;;

Δες εδω

 

2015-03-30 12:00

 

The item has been processed in the country of destination

2015-03-24 10:05

 

The item is on transport to the country of destination

2015-03-23 23:22

 

The item is at the PostNL sorting center

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παιζει να διαβαζουν το φορουμ....Ωρα 3:42 το πρωι μου εβγαλε κι εμενα κλεισιμο απο Κ.Δ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ......Επιτελους!!!!ποτε λετε να το εχω Μυτιληνη; Edited by Tonyz21
Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ Κ Δ 19-05-2015 01:09 ΛΑΡΙΣΑ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ 19-05-2015 06:59 Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ

 

τι φαση οι τυπαδες στα ελτα? 5 παρα το πρωι ειδα οτι εκαναν ενημερωση στις 1:09 :p

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω την περίπτωση μου..Αποστολή δέματος με Singapore Post από 23/3/2015, έφτασε επιτέλους Ελλάδα 12/5/2015 και έχει κολλήσει εκεί! Πήρα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και δεν μπορούν να με βοηθήσουν, μου δίνουν κάτι τηλέφωνα που δεν τα σηκώνει ποτέ κανείς..! Το Tracking Number είναι το RP102382870SG .. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κόλλησε στο αεροδρόμιο και δεν προχωράει προς παράδοση..! Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό θα το εκτιμούσα πολύ!Ευχαριστώ!

 

2015-05-12 09:46

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-03-21 14:34

SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin Country - Cache Time:2015-05-19 09:08 - Go to official website

2015-05-12 12:46

Arrived at overseas (Country code: GR)

2015-03-23 14:34

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-03-21 14:34

Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε τώρα ο ταχυδρόμος από τη δουλειά και χωρίς να τον ρωτήσω τίποτα, μετά την καθιερωμένη καλημέρα, μου είπε από μόνος του "άσε φίλε έχει γίνει χαμός στο αεροδρόμιο με τα δέματα που έρχονται από εξωτερικό, βάλαμε τώρα έκτακτο προσωπικό γιατί έχουν τιγκάρει οι αποθήκες ειδικά με τα συστημένα". Του λέω "ναι, ξέρω πολλούς που περιμένουν πακέτα πάνω από μήνα" και μου απαντάει "θα αρχίσουν να ξεμπλοκάρουν, είχαν σχηματίσει βουνό, εγώ έχω μια εβδομάδα και παραδίδω αποκλειστικά πακέτα από εξωτερικό".
Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΛΑΡΙΣΑ Κ Δ 19-05-2015 01:09 ΛΑΡΙΣΑ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ 19-05-2015 06:59 Μ.Δ. ΛΑΡΙΣΑΣ

 

τι φαση οι τυπαδες στα ελτα? 5 παρα το πρωι ειδα οτι εκαναν ενημερωση στις 1:09 :p

 

Ποτε εφτασε ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Θέλω να παραγγειλω από κίνα ένα δέμα με ανταλλακτικά αυτοκινήτου διαστάσεων 70*69*36cm βάρος 5κιλα .

O κινέζος τα στέλνει με EMS και κόστος αποστολής 136 usd.

 

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

---Από Ομάδα Διαχείρισης---

Απαγορεύονται οι συζητήσεις και οι αναφορές σχετικά με τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύονται οι συζητήσεις γιά αποφυγή δασμών και τελωνείου ....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το δικό μου τελικά ''πάτησε'' Ελλάδα με NL post, όπως φαίνεται παρακάτω, αλλά ακόμα δεν εμφανίζεται ότι έφθασε Ελλάδα στην αναζήτηση των ΕΛΤΑ παρά μόνο γράφει ακόμη άφιξη στην Ολλανδία. Στα άλλα tracking sites και στο επίσημο εννοείται εμφανίζεται κανονικότατα. Να υποθέσω ότι δεν έχει περαστεί ακόμα στο σύστημα των ΕΛΤΑ; Αν ναι, τότε πως φαίνεται ότι ήρθε Ελλάδα; Από ποιο σύστημα καταγράφηκε;

Ευχαριστώ!!!!

 

18-05-2015 16:54 The item has arrived in the country of destination GREECE

15-05-2015 11:46 The item is on transport to the country of destination

13-05-2015 13:37 The item is at the PostNL sorting center

08-05-2015 03:40 The item is pre-advised

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Εχω κάνει μια παραγγελία από vickmall στις 18/4 με tracking number RF327690205SG. Ενώ στο 17track, στο trackitonline και στο site του singpost μου δείχνει ότι το δέμα είναι Despatched to overseas, στο site των ελτα δείχνει μόνο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ, όπως επίσης και στο http://en.4px.com/ δείχνει ότι δεν έχει φύγει το δέμα από Σιγκαπούρη. Ποιά από τις ενδείξεις θεωρείτε ότι είναι η σωστη;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Εχω κάνει μια παραγγελία από vickmall στις 18/4 με tracking number RF327690205SG. Ενώ στο 17track, στο trackitonline και στο site του singpost μου δείχνει ότι το δέμα είναι Despatched to overseas, στο site των ελτα δείχνει μόνο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ, όπως επίσης και στο http://en.4px.com/ δείχνει ότι δεν έχει φύγει το δέμα από Σιγκαπούρη. Ποιά από τις ενδείξεις θεωρείτε ότι είναι η σωστη;

 

Ημαστε στης ιδιες ημερομηνιες RF327553200SG το δικο μου αλλα στο 4PX το δικο μου λεει 2015-04-22 08:56:00 RUMOW Despatched to ATC

ενοο στα αλλα τα ιδια με το δικο σου και με τα λεγομενα το φιλου w204tc ερχετε μεσω Μοσχας.

Τωρα για το δικο σου δεμα η δεν εχει κανει ενημερωσει το 4PX και ημαστε στην ιδια πτηση η εχει κολλησει στη singpost, αλλα δυσκολο το κοβω τοσες μερες εκει κολλημενο...

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Ημαστε στης ιδιες ημερομηνιες RF327553200SG το δικο μου αλλα στο 4PX το δικο μου λεει 2015-04-22 08:56:00 RUMOW Despatched to ATC

ενοο στα αλλα τα ιδια με το δικο σου και με τα λεγομενα το φιλου w204tc ερχετε μεσω Μοσχας.

Τωρα για το δικο σου δεμα η δεν εχει κανει ενημερωσει το 4PX και ημαστε στην ιδια πτηση η εχει κολλησει στη singpost, αλλα δυσκολο το κοβω τοσες μερες εκει κολλημενο...

 

Ξέρεις αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω σίγουρα; Γιατί είναι και η πρώτη μου αγορά από Κίνα και αγχώνομαι κάπως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω σίγουρα;

 

Να στειλεις Mail στη singpost http://www.singpost.com/corporate-enquiry.html?view=booking&flag=enquiry

Μονο απο εκει θα παρεις απαντηση πιστευω...

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Να στειλεις Mail στη singpost http://www.singpost.com/corporate-enquiry.html?view=booking&flag=enquiry

Μονο απο εκει θα παρεις απαντηση πιστευω...

Να μην στείλει τίποτα πουθενά εάν δεν περάσουν 40 ημέρες, χίλιες φορές τα είπαμε ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :) Θα ακολουθήσω τη συμβουλή του evansarmor και αν, ο μη γένοιτο, δεν υπάρξουν νέα μέχρι τότε, θα ξαναενοχλήσω για συμβουλές ως προς το τι πρέπει να κάνω :)
Link to comment
Share on other sites

Να μην στείλει τίποτα πουθενά εάν δεν περάσουν 40 ημέρες, χίλιες φορές τα είπαμε ... :)

Δεν θελει να μαθει ποτε θα φτασει ελλαδα αλλα αν εχει φυγει απο εκει η ειναι ακομα κινα... Και αν γινετε να μην εισαι τοσο αρνητικως σε οτι ρωτανε, ξερω ειναι σπαστκο να γραφουν τα ιδια αλλα εδω που εχει φτασει το ποστ δεν υπαρχει περιπτωση κανενας να εχει την ορεξη και τον χρονο να τα διαβασει αλλα αυτα που εχουν γραφτει για να βρει απαντηση... Φιλικα

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

λεει ότι ήρθε ... τι καλα

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 02-04-2015 10:50 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 17-05-2015 22:36 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΧΟΛΑΡΓΟΥ 18-05-2015 07:00 Μ.Δ. ΧΟΛΑΡΓΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 18-05-2015 08:31 Μ.Δ. ΧΟΛΑΡΓΟΥ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 18-05-2015 12:57 Μ.Δ. ΧΟΛΑΡΓΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΧΟΛΑΡΓΟΥ 18-05-2015 13:24 Μ.Δ. ΧΟΛΑΡΓΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΕΛΤΑ 19-05-2015 09:03 ΠΑΠΑΓΟΥ - ΕΛΤΑ

 

αλλα βεβαια ο καλος μας ο ταχυδρομος αφηνει την ειδοποιηση όχι το δεμα ... οποτε αυριο τα καλα

ΣΥΝΟΛΟ ΑΝΑΜΟΝΗΣ: 47 ΗΜΕΡΕς ή 32 εργασιμες

Edited by luftwafe
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει να μαθει ποτε θα φτασει ελλαδα αλλα αν εχει φυγει απο εκει η ειναι ακομα κινα... Και αν γινετε να μην εισαι τοσο αρνητικως σε οτι ρωτανε, ξερω ειναι σπαστκο να γραφουν τα ιδια αλλα εδω που εχει φτασει το ποστ δεν υπαρχει περιπτωση κανενας να εχει την ορεξη και τον χρονο να τα διαβασει αλλα αυτα που εχουν γραφτει για να βρει απαντηση... Φιλικα

 

Φίλε μου το δέμα του έφυγε 22/4 από εκεί. Δεν είμαι αρνητικός, αλλά δεν χρειάζεται να διαβάσεις όλο το νήμα, και 2-3 σελίδες πίσω τα ίδια έχουμε. Επίσης, το τελευταίο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις email στο εκεί ταχυδρομείο, γιατί δεν πρόκειται να σου πουν τίποτα περισσότερο από αυτό που μπορείς να δείς μόνος σου :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το δικό μου τελικά ''πάτησε'' Ελλάδα με NL post, όπως φαίνεται παρακάτω, αλλά ακόμα δεν εμφανίζεται ότι έφθασε Ελλάδα στην αναζήτηση των ΕΛΤΑ παρά μόνο γράφει ακόμη άφιξη στην Ολλανδία. Στα άλλα tracking sites και στο επίσημο εννοείται εμφανίζεται κανονικότατα. Να υποθέσω ότι δεν έχει περαστεί ακόμα στο σύστημα των ΕΛΤΑ; Αν ναι, τότε πως φαίνεται ότι ήρθε Ελλάδα; Από ποιο σύστημα καταγράφηκε;

Ευχαριστώ!!!!

 

18-05-2015 16:54 The item has arrived in the country of destination GREECE

15-05-2015 11:46 The item is on transport to the country of destination

13-05-2015 13:37 The item is at the PostNL sorting center

08-05-2015 03:40 The item is pre-advised

 

Από τη δική σας εμπειρία κάποια απάντηση ή γνώμη σε αυτά που παραθέτω ανωτέρω, υπάρχει;

Ευχαριστώ!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...