Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραγγελία από banggood στις 25/11, αποστολή στις 26/11 με ολλανδικό ταχυδρομείο και λήψη tracking number. Σήμερα τα ελτά λένε άφιξη στην ελλάδα. Βέβαια το ολλανδικό ταχυδρομείο έλεγε στη σελίδα του ότι το πακέτο είχε φτάσει στην Ελλάδα από τις 19/12. Προς ενημέρωση.

19 πήγε στην Ολλανδία, country of destination εννοούν την Ολλανδία. Γενικώς η NL λέει ότι θέλει ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

19 πήγε στην Ολλανδία, country of destination εννοούν την Ολλανδία. Γενικώς η NL λέει ότι θέλει ....

 

Μια χαρα του εκατσε 8 μερες Ολλανδια-Ελλαδα ...εγω εχω που περιμενω 15 μερες.....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα του εκατσε 8 μερες Ολλανδια-Ελλαδα ...εγω εχω που περιμενω 15 μερες.....:cry:

Τον οδηγό τον διάβασες; Κάνε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα του εκατσε 8 μερες Ολλανδια-Ελλαδα ...εγω εχω που περιμενω 15 μερες.....:cry:

 

Σύμφωνα με τα ΕΛ.ΤΑ, ήταν στην Ολλανδία από την 13/12. Οπότε Ολλανδία-Ελλάδα σε 14 ημέρες...

By the way, τελικά εκείνο το sorting centre της NL Post, πού στα κομμάτια βρίσκεται;;; Στην Ολλανδία; Γιατί υπήρχε η εντύπωση ότι αναφερόταν σε εγκατάσταση της NL στην Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα ΕΛ.ΤΑ, ήταν στην Ολλανδία από την 13/12. Οπότε Ολλανδία-Ελλάδα σε 14 ημέρες...

By the way, τελικά εκείνο το sorting centre της NL Post, πού στα κομμάτια βρίσκεται;;; Στην Ολλανδία; Γιατί υπήρχε η εντύπωση ότι αναφερόταν σε εγκατάσταση της NL στην Κίνα...

 

Οταν βγαζει το ολλανδικο site sorting centre εννοει Ολλανδια...(Αν το παρω συμφωνα με τα ελτα αγγιζουμε σχεδον 20ημερο..)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

γνωριζει κανεις πως επιλεγω στο merimobiles αποστολη με china post?

ευχαριστω

 

Δεν στελνει με china post θα σου ελεγα να επιλεξεις αποστολη με singapore post αρκετα γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πλήρωσες την παραγγελια εντός των ημερών που αφήνει περιθώριο, οπότε την ακύρωσαν

 

Τι παρήγγειλες και από που;

 

 

 

Και οι δύο απο aliexpress. Η παραγγελία και η πληρωμή έγινε 5-12-2014 και αμέσως επιβεβαιωσα κι εγώ την πληρωμή όταν τσέκαρα το λογαριασμό μου. Μου ήρθε mail που λέει οτι η παραγγελία ακυρώθηκε διότι δεν πλήρωσα μέχρι τις 22/12.

 

Εχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό; Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

aliexpress

RG103135177CN

RI262384663CN

Link to comment
Share on other sites

Δεν στελνει με china post θα σου ελεγα να επιλεξεις αποστολη με singapore post αρκετα γρηγορο.

ευχαριστω,αλλα οι μεθοδοι αποστολης τους ειναι : EMS.DHL και CHINA POST

Link to comment
Share on other sites

By the way, τελικά εκείνο το sorting centre της NL Post, πού στα κομμάτια βρίσκεται;;; Στην Ολλανδία; Γιατί υπήρχε η εντύπωση ότι αναφερόταν σε εγκατάσταση της NL στην Κίνα...

Στην παρακάτω ανάλυση αποστολής φαίνεται οτι έχουν δύο:

 

Mon Dec 22 2014 11:44 Received in country of destination

Sat Dec 13 2014 00:08 - NL - Sent to country of destination

Thu Dec 11 2014 11:45 - CN - Parcel sent to sorting office country of transit

Tue Dec 9 2014 21:55 - CN - Parcel arrived in country of transit

Tue Dec 9 2014 17:10 - CN - Parcel en route to country of transit

Mon Dec 8 2014 11:27 Shipment re-labelled

Mon Dec 8 2014 11:21 Shipment is pre-alerted

Sat Dec 6 2014 19:11 - CN - Parcel received at sorting office in country of origin

 

Ένα παραλαμβάνει τα πακέτα στην Κίνα (sorting office in country of origin) και ένα τα παραλαμβάνει στην Ολλανδία (sorting office country of transit)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,αλλα οι μεθοδοι αποστολης τους ειναι : EMS.DHL και CHINA POST

 

Τι δεν καταλαβαινεις οταν πας για chekout στο τεταρτο βημα σου βγαζει 4 επιλογες για αποστολη απο εκει επιλεγεις τι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαινεις οταν πας για chekout στο τεταρτο βημα σου βγαζει 4 επιλογες για αποστολη απο εκει επιλεγεις τι θελεις.

ευχαριστω moutsa

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και παλι εχω δυο παραγγελιες μια απο coolicool και μια απο vickmall μπορειτε να μου πειτε περιπου τι πιθανοτητες εχω να παραλλαβω Δευτερα?RC410792565NL

RF299722761SG

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και παλι εχω δυο παραγγελιες μια απο coolicool και μια απο vickmall μπορειτε να μου πειτε περιπου τι πιθανοτητες εχω να παραλλαβω Δευτερα?RC410792565NL

RF299722761SG

 

Το πρώτο έφυγε πριν μια εβδομάδα απο Κίνα ενώ το δεύτερο δεν πάτησε Ελλάδα ακόμα.

 

To 2015 θα παραλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

To πακέτο που έρχεται με PostNL έφυγε απο Ολλανδία στις 20 του μηνός αλλα, με τις γιορτές, υπάρχουν καθυστερήσεις. Ακόμα δεν φαίνεται άφιξη στην Ελλάδα.

 

Το πακέτο της Singapore μπορεί να μείνει και 4 εβδομάδες σε "Despatched to overseas"

 

Αν φανεί κάτι αύριο Δευτέρα, ίσως παραλάβεις την παραμονή Πρωτοχρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα ευχαριστω. Απορω γιατι ειχα διαβασει οτι σε πολλους γραφει dispatched to overseas μεχρι και να παραλαβουν. Αν παρω δηλαδη τα ελτα και ρωτησω δευτερα θα ξερουν τιποτα παραπανω απο αυτα που λεει στο τρακινγκ η θα μου πουν οτι λεει εκει?
Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα ευχαριστω. Απορω γιατι ειχα διαβασει οτι σε πολλους γραφει dispatched to overseas μεχρι και να παραλαβουν. Αν παρω δηλαδη τα ελτα και ρωτησω δευτερα θα ξερουν τιποτα παραπανω απο αυτα που λεει στο τρακινγκ η θα μου πουν οτι λεει εκει?

 

Απλά παρακολούθα με τον ίδιο κωδικό το δέμα στο site των ΕΛΤΑ.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς δέμα με Bpost αν το παραλαμβάνω απο ελτά?

Άκυρο - με ελτά είναι, απλά τώρα είδα ότι δίνουν άλλο tn αφού μπεί Ελλάδα

LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Απλά παρακολούθα με τον ίδιο κωδικό το δέμα στο site των ΕΛΤΑ.

 

Τι γίνεται με το site των ΕΛΤΑ; Μέρες τώρα η πρόσβαση είναι προβληματική.

Link to comment
Share on other sites

To πακέτο που έρχεται με PostNL έφυγε απο Ολλανδία στις 20 του μηνός αλλα, με τις γιορτές, υπάρχουν καθυστερήσεις. Ακόμα δεν φαίνεται άφιξη στην Ελλάδα.

 

Το πακέτο της Singapore μπορεί να μείνει και 4 εβδομάδες σε "Despatched to overseas"

 

Αν φανεί κάτι αύριο Δευτέρα, ίσως παραλάβεις την παραμονή Πρωτοχρονιάς.

 

Επειδή και δικιά μου παραγγελία με NL Post βγάζει ακριβώς τις ίδιες ενδείξεις με του φίλου μας, έχω την εντύπωση ότι τα πακέτα μας είναι ακόμα στην Ολλανδία. Ουσιαστικά, 20/12 αφίχθησαν στο sorting centre στην Ολλανδία (γι' αυτό και από αυτήν την ημερομηνία τα βλέπουν τα ΕΛ.ΤΑ.), ενώ από 23/12 έχουν μπει σε διαδικασία αποστολής στην Ελλάδα, πράγμα το οποίο θα γίνει όταν εμφανισθεί η ένδειξη "the item has been processed to the country of destination".

Κάποιες αποστολές άλλαξαν ένδειξη από "transport" σε "processed" μέσα σε μόλις 5 ημέρες, ενώ άλλες έκαναν 15 ημέρες. Για να παραλάβουμε μέσα στο 2014, θα πρέπει να σταλούν αύριο. Δύσκολο έως απίθανο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Περισσότερο εφικτή είναι η παραλαβή εντός του πρώτου 10ημέρου του 01/2015 και λογικά μετά από τα Θεοφάνεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι γίνεται με το site των ΕΛΤΑ; Μέρες τώρα η πρόσβαση είναι προβληματική.

 

Το ΕΛ.ΤΑ. courier όμως δουλεύει κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν. Εγώ πάντως για το πακέτο του φίλου βλέπω:

 

Thu Dec 18 2014 01:23 CN Parcel arrived in country of transit (έφτασε στην Ολλανδία)

Sat Dec 20 2014 17:39 NL Sent to country of destination (Έφυγε για Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...