Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, κάποιος να μου πει αν ξέρει...

Έκανα μια παραγγελία για ποδηλατικά γάντια στο Ali express, στις 30/10. Ο πωλητής μου έδωσε ένα tracking number στην αρχή, (το οποίο δε φαινόταν πουθενά), και μετά από δέκα μέρες μου έδωσε άλλο tracking number. (και επέκτεινε τον χρόνο προστασίας μου). Από τότε όμως έχουν περάσει 20 μέρες, και το πακέτο δεν εντοπίζεται πουθενά... Να σημειώσω ότι ποτέ δεν απαντάει στα μηνύματά μου, παρά μόνο μια φορά που τον "απείλησα" με dispute.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι γίνεται; :( :mad:

 

Τον χρονο δεν στον επεκτεινε οσο για το tracking number τον πρωτο στον ακυρωσε και σου εδωσε δευτερο αλλα μαλλον δεν εχει προλαβει να ενημερωθει...συνηθως κανουν 5 μερες να ενημερωθουν...

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά άμα λέει εισαγωγή στο τελωνείο σημαίνει ότι προστίθενται φόρος ; Πρέπει να κάνουμε κάτι εμείς μετά ;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άμα λέει εισαγωγή στο τελωνείο σημαίνει ότι προστίθενται φόρος ; Πρέπει να κάνουμε κάτι εμείς μετά ;

 

Όχι απαραιτήτως, αρκετές φορές εμφανίζεται η ένδειξη "εισαγωγή στο τελωνείο" και μετά το αντικείμενο βγαίνει από το τελωνείο χωρίς την προσθήκη δασμών. Εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, αν σου επιβληθεί φόρος θα σε ενημερώσουν.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραιτήτως, αρκετές φορές εμφανίζεται η ένδειξη "εισαγωγή στο τελωνείο" και μετά το αντικείμενο βγαίνει από το τελωνείο χωρίς την προσθήκη δασμών. Εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, αν σου επιβληθεί φόρος θα σε ενημερώσουν.

 

Τι πιστεύεις ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τον χρονο δεν στον επεκτεινε οσο για το tracking number τον πρωτο στον ακυρωσε και σου εδωσε δευτερο αλλα μαλλον δεν εχει προλαβει να ενημερωθει...συνηθως κανουν 5 μερες να ενημερωθουν...

Τον επέκτεινε, δε μπορεί ξαφνικά το ρολόι να μετρούσε αντίστροφα στις 49 μέρες (από 39 που ήταν την προηγούμενη μέρα) Έχουν περάσει 20 μέρες, κι όχι 5...

Κάποιος που να ξέρει παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Με Singapore Post, από την ημέρα που θα πάρεις αριθμό αποστολής μέχρι την ημέρα που θα φύγει από Κίνα, πόσες μέρες κάνει;

Κάποιος με πρόσφατη εμπειρία;

 

Για την ερώτησή μου καμια ιδέα;

Μου έδωσαν tracking number με singapore post απο 25/11/2014 και μέχρι σήμερα δεν έχει εμφανιστεί στο tracking. Ουτε καν received from customer. Ουτε στο 4PX το εμφανίζει. Τι μπορω να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Για την ερώτησή μου καμια ιδέα;

Μου έδωσαν tracking number με singapore post απο 25/11/2014 και μέχρι σήμερα δεν έχει εμφανιστεί στο tracking. Ουτε καν received from customer. Ουτε στο 4PX το εμφανίζει. Τι μπορω να κάνω;

Και Εγώ πήρα αριθμό από ολλανδικό ταχυδρομείο στις 25/11 αλλά και εμένα δεν φαίνεται πουθενά. Τυχαίο?

Link to comment
Share on other sites

Τον επέκτεινε, δε μπορεί ξαφνικά το ρολόι να μετρούσε αντίστροφα στις 49 μέρες (από 39 που ήταν την προηγούμενη μέρα) Έχουν περάσει 20 μέρες, κι όχι 5...

Κάποιος που να ξέρει παιδιά!

 

τον γεναρη ειχα κανει 2 παραγγελιες κ εμφανιστηκαν ξαφνικα αρχες μαρτιου στα ελτα

ειναι απροβλεπτη η china post το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις

dispute αν κανεις αφου δεν βρισκεται το δεμα μαλλον θα δικαιωθεις αλλα αν εμφανιστει θα πρεπει να τον πληρωσεις κ παλι κ μπλεκεις κ με αλλες παραγγελιες 2πλα προιοντα κ τετοια

αρα μονο υπομονη

συγνωμη αν σε απογοητευσα

Link to comment
Share on other sites

τον γεναρη ειχα κανει 2 παραγγελιες κ εμφανιστηκαν ξαφνικα αρχες μαρτιου στα ελτα

ειναι απροβλεπτη η china post το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις

dispute αν κανεις αφου δεν βρισκεται το δεμα μαλλον θα δικαιωθεις αλλα αν εμφανιστει θα πρεπει να τον πληρωσεις κ παλι κ μπλεκεις κ με αλλες παραγγελιες 2πλα προιοντα κ τετοια

αρα μονο υπομονη

συγνωμη αν σε απογοητευσα

Ξέρω ξέρω... Ελπίζω το tracking number να μην είναι απλά ανιχνεύσιμο, αλλιώς όταν θα τελειώνουν οι μέρες θα κάνω dispute! Απ την αρχή το είχα μυριστεί που είδα ότι δεν απαντούσε κλπ.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Τι πιστεύεις ;

 

Χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω ότι την γλίτωσες. Άλλη φορά να αποφεύγεις ems γιατί έχει αυξημένες πιθανότητες να περάσει τελωνείο.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο ξαναλεω μακρια απο aliexpress!!! μονο αγγλικο ebay και paypal! εχω χασει ποσα λεφτα στο ali ολα λειτουργουν υπερ των πωλητων
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο ξαναλεω μακρια απο aliexpress!!! μονο αγγλικο ebay και paypal! εχω χασει ποσα λεφτα στο ali ολα λειτουργουν υπερ των πωλητων

Γιατί Αγγλικό ebay ;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

γι αυτο ξαναλεω μακρια απο aliexpress!!! μονο αγγλικο ebay και paypal! εχω χασει ποσα λεφτα στο ali ολα λειτουργουν υπερ των πωλητων

 

Ειναι προσωπικη σου γνωμη απολυτα σεβαστη

Εγω παντως με πολλες αγορες απο ali (κ κινητα κ ταμπλετ)πουθενα δεν ενιωσα πιο σιγουρος για τα χρηματα μου

Link to comment
Share on other sites

ο αριθμος τρακινγκ ειναι ενας και οχι 2 οποτε κατι παιζει....

αποτι καταλαβα με τον 1ο κωδικο μπαινεις μονο στο NL και με το δευτερο στα ΕΛΤΑ

κοιταξτε εδω στο NL

01-12-2014 12:42 The item has been processed in the country of destination NETHERLANDS

25-11-2014 23:10 The item is at the PostNL sorting center

23-11-2014 07:55 The item has been processed in the country of destination

16-11-2014 18:23 The item has arrived in the country of destination

12-11-2014 09:04 The item is on transport to the country of destination

11-11-2014 07:20 The item is at the PostNL sorting center

και ΕΛΤΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 11-11-2014 07:20 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-11-2014 05:55 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 25-11-2014 10:59 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 25-11-2014 21:10 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-12-2014 12:42 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Edited by maik1970
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πρωτη φορα αγόρασα απο ebay και απο Πορτογαλια. Στα ελτα μ λεει αφιξη σε αθηνα Κατ απο 2-12-2014 08.54. Αθηνα μενω ποτε θα παραλαβω;;;θα μου το φερουν σπιτι;; κι αν λειπω τι γινεται; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πρωτη φορα αγόρασα απο ebay και απο Πορτογαλια. Στα ελτα μ λεει αφιξη σε αθηνα Κατ απο 2-12-2014 08.54. Αθηνα μενω ποτε θα παραλαβω;;;θα μου το φερουν σπιτι;; κι αν λειπω τι γινεται; ευχαριστω

 

Ρίξε μία ματιά στον οδηγό .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

αυτο το δεμα λεει οτι ειναι ελλαδα μου το εστειλαν με την εταιρια yanwen αλλα στα ελτα δεν υπαρχει αυτος ο αριθμος,τι γινεται?

YC359662775YW

 

Destination Country-Greece

2014-12-03 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(YanWen the end of track)

Original Country-Yanwen

2014-11-30 00:00 BeiJing Hand over to Airport, Flight No. LH721

2014-11-29 00:00 BeiJing Departure from Outward Office of Exchange

2014-11-28 00:00 BeiJing Arrive at Post Office Processing Centre

2014-11-28 00:00 BeiJing Arrive at Outward Office of Exchange

2014-11-21 20:00 ShenZhen Despatched from ShenZhen Yanwen Sorting Center

2014-11-21 18:00 ShenZhen Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Πολύ βιάζεσαι ..... :lol:

Δικό μου .... 2014-11-20 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(YanWen the end of track)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ βιάζεσαι ..... :lol:

Δικό μου .... 2014-11-20 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(YanWen the end of track)

 

Μαζί με το δικό μου είναι....

2014-11-20 00:00 Greece Arrive at Greece Airport-(YanWen the end of track)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια φάση σε παίρνουν τηλ απο το τελωνείο ;

Άν έχεις παραγγείλει με EMS δεν σε παίρνουν τηλέφωνο,απλώς όταν στο φέρνει ο ταχυδρόμος ή ο courier από τα ελτά κατά την παράδωση σου ζητάει και το ποσό,εφόσον βέβαια υπάρχουν τελωνειακά έξοδα.

Προσωπικά όσες φορές έχω παραλάβει με EMS δέν έχω χρεωθεί κάτι από τελωνείο.Έμπαινε τελωνείο,έβγαινε τελωνείο και όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

EMS είναι όπως λέμε Netherlands post DHL κ.α ;

 

Όλα έναν αχταρμα τα έκανες

 

-Απλά ταχυδρομεία: SingPost, China Post, Hong Kong Post, PostNL, Sweeden Post

-EMS (κάτι ανάμεσα σε courrier και απλό ταχυδρομείο)

- Courrier : DHL, FedEx, UPS κ.α.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Αγγλικό ebay ;;;

απο αγγλικο ebay και πωλητες απο Αγγλια για να εχουμε τα πραγματα σε 10 μερουλες....

 

Ειναι προσωπικη σου γνωμη απολυτα σεβαστη

Εγω παντως με πολλες αγορες απο ali (κ κινητα κ ταμπλετ)πουθενα δεν ενιωσα πιο σιγουρος για τα χρηματα μου

τι να σου πω τοσες φορες ειχα προβληματα και δικαιομενος στο τελος να ημουν η ολη η διαδικασια ειχε κρατησει σιγουρα 40 μερες... Χθες στο ebay εστειλα μηνυμα οτι δεν ηρθε ενα δεματακι και κυριολεκτικα σε 2 λεπτα μου ειχαν κανει refund

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...