Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ πότε λέτε να το έχω;;;

Number (Registered): RS170112647NL

Status: Transit

Destination: Greece

2014-11-21 09:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Origin: Netherlands

2014-11-26 11:55 The item is on transport to the country of destination

2014-11-21 09:51 The item is at the PostNL sorting center

2014-11-20 13:54 The item is on transport to the PostNL sorting center

2014-11-19 13:29 The item has arrived in the transit airport

2014-11-19 03:15 The item is pre-adviced

2014-11-19 00:57 The item has left the originating country

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια αυτο που μου εστειλε ο πωλητης ειναι σωστο?εγω ξερω ειναι 2 γραμματα 9 νουμερα και 2 γραμματα

Unique Transaction ID #2LH89651BG667833U

σημερα το παραγγειλα....δεν ξερω απω ποτε το εμφανιζει...

αν ειναι σωστο και που μπορω να βλεπω που βρισκεται...

αυτό ειναι το αποδεικτικό της συναλλαγής στο paypal

Link to comment
Share on other sites

εγώ πότε λέτε να το έχω;;;

Number (Registered): RS170112647NL

Status: Transit

Destination: Greece

2014-11-21 09:51 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Origin: Netherlands

2014-11-26 11:55 The item is on transport to the country of destination

2014-11-21 09:51 The item is at the PostNL sorting center

2014-11-20 13:54 The item is on transport to the PostNL sorting center

2014-11-19 13:29 The item has arrived in the transit airport

2014-11-19 03:15 The item is pre-adviced

2014-11-19 00:57 The item has left the originating country

 

Ο Rommanos παιδεύτηκε να κανει σχεδιαγραμματα για να τα βλεπουμε πριν ρωτησουμε κατι αν θες δες εδω...;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5688892#post5688892

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γενικά, από ένα κατάστημα μου πρότειναν ασφάλεια σε περίπτωση που το δέμα μπει τελωνείο το ποσό των € 12.80

και στην περίπτωση που χρειαστούν δασμοί θα τους πληρώσουν αυτοί:"You could buy the insurance , then we could refund the tax"

Αποστολή με dhl ή ems...Γενικά αυτοί δεν συστήνουν sg..

"Because DHL is very safe and quick."

Ερωτήσεις

1)Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία..Επειδή έχω καταλάβει ότι είναι 50-50 όταν έρθει με αυτές τις εταιρείες, υπάρχει κάποιος

που να τον αποζημίωσαν το ποσό που έδωσε? και

2)Πόσες μέρες κάνει γενικά να έρθει ένα δέμα από Κίνα με dhl?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Πιστεύω ότι οι ερωτήσεις μου δεν παραβαίνουν τους κανόνες του τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Rommanos παιδεύτηκε να κανει σχεδιαγραμματα για να τα βλεπουμε πριν ρωτησουμε κατι αν θες δες εδω...;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5688892#post5688892

Είναι λίγο αδύνατον να ψάχνω παλιά ποστ. Καλό θα ήταν να δοθεί το λινκ στο αρχικό ποστ.

ΣΕ ευχαριστώ πάρα πολύ! Και ιδιαίτερα τον ρομανο που έκατσε και έκανε τέτοια σχεδιαγραμματα

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αδύνατον να ψάχνω παλιά ποστ. Καλό θα ήταν να δοθεί το λινκ στο αρχικό ποστ.

ΣΕ ευχαριστώ πάρα πολύ! Και ιδιαίτερα τον ρομανο που έκατσε και έκανε τέτοια σχεδιαγραμματα

 

ΠΡΟΤΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΟΔΗΓΟ

Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 40+ ημέρες!

Γραφικό διάγραμμα (δεν είναι απόλυτα ακριβές αλλά δίνει μια ιδέα σύντομα)

 

Ποιο πολύ στο αρχικό ποστ δεν γίνεται :lol: , ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πολύ στο αρχικό ποστ δεν γίνεται :lol: , ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Το link επρεπε να ειναι με τοσο κεφαλαια γραμματα!!!:lol: Μονο αυτό δεν είδα....

Link to comment
Share on other sites

Ο Rommanos παιδεύτηκε να κανει σχεδιαγραμματα για να τα βλεπουμε πριν ρωτησουμε κατι αν θες δες εδω...;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5688892#post5688892

 

Τα συγχαρητήρια μου! http://www.kolobok.us/smiles/artists/just_cuz/JC_doubleup.gif

 

Μου είχε ξεφύγει η έκδοση 2.0, είχα μείνει στα πρώτα διαγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

βάσει εμπειρίας σας, αν αφήσεις ένα κινητό αξίας 70 ευρώ(δωρεάν μεταφορικά, αποστολή με από ταχυδρομείο) από κίνα να περάσει τελωνείο , πόσο θα σου βγει να πληρώσεις για εκτελωνισμό, δασμούς κλπ; Edited by alexakos7
Link to comment
Share on other sites

βάσει εμπειρίας σας, αν αφήσεις ένα κινητό αξίας 70 ευρώ(δωρεάν μεταφορικά, αποστολή με από ταχυδρομείο) από κίνα να περάσει τελωνείο , πόσο θα σου βγει να πληρώσεις για εκτελωνισμό, δασμούς κλπ;

Με EMS θα πληρωσεις ΦΠΑ 23% και κάτι ψιλά (~20€), με DHL κι άλλες ιδιωτικες κούριερ πάει ΦΠΑ 23% + ~130€

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορώ να περιμένω και φυσικά θα το ήθελα πιο γρήγορα.

Περισσότερο από περιέργεια ρωτάω γιατί μου έκαναν εντύπωση αυτά που μου έγραψαν και ήθελα να

ήξερα αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία.

Εσύ βιάζεσαι τόσο πολύ που δεν μπορείς να περιμένεις την SG;
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με deutche post; Έχω το tr. number RX573829857DE από banggood και μπορώ να το ανιχνεύσω μόνο στη σελίδα της deutche post όπου μου γράφει ότι το πακέτο ελήφθη στη Σιγκαπούρη στις 27.11. Από εκεί και έπειτα καμία ενημέρωση. Τα δέματα από deutche post φαίνονται στη σελίδα των ΕΛΤΑ μόλις μπουν Ελλάδα;

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Ας μου απαντήσει κάποιος που έχει παραλάβει τηλέφωνο απο Singapore Post. Επανω στο δεματακι έχει δηλωθεί απο τον Κινέζο πως περιεχει κινητό ή έχει αναγράψει πως περιεχει κάτι άλλο άσχετο;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δουλειά το ταχυδρομείο το τι θα γράψει ο κάθε πωλητής...
Link to comment
Share on other sites

Το ρωταω γιατί έχω πάρει ενα κινητό και έχει αποσταλεί με singpost, εδώ και 5 εργάσιμες δεν έχει φανεί. Μονο στο 4px το είδα. Ο πωλητής μου είπε πως έχουν δυσκολέψει τα κινέζικα τελωνεία και ψάχνουν τις μπαταρίες. Και κάποιος άλλος εδω μέσα είπε πως τα κινέζικα τελωνεία ψάχνουν τα δέματα. Ο πωλητής μου είπε πως στο tracking θα φανεί σε 12 μέρες και μου κανει εντύπωση αφού μέχρι τώρα με singpost ολα φεύγανε στις 3-4 μέρες overseas. Άλλος κανεις που να παρέλαβε μέσα στον Νοέμβρη κινητό και να παρατήρησε τι δηλώθηκε στο πακέτο;

 

Βρήκα αυτό σε άλλο φόρουμ (19/11/2014) απο κάποιον που παράγγειλε Xiaomi Mi4 μέσω EMS.

 

"Mp4 player γράφανε και σε εμένα φίλος και 40$ περίπου αξία. Αλλά απότι μου είπε μια κ@^@$^ τελωνειακός υπάλληλος στο τελωνείο Θεσσαλονίκης, ότι έρχεται πλέον από Κίνα, Σιγκαμπούρη κλπ τα τσεκάρουν όλα. Και από τη στιγμή που δεν υπήρχε μέσα τιμολόγιο-απόδειξη, ψάχνουν στο site από όπου τα έχεις παραγγείλει και εκτελωνίζουν σύμφωνα με τις τιμές που βλέπουν εκεί. Εμένα μου έβαλαν 23% * 399$ ενώ το σύνολο που είχα δώσει ήταν κάτω από 330$. Μπλέξιμο όμως γιατί για να βρω το δίκιο μου μου ζήτησε να εκτυπώσω το mail με την βεβαίωση παραγγελίας και να το στείλω πίσω στο τελωνειο της Θεσσαλονίκης μαζί με το κινητό κλπ να το τσεκάρουν, να τα ξαναεκτελωνίσουν και βλέπουμε. Όταν είπα: "Βεβαίως να σας τα στείλω γιατι μου έχετε βάλει 70$ παραπάνω", την ρώτησα σε πόσες μέρες θα είναι πίσω το κινητό μου (είχε καθυστερήσει ήδη 11 μέρες στη Θεσσαλονίκη) και η απάντηση που πήρα ήταν: "Δεν γνωρίζω κύριε, είμαστε μόνο 2 υπάλληλοι εδώ πέρα". Οπότε πλήρωσα τα 85€ και τους ευχαρίστησα δεόντως με τα γαλλικά μου!

 

Συμπέρασμα: Μόνο από Ευρώπη πλέον, εκτός αν μπορούν να σου βάλουν και γνήσιο αποδεικτικό μέσα πως κοστίζουν π.χ 40$"

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μιας και εχω καιρό να παραγγείλ κάτι από Κίνα έχω χάσει την επαφή με τα ταχυδρμεια.. Θυμαμαι οτι τα συστημενα με singapore post έκαναν απο 25-45 μέρες περίπου. Έχει αλλάξει κάτι? Αν υποθέσουμε οτι αυριο ο πωλητης μου αθ το παραδώσει στο ταχυδρομείο, λέτε αν προλαβαίνω μέχρι τις 8 Γενάρη να το έχω (μετά φεύγω από την πόλη που έβαλα να έρθει) ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μιας και εχω καιρό να παραγγείλ κάτι από Κίνα έχω χάσει την επαφή με τα ταχυδρμεια.. Θυμαμαι οτι τα συστημενα με singapore post έκαναν απο 25-45 μέρες περίπου. Έχει αλλάξει κάτι? Αν υποθέσουμε οτι αυριο ο πωλητης μου αθ το παραδώσει στο ταχυδρομείο, λέτε αν προλαβαίνω μέχρι τις 8 Γενάρη να το έχω (μετά φεύγω από την πόλη που έβαλα να έρθει) ?

ΚοιτΑ=α ειναι απο 15-25 μερες αλλα για καποιο λογο μετΑ τις κινεζογιορτες αργουν λιγο παραπανω

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μιας και εχω καιρό να παραγγείλ κάτι από Κίνα έχω χάσει την επαφή με τα ταχυδρμεια.. Θυμαμαι οτι τα συστημενα με singapore post έκαναν απο 25-45 μέρες περίπου. Έχει αλλάξει κάτι? Αν υποθέσουμε οτι αυριο ο πωλητης μου αθ το παραδώσει στο ταχυδρομείο, λέτε αν προλαβαίνω μέχρι τις 8 Γενάρη να το έχω (μετά φεύγω από την πόλη που έβαλα να έρθει) ?

Ακριβώς έτσι είναι, απλώς το εύρος έγινε από 10-45, και κυμαίνεται αναλόγως της εποχής. Τώρα που έρχονται Χριστούγεννα και Νέο Έτος, θα έχουν καθυστερήσεις λόγω του όγκου των παραγγελιών.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos για μια παραγγελία που είναι να γίνει άμεσα από hong kong... Είναι να σταλεί με Hong Kong post... Είναι όπως ας πούμε Singapore post ή είναι σαν ems η συγκεκριμένη μέθοδος και μεγαλώνει το ρίσκο;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos για μια παραγγελία που είναι να γίνει άμεσα από hong kong... Είναι να σταλεί με Hong Kong post... Είναι όπως ας πούμε Singapore post ή είναι σαν ems η συγκεκριμένη μέθοδος και μεγαλώνει το ρίσκο;;;

 

Το απλο ειναι λογικα θα ειναι και free με χαμηλο ρισκο στο τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μπει τελωνείο, από ότι διάβασα γίνεται αυτόματα ο εκτελωνισμος όμως και απλά πληρώνω το ΦΠΑ.. Σωστά ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos για μια παραγγελία που είναι να γίνει άμεσα από hong kong... Είναι να σταλεί με Hong Kong post... Είναι όπως ας πούμε Singapore post ή είναι σαν ems η συγκεκριμένη μέθοδος και μεγαλώνει το ρίσκο;;;

Απλό ταχυδρομείο είναι, όπως όλα τα άλλα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...