Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γύρισα μερικές σελίδες πίσω και είδα πως έμεινε 12 μέρες στο τελωνείο. Οπότε, μάλλον δεν την γλύτωσες.

Το πόσο θα πληρώσεις και το πότε θα παραλάβεις δεν γνωρίζω για να σου πω.

 

Αν είναι να πληρώσω θα με ειδοποιήσουν ή θα μου έρθει με τα ελτά και θα πληρώσω εκει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ σήμερα παρέλαβα.... Λίγα λόγια για το ιστορικό :

Παραγγελία από minideal 01/08

Διώξιμο από εξωτερικό 07/08

Αφιξη Ελλάδα 14/08

Παραλαβή σήμερα 18/08

Εμπειρία μια χαρά, συσκευασία υπέρ του δέοντος καλή και τα πράγματα ήρθαν όπως έπρεπε!!

Πρώτη παραγγελία από Κίνα και μάλλον θα ακολουθήσουν και άλλες!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου....

 

Arrived at overseas (Country code: GR) (Αφιξη στην χώρα προορισμού) από τις 16/8.

Ουτε καν έχει γίνει αλλαγή σε ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ/Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αδειεύονται και τρελένονται οι υπάλληλοι φαίνεται και ο σάκος περιμένει όποτε γυρίσουν από την άδεια τους .... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου....

 

Arrived at overseas (Country code: GR) (Αφιξη στην χώρα προορισμού) από τις 16/8.

Ουτε καν έχει γίνει αλλαγή σε ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ/Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αδειεύονται και τρελένονται οι υπάλληλοι φαίνεται και ο σάκος περιμένει όποτε γυρίσουν από την άδεια τους .... :mad:

 

Πότε ξεκίνησε...?

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

2014-08-13 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Έφτασε σε 3 ημέρες? :worry: :blink:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται και θαύματα!

 

Πραγματικά σαν θαύμα φαίνεται :lol:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου....

 

Arrived at overseas (Country code: GR) (Αφιξη στην χώρα προορισμού) από τις 16/8.

Ουτε καν έχει γίνει αλλαγή σε ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ/Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Αδειεύονται και τρελένονται οι υπάλληλοι φαίνεται και ο σάκος περιμένει όποτε γυρίσουν από την άδεια τους .... :mad:

 

16/8, Σάββατο, μια μέρα μετά της Παναγίας...Και μόνο που άλλαξε το status, πάλι καλά να λες :p

Μην βιάζεσαι να τους κατακρίνεις όμως, η μέρα τους δεν τελείωσε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

16/8, Σάββατο, μια μέρα μετά της Παναγίας...Και μόνο που άλλαξε το status, πάλι καλά να λες :p

Μην βιάζεσαι να τους κατακρίνεις όμως, η μέρα τους δεν τελείωσε ακόμα.

 

Οχι,εντάξει.Δεν έχω παράπονο από τα ΕΛΤΑ τόσα χρόνια.Από το 2007 που κατασκευάστηκε η πρότυπη μονάδα διαλογής στο Κρυονέρι όλα πάνε ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Pandawill, αλλά δεν έχει να κάνει με το κατάστημα.Μέσα στον Αύγουστο ότι φεύγει με Singapore post δεν κάνει πάνω από 10 ημέρες να φτάσει εδώ.Από Σεπτέμβρη,λογικά, επιστρέφουμε στις γνώριμες περιόδους αναμονής (15-20 ημέρες).

Θεωρώ ότι είναι καθαρά λόγω του μικρού όγκου των δεμάτων που διακινούνται αυτήν την περίοδο προς Ελλάδα

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Pandawill, αλλά δεν έχει να κάνει με το κατάστημα.Μέσα στον Αύγουστο ότι φεύγει με Singapore post δεν κάνει πάνω από 10 ημέρες να φτάσει εδώ.Από Σεπτέμβρη,λογικά, επιστρέφουμε στις γνώριμες περιόδους αναμονής (15-20 ημέρες).

Θεωρώ ότι είναι καθαρά λόγω του μικρού όγκου των δεμάτων που διακινούνται αυτήν την περίοδο προς Ελλάδα

Έχει βάση αυτό που λες, αλλά πιστεύω και ότι κάθε κατάστημα έχει διαφορετικές συμφωνίες με τις ταχυδρομικές. Πχ άλλοι να στέλνουν με Α Προτεραιοτητας και άλλοι με Β.

Από Pandawill πάντα παραλαμβάνω πολύ γρήγορα όλους τους μήνες, ενώ αυτή τη στιγμή περιμένω εδώ και 20 μέρες από vickmall και η προηγούμενη παραγγελία μου πάλι από vickmall έκανε 22 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάση αυτό που λες, αλλά πιστεύω και ότι κάθε κατάστημα έχει διαφορετικές συμφωνίες με τις ταχυδρομικές. Πχ άλλοι να στέλνουν με Α Προτεραιοτητας και άλλοι με Β.

Από Pandawill πάντα παραλαμβάνω πολύ γρήγορα όλους τους μήνες, ενώ αυτή τη στιγμή περιμένω εδώ και 20 μέρες από vickmall και η προηγούμενη παραγγελία μου πάλι από vickmall έκανε 22 μέρες.

 

Πάντως και από minideal που παρείγγειλα αυτό το μήνα, δεν έκανε πάνω από 10 ημέρες για να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα την πρωτη μου παραγγελια απο το geekbuing με airmail....πηρα αυτοhttp://www.geekbuying.com/item/Cube-Talk-9X-MTK8392-Octa-Core-9-7-Inch-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-3G-Tablet-PC-Android-4-4-2G-16G---White-329729.html

 

μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η διαδικασια που θα επακολουθησει εσεις που ξερετε...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα την πρωτη μου παραγγελια απο το geekbuing με airmail....πηρα αυτοhttp://www.geekbuying.com/item/Cube-Talk-9X-MTK8392-Octa-Core-9-7-Inch-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-3G-Tablet-PC-Android-4-4-2G-16G---White-329729.html

 

μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η διαδικασια που θα επακολουθησει εσεις που ξερετε...ευχαριστω

 

Στο "my account" βλέπεις την παραγγελία σου.Αν πατήσεις πάνω στον αριθμό της θα σου δείξει το status της.

Σε περίπτωση που την κάνουν ship δλδ την δώσουν για αποστολή θα δεις τα παρακάτω (σου γράφω ένα παράδειγμα):

 

Order Date: 8/18/2014

Order Status: Shipped

Shipping methods: Singapore post

Shipping date: 8/22/2014 10:44:19 AM

Tracking Number: RF000000000SG

Tracking Site: http://www.17track.net/index.shtml

Track your order: Click here

Link to comment
Share on other sites

Στο "my account" βλέπεις την παραγγελία σου.Αν πατήσεις πάνω στον αριθμό της θα σου δείξει το status της.

Σε περίπτωση που την κάνουν ship δλδ την δώσουν για αποστολή θα δεις τα παρακάτω (σου γράφω ένα παράδειγμα):

 

Order Date: 8/18/2014

Order Status: Shipped

Shipping methods: Singapore post

Shipping date: 8/22/2014 10:44:19 AM

Tracking Number: RF000000000SG

Tracking Site: http://www.17track.net/index.shtml

Track your order: Click here

 

Σε ευχαριστω...σημερα την εκανα οποτε θα περιμενω μαλλον 3-5 μερες οπως μου ειπανε στο live chat

Link to comment
Share on other sites

.....Μέσα στον Αύγουστο ότι φεύγει με Singapore post δεν κάνει πάνω από 10 ημέρες να φτάσει εδώ....

 

Από που το συμπεραίνεις αυτό; Από όποιο αξιόπιστο μαγαζί και αν σταλεί; (Vickmall, To2c, Minideal, κλπ)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει παραγγελίες από 2 διαφορετικά μαγαζιά μέσα στον Αύγουστο και μου ήρθαν όλα μέσα σε 10 ημέρες (από την στιγμή που εμφανίστηκε το μήνυμα despatch to overseas).

Το κακό είναι ότι η παραγγελία που έχει φτάσει Ελλάδα από το Σάββατο έχει κολλήσει στο "ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ".

Οπότε όπως βλέπεις μπορεί να κάνει 10 ημέρες να έρθει και να θέλει άλλες 10 ,αφού έχει φτάσει Ελλάδα,για να παραλάβω.

Εκτός αν "χάθηκε" κάπου.Ο Αυγουστος φαίνεται είναι ο μήνας των εκπλήξεων.

 

edit: Μετέφερα το post μου στο thread "ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα" .

Εαν διαβάσεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=68991&page=168 θα δεις ότι ένας φίλος παρέλαβε στην Καλαμάτα μέσα σε 8 ημέρες.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

αγορα και πληρωμη με prepaid πειραιως.

ακυρωση παραγγελιας και αποδοχη refund.

τα χρηματα φαινονται στο balance του paypal. θα μπουν αυτοματα στην prepaid?

μπορω να κανω αγορα με τα χρηματα του balance του paypal?

αν ναι πως?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα paypal και όχι θέμα αποστολών.

Στην επόμενη αγορά που θα κάνεις θα πάρει χρήματα πρώτα από το balance και έπειτα από την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

http://s6.postimg.org/b8qm0zc4d/image.jpg

Παιδια εγω θα πληρώσω τελωνείο;:worry:

 

Θεωρώ ότι στο τέλος δεν θα πληρώσεις τίποτα και αυτό το λέω γιατί έχω διαβάσει και άλλες παρόμοιες περιπτώσεις με μήνυμα "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ".

 

edit: Οπως λέει και ο alfa ,ρίξε μια ενημέρωση το τι έγινε.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

http://s6.postimg.org/b8qm0zc4d/image.jpg

Παιδια εγω θα πληρώσω τελωνείο;:worry:

Ενημερωσε μας παντως για το τι θα γινει τελικα... αν καταλαβα καλα, εγινε αποστολη με EMS?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...