Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες οι παραγγελίες για να έρθουν από Κίνα ως γνωστόν θέλουν 15 με 35 ημέρες. Μερικές φορές ακόμα περισσότερο (δεν αναφέρομαι σε EMS ) .Αν περιμένετε πακέτο από τις 23/5 σημαίνει πως 26 ημέρες αν τα υπολογίζω καλά, οπότε μέχρι τις 45 ημέρες που δίνει το PayPal έχετε δρόμο ακόμα.

 

-Μα... Μα... Άλλοι που παραγγειλανε τους έχει έρθει ηδη..

 

Ναι τυχαίνει αρκετές φορές δεν είστε οι μόνοι....

 

Υπομονή και μόλις φτάσατε τις 43 ημέρες χτυπήστε ένα dispute...

 

Καλημερα..Δεν ειναι απο ποτε ειναι σε IPS αλλα απο ποτε καναμε την παραγγελια...Και σημερα εχουμε πιασει τις 33 μερες απο τοτε απο τις οποιες τις 30 ειναι στην ιδια κατασταση...Ναι θα περιμεναμε ναι θα καναμε υπομονη ΕΑΝ δεν βλεπαμε οτι αλλοι εχουν παραλαβει απο το ιδιο μαγαζι με την ιδια εταιρια κτλ μεσα σε 10 μερες και μαλιστα 15 μερες μετα απο εμας...Και ιδικα απο την στιγμη που ολοι οσοι ειμαστε με την 23/5 εχουμε ΟΛΟΙ προβλημα ειναι φυσικο να ασχοληθουμε οχι λιγο αλλα πολυ παραπανω...Δεν ειναι το θεμα να παρω πισω τα λεφτα μου αφου ξερω απο την αρχη πως ειμαι καλυμενος...Το θεμα μου ειναι να παρω το τηλεφωνο που περιμενω ηδη 1 μηνα...Και αν μπορω να πιεσω καταστασεις ωστε να μην το παραλαβω στην τελικη μετα απο κανα 3μηνο...

Edited by Rakoyn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχεις καμμία δυνατότητα να "πιέσεις", οπότε υπομονή.....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει ερθει κανενας σε επικοινωνια με το Κ.Δ αεροδρομιου?

ειμαι σιγουρος οτι τα δεματας τα εχουν παρκαρει σε καποια γωνια.....

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχει ερθει κανενας σε επικοινωνια με το Κ.Δ αεροδρομιου?

ειμαι σιγουρος οτι τα δεματας τα εχουν παρκαρει σε καποια γωνια.....

Φίλε μου το πολύ το "Κύριε Ελέησον" το βαριέται και ο Θεός .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

evansarmor εσύ τι πιστεύεις πως έχει παιχτεί; οτι θα περιμένουμε θα περιμένουμε δεν μπορούμε να κάνουμε αλλώς... αλλά όλα δείχνουν για dispute στις 43 μέρες?
Link to comment
Share on other sites

evansarmor εσύ τι πιστεύεις πως έχει παιχτεί; οτι θα περιμένουμε θα περιμένουμε δεν μπορούμε να κάνουμε αλλώς... αλλά όλα δείχνουν για dispute στις 43 μέρες?

Φίλε μου, αυτό που πιστεύω μετά από χρόνια αγορών από Κίνα, είναι ότι λόγω της μεγάλης αυξήσεως των δεμάτων γίνεται της τρελλής στα ταχυδρομεία της Ασίας ....

Γιά τον λόγο αυτό "μπήκαν" στο παιγνίδι και πολλά ευρωπαϊκά ταχυδρομεία.

Κατά την γνώμη μου, οι Κινέζοι δεν ακολουθούν πλέον καμμία "σειρά" και στέλνουν ότι βρούν μπροστά τους. Δική μου παραγγελία από το ίδιο μαγαζί "σπασμένη" στα δύο παραδώθηκε την ίδια ημέρα στο ταχυδρομείο, αλλά το ένα κομμάτι ήλθε σε 18 ημέρες και γιά το δεύτερο αναγκάσθηκα να κάνω dispute.

Τίποτα δεν κολλάει στα ΕΛΤΑ, πλην περιπτώσεων περιοχών όπου οι "φωστήρες" έχουν μειώσει τόσο πολύ το προσωπικό ώστε δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα. Υπάρχουν ολόκληρες περιοχές με δεκάδες χιλιάδες κατοίκους χωρίς κανέναν ταχυδρόμο.

Εχθές έμαθα ότι η ένδοξος Ε.Ε έδωσε διαταγή να καταργηθούν τα ταχυδρομεία και να υπάρχουν μόνο λίγα κεντρικά με ταχυδρομικές θυρίδες .... :X

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αυτό που πιστεύω μετά από χρόνια αγορών από Κίνα, είναι ότι λόγω της μεγάλης αυξήσεως των δεμάτων γίνεται της τρελλής στα ταχυδρομεία της Ασίας ....

Γιά τον λόγο αυτό "μπήκαν" στο παιγνίδι και πολλά ευρωπαϊκά ταχυδρομεία.

Κατά την γνώμη μου, οι Κινέζοι δεν ακολουθούν πλέον καμμία "σειρά" και στέλνουν ότι βρούν μπροστά τους. Δική μου παραγγελία από το ίδιο μαγαζί "σπασμένη" στα δύο παραδώθηκε την ίδια ημέρα στο ταχυδρομείο, αλλά το ένα κομμάτι ήλθε σε 18 ημέρες και γιά το δεύτερο αναγκάσθηκα να κάνω dispute.

Τίποτα δεν κολλάει στα ΕΛΤΑ, πλην περιπτώσεων περιοχών όπου οι "φωστήρες" έχουν μειώσει τόσο πολύ το προσωπικό ώστε δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα. Υπάρχουν ολόκληρες περιοχές με δεκάδες χιλιάδες κατοίκους χωρίς κανέναν ταχυδρόμο.

Εχθές έμαθα ότι η ένδοξος Ε.Ε έδωσε διαταγή να καταργηθούν τα ταχυδρομεία και να υπάρχουν μόνο λίγα κεντρικά με ταχυδρομικές θυρίδες .... :X

 

οπότε υπομονή :wacko: ... Ευχαριστώ και καλημέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει tracking number θα φανεί ότι το παρέλαβες. Εγώ σε όσες περιπτώσεις μου έτυχαν, τους πλήρωσα ξανά ...

 

Αν επιτρέπεται, ποια διαδικασία ακολούθησες για να κάνεις ξανά την πληρωμή.

Περιμένω δέμα που έχει καθυστερήσει και θα κάνω dispute και αν μου έρθει καθυστερημένα να γνωρίζω την διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, ποια διαδικασία ακολούθησες για να κάνεις ξανά την πληρωμή.

Περιμένω δέμα που έχει καθυστερήσει και θα κάνω dispute και αν μου έρθει καθυστερημένα να γνωρίζω την διαδικασία

Οι πληρωμές από το PayPal γίνονται μέσω email. Θα επικοινωνήσεις με τον πωλητή, θα του πείς ότι ότι τελικώς παρέλαβες το αντικείμενο και να σου δώσει το e-mail του γιά να του στείλεις τα χρήματα.

Εν συνεχεία, μπαίνεις στον λογαριασμό σου στο PayPal, επιλέγεις αποστολή χρημάτων, εκεί που σου ζητάει την αιτία βάζεις αγορά προϊόντων και στέλνεις τα χρήματα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Οι πληρωμές από το PayPal γίνονται μέσω email. Θα επικοινωνήσεις με τον πωλητή, θα του πείς ότι ότι τελικώς παρέλαβες το αντικείμενο και να σου δώσει το e-mail του γιά να του στείλεις τα χρήματα.

Εν συνεχεία, μπαίνεις στον λογαριασμό σου στο PayPal, επιλέγεις αποστολή χρημάτων, εκεί που σου ζητάει την αιτία βάζεις αγορά προϊόντων και στέλνεις τα χρήματα.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση:D

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα το πακέτο

 

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 02-06-2014 14:52 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-06-2014 07:49 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 16-06-2014 11:57 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-06-2014 06:29 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 20-06-2014 08:32 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 20-06-2014 10:26 Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 20-06-2014 12:38 ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

 

Από 17-6 ως και 20-6 ήταν στο Πειραιά και περίμενα το χαρτί.

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

εξερευνοντας το thread καπου στη σελιδα 203 επεσα πανω σε ενα παιδι με αυτο το tracking number EQ304544465SG.

 

παρελαβε μετα απο 36 μερες με ems παρακαλω

 

ακολουθει το status apo

 

 

Item No: EQ304544465SG

Service Type: Express Mail Services Parcel

Origin Country: Singapore

Origin Exchange/ Post Office: -

 

Other Reference No: -

Destination Country: Greece

Recipient Name: ILLEGIBLE

 

Shipping Information

Date and Time Location Status Reason

11/06/2014 21:02 Delivered

11/06/2014 00:50 Departed from Destination Transit Centre

11/06/2014 00:37 Held by Customs at Destination

11/06/2014 00:22 Received at Destination Transit Centre

12/05/2014 09:26 Handover to Airline

11/05/2014 08:57 Processing at Air Transit Center

09/05/2014 12:51 Processing at Sorting Centre

08/05/2014 21:09 Acknowledged at Transit Centre

07/05/2014 11:04 Pending shipment from Merchant/Shipper

 

εχουμε ψωμι ακομα μεχρι να παραλαβουμε αν συγκρινουμε τουε χρονους αποστολης τους δικους μας!!!

 

Το έψαξα για να το δω ο ίδιος και δεν το βρήκα. Αν αληθεύει, τελικά δεν είναι μόνο ο maddoctor με μεγάλη καθυστέρηση από merimobiles και ems. Μα πάνω από μήνα με ems?!

 

Παιδιά εγώ με παραγγελία 2/6 τελικά παρέλαβα σήμερα! :)

 

Item No: EM*********SG

Service Type: Express Mail Services Parcel

Origin Country: Singapore

Origin Exchange/ Post Office: -

Other Reference No: EM*********SG

Destination Country: Greece

Recipient Name: -

Shipping Information

Date and Time Location Status Reason

20/06/2014 15:53 Departed from Destination Transit Centre

20/06/2014 15:18 Held by Customs at Destination

20/06/2014 14:56 Received at Destination Transit Centre

11/06/2014 09:30 Handover to Airline

10/06/2014 23:20 Acknowledged at Transit Centre

10/06/2014 17:58 Processing at Air Transit Center

10/06/2014 11:38 Processing at Sorting Centre

06/06/2014 09:19 Pending shipment from Merchant/Shipper

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο ΕΛΤΑ απο 09/06 γραφει Item in conta IPS 09-06-2014 17:28 IPS.

Δεν επρεπε να εχει αλλαξει κατασταση μεχρι τωρα?

Διαβάστε τον οδηγό .....

Θα αλλάξει μόνο όταν μπεί στην Ελλάδα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ναι τον διαβασα τον οδηγο απλα οι περισσοτεροι λενε περιπου μια βδομαδα περνει, γι αυτο εστειλα να ρωτησω...
Link to comment
Share on other sites

Το σύνηθες είναι 15 με 35 ημέρες....

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο ΕΛΤΑ απο 09/06 γραφει Item in conta IPS 09-06-2014 17:28 IPS.

Δεν επρεπε να εχει αλλαξει κατασταση μεχρι τωρα?

Εμάς δεν έχει αλλάξει κατάσταση από 23/05, κι εσύ θέλεις από 09/06;

Φέεεεεεεεετα έχουμε πει.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Πωπω τοσο πολυ δηλαδη...? Ωραια καλη υπομονη.

Την πατησα μια φορα με Dhl (τελωνειο) και απο τοτε φοβαμαι. Πρωτη φορα παραγγελνω με απλο ταχυδρομειο.

Link to comment
Share on other sites

15-35 μερες μετα απο αυτο το μηνυμα των ΕΛΤΑ εννοεις ετσι?

Ευχαριστω πολυ!

 

15 με 35 από την ημέρα αποστολής

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ με παραγγελία 2/6 τελικά παρέλαβα σήμερα! :)

 

Παρελαβες Σαββατο?

Ποτς γενεν ατο?

Σου εφεραν το πακετο σπιτι Σαββαττο?

Πηγες απο ΕΛΤΑ Πορτα-Πορτα (αυτοι δεν παραδιδουν της EMS?) εσυ και παρελαβες?

 

Εμενα παντως εχθες εμφανιστηκε στο ΚΔ Αεροδρομιου με αποστολη 4/6 In Conta IPS

Οποτε απο Δευτερα αναμενω παραλαβη καλως εχοντων των πραγματων

 

Αυτο που συμπαιρανα εγω ειναι πως μονο για το διαστημα μεσα στο Πασχα και μεχρι τις εκλογες οι αποστολες καναν 2 εβδομαδες

Απο τις εκλογες και μετα εχουμε επανελθει στους φυσιολογικους χρονους παραδοσης των αποστολων, οπως και πριν το Πασχα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Eκανα παραγγελεια απο geekbuying στις 17/6 και στις 19/6 μου εδωσαν τρακινγκ.

Sτις 19/6 το στατους ελεγε information received....(singpost) και τωρα το στατους λεει received from customer.

Σε μια αλλη παραγγελεια που ειχα κανει καιρο πριν μετα το information received πηγαινε σε despach to overseas,

εχει αλλαξει κατι με τα στατους???

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Eκανα παραγγελεια απο geekbuying στις 17/6 και στις 19/6 μου εδωσαν τρακινγκ.

Sτις 19/6 το στατους ελεγε information received....(singpost) και τωρα το στατους λεει received from customer.

Σε μια αλλη παραγγελεια που ειχα κανει καιρο πριν μετα το information received πηγαινε σε despach to overseas,

εχει αλλαξει κατι με τα στατους???

 

Με το Information received, κάλεσαν την εταιρεία να το παραλάβει και με το received from customer το παρέλαβε η εταιρεία για να το πάει στο ταχυδρομείο. Μετά θα δείς despatch κλπ

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβες Σαββατο?

Ποτς γενεν ατο?

Σου εφεραν το πακετο σπιτι Σαββαττο?

Πηγες απο ΕΛΤΑ Πορτα-Πορτα (αυτοι δεν παραδιδουν της EMS?) εσυ και παρελαβες?

 

Χαχα Κι όμως ναι. Κι εγώ δεν το περίμενα ούτε στο πιο αισιόδοξο σενάριο! Δεν πήγα, μου ήρθε σπίτι χθες γύρω στις 12! Παρέλαβε ο πατέρας. Ναι, ΕΛΤΑ ήρθε από ό,τι μου είπε :P

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα.Eκανα παραγγελεια απο geekbuying στις 17/6 και στις 19/6 μου εδωσαν τρακινγκ.

Sτις 19/6 το στατους ελεγε information received....(singpost) και τωρα το στατους λεει information received...

Σε μια αλλη παραγγελεια που ειχα κανει καιρο πριν μετα το information received πηγαινε σε despach to overseas,

εχει αλλαξει κατι με τα στατους???

information received ---> Θα αποσταλλεί δέμα με αυτόν τον αριθμό.

information received ---> Παρελήφθει από τον αποστολέα.

despach to overseas --> Έφυγε για τον προορισμό του.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...