Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς ενημέρωση όσων έχουν χαμμένα δέματα με την SWEDEN POST, δική μου παραγγελία από 30 Μαρτίου η οποία "χάθηκε" και το κατάστημα την έστειλε ξανά, εμφανίσθηκε σήμερα στο αεροδρόμιο Αθηνών.

Σπίρτα αυτοί οι Βορρειοευρωπαίοι .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα το δέμα μου εμφανίζει Despatched to overseas από 30-05-2014.

Το θέμα είναι ότι στο site τον ελτα δεν μου αναγνωρίζει το trackin number, κανονικά δεν έπρεπε να το αναγνωρίζει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το δέμα μου εμφανίζει Despatched to overseas από 30-05-2014.

Το θέμα είναι ότι στο site τον ελτα δεν μου αναγνωρίζει το trackin number, κανονικά δεν έπρεπε να το αναγνωρίζει?

Εφ'όσον το "Despatched to overseas " εμφανίζεται στο ταχυδρομείο αποστολής του δέματος, μην το ψάχνεις πουθενά αλλού και οπωσδήποτε όχι εάν δεν περάσουν τουλάχιστον 15 ημέρες ...

Στα ΕΛΤΑ θα εμφανισθεί εάν στείλουν ενημέρωσοι οι Κινέζοι, αλλοιώς όταν έλθει στην Ελλάδα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον το "Despatched to overseas " εμφανίζεται στο ταχυδρομείο αποστολής του δέματος, μην το ψάχνεις πουθενά αλλού και οπωσδήποτε όχι εάν δεν περάσουν τουλάχιστον 15 ημέρες ...

Στα ΕΛΤΑ θα εμφανισθεί εάν στείλουν ενημέρωσοι οι Κινέζοι, αλλοιώς όταν έλθει στην Ελλάδα.

Το φυσιολογικό δεν είναι μαζί με (ή και πριν) το "Despatched to overseas" να βγάλει "Κλείσιμο απο IPS" ο τράκερ των ΕΛΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 23-05

Despatched to overseas 25-05.

Πηρα σημερα τηλ. στα Ελτα να δω τι γινετε και μου λενε, α καλα αυτο δεν εχει ερθει ακομη Ελλαδα, θα αργησει... Εχω κανει παραγγελια στις 21-5 και ετσι οπως παει η φαση θα τελειωσει το μουντιαλ και εγω ακομη θα περιμενω... απορω πως παραλαμβανουν αλλοι σε 18-19 μερες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα δέμα το παρέλαβα χθες:

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 22-05-2014 14:25 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-06-2014 14:57 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 09-06-2014 10:11 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ 10-06-2014 09:01 ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 11-06-2014 08:18 Μ.Δ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 11-06-2014 13:03 Μ.Δ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

 

και άλλο ένα το περιμένω:

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 23-05-2014 14:56 IPS
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι γιατι ειλικρινα μπερδευτικα παρολο που εχω διαβασει ολες τις σελιδες.... παρηγγειλα την τριτη ενα κινητο απο vickmall και μου εδωσε αμεσως tracking number (RF233391415SG). 2 μερες τωρα δεν εμφανιζε τιποτα και ξαφνικα τωρα βλεπω στο singpost.com λεει Received from Customer ενω στα ελτα μου λεει ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS. μπορειτε να μου το εξηγησετε αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Γιά ακόμη μία φορά, έγκυρη ειναι η ένδειξη του ταχυδρομείου αποστολής και ΚΑΝΕΝΑ άλλο....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γιά ακόμη μία φορά, έγκυρη ειναι η ένδειξη του ταχυδρομείου αποστολής και ΚΑΝΕΝΑ άλλο....

δηλαδη να πιστεψω τι λεει το singpost.com ομως μου ειπαν οτι το εστειλαν την Τριτη και μου εδωσαν και το tracking πως γινεται να μου λεει οτι σημερα το πηρε η μεταφορικη?? αυτο δεν μπορω να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε σε παρακαλώ τον οδηγό, η ένδειξη λέει ότι το ταχυδρομείο παρέλαβε σήμερα το δέμα από τον πελάτη. Αυτό είναι το σωστό.

Το ότι σου έδωσε αριθμό ο πωλητής δεν σημαίνει τίποτα, το δέμα μπορεί να κάνει και μία εβδομάδα να φθάσει στο ταχυδρομείο από όπου θα φύγει γιά εξωτερικό ....

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 23-05

Despatched to overseas 25-05.

Πηρα σημερα τηλ. στα Ελτα να δω τι γινετε και μου λενε, α καλα αυτο δεν εχει ερθει ακομη Ελλαδα, θα αργησει... Εχω κανει παραγγελια στις 21-5 και ετσι οπως παει η φαση θα τελειωσει το μουντιαλ και εγω ακομη θα περιμενω... απορω πως παραλαμβανουν αλλοι σε 18-19 μερες...

 

όπα ρε φίλε. Τι είπες τώρα; Και εγώ μία από τα ίδια με εσένα είμαι και περιμένω μέρα με μέρα!

 

Item No: RF*********SG

Despatch No.: 4127

Beat No.: -

 

Status Date Status Description

23-05-2014 Received from Customer

25-05-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Παραάργησε αυτή η αποστολή. Η προηγούμενη, αρχές Μαΐου (με το ίδιο ταχυδρομείο) την δωδέκατη ημέρα απο "Despatched" ήταν στα χέρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα εκει εχει κολλησει:

 

Status Date Status Description

28-05-2014 Received from Customer

30-05-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Ειναι και η 1η παραγγελια απο Κινα και αγχωνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το εχουν αναφερει πολακις τα παιδια και πιο πανω, μην ειστε ανυπομονοι, οι αγορες εξ ανατολης ερχονται σε 15-60 μερες.

Φτανοντας την 45η μερα και δεν σας εχει ερθει το πακετο, κανετε dispute στην paypal, δεν υπαρχει λογος να φοβαστε κατι.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Pan0s78 και σενα ειναι παραγγελια απο μινιντιλ με σινγκποστ?

 

πολύ κοντά έπεσες! vickmall με σινγκποστ :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το εχουν αναφερει πολακις τα παιδια και πιο πανω, μην ειστε ανυπομονοι, οι αγορες εξ ανατολης ερχονται σε 15-60 μερες.

Φτανοντας την 45η μερα και δεν σας εχει ερθει το πακετο, κανετε dispute στην paypal, δεν υπαρχει λογος να φοβαστε κατι.

 

το έχουμε διαβάσει και σίγουρα όταν παραγγείλαμε το υπολογίζαμε. Αλλά κουβέντα να γίνεται και να διασκεδάζουμε την αναμονή μας!

Link to comment
Share on other sites

πολύ κοντά έπεσες! vickmall με σινγκποστ :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το έχουμε διαβάσει και σίγουρα όταν παραγγείλαμε το υπολογίζαμε. Αλλά κουβέντα να γίνεται και να διασκεδάζουμε την αναμονή μας!

Επειδη εχω παρει πολλα κινητα απο vickmall, συνηθως κανουν 15-22 μερες, το 99% των κινητων που εχω παρει απο εκει μου εχουν ερθει σε αυτο το χρονικο διαστημα.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω παρει πολλα κινητα απο vickmall, συνηθως κανουν 15-22 μερες, το 99% των κινητων που εχω παρει απο εκει μου εχουν ερθει σε αυτο το χρονικο διαστημα.

 

Από το vickmall ήταν πολύ γρήγοροι.

22/05 έκανα παραγγελία, την ίδια μέρα μου έστειλαν Tr.No.

23/05 Received from Customer

25/05Despatched to overseas (Country code: GR)

 

μετά κόλλησε. εδώ μάλλον στο Ελλάντα!

Link to comment
Share on other sites

Από το vickmall ήταν πολύ γρήγοροι.

22/05 έκανα παραγγελία, την ίδια μέρα μου έστειλαν Tr.No.

23/05 Received from Customer

25/05Despatched to overseas (Country code: GR)

 

μετά κόλλησε. εδώ μάλλον στο Ελλάντα!

Άντε να δούμε πότε θα καταλάβετε ότι ΔΕΝ κολλάνε στην Ελλάδα αλλά στην μεταφορά ....

Εάν δείς ότι ήλθε στην Ελλάδα "item in conta ΚΔ Αεροδρομίου" και αργήσεις να το πάρεις, τότε έχει κολλήσει στην Ελλάδα!!!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε θα καταλάβετε ότι ΔΕΝ κολλάνε στην Ελλάδα αλλά στην μεταφορά ....

Εάν δείς ότι ήλθε στην Ελλάδα "item in conta ΚΔ Αεροδρομίου" και αργήσεις να το πάρεις, τότε έχει κολλήσει στην Ελλάδα!!!

 

Δεν ξέρω την διαδικασία από μέσα αλλά από αυτά που διαβάζω και καταλαβαίνω έτσι λέω.

 

Αντιγράφω από τον οδηγό της πρώτης σελίδας:

"DESPATCHED TO OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου (πχ καιρικές συνθήκες)"

 

Αρα το πακέτο μου έφυγε από την Σιγκαπούρη 26-27/05 (DESPATCHED 25/05)

"ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS/ Item in conta IPS...Εμφανίζεται όταν αναχωρίσει η πτήση με το πακέτο μας από τη χώρα αποστολής

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ/ Receive Item At Office Of Exchange...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη"

 

Στα ΕΛΤΑ φαίνεται το πακέτο ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS/ Item in conta IPS με ημ/μηνία 23/05

 

"Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 2 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής."

 

Από όλα τα παραπάνω λοιπόν καταλαβαίνω ότι μαζεύονται οι ταχυδρομικοί σάκοι στο Ελληνικό Αεροδρόμιο και για κάποιο λόγο (φόρτος εργασίας ή οτιδήποτε άλλο) δεν τους ανοίγουν προκειμένου να προωθήσουν τα δέματα στον προορισμό τους!

 

Όταν λες στην μεταφορά τι εννοείς; Οτι πετάνε τα πακέτα 20 μέρες τώρα;

Edited by pan0s78
Link to comment
Share on other sites

Δεν πετάνε 20 μέρες.Απλά δεν έρχονται απευθείας Ελλάδα.

Δείτε και την δική μου αποστολή (την οποία παρέλαβα χθες) μερικά posts πρίν για να καταλάβετε τα χρονικά περιθώρια.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες στην μεταφορά τι εννοείς; Οτι πετάνε τα πακέτα 20 μέρες τώρα;

Το τελευταίο δικό μου με την SWEDEN POST "πετούσε" επί 60 ημέρες και εχθές ήλθε στην Ελλάδα ... (72 ημέρες από την παραγγελία!!) :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο δικό μου με την SWEDEN POST "πετούσε" επί 60 ημέρες και εχθές ήλθε στην Ελλάδα ... (72 ημέρες από την παραγγελία!!) :)

Χαρά στην υπομονή σου. Εν τω μεταξύ είχες κάνει dispute?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στην υπομονή σου. Εν τω μεταξύ είχες κάνει dispute?

Όχι, επικοινώνησα με το μαγαζί και τα Κινεζόπουλα μου έστειλαν πάλι την παραγγελία, οπότε τώρα, όταν πάρω και το δεύτερο δεματάκι θα τους το πληρώσω ξανά.

(Μην φαντασθείς ότι είναι τίποτα ακριβό, 10 ευρώ κάνει αλλά επειδή είμαι VIP και 2 να κάνει μου το στέλνουν με tracking Number.)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι στις 55 μερες με Sweden post και σημερα εδωσα διορια 2 μερες ακομα στο pandawill για να προχωρησω σε escalate to claim,το PayPal δινει διορια σε μενα μεχρι της 18/6(για να αναβαθμισω το dispute)!

Υποτειθετε οτι βαλανε και shipping agent!!!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε τότε έως τις 17, γιατί όπως φαίνεται από το δικό μου, άρχισαν να εμφανίζονται τα "χαμμένα" ....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...