Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!Έχω κάνει μία παραγγελία από 4/2 από geekbuying

5/2 μου στέλνουν mail ότι το τηλέφωνο που θέλω είναι out of stock και να διαλέξω κάποιο άλλο,και όντως έτσι γίνεται,μου δίνουν κ ένα λίνκ για να πληρώσω την διαφορά και μ λέει ότι θα γίνει αποστολή σε 24 ώρες. Από τότε έχουν περάσει 3 μέρες χωρίς να φαίνεται κάποια αλλαγή στο order status (ακόμα γράφει processing) και ένα tracking number που μου έδωσαν δεν εμφανίζεται πουθενά...είναι πρώτη φορά που παραγγέλνω από κίνα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό!

LeEco Le Max 2 x820 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!Έχω κάνει μία παραγγελία από 4/2 από geekbuying

5/2 μου στέλνουν mail ότι το τηλέφωνο που θέλω είναι out of stock και να διαλέξω κάποιο άλλο,και όντως έτσι γίνεται,μου δίνουν κ ένα λίνκ για να πληρώσω την διαφορά και μ λέει ότι θα γίνει αποστολή σε 24 ώρες. Από τότε έχουν περάσει 3 μέρες χωρίς να φαίνεται κάποια αλλαγή στο order status (ακόμα γράφει processing) και ένα tracking number που μου έδωσαν δεν εμφανίζεται πουθενά...είναι πρώτη φορά που παραγγέλνω από κίνα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό!

 

Οι αποστολές τους ειδικά αυτή τη περίοδο που ήταν κλειστά λόγω εορτών και έχουν μαζευτεί πολλές γίνονται εντός 3-5 εργάσιμων ημερών. Μην ανησυχείς ψωνίζω συνεχώς από εκεί δίχως το παραμικρό πρόβλημα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχω κάνει μία παραγγελία από 4/2 από geekbuying

5/2 μου στέλνουν mail ότι το τηλέφωνο που θέλω είναι out of stock και να διαλέξω κάποιο άλλο,και όντως έτσι γίνεται,μου δίνουν κ ένα λίνκ για να πληρώσω την διαφορά και μ λέει ότι θα γίνει αποστολή σε 24 ώρες. Από τότε έχουν περάσει 3 μέρες χωρίς να φαίνεται κάποια αλλαγή στο order status (ακόμα γράφει processing) και ένα tracking number που μου έδωσαν δεν εμφανίζεται πουθενά...είναι πρώτη φορά που παραγγέλνω από κίνα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό!

Καλησπερα,σου γραφουν στο site ετσι και αλλιως οτι θελουν 5-7 εργασιμες για επεξεργασια!Εγω παραγγειλα απο geekbuying στις 10/1(Παρασκευη) και αποστολη εγινε στις 20/1(Δευτερα),μεχρι τοτε ηταν "processing",οποτε μην αγχωνεσαι....αν δεις και καθυστερουν παραπανω,στειλε τους και ενα mail και θα σου απαντησουν!

Link to comment
Share on other sites

α ωραία!κομπλέ!Σας ευχαριστώ και τους 2!απλά κάναμε 3 παραγγελίες μαζί!τα 2 φαίνονται εντάξει,έδωσαν και tracking number και δείχνει πως είναι received from customer το οποίο απ' ότι κατάλαβα σημαίνει πως είναι έτοιμα προς αποστολή.Γι'αυτό παραξενεύτηκα λίγο
LeEco Le Max 2 x820 6/128
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα, δεν θέλω να αναστατώσω κανέναν άλλα κάτι άλλο παίζει με τα δέματα σας, δείτε το δικό μου....

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 11-02-2014 08:36 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-02-2014 05:54 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 04-02-2014 11:54 IPS

 

 

RQ204678040SG

Πότε έδωσες παραγγελία;

Γιατί στο Quantium δείχνει στοιχεία :

PHYSICAL ITEM RECD 22/Jan/2014 10:22:39 HONGKONG

DESPATCHED TO OVERSEAS 04/Feb/2014 11:54:00 SINGPOST DESPATCHED TO COUNTRY : GREECE / CITY : ATHENS

 

και στο singpost:

Item No: RQ204678040SG

Despatch No.: 4025

22-01-2014 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

04-02-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

11-02-2014 Arrived at overseas (Country code: GR)

Link to comment
Share on other sites

Πότε έδωσες παραγγελία;

Γιατί στο Quantium δείχνει στοιχεία :

PHYSICAL ITEM RECD 22/Jan/2014 10:22:39 HONGKONG

DESPATCHED TO OVERSEAS 04/Feb/2014 11:54:00 SINGPOST DESPATCHED TO COUNTRY : GREECE / CITY : ATHENS

 

και στο singpost:

Item No: RQ204678040SG

Despatch No.: 4025

22-01-2014 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

04-02-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

11-02-2014 Arrived at overseas (Country code: GR)

 

 

Πως γινεται με αριθμο 4025 να εχει Despatched to overseas 4/2 και εγω με 4027 κλεισιμο απο ips 27/1

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται με αριθμο 4025 να εχει Despatched to overseas 4/2 και εγω με 4027 κλεισιμο απο ips 27/1

 

Που να ξερω ρε παιδια τι γινετε με αυτους..

Βγαζεις ακρη με κινεζο? Εδω με τους κινεζους που εχουμε στην ελλαδα που ξερουν και λιγα ελληνικα και παλι δυσκολα συνεννοησαι...

Η παραγγελια και πληρωμη εγινε 10-01-2014 track number μου εδωσαν 22-01-2014

Edited by angels25

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται με αριθμο 4025 να εχει Despatched to overseas 4/2 και εγω με 4027 κλεισιμο απο ips 27/1

 

Δες όλα τα στοιχεία της αποστολής.

22-01-2014 Information Received

Εσένα πότε είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Νεος στο φορουμ, νεος στα smartphones γενικοτερα μιας και ειχα ενα sony ericsson 7 ( ! ) χρονια, νεος και στην Κινεζικη αγορα. Με τη μια στα βαθεια λοιπον οποτε παρακαλω για την κατανοηση σας μιας και οι αποριες θα ειναι αρκετες...

 

Θα προσπαθησω οσο μπορω να δω οδηγους στο thread να μην κουραζω τους παλιους με παλιες ερωτησεις. Ηδη παρακολουθω το νημα μιας και παρηγγειλα και γω το V3.

 

Aυτο που θελω να ρωτησω για την ωρα παρολο που ειπα οτι δε θα αγχωθω αλλα βλεπω οτι παρααργει η παραλαβη ειναι το εξης.

 

Παρηγγειλα 14/01 απο minideal.

Πηρα tracking number μετα απο 3-4 μερες.

Μετα αυτο 22/01 απο τα ΕΛΤΑ

22.01.2014 17:18 Ips Left postal office

και 24/01 despatched to overseas.

 

Ειναι φυσιολογικο μεχρι σημερα να μην εχει εμφανιστει?

Υπαρχει κανεις αλλος που περιμενει τοσες μερες?

Edited by Tasos84
Link to comment
Share on other sites

Δες όλα τα στοιχεία της αποστολής.

22-01-2014 Information Received

Εσένα πότε είναι;

 

Λοιπον, απο ελτα κλεισιμο απο Ips 27/1

 

απο SingPost :

 

Despatch No.: 4027

Beat No.: -

 

Status Date Status Description

27-01-2014 Received from Customer

29-01-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

 

τωρα ποτε εσταλει τελικα 27/1 ή 29/1 δεν το ξερω,

εκανα σημερα την προσπαθεια να παρω στο αεροδρομιο στα πακετα αλλα δε... αν και ο τυπας που μου εδωσε το τηλ, μου ειπε να παρω μετα της 14:00, εγω βεβεαια επερνα μεχρι τις 6, αλλα οπως ειπα δε..

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα 14/01 απο minideal.

Πηρα tracking number μετα απο 3-4 μερες.

Μετα αυτο 22/01 απο τα ΕΛΤΑ

22.01.2014 17:18 Ips Left postal office

και 24/01 despatched to overseas.

 

Ειναι φυσιολογικο μεχρι σημερα να μην εχει εμφανιστει?

 

Και εγώ από 28/1 dispached to overseas και ακόμη δεν έχει εμφανιστει. Καθυστερούν προφανώς να ανοίξουν τους σάκους στο αεροδρόμιο. :zzz::zzz::zzz::angry::angry::angry::down::

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, απο ελτα κλεισιμο απο Ips 27/1

 

απο SingPost :

 

Despatch No.: 4027

Beat No.: -

 

Status Date Status Description

27-01-2014 Received from Customer

29-01-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

 

τωρα ποτε εσταλει τελικα 27/1 ή 29/1 δεν το ξερω,

εκανα σημερα την προσπαθεια να παρω στο αεροδρομιο στα πακετα αλλα δε... αν και ο τυπας που μου εδωσε το τηλ, μου ειπε να παρω μετα της 14:00, εγω βεβεαια επερνα μεχρι τις 6, αλλα οπως ειπα δε..

 

Περιμένω και εγώ δέμα και έχω τα ίδια στοιχεία αποστολής με τα δικά σου.

Νομίζω ότι τα δέματα μας θα "εμφανιστούν" στο σύστημα των ΕΛΤΑ μέχρι την Παρασκευή και θα τα πάρουμε την άλλη εβδομάδα.

Κάνε υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και εγώ δέμα και έχω τα ίδια στοιχεία αποστολής με τα δικά σου.

Νομίζω ότι τα δέματα μας θα "εμφανιστούν" στο σύστημα των ΕΛΤΑ μέχρι την Παρασκευή και θα τα πάρουμε την άλλη εβδομάδα.

Κάνε υπομονή!

 

 

Μακαρι, αν και ενα παλικαρι που ποιο πανω περιμενει με αποστλολη απο 16/1, οποτε καλα ειμαστε ακομα εμεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Νεος στο φορουμ, νεος στα smartphones γενικοτερα μιας και ειχα ενα sony ericsson 7 ( ! ) χρονια, νεος και στην Κινεζικη αγορα. Με τη μια στα βαθεια λοιπον οποτε παρακαλω για την κατανοηση σας μιας και οι αποριες θα ειναι αρκετες...

 

Θα προσπαθησω οσο μπορω να δω οδηγους στο thread να μην κουραζω τους παλιους με παλιες ερωτησεις. Ηδη παρακολουθω το νημα μιας και παρηγγειλα και γω το V3.

 

Aυτο που θελω να ρωτησω για την ωρα παρολο που ειπα οτι δε θα αγχωθω αλλα βλεπω οτι παρααργει η παραλαβη ειναι το εξης.

 

Παρηγγειλα 14/01 απο minideal.

Πηρα tracking number μετα απο 3-4 μερες.

Μετα αυτο 22/01 απο τα ΕΛΤΑ

22.01.2014 17:18 Ips Left postal office

και 24/01 despatched to overseas.

 

Ειναι φυσιολογικο μεχρι σημερα να μην εχει εμφανιστει?

Υπαρχει κανεις αλλος που περιμενει τοσες μερες?

 

μαλλον κ το δικο μου ειναι στον ιδιο σακο με το δικο σου¨και δεν τα εχοθν ανοιξει γιατι εχω τα ιδια στοιχεια... 24/01 λεει το 4px despatched to atc ενω απο singpost λεει 23/01 τωρα πιο απο τα δυο δεν ξερω μαλλον το 24 κοβω :p

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και Dispatch No: 4016?

Υπάρχει κανείς που να έχει το παραπάνω αριθμό αποστολής, με ημερομηνία 16-01 και να έχει παραλάβει.?Κλείνουμε ένα μήνα σιγά σιγά και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

 

Κι εγώ 16-01 ημερομηνία αποστολής, και με Dispatch No: 4016, και πλήρωσα στις 10-02. Κλείσιμο από IPS 14:48 16/01. Κανένα νέο από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! μια ερώτηση αν γνωρίζετε, μοίς έκανα παραγγελία απο to2c 2 τηλέφωνα Inew V3 με DHL γιατί τα βιάζομαι, τους είπα να γράψουν low price, gift και τέτοια.... παίζει να πληρώσω τελωνείο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

με σκοτώνεις... δηλ. πόσο μπορεί να φτάσει? στο πολύ περίπου.... πάνω απο 30euro?

 

Ούτε καν...100 ευρώ ζητά η DHL μόνο για να ξεκινήσει τις διαδικασίες... :X κάνα 30άρι μπορεί να δώσεις στο κράτος...:happy:

 

Εγώ που πήγα να κάνω εκτελωνισμό μόνος μου έδωσα ~100 DHL :X για να πάρω κάτι χαρτιά και κάνα 50άρι :happy: στο κράτος για την εισαγωγή για ~300 USD , 2 κινητά

 

Τα περισσότερα λεφτά θα τα δώσεις στην DHL θέλεις, δεν θέλεις. Θυμάμαι σκηνικό στο τελωνείο που είχαν ανοίξει κουτί κοπέλας με ψεύτικα νύχια (τι κόστος να έχουν;) και έτρεχε για εκτελωνισμό η κοπέλα :cry: . Επίσης άμα δεν κάνω λάθος η DHL είναι η μόνη ιδιωτική εταιρία που έχει δικό της εκτελωνιστικό γραφείο στο Ελ. Βενιζέλος, γι'αυτό και σταματάει τα πάντα. :X

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν...100 ευρώ ζητά η DHL μόνο για να ξεκινήσει τις διαδικασίες... :X κάνα 30άρι μπορεί να δώσεις στο κράτος...:happy:

 

Εγώ που πήγα να κάνω εκτελωνισμό μόνος μου έδωσα ~100 DHL :X για να πάρω κάτι χαρτιά και κάνα 50άρι :happy: στο κράτος για την εισαγωγή για ~300 USD , 2 κινητά

 

Τα περισσότερα λεφτά θα τα δώσεις στην DHL θέλεις, δεν θέλεις. Θυμάμαι σκηνικό στο τελωνείο που είχαν ανοίξει κουτί κοπέλας με ψεύτικα νύχια (τι κόστος να έχουν;) και έτρεχε για εκτελωνισμό η κοπέλα :cry: . Επίσης άμα δεν κάνω λάθος η DHL είναι η μόνη ιδιωτική εταιρία που έχει δικό της εκτελωνιστικό γραφείο στο Ελ. Βενιζέλος, γι'αυτό και σταματάει τα πάντα. :X

 

Le Katastroff..... ευχαριστώ πολύ αλλά δεν με βλέπω να τα εκτελωνίζω ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Είδα όμως ότι σε μερικούς δεν άνοιξαν πάντα τώρα τελευταία οπότε μπορεί να είσαι τυχερός. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και πάλι. Τελικά έφτασε κιόλας και στην Θεσσαλονίκη το κινητό. Μέσα σε 15 μέρες πιστεύω ειναι αρκετά γρήγορα αλλά δείτε τι μου βγάζει

2014-02-12 03:37, Item in conta ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

2014-02-12 03:23, Item in conta ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

2014-02-11 08:54, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-02-11 06:32, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-02-04 13:15, Item in conta IPS, IPS

 

γιατι 2 φορές με 2 διαφορετικές ώρες στο Κ.Δ Θεσσαλονίκης; Να ανησυχώ;

 

ΥΓ: Μπορω να πάω να παραλάβω ο ίδιος το δέμα απο το αεροδρόμιο αύριο σε περίπτωση που δεν έχει έρθει επειδή επείγει μέχρι την Παρασκευή;

Edited by Maurokokkinos
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παιδια και απο εμενα...εχω παραγειλει και εγω απο το minideal το V3 για εμενα και την κοπελα μου....ειναι η πρωτη μου παραγγελια απο κινεζικο σαιτ καθως και το πρωτο μου κινεζικο κινητο...αρχιζω να πιστευω οτι κατι δν παει καλα...τα στοιχεια που μου δειχνει το sing/post ειναι τα εξεις....Item No: RF198192985SG

Despatch No.: 4014

Beat No.: -

Status Date Status Description

14-01-2014 Received from Customer

16-01-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

ενω στα ΕΛΤΑ το τρακ δειχνει ..

.Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 14-01-2014 15:37 IPS ....ειναι λογικη η καθυστερηση που εχω ή να ξεκινησω σιγα σιγα τις διαδικασιες με το παυπαλ αφου κοντοζυγωνουν και οι 45 μερες απο την παραγγελια....ευχαριστω εκ των προτερων και σορρυ που γραφω και εγω τα ιδια αλλα ειμαι κινεζονεουδι και εχω ανχωθει λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...