Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εμενα που λεει στο ελτα οτι ειναι σε συσκευασια αλλα στο singpost δεν βγαζει τιποτα ,θα φυγει συντομα για ελλαδα ;

 

Μια από τα ίδια φίλε μου. Εσένα από πότε είναι στο αεροδρόμιο? Γιατί έχω την εντύπωση ότι σε κάποιους έχει ήδη αποσταλεί ενώ σε κάποιους άλλους όπως εμείς εκκρεμεί προς αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή χθες παραγγελίας από Κίνα 14 Νοεμβρίου! Untracked.

Δεν λες πάλι καλά που ήρθε. Λογικά σε καμία γωνία θα το είχαν με τις αράχνες. Εμένα του Νοεμβρίου ήρθαν όλα περιμένω μόνο ένα από banggood από 28 Οκτωβρίου το οποίο το ξανά έστειλαν και έχω 20 μέρες που το παρελαβα. Τώρα αν έρθει και αυτό του Οκτωβρίου θα είναι τεράστια έκπληξη.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι μου έχουν έρθει untracked από 18/12&24/12&21/12 αλλά δεν έχουν έρθει από το πρώτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη....

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι μου έχουν έρθει untracked από 18/12&24/12&21/12 αλλά δεν έχουν έρθει από το πρώτο δεκαήμερο του Δεκέμβρη....

Θα ειναι σε καμια γωνια που δεν ταχουν ποιασει ακομα φενεται, μαζι με το δικο μου .Θαθελα πολυ να δω πως ειναι αυτος ο χωρος στο αεροδρομιο του Ελ. Bενιζελος να παρουμε καποια ιδεα.Της κινας τα χουμε δει...

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Δεν λες πάλι καλά που ήρθε. Λογικά σε καμία γωνία θα το είχαν με τις αράχνες. Εμένα του Νοεμβρίου ήρθαν όλα περιμένω μόνο ένα από banggood από 28 Οκτωβρίου το οποίο το ξανά έστειλαν και έχω 20 μέρες που το παρελαβα. Τώρα αν έρθει και αυτό του Οκτωβρίου θα είναι τεράστια έκπληξη.

 

Ναι Χαλκιδική, επιτέλους παρέλαβα κάτι από τα untracked μου από Νοέμβριο! Ήμουν με το χέρι στην σκανδάλη για dispute στο paypal!

Βέβαια περιμένω άλλο ένα από ίδια ημερομηνία από Gearbest 14/11 και δυο ακόμα από τέλη Νοέμβρη. Όλα untracked! Άντε να δούμε! Ελπίζω από βδομάδα να παραλάβω και τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια φίλε μου. Εσένα από πότε είναι στο αεροδρόμιο? Γιατί έχω την εντύπωση ότι σε κάποιους έχει ήδη αποσταλεί ενώ σε κάποιους άλλους όπως εμείς εκκρεμεί προς αποστολή.

Απο τις 12 του μήνα είναι Σιγκαπούρη!

Link to comment
Share on other sites

απ ότι κατάλαβα με τα untracked υπάρχει θέμα. να ρωτήσω..έκανα αγορά από banggood 5/1 λέει departured from flytexpress sorting location απ τις 9/1 από τότε κανένα νέο.. το banggod έχει αποστολή σε 7-25 μέρες.άπαξ και περάσουν ζητάω resend ή refund?
Link to comment
Share on other sites

απ ότι κατάλαβα με τα untracked υπάρχει θέμα. να ρωτήσω..έκανα αγορά από banggood 5/1 λέει departured from flytexpress sorting location απ τις 9/1 από τότε κανένα νέο.. το banggod έχει αποστολή σε 7-25 μέρες.άπαξ και περάσουν ζητάω resend ή refund?

6/1 εγω και 23/1 εγραψε "The item has arrived in the country of destination".Μίλα τους στο chat,είναι πολλές οι μέρες για να ναι ακόμα στην FLYTEXPRESS.Αν και το πιο πιθανο ειναι 9/1 να εφυγε απο κει,απλά δεν μπορεις να το δεις καπου

Link to comment
Share on other sites

6/1 εγω και 23/1 εγραψε "The item has arrived in the country of destination".Μίλα τους στο chat,είναι πολλές οι μέρες για να ναι ακόμα στην FLYTEXPRESS.Αν και το πιο πιθανο ειναι 9/1 να εφυγε απο κει,απλά δεν μπορεις να το δεις καπου

9/1 λέει departured άρα λογικά θα έφυγε από κει.Στο τσατ μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι σε περίπτωση που δεν έρθει μέσα στις 25 μέρες που είναι το όριο να επικοινωνήσω μαζί τους για να δούμε τι θα γίνει.Το θέμα μου είναι το εξής όμως..το πακέτο είναι για δώρο και θα πρέπει να είναι εδώ ως 2/2.Μπορώ να ζητήσω refund ή απλά κάνουν resend?

Link to comment
Share on other sites

9/1 λέει departured άρα λογικά θα έφυγε από κει.Στο τσατ μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι σε περίπτωση που δεν έρθει μέσα στις 25 μέρες που είναι το όριο να επικοινωνήσω μαζί τους για να δούμε τι θα γίνει.Το θέμα μου είναι το εξής όμως..το πακέτο είναι για δώρο και θα πρέπει να είναι εδώ ως 2/2.Μπορώ να ζητήσω refund ή απλά κάνουν resend?

Refund ή resend. Ότι επιλέξεις.

Θέλει υπομονή όμως, εγώ παρέλαβα untracked από banggood δυο μήνες μετά και ήμουν έτοιμος για να ζητήσω resend.

Link to comment
Share on other sites

Refund ή resend. Ότι επιλέξεις.

Θέλει υπομονή όμως, εγώ παρέλαβα untracked από banggood δυο μήνες μετά και ήμουν έτοιμος για να ζητήσω resend.

Δεν θα είχα θέμα να περιμένω αν δεν ήταν για δώρο.Τέλος πάντων,ελπίζω να παραλάβω μέσα στην βδομάδα..

(Nα και το σκετικό screenshot) http://prntscr.com/9u6hu1

Edited by theoryofwildman
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είχα θέμα να περιμένω αν δεν ήταν για δώρο.Τέλος πάντων,ελπίζω να παραλάβω μέσα στην βδομάδα..

(Nα και το σκετικό screenshot) http://prntscr.com/9u6hu1

Κατανοητό αλλά όταν βιαζόμαστε για οποιοδήποτε λόγο, ίσως η αγορά από Κίνα δεν είναι και η καλύτερη λύση.

Ελπίζω να παραλάβεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι σε καμια γωνια που δεν ταχουν ποιασει ακομα φενεται, μαζι με το δικο μου .Θαθελα πολυ να δω πως ειναι αυτος ο χωρος στο αεροδρομιο του Ελ. Bενιζελος να παρουμε καποια ιδεα.Της κινας τα χουμε δει...
Μην εισαι τοσο σιγουρος ότι κάθονται στο αεροδρομιο, εγω σου λεω είναι στα ταχυδρομεια οι σακοι αυτοι και οχι αεροδρομιο, για να το λεω κατι ξερω. Πχ κεντρα διανομης ΑΘΗΝΑΣ 10 - ΑΘΗΝΑΣ 11 και παει λεγοντας. Εκει πανε οι σακοι και εκει δεν ανοίγονται αμεσα γιατι απλα ? Τ αφηνουν.
Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι τοσο σιγουρος ότι κάθονται στο αεροδρομιο, εγω σου λεω είναι στα ταχυδρομεια οι σακοι αυτοι και οχι αεροδρομιο, για να το λεω κατι ξερω. Πχ κεντρα διανομης ΑΘΗΝΑΣ 10 - ΑΘΗΝΑΣ 11 και παει λεγοντας. Εκει πανε οι σακοι και εκει δεν ανοίγονται αμεσα γιατι απλα ? Τ αφηνουν.

Αν ειναι ετσι οσα περνουν για τελωνειο τα ξαναστελνουν στο ελευθεριος Βενιζελος,πολυ τραβηγμενο.Στο αεροδρομιο γινετε ο ελενχος για το ποια θα μπουν στο τελωνειο για εκτελονισμο η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι οσα περνουν για τελωνειο τα ξαναστελνουν στο ελευθεριος Βενιζελος,πολυ τραβηγμενο.Στο αεροδρομιο γινετε ο ελενχος για το ποια θα μπουν στο τελωνειο για εκτελονισμο η οχι.
Αυτά που εχουν φυγει μιλαω από εκει. Μαλλον δεν εχεις καταλαβει φιλε μου τι λεω. Λεω αυτά που περασανε και είναι για παραδοση από το ταχυδρομειο. Πχ untracked που περιμενουν καποιοι από αρχες νοεμβριου αυτά είναι στα κεντρα διαλογης, και περιμενουν να παραδοθουν από το ταχυδρομο. Ε αυτά είναι στους σακους στα κεντρα διαλογης εχουν ερθει "πολύ καιρο" . Στο ξαναλεω, για να το λεω κατι ξερω. Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα πίσω στην Κίνα ένα προβληματικό κινητό. Στην εφαρμογή aftership με το RE434828242GR μου βγάζει εδώ και μέρες: export customs cleared.

 

Αυτό σημαίνει ότι έχει περάσει το κινέζικο τελωνείο και ταξιδεύει για την πόλη που εδρεύει η εταιρεία;

Edited by isskon
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που εχουν φυγει μιλαω από εκει. Μαλλον δεν εχεις καταλαβει φιλε μου τι λεω. Λεω αυτά που περασανε και είναι για παραδοση από το ταχυδρομειο. Πχ untracked που περιμενουν καποιοι από αρχες νοεμβριου αυτά είναι στα κεντρα διαλογης, και περιμενουν να παραδοθουν από το ταχυδρομο. Ε αυτά είναι στους σακους στα κεντρα διαλογης εχουν ερθει "πολύ καιρο" . Στο ξαναλεω, για να το λεω κατι ξερω.

 

Ετσι οπως το λες μπορει να ισχυει τα untracked ειναι β προτεραιοτητας αρα προηγουνται τα συστημμενα και οποτε ξελασκαρουν λιγο βγαζουν κι απο αυτα λιγα.Ετσι εξηγηται γιατι καποια ποιο προσφατα untracked ερχονται και καποια παλια αραχνιαζουν στις αποθηκες.Αν κι αυτο συμβαινει κι σε αυτα με tr. Number ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης tracking απο Yanwen YE021134714CN. Απο 31/12/2015 λεει πως δεν υπαρχει καποια αλλη κινηση. Παιζει να ναι οντως ετσι ή ειναι μουφα το tracking και να μιλησω με τον πωλητη;
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το λες μπορει να ισχυει τα untracked ειναι β προτεραιοτητας αρα προηγουνται τα συστημμενα και οποτε ξελασκαρουν λιγο βγαζουν κι απο αυτα λιγα.Ετσι εξηγηται γιατι καποια ποιο προσφατα untracked ερχονται και καποια παλια αραχνιαζουν στις αποθηκες.Αν κι αυτο συμβαινει κι σε αυτα με tr. Number ?
β προτεραιοτητας ναι "αλλα" υπαρχει ένα μεγαλο αλλα που με ενοχλεί. Ότι βγαζουν οποια θελουν και οσα θελουν. Τι εννοω? Ότι ανοιγουν τους σακους "Όταν" δεν βαριούνται και τους ανοιγουν όπως θελουν και όχι με τη σειρα που τους τους φερνουνε. Αλλα untracked που πχ ηρθανε σε αυτους δεκεμβριο αν είναι στα ποδια τους κοντα τα ανοιγουν και αλλα από οκτωβριο που δεν μπαινουν στο κοπο να τα ανοιξουν. Πχ τι σημαινει αυτό? Ότι εκει στα ταχυδρομεια δεν εχουν καμια σειρα και δεν τους νοιαζει καν τα untracked γιατι "Δεν μπορούμε να τα ελεγξουμε εμεις οι πολιτες". Δεν είμαι ανόητος εχω και ζωντανο παράδειγμα από εμενα που τα λεω αυτά, δεν τα λεω "Τυχαια".
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα πίσω στην Κίνα ένα προβληματικό κινητό. Στην εφαρμογή aftership με το RE434828242GR μου βγάζει εδώ και μέρες: export customs cleared.

 

Αυτό σημαίνει ότι έχει περάσει το κινέζικο τελωνείο και ταξιδεύει για την πόλη που εδρεύει η εταιρεία;

 

https://www.17track.net/en/track?nums=RE434828242GR

 

4 μερες το εστειλες χαλαρωσε... σε αποστολη στη Κινα εχει τυχει να κανουν και 2 μηνες για να παραλαβουν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω το εξης tracking απο Yanwen YE021134714CN. Απο 31/12/2015 λεει πως δεν υπαρχει καποια αλλη κινηση. Παιζει να ναι οντως ετσι ή ειναι μουφα το tracking και να μιλησω με τον πωλητη;

 

Σαν χωρα προορισμου δειχνει Ελλαδα, οποτε φαινεται οκ το tracking number.... δεν εχει παραδοθει και το χρονικο διαστημα εινα6 φυσιολογικο για Κινα, ειδικα αν ερχετα με κανα τράινο ή πλοιο... οταν παει κοντα στις 40 εργασιμες θα σογ απαντησουν καξ απο το μαγαζι, τωρα θα σου πουν περιμενε... απο ποιο μαγαζι αγορασες και στο στειλανε με αυτη ην εταιρεια?

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

β προτεραιοτητας ναι "αλλα" υπαρχει ένα μεγαλο αλλα που με ενοχλεί. Ότι βγαζουν οποια θελουν και οσα θελουν. Τι εννοω? Ότι ανοιγουν τους σακους "Όταν" δεν βαριούνται και τους ανοιγουν όπως θελουν και όχι με τη σειρα που τους τους φερνουνε. Αλλα untracked που πχ ηρθανε σε αυτους δεκεμβριο αν είναι στα ποδια τους κοντα τα ανοιγουν και αλλα από οκτωβριο που δεν μπαινουν στο κοπο να τα ανοιξουν. Πχ τι σημαινει αυτό? Ότι εκει στα ταχυδρομεια δεν εχουν καμια σειρα και δεν τους νοιαζει καν τα untracked γιατι "Δεν μπορούμε να τα ελεγξουμε εμεις οι πολιτες". Δεν είμαι ανόητος εχω και ζωντανο παράδειγμα από εμενα που τα λεω αυτά, δεν τα λεω "Τυχαια".

 

Δεν γνωρίζω πόσο "τυχαία" αναφέρεις ότι ξέρεις και δεν το αμφισβητώ. Απεναντίας αν δεις την δική μου περίπτωση που παρέλαβα untracked από αρχές Νοέμβρη τότε επαληθεύεσαι, ή έστω το σκεπτικό σου.

Το υπογραμμισμένο ίσως εξηγεί και τα "χαμένα" untracked!

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα πίσω στην Κίνα ένα προβληματικό κινητό. Στην εφαρμογή aftership με το RE434828242GR μου βγάζει εδώ και μέρες: export customs cleared.

 

Αυτό σημαίνει ότι έχει περάσει το κινέζικο τελωνείο και ταξιδεύει για την πόλη που εδρεύει η εταιρεία;

 

σημαίνει ότι έχει φύγει από Ελλάδα (και μάλλον έχει φτάσει Κίνα) και στο αεροδρόμιο προορισμού αναμένεται η επεξεργασία του...

 

Αρχες Δεκέμβρη είχα στείλει επιστροφή μια ταμπλέτα και από τη στιγμή που έδειξε αυτή τη σήμανση στο tracking πέρασαν άλλες 3-4 μέρες προκειμένου να ανοιχτεί στο κινέζικο τελωνείο...

...οπότε στις επόμενες 1-2 μέρες μπορεί να δεις κίνηση, χωρίς να είναι και συμβόλαιο...

 

Για σύγκριση δες εδώ

http://www.17track.net/en/track?nums=RE412476478GR,RE434828242GR

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πόσο "τυχαία" αναφέρεις ότι ξέρεις και δεν το αμφισβητώ. Απεναντίας αν δεις την δική μου περίπτωση που παρέλαβα untracked από αρχές Νοέμβρη τότε επαληθεύεσαι, ή έστω το σκεπτικό σου.

Το υπογραμμισμένο ίσως εξηγεί και τα "χαμένα" untracked!

Δυστυχως. Και το κακο είναι και ένα άλλο, πχ, αγοράζουμε από το ebay, καποια πραγματα "χανονται" και εμεις ζητάμε και περνουμε τα λεφτα μας πισω, ενώ καποιοι ανθρωποι πωλητες τιμιοι τα στειλανε και τα πληρωσανε απ τη τσεπη τους αυτα, και καποια από αυτά "χανονται" καταλαβαίνεις τι εννοω. Δε ξερω αλλα κι αυτό με χαλαει. Το αδικο. Οσο για το "Τυχαια" που ειπα πριν δεν είναι τυχαια, απλα πηγα σε κεντρο διαλογης να παρω δεμα "αγνοουμενο" αλλα το πηρα, το πως το πηρα αστο. Απλα λυπάμαι εδώ που ειμαστε, στη χωρα που ζουμε εννοω. Edit: Απλα να δωσω μια συμβουλη σε ολους σας, αν θελετε την ακολουθείτε. Να βρειτε αναλογα τη περιοχη που ανήκετε το κεντρο διαλογης σας (δε λεω το ταχυδρομειο) και αν αργουν καποια και εχει περασει αρκετος καιρος να πατε εσεις οι ιδιοι και να ζητήσετε τα δεματα που περιμενετε ας είναι untracked, πειτε ειδατε ότι φτασανε ελλαδα κι ότι σιγουρα είναι εκει. Αν όχι όλα σιγουρα καποια απ αυτά θα τα παρετε, να το θυμαστε αυτό. Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...