Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη δεν το γραφει ο οδηγος και επειδη καποιοι το παιζουν εξυπνακηδες μονο εκει που μπορουν, ας μας πει καποιος τι ειναι το "Local mail tracking"

 

Δες ένα παρόμοιο παράδειγμα εδώ (κάνε κλικ στο Details) για να καταλάβεις πάνω κάτω πόση θα είναι η αναμονή

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RE928933143SE

 

Ίσως σημαίνει ότι αναχώρησε για Ελλάδα και από εκεί και πέρα θα περιμένεις να εμφανιστεί στη σελίδα των ΕΛΤΑ. Αυτό που έχω να σου πω είναι ΥΠΟΜΟΝΗ. Η μεγάλη αναμονή ξεκινάει από τη στιγμή που θα φτάσει στην Ελλάδα.

 

Συγνώμη η σωστή απάντηση θα έπρεπε να είναι ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ :X

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει

στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας.

Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι γιατί μάλλον ακόμα δεν έχει γίνει κάποια ανανέωση της αποστολής.

Θέλεις να δώσεις το tracking number να το ψάξουμε;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν το γραφει ο οδηγος και επειδη καποιοι το παιζουν εξυπνακηδες μονο εκει που μπορουν, ας μας πει καποιος τι ειναι το "Local mail tracking"

 

Σημαινει οτι απο 'δω και πέρα το δέμα το αναζητας στο τοπικό ταχυδρομείο(ΕΛΤΑ στη περιπτωση μας).

Αλλά μην τους εμπιστεύεσαι και πολύ τους Σουηδους γιατί σε δική μου παραγγελία απο 15 Μαιου έβγαζε αυτό(local mail tracking),αλλά το δεματακι κάπου παρεπεσε (πριν μπει Ελλάδα) και έφτασε τελικά αρχές Ιουλίου:eek: στα ΕΛΤΑ τα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Δες ένα παρόμοιο παράδειγμα εδώ (κάνε κλικ στο Details) για να καταλάβεις πάνω κάτω πόση θα είναι η αναμονή

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RE928933143SE

ευχαριστω πολυ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι γιατί μάλλον ακόμα δεν έχει γίνει κάποια ανανέωση της αποστολής.

Θέλεις να δώσεις το tracking number να το ψάξουμε;

 

 

RE951893409SE

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σημαινει οτι απο 'δω και πέρα το δέμα το αναζητας στο τοπικό ταχυδρομείο(ΕΛΤΑ στη περιπτωση μας).

Αλλά μην τους εμπιστεύεσαι και πολύ τους Σουηδους γιατί σε δική μου παραγγελία απο 15 Μαιου έβγαζε αυτό(local mail tracking),αλλά το δεματακι κάπου παρεπεσε (πριν μπει Ελλάδα) και έφτασε τελικά αρχές Ιουλίου:eek: στα ΕΛΤΑ τα δικά μας.

 

Και δεν εκανες dispute στο paypal?

Link to comment
Share on other sites

RE951893409SE

Όπως τα είπες είναι.

Αναμονή μέχρι να καταχωρηθεί και στα ΕΛΤΑ όταν φτάσει Ελλάδα.

Μέχρι τότε υπομονή...

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

 

Και δεν εκανες dispute στο paypal?

 

Και φυσικά εκανα και πήρα και τα λεφτά πίσω και όταν παρέλαβα Μίλησα με το μαγαζί και τους έστειλα τα λεφτά πίσω!

Link to comment
Share on other sites

απο εβδομαδα συμπληρωνω 45ημερο. Δεν πρεπει να κανω dispute στις 43 μερες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και φυσικά εκανα και πήρα και τα λεφτά πίσω και όταν παρέλαβα Μίλησα με το μαγαζί και τους έστειλα τα λεφτά πίσω!

 

 

οκ!! ευχαριστω για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

απο εβδομαδα συμπληρωνω 45ημερο. Δεν πρεπει να κανω dispute στις 43 μερες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

οκ!! ευχαριστω για τις απαντησεις!

Και φυσικά θα κανεις dispute και στις 40 μέρες αν θέλεις γιατί το paypal θα δώσει ακόμα ενα 20 ήμερο για να αναβαθμίσεις το dispute σε claim(μπορείς να το κανεις και αμεσως αν θέλεις).

Μετα το claim το paypal δίνει ενα 10ημερο στο μαγαζί για να απαντήσει τι γίνεται με το δεμα,αλλά εδώ ήμαστε off topic.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα στα ΕΛΤΑ αναφερει οτι δεν υπαρχει καταχωρηση με αυτο το τρακινκ

 

στην ιδια κατασταση ειμαστε.... "Local mail tracking" από 2014-09-26. αν προκυψει κατι νεοτερο γραψε να μαθενουμε νεα, σου εχει βγαλει πιο μπροστα " Item detained (unfit for Airmail delivery).Please contact the company you made this purchase from." ?????

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

....το Sweden post που μας ταλαιπωρει καιρο....

παραληλη παραγγελια China post, Singapore post, Sweden Post. o κινεζος ηρθε πρωτος 13 μερες!!!! Singapore post ειναι αεροδρομιο, και ο Σουηδός μας λεει "Local mail tracking"......

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ορεξάτος είσαι μου φαίνεται, και δεν έχω όρεξη να ασχολούμαι με άσχετους και ανάγωγους.

Επίσης, ΚΑΙ ελληνικά ΚΑΙ Αγγλικά ξέρω πολύ καλύτερα από εσένα, γιά αυτό να διαβάσεις καλά τον οδηγό (Ελληνικά) και τους όρους του Ali (Αγγλικά) και όχι του κάθε πωλητού ο οποίος σε δουλεύει.

Επίσης, διάβασε τι έγραψες ότι πρέπει να λένε οι έμπειροι.

Τέλος με εσένα, πήγαινε πουθενά αλλού να παραστήσεις τον γνώστη.

 

μη τρελαινεστε!! εδω ειμαστε για να βρισκουμε λυσεις οχι να δημιουργουμε περισσοτερα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά από δέκα ημέρες άλλαξε το status από "2014-09-18 18:47, The item has arrived in the country of destination" σε "2014-09-28 06:50, Receive Item At Office Of Exchange, IPS". Μιλάω πάντα για Post NL. Το γράφω για να δώσω κουράγιο και στους υπόλοιπους που περιμένουν.
Link to comment
Share on other sites

μη τρελαινεστε!! εδω ειμαστε για να βρισκουμε λυσεις οχι να δημιουργουμε περισσοτερα προβληματα

Φίλε μου από την στιγμή που προσπαθείς να βοηθήσεις άσχετους και σου λένε με ύφος και με την "εμπειρία" ΜΙΑΣ παραγγελίας τι πρέπει να λες στους άλλους, θέλεις δεν θέλεις θα βγείς από τα ρούχα σου .....

Επιτέλους μετά από δέκα ημέρες άλλαξε το status από "2014-09-18 18:47, The item has arrived in the country of destination" σε "2014-09-28 06:50, Receive Item At Office Of Exchange, IPS". Μιλάω πάντα για Post NL. Το γράφω για να δώσω κουράγιο και στους υπόλοιπους που περιμένουν.

Όλα τα δέματα που ήλθαν στην Ελλάδα με NL από18/9 εμφανίσθηκαν σήμερα, και ο λόγος τελικώς είναι γιατί οι Ολλανδοί δεν αναφέρουν στα συνοδευτικά έγγραφα με barcode ποιά είναι με tracking number.

Και αποδεικνύεται ότι οι "τεμπέληδες" στο αεροδρόμιο δουλεύουν ΚΑΙ νύχτες ΚΑΙ Κυριακές .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να αποφεύγεται τα ολλανδικά ταχυδρομεία αν έχετε εναλλακτικό τρόπο αποστολής.

Ούτε πιο γρήγορα είναι από άλλα και τα κάνουν και σαλάτα με τις καταχωρήσεις στα tracking numbers.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες καλησπέρα... παρήγγειλα ένα tablet απο Banggood...και με έχουν πρήξει οι Κινεζάρες... θέλανε να γράψουν επάνω 38$ και οτι είναι tablet...αν τους άφηνα δεν θα έτρωγα τελωνείο??

Οπότε τους είπα να γράψουν Home and Garden...

Και κάτι ακόμα...επειδή μάλλον αυτοί δεν συνεργάζονται με SG POST αν μου το στείλουν με CHINA POST standard shipping ή κάτι παρόμοιο πάντα standard shipping φαντάζομαι πως θα είμαι οκ απο τελωνείο ετσί??? Ευχαριστώ πολύ.

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες καλησπέρα... παρήγγειλα ένα tablet απο Banggood...και με έχουν πρήξει οι Κινεζάρες... θέλανε να γράψουν επάνω 38$ και οτι είναι tablet...αν τους άφηνα δεν θα έτρωγα τελωνείο??

Οπότε τους είπα να γράψουν Home and Garden...

Και κάτι ακόμα...επειδή μάλλον αυτοί δεν συνεργάζονται με SG POST αν μου το στείλουν με CHINA POST standard shipping ή κάτι παρόμοιο πάντα standard shipping φαντάζομαι πως θα είμαι οκ απο τελωνείο ετσί??? Ευχαριστώ πολύ.

Καλύτερα να γράφει "sample" ή "gift".

Πάντα με απλό ταχυδρομείο, και όπως όλοι ... ο Θεός βοηθός! :p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Παρήγγειλα κάτι ακουστικά από κίνα και μου έστειλαν αυτό μήνυμα.

 

Hello,dear friend,we have sent this goods to you via hong kong post without tracking information,you know this goods so cheap,but tracking number need 3$(pay to post office),so we can't provide free tracking number.we have wrote these information in product,you could check it.we have send more than 5000 pcs order to our customers,they all recive it,you know,if them didn't recive it ,our store haven't so many orders.don't worry,just waiting, you will get it,hope you could understand .If after 60 days, you haven't received the goods, please contact us, we will give you a refund or shipping again,thanks in advance.

Best regards

Carl

 

Τι ακριβώς μου λένε;Με υποχρεώνουν να πληρώσω 3$ για το tracking number σε παραγγελία των 2$;

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι επειδή είναι πολύ φθηνό το αντικείμενο δεν τους συμφέρει να πληρώσουν γιά tracking number, αλλά να μην ανησυχείς γιατί έστειλαν 5000 κομμάτια χωρίς αριθμό και τα παρέλαβαν όλοι.

Επίσης, εάν δεν το παραλάβεις σε 60 ημέρες, να επικοινωνήσεις.

Κατά την γνώμη μου είναι λίγο ψεύτης ο τύπος, γιατί έχω αγοράσει αντικείμενα των 2 δολλαρίων (από το Aliexpress) και όλοι έβαλαν αριθμό ... :)

Απλώς περίμενε ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι επειδή είναι πολύ φθηνό το αντικείμενο δεν τους συμφέρει να πληρώσουν γιά tracking number, αλλά να μην ανησυχείς γιατί έστειλαν 5000 κομμάτια χωρίς αριθμό και τα παρέλαβαν όλοι.

Επίσης, εάν δεν το παραλάβεις σε 60 ημέρες, να επικοινωνήσεις.

Κατά την γνώμη μου είναι λίγο ψεύτης ο τύπος, γιατί έχω αγοράσει αντικείμενα των 2 δολλαρίων (από το Aliexpress) και όλοι έβαλαν αριθμό ... :)

Απλώς περίμενε ...

Όμως μου έστειλε tracking number.

Αυτό σημαίνει ότι τα πλήρωσα;

Link to comment
Share on other sites

Να μπείς στην σελίδα του προϊόντος και να του στείλεις μήνυμα ότι εφ'όσον δεν σε ρώτησε αρνείσαι να πληρώσεις γιά αριθμό.

Εάν σου φέρει αντιρρήσεις, να του πείς ότι θα κάνεις dispute.

(Υπ'όψιν ότι ο αριθμός κοστίζει πολύ λιγότερο από 3 δολλάρια ... )

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. παραγγελια με NLpost. RS150176440NL. μεχρι χθες ελεγε οτι το στελνουν ελλαδα. σημερα γραφει παει αυστραλια...τι λετε να εγινε?υπαρχει καποιο θεμα?να ανησυχω? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι το δέμα ΔΕΝ έχει παραδωθεί ακόμη από τον πωλητή στην μεταφορική εταιρεία.

Ζήτησέ του εξηγήσεις.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι το δέμα ΔΕΝ έχει παραδωθεί ακόμη από τον πωλητή στην μεταφορική εταιρεία.

Ζήτησέ του εξηγήσεις.

 

ευχαριστω για την απαντηση.δηλαδη οταν παραδωθει θα αλλαξει status και θα γραψει ξανα αποστολη Ελλαδα?η μολις φτασει Ολλανδια?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησέ τον, γιατί ή λάθος αριθμό σου έδωσε, ή ως συνήθως η NL γράφει μα@#@#ες ..... :)
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησέ τον, γιατί ή λάθος αριθμό σου έδωσε, ή ως συνήθως η NL γράφει μα@#@#ες ..... :)

 

το ιδιο μου ειπε και ο πωλητης (vickmall) οτι λαθος εχει γινει απο το postnl.στο http://www.trackitonline.ru/ γραφει πρωτα ελλαδα και απο σημερα το αλλαζει σε αυστραλια. το vickmall μου εστειλε και φωτο οποτε μαλλον λαθος του ταχυδρομειου ειναι.τους εστειλα email και περιμενω.εχει συμβει σε αλλον το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...