Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

Πρωτη φορα που παραγγελνω απο Κινα και οπως καταλαβαινετε ειμαι τσιτωμενος.

 

Απορια. Το tracking του singapore post μου βγαζει αυτο:

 

Posting Date Status Date Status Description

28-05-2014 28-05-2014 Received from Customer

 

και των ΕΛΤΑ μου βγαζει αυτο:

 

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 28-05-2014 18:22 IPS

 

Τελικα τι ισχυει για το δεμα μου; Σε τι κατασταση βρισκεται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια.

Πρωτη φορα που παραγγελνω απο Κινα και οπως καταλαβαινετε ειμαι τσιτωμενος.

 

Απορια. Το tracking του singapore post μου βγαζει αυτο:

 

Posting Date Status Date Status Description

28-05-2014 28-05-2014 Received from Customer

 

και των ΕΛΤΑ μου βγαζει αυτο:

 

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 28-05-2014 18:22 IPS

 

Τελικα τι ισχυει για το δεμα μου; Σε τι κατασταση βρισκεται;

Αν διαβάσετε το πρώτο ποστ του θέματος δεν θα είχατε ανησυχία .

28-05-2014 Received from Customer Ληψη απο πελατη ( π.χ geekbuying (που για μας ειναι πωλητης για τη μεταφορικη πελατης )

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 28-05-2014 18:22 IPS οτι το δεμα ειναι ετοιμο για το ταξίδι του

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσετε το πρώτο ποστ του θέματος δεν θα είχατε ανησυχία .

28-05-2014 Received from Customer Ληψη απο πελατη ( π.χ geekbuying (που για μας ειναι πωλητης για τη μεταφορικη πελατης )

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 28-05-2014 18:22 IPS οτι το δεμα ειναι ετοιμο για το ταξίδι του

 

Το πρωτο post λεει οτι το κλεισιμο απο IPS σημαινει οτι το δεμα ιπταται.

Απο την αλλη πολλοι γραφουν οτι σημασια εχει τι λεει η μεταφορικη αποστολης (singpost) οι οποιοι δεν εχουν δωσει ενδειξη dispatched.

 

Γι'αυτο και η απορια μου. Ποιος τελικα ειναι εγκυρος; Ιπταται το δεμα ή απλα εχει παραληφθει απο την singpost;

 

Ενταξει ξερω οτι ενδεχομενως να ειναι αδικαιολογητο το αγχος αλλα τετοιες εποχες που βλεπουμε το ευρω με το κυαλι ειναι λογικο να ειμαστε στην τσιτα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο post λεει οτι το κλεισιμο απο IPS σημαινει οτι το δεμα ιπταται.

Απο την αλλη πολλοι γραφουν οτι σημασια εχει τι λεει η μεταφορικη αποστολης (singpost) οι οποιοι δεν εχουν δωσει ενδειξη dispatched.

 

Γι'αυτο και η απορια μου. Ποιος τελικα ειναι εγκυρος; Ιπταται το δεμα ή απλα εχει παραληφθει απο την singpost;

 

Ενταξει ξερω οτι ενδεχομενως να ειναι αδικαιολογητο το αγχος αλλα τετοιες εποχες που βλεπουμε το ευρω με το κυαλι ειναι λογικο να ειμαστε στην τσιτα.

πίρε το δρόμο για αποστολή .Αυτό δεν γινετε άμεσα .Θα περιμένει μέχρι να φορτωθεί στο αεροπλανο και αφου φορτωθεί θα κάνει ενα τουρ σε διαφορα αεροδρομια διαμετακομιστικα μεχρι να φτάσει στη Ελλαδα κι να ανοιχτει ο σακος κι να σκαναριστει .Τοτε θα εχεις την επομενη ένδειξη οτι εφτασε στη χωρα προορισμου.

Link to comment
Share on other sites

πίρε το δρόμο για αποστολή .Αυτό δεν γινετε άμεσα .Θα περιμένει μέχρι να φορτωθεί στο αεροπλανο και αφου φορτωθεί θα κάνει ενα τουρ σε διαφορα αεροδρομια διαμετακομιστικα μεχρι να φτάσει στη Ελλαδα κι να ανοιχτει ο σακος κι να σκαναριστει .Τοτε θα εχεις την επομενη ένδειξη οτι εφτασε στη χωρα προορισμου.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έκανα μια παραγγελία από aliexpress στις 2/5 με Singapore Posts.

Στο http://www.17track.net/ μου βγάζει το παρακάτω:

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/05/30 11:19:01

2014-05-15 16:34, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/05/30 11:19:01

2014-05-17 16:34, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-05-15 16:34, Received from Customer

2014-05-14 12:39, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Ενώ στα ΕΛΤΑ: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 15-05-2014

 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω αν γνωρίζει κάποιος είναι πόσες μέρες (μέγιστο) μπορεί να μείνει σε αυτή την κατάσταση (ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS) και μετά από αυτή την κατάσταση πόσες μέρες (μέγιστο) μπορεί να κάνει για να ανοιχθεί ο σάκος;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ακόμα τίποτα εδώ εχει κολήσει με την Sweden post. Η φαση ειναι οτι ακομα επιμένουν οι τύποι στο aliexpress o πωλητής και μου λενε οτι έφτασε Ελλάδα αφού λεει Local mail tracking...γιατί δεν το παίρνεις...???? Με ρωτάνε κι ολα....μα γιατί???Εγώ πάντως καλού κακού πήγα στο τοπικό ταχυδρομείο και έκανα αίτηση να αναζητηθεί το πακέτο. θα την πάρω αυτή την άίτηση και θα την σκανάρω για να τους την στείλω σαν αποδειξη ότι δεν έχω παραλάβει το δέμα μου. Αλλιώς πως θα αποδείξεις οτι δεν το παρέλαβες.??...αν δούν οι τυποι απο το το aliexpress, μετα το dispute που θα κάνω αργότερα (δεν πέρασαν ακόμα 60 μέρες), ότι γραφει Local mail. ******a.....,θα μου πουν ότι δεν πηγα να το παρω εγω και θα παρω μην πω τι....πίσω....Οτι αποδείξεις μαζευουμε καλό ειναι να τις μαζεύουμε γιατί θα χρειαστεί να αποδείξεις οτι δεν είσαι Ελέφαντας στους Κινέζους....που το πάιζουν Κινέζοι....

 

ιδου απο τις 9 Μαίου Local mail tracking....Ξανα με Sweden post ΠΟΤΕ...

2014-05-09 18:55, Local mail tracking

2014-04-29 10:09, Order departed from sorting hub

2014-04-29 00:00, Posten, Direct Link, Singapore, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad.

2014-04-18 18:48, Order departed on flight from origin

2014-04-17 15:00, Order dispatched

 

Και εγω απο Αlliexpres με την sweden post το ιδιο προβλημα

ενω μου γραφει:

 

23/04/14 05:00 Order dispatched

24/04/14 05:30 Order departed on flight from origin

01/05/14 05:07 Order departed from sorting hub

15/05/14 18:55 Local mail tracking

 

Στα ελτα γραφει ακομη :

Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό RE932611312SE.

Δοκιμάστε ξανά αργότερα ή ελέγξτε τον αριθμό αποστολής σας.

 

Τι γινετε ρε σεις???:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έκανα μια παραγγελία από aliexpress στις 2/5 με Singapore Posts.

Στο http://www.17track.net/ μου βγάζει το παρακάτω:

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/05/30 11:19:01

2014-05-15 16:34, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/05/30 11:19:01

2014-05-17 16:34, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-05-15 16:34, Received from Customer

2014-05-14 12:39, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Ενώ στα ΕΛΤΑ: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 15-05-2014

 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω αν γνωρίζει κάποιος είναι πόσες μέρες (μέγιστο) μπορεί να μείνει σε αυτή την κατάσταση (ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS) και μετά από αυτή την κατάσταση πόσες μέρες (μέγιστο) μπορεί να κάνει για να ανοιχθεί ο σάκος;

το συνηθεστερο ειναι 14 μερες μετα max,αλλα σπανια μπορει και περισσοτερο συμφωνα με τον οδηγο
Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο Αlliexpres με την sweden post το ιδιο προβλημα

ενω μου γραφει:

 

23/04/14 05:00 Order dispatched

24/04/14 05:30 Order departed on flight from origin

01/05/14 05:07 Order departed from sorting hub

15/05/14 18:55 Local mail tracking

 

Στα ελτα γραφει ακομη :

Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό RE932611312SE.

Δοκιμάστε ξανά αργότερα ή ελέγξτε τον αριθμό αποστολής σας.

 

Τι γινετε ρε σεις???:mad:

 

Αυτος ο σακος που εχει μεσα τα δεματακια μας μαλλον καπου ξεπεσε και ξεχαστηκε,δεν ξερω τι αλλο να πω.

ειμαστε πολλοι με ιδιες ημερομηνιες με Sweden post!

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο σακος που εχει μεσα τα δεματακια μας μαλλον καπου ξεπεσε και ξεχαστηκε,δεν ξερω τι αλλο να πω.

ειμαστε πολλοι με ιδιες ημερομηνιες με Sweden post!

 

 

Λοιπόν, προτεινω μολις τα παραλαβουμε να παμε ολοι μαζι να το γιορτασουμε τι λέτε?

(ετσι για να μας φυγει το αγχος) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ερώτηση: 'Εχω παραγγείλει ένα μηχάνημα 13 κιλά από Κίνα από Aliexpress με αποστολή EMS.

Λογικά είναι μεγάλο δέμα οπότε το τελωνείο δε το γλιτώνω. Η δηλωμένη αξία πάνω στο δέμα είναι 50 USD. Η ανίχνευση στο 17track.net μου δίνει τα παρακάτω:

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:2714 Millisecond

2014-05-23 13:31, Item handed over to customs authority for final delivery, IPS

2014-05-23 13:23, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-05-21 18:10, Receive Item From Customer, IPS

 

Origin Country - Hong Kong:Tracking Consuming:1825 Millisecond

2014-05-23 00:00, GR, Pending customs inspection.

2014-05-23 00:00, GR, Arrived and is being processed.

2014-05-21 00:00, HK, The item left Hong Kong for its destination on 21-May-2014

2014-05-21 00:00, HK, Item posted.

 

Αυτά σημαίνουν ότι πέρασε από τελωνείο κ θα έχω κάποια χρέωση, έτσι; Που είναι όμως τώρα; Απ'τις 23 του μήνα κ μετά δε βλέπω κίνηση, είναι ΕΛΤΑ κ έρχεται;

Edited by Nikkkk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έκανα μια παραγγελία από aliexpress στις 2/5 με Singapore Posts.

Στο http://www.17track.net/ μου βγάζει το παρακάτω:

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/05/30 11:19:01

2014-05-15 16:34, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:0*Millisecond, Cache Time:2014/05/30 11:19:01

2014-05-17 16:34, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-05-15 16:34, Received from Customer

2014-05-14 12:39, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Ενώ στα ΕΛΤΑ: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 15-05-2014

 

Η ερώτηση που θέλω να κάνω αν γνωρίζει κάποιος είναι πόσες μέρες (μέγιστο) μπορεί να μείνει σε αυτή την κατάσταση (ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS) και μετά από αυτή την κατάσταση πόσες μέρες (μέγιστο) μπορεί να κάνει για να ανοιχθεί ο σάκος;

 

Kι το δικο μου πακετο οπως και ενος αλλου παιδιου εδω στο φορουμ βρισκονται στον ιδιο σακο γιατι εφυγαν την ιδια ωρα με το δικο σου

2014-05-15 16:34, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:1108 Millisecond

2014-05-17 16:34, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-05-15 16:34, Received from Customer

Εχει αργησει και ανυσηχω μηπως εκανε φτερα ο σακος ,δεν ξερω, τι να πω,γιατι και σε επικοινωνια που ειχα με την merimobiles που και αυτοι με την σειρα τους επικοινωνησαν με singpost μου ειπαν οτι εχει φτασει το αεροπλανο και απλα δεν αλλαζει το status γιατι δεν περασε ακομη απο ελεγχο, επισης αλλοι που παραγγειλαν αργοτερα απο μενα εχουν ηδη παραλαβει,και ρωταω εγω γιατι δεν ανοιχθηκε ο σακος,μηπως γιατι δεν υπαρχει?

.

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον δεν είναι μόνο το δικό μου δέμα... Θέλω να πιστέυω οτι δεν μπορεί να χαθεί έτσι απλά ένας ολόκληρος σάκος! :/

WitchKing, επειδή είναι η πρώτη μου παραγγελία από Κίνα, στις πόσες μέρες σε αυτή την κατάσταση θα πρέπει να ανησυχήσουμε; Υπάρχει κάποιο μέγιστο όριο;

Edited by dmakris
Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι αγχωνομαι γιατι πρωτη φωρα μετα απο αρκετες αγορες απο Κινα μου συμβαινει να καθυστερει τοσο σε αυτη την κατασταση-status, ψιλοκαθησυχαστικο ομως μου ειναι απ'οτι διαβασα εδω μεσα οτι εχει τυχει μεχρι και 2 βδομαδες μετα αφου εχει φτασει αεροπλανο να ανοιχθει σακος και να σκαναριστει πακετο!

Aπο την merimobiles το ξαναλεω μου εξηφγσαν οτι το 2014-05-24 17:56:07 GRATH Despatched to ATC που μου βγαζει στο 4ΡΧ τρακινγκ σημαινει οτι το αεροπλανο (μας)εφτασε στις 24-5-2014 ,με λιγα λογια τις φαγαμε τις 8 μερες απο τις 14 μαξ. που εχει τυχει να κυστερησει να σκαναριστει πακετο!

Απο τον οδηγο:

(Αφού ταχυδρομηθεί, ενδέχεται να υπάρξει καθυστέρηση μέχρι να αναχωρίσει, πχ λόγω μεγάλου όγκου πακέτων. Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 2 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.)

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Valsam, και εμένα το ίδιο μου βγάζει στο 4px..

Σωστή η παρατήρηση σου οσον αφορά τον οδηγό και αφού στο εξήγησαν και από τη merimobiles.. ας περιμένουμε λοιπόν καμια εβδομάδα ακόμα και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Valsam, και εμένα το ίδιο μου βγάζει στο 4px..

Σωστή η παρατήρηση σου οσον αφορά τον οδηγό και αφού στο εξήγησαν και από τη merimobiles.. ας περιμένουμε λοιπόν καμια εβδομάδα ακόμα και βλέπουμε..

Mo το εξηγησαν και το εγραψα και λιγες σελιδες πιο πισω αλλα μερικοι μου εγραψαν οτι μπουρδες μου λεει το merimobiles αλλα συμφωνα και με τον οδηγο και αυτα που μου ειπαν η μονη λογικη εξηγηση ειναι το Local places of transhipment=GRATH-Despatched to ATC να ειναι το GRATH κανονικα GR,ATH δηλ. Ελλαδα-Αθηνα και το ATC (ακριβος δεν θυμαμαι την μεταφραση που μου ειπαν)Αιrmail-trafic-control η center δηλ. εκει που βρισκεται ο σακος μας ακομη!

Link to comment
Share on other sites

WitchKing, επειδή είναι η πρώτη μου παραγγελία από Κίνα, στις πόσες μέρες σε αυτή την κατάσταση θα πρέπει να ανησυχήσουμε; Υπάρχει κάποιο μέγιστο όριο;

Δική μου αγορά που έγινε τον Μάρτιο, έμεινε σε αυτή την κατάσταση σχεδόν 4 εβδομάδες. Την παρέλαβα ακριβώς 1 μήνα μετά την ημερομηνία παραγγελίας. Τώρα έχουν βελτιωθεί κάπως τα πράγματα αλλα και πάλι οι 3 εβδομάδες είναι συνηθισμένες. Περίμενε μερικές μέρες ακόμα.

 

Mo το εξηγησαν και το εγραψα και λιγες σελιδες πιο πισω αλλα μερικοι μου εγραψαν οτι μπουρδες μου λεει το merimobiles αλλα συμφωνα και με τον οδηγο και αυτα που μου ειπαν η μονη λογικη εξηγηση ειναι το Local places of transhipment=GRATH-Despatched to ATC να ειναι το GRATH κανονικα GR,ATH δηλ. Ελλαδα-Αθηνα και το ATC (ακριβος δεν θυμαμαι την μεταφραση που μου ειπαν)Αιrmail-trafic-control η center δηλ. εκει που βρισκεται ο σακος μας ακομη!

Airmail Transit Center, κέντρο διεκπεραίωσης αλληλογραφίας. Με τα αγγλικά που ξέρω, "Despatched to ATC" σημαίνει οτι έφυγε για το κέντρο, όχι οτι έφυγε από το κέντρο για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Kι το δικο μου πακετο οπως και ενος αλλου παιδιου εδω στο φορουμ βρισκονται στον ιδιο σακο γιατι εφυγαν την ιδια ωρα με το δικο σου

2014-05-15 16:34, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:1108 Millisecond

2014-05-17 16:34, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-05-15 16:34, Received from Customer

Εχει αργησει και ανυσηχω μηπως εκανε φτερα ο σακος ,δεν ξερω, τι να πω,γιατι και σε επικοινωνια που ειχα με την merimobiles που και αυτοι με την σειρα τους επικοινωνησαν με singpost μου ειπαν οτι εχει φτασει το αεροπλανο και απλα δεν αλλαζει το status γιατι δεν περασε ακομη απο ελεγχο, επισης αλλοι που παραγγειλαν αργοτερα απο μενα εχουν ηδη παραλαβει,και ρωταω εγω γιατι δεν ανοιχθηκε ο σακος,μηπως γιατι δεν υπαρχει?

.

 

Και σε μένα το ίδιο από vickmall.

Link to comment
Share on other sites

Kι το δικο μου πακετο οπως και ενος αλλου παιδιου εδω στο φορουμ βρισκονται στον ιδιο σακο γιατι εφυγαν την ιδια ωρα με το δικο σου

2014-05-15 16:34, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:1108 Millisecond

2014-05-17 16:34, Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-05-15 16:34, Received from Customer

Εχει αργησει και ανυσηχω μηπως εκανε φτερα ο σακος ,δεν ξερω, τι να πω,γιατι και σε επικοινωνια που ειχα με την merimobiles που και αυτοι με την σειρα τους επικοινωνησαν με singpost μου ειπαν οτι εχει φτασει το αεροπλανο και απλα δεν αλλαζει το status γιατι δεν περασε ακομη απο ελεγχο, επισης αλλοι που παραγγειλαν αργοτερα απο μενα εχουν ηδη παραλαβει,και ρωταω εγω γιατι δεν ανοιχθηκε ο σακος,μηπως γιατι δεν υπαρχει?

.

 

2. Είναι δυνατόν να παραλαβει κάποιος πριν από εμένα, ενώ η δική μου αποστολή προηγήθηκε;

 

Ναι. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που ευθύνονται γι αυτό, αλλά όσο είμαστε μέσα στο χρόνο παράδοσης που αναφέρει ο πωλητής, δε πρέπει να μας ενδιαφέρει το πότε και το γιατί παρέλαβε κάποιος άλλος.

 

3. Το δέμα μου καθυστερεί και έχω πληρώσει με Paypal ή πιστωτική κάρτα.

 

Υπομονή μέχρι το όριο (45 μέρες) που μας δίνει το Paypal από την ημερομηνία αγοράς, για να προσβάλουμε την αγορά.

Κάνουμε dispute μέσα από το Paypal και ακολουθούμε τις οδηγίες του.

Σε περίπτωση που αποφασίσουμε να το κάνουμε πέραν των 45 ημερών, είμαστε πλέον στα χέρια και στην καλή πίστη του πωλητή.

Στην περίπτωση της πιστωτικής κάρτας, θα πρέπει να απευθυνθούμε στην τράπεζα, πριν να λήξει ο λογαριασμός που περιέχει τη συγκεκριμένη χρέωση.

 

 

 

Και γω ρωτάω γιατί δεν διαβάζετε τον οδηγό ή γιατί δεν κοιτάτε στις προηγούμενες σελίδες; παραγγέλνετε(ουμε) από την Κίνα όχι την Βουλγαρία που είναι δίπλα. Υπομονή!

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

σορι αν ειναι οφτοπικ, αλλα για αγορές απο Ebay, σε περιπτωση που δεν ερθουν στην ώρα τους, κάνουμε claim στο ebay η στο paypal??

στο ebay καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Δική μου αγορά που έγινε τον Μάρτιο, έμεινε σε αυτή την κατάσταση σχεδόν 4 εβδομάδες. Την παρέλαβα ακριβώς 1 μήνα μετά την ημερομηνία παραγγελίας. Τώρα έχουν βελτιωθεί κάπως τα πράγματα αλλα και πάλι οι 3 εβδομάδες είναι συνηθισμένες. Περίμενε μερικές μέρες ακόμα.

 

 

Airmail Transit Center, κέντρο διεκπεραίωσης αλληλογραφίας. Με τα αγγλικά που ξέρω, "Despatched to ATC" σημαίνει οτι έφυγε για το κέντρο, όχι οτι έφυγε από το κέντρο για Ελλάδα.

 

Μηπως λεω μηπως εχει και το Ελ.Βενιζελος(εξου και το GRATH η GR,ATH!) Airmail Transit Center και βρισκεται εκει ο σακος (Dispatched to ATC δηλ. εφτασε το αεροπλανο ξεφορτωθηκε και εφυγε το πακετο για το κεντρο διαχειρησης αλληλογραφιας)και μολις ανοιχθει και σκαναριστει θα αλλαξει στο "Arived at destination country"?

Aυτο μου ειπαν και αυτο ειναι και το πιθανοτερο σεναριο κατα την αποψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως λεω μηπως εχει και το Ελ.Βενιζελος(εξου και το GRATH η GR,ATH!) Airmail Transit Center και βρισκεται εκει ο σακος (Dispatched to ATC δηλ. εφτασε το αεροπλανο ξεφορτωθηκε και εφυγε το πακετο για το κεντρο διαχειρησης αλληλογραφιας)και μολις ανοιχθει και σκαναριστει θα αλλαξει στο "Arived at destination country"?

Aυτο μου ειπαν και αυτο ειναι και το πιθανοτερο σεναριο κατα την αποψη μου!

 

Φίλε μου όσο και να εθελοτυφλείς, σου έχουμε πει αρκετές φορές τι ακριβώς σημαίνει το GRATH Dispatched to overseas.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...