Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οριστε η απαντηση απο τα ΕΛΤΑ για την αποστολη μου

 

Αγαπητέ κύριε,

 

 

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) για το αντικείμενο και δεν φαίνεται να έχει αποσταλεί στην Ελλάδα από την ξένη ταχυδρομική υπηρεσία ακόμα.

 

 

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και το Χάρτη Υποχρεώσεων του ΕΛΤΑ προς τους Καταναλωτές, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

 

 

 

Με εκτίμηση,

 

 

 

Αθανασία Κοσμά

 

Δείξε λίγο υπομονή, εμένα το δέμα μου έφυγε από τις 2 Απριλίου και ακόμα να φανεί. Δεν είναι περίεργο όμως, αν αναλογιστεί κανείς και τις διακοπές του Πάσχα που μεσολάβησαν. Το έχει ξαναπεί κάποιος συμφορουμίτης, μην κάνουμε σαν τους παλαβούς για τα δέματά μας και τους τρελαίνουμε στα παράπονα, γιατί στο τέλος θα αρχίσουν να τα ελέγχουν όλα στο τελωνείο (όπως είναι και το νόμιμο) και να δούμε τότε αν θα μας αρέσει!!! Δεν μπορούμε να απαιτούμε και άμεση παράδοση από την άλλη άκρη του κόσμου και να τα περνάμε και στη ζούλα! Υπομονή λοιπόν σε όλους μας και ας λέμε τον πόνο μας σε αυτό το thread!!!!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές το ελληνικό ταχυδρομείο δεν σε ενημερώνει ακριβώς ακομη 7 Απριλίου κλείσιμο απο ips ενώ ο προμηθευτής μου, ειπε ότι βρίσκετε στο ταχυδρομείο απο τις 9 Απριλίου απλά δεν ανοίχτηκε ακομη παλι θεωρώ πως ειναι πολλές οι μέρες 15 μέρες δίχως να ανοικτή.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές το ελληνικό ταχυδρομείο δεν σε ενημερώνει ακριβώς ακομη 7 Απριλίου κλείσιμο απο ips ενώ ο προμηθευτής μου, ειπε ότι βρίσκετε στο ταχυδρομείο απο τις 9 Απριλίου απλά δεν ανοίχτηκε ακομη παλι θεωρώ πως ειναι πολλές οι μέρες 15 μέρες δίχως να ανοικτή.

Βρε παίδες, πόσες φορές πρέπει να το πούμε ότι κλείσιμο από ips δεν σημαίνει ότι έφθασε στην Ελλάδα;;

Ο προμηθευτής λέει ότι τον συμφέρει. Εάν δεν σε πειράζει, γράψε το tracking number γιά να το δούμε ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση,στην παραγγελεια στο shipping information δεν λεει αριθμο της κατοικιας(μαλλον το εσβησα καταλαθος κατα την διαρκεια της ολοκληρωσης),ωστοσο την διορθωσα αφουτου εγινε η παραγγελεια και ειναι σωστη και στο paypal!Υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπισω προβλημα; (Η παραγγελεια εγινε απο minideal)
Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες, πόσες φορές πρέπει να το πούμε ότι κλείσιμο από ips δεν σημαίνει ότι έφθασε στην Ελλάδα;;

Ο προμηθευτής λέει ότι τον συμφέρει. Εάν δεν σε πειράζει, γράψε το tracking number γιά να το δούμε ... :)

 

Αυτός ειναι στο ελληνικό ειναι κλείσιμο απο ips RQ231647427SG

 

Αν δεν κανω λάθος στο ξένο απο ότι είδα ειναι απο τις 9 αποστολή Αθήνα αεροδρόμιο

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Οταν μια παραγγελία εχει φτάσει στο σημείο που λέει Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 , τι εννοεί?

Σε πιό ΕΛΤΑ είναι? Μπορω να παω να το πάρω απο τώρα?

Εμφανίστηκε και δευτερη φορα το Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 10 , τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ειναι στο ελληνικό ειναι κλείσιμο απο ips RQ231647427SG

 

Αν δεν κανω λάθος στο ξένο απο ότι είδα ειναι απο τις 9 αποστολή Αθήνα αεροδρόμιο

7 ΑΠΡ το πήγαν στο ταχυδρομείο στην Σιγκαπούρη και 9 ΑΠΡ έφυγε από εκεί.

Το δέμα είναι καθ'οδόν και δεν έφθασε ακόμη στην Ελλάδα .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

7 ΑΠΡ το πήγαν στο ταχυδρομείο στην Σιγκαπούρη και 9 ΑΠΡ έφυγε από εκεί.

Το δέμα είναι καθ'οδόν και δεν έφθασε ακόμη στην Ελλάδα .....

 

Σε ευχαριστω δηλ να υπολογίζω σχεδόν μισώ με ένα μήνα για να το εχω στα χέρια μου ?

Αν δώ ότι αργεί λίγες μέρες ακομη θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων.

Όσο να ειναι την άλλη Κυριακή κλείνω σχεδόν 40 ημέρες και δεν εχω τον χρόνο να περιμένω.

Edited by Dim2
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω δηλ να υπολογίζω σχεδόν μισώ με ένα μήνα για να το εχω στα χέρια μου ?

Αν δώ ότι αργεί λίγες μέρες ακομη θα ζητήσω επιστροφή χρημάτων.

Όσο να ειναι την άλλη Κυριακή κλείνω σχεδόν 40 ημέρες και δεν εχω τον χρόνο να περιμένω.

Ήδη έχει 17 ημέρες, πρέπει να εμφανισθεί ...

Εάν στις 42 ημέρες δεν έχει έλθει, να κάνεις dispute ώστε να παραταθεί ο χρόνος.

Το ότι δεν μπορείς να περιμένεις δεν αναγνωρίζεται, οπότε περίμενε λίγο, έτσι είναι οι αποστολές από Κίνα.

Εμένα εχθές ήλθαν 3 αντικείμενα. Το ένα το είχα παραγγείλλει από Κίνα πριν από 10 ημέρες, και τα άλλα δύο ήλθαν στις 9 ημέρες από την παραγγελλία, αλλά ήταν από Κορέα..

Να είσαι καλά.:)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχει 17 ημέρες, πρέπει να εμφανισθεί ...

Εάν στις 42 ημέρες δεν έχει έλθει, να κάνεις dispute ώστε να παραταθεί ο χρόνος.

Το ότι δεν μπορείς να περιμένεις δεν αναγνωρίζεται, οπότε περίμενε λίγο, έτσι είναι οι αποστολές από Κίνα.

Εμένα εχθές ήλθαν 3 αντικείμενα. Το ένα το είχα παραγγείλλει από Κίνα πριν από 10 ημέρες, και τα άλλα δύο ήλθαν στις 9 ημέρες από την παραγγελλία, αλλά ήταν από Κορέα..

Να είσαι καλά.:)

 

 

Το θέμα ειναι ενδέχεται να φύγω εκτός και γι αυτο όσο να ειναι βιάζομαι αν ειναι να κρατηθεί άλλες πόσες μέρες εκεί μέχρι να έρθει άλλες δυο βδομάδες στο αεροδρόμιο εδώ και άλλη καμία βδομάδα μέχρι να μου έρθει θα έχουν περάσει πάνω απο 50 μέρες δυο μήνες την παραγγελία την είχα κάνει 25 Μαρτίου

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

να επιχειρήσω να παω να το παρω τι λετε??

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 24-04-2014 10:39 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 25-04-2014 07:44 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 25-04-2014 09:34 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 29-03-2014 13:37 IPS

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 24-04-2014 22:54 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 25-04-2014 06:40 Κ.Μ.Δ. ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 25-04-2014 13:50 ΠΕΙΡΑΙΑ (ΚΚ) - ΕΛΤΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-04-2014 07:22 IPS

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι ενδέχεται να φύγω εκτός και γι αυτο όσο να ειναι βιάζομαι αν ειναι να κρατηθεί άλλες πόσες μέρες εκεί μέχρι να έρθει άλλες δυο βδομάδες στο αεροδρόμιο εδώ και άλλη καμία βδομάδα μέχρι να μου έρθει θα έχουν περάσει πάνω απο 50 μέρες δυο μήνες την παραγγελία την είχα κάνει 25 Μαρτίου

Από την στιγμή που θα μπεί στην Ελλάδα, μέσα σε 3 ημέρες το πολύ φεύγει από το Αεροδρόμιο. Όσα ακούς γιά εβδομάδες απλώς είναι βλακείες.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα μπεί στην Ελλάδα, μέσα σε 3 ημέρες το πολύ φεύγει από το Αεροδρόμιο. Όσα ακούς γιά εβδομάδες απλώς είναι βλακείες.

 

Και παλι σε ευχαριστω νόμιζα κάνει περισσότερο διότι μου είχε τύχη παλαιότερα πριν κανά χρόνια να βρίσκεται σχεδόν ενα μήνα στο αεροδρόμιο για κάποιον λόγο όσο να ειναι μένω Βέροια άρα θα με πάρει να μου έρθει ακομη καμία βδομάδα. Ελπίζω απο βδομάδα να βρίσκεται Ελλάδα και να ανοιχτεί.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα μπεί στην Ελλάδα, μέσα σε 3 ημέρες το πολύ φεύγει από το Αεροδρόμιο. Όσα ακούς γιά εβδομάδες απλώς είναι βλακείες.

Ειναι σιγουρο αυτο που λες γιατι και εγω απο 11-04 περιμενω και ακομα τιποτα και απο το μαγαζι μου ειπαν οτι βρισκεται ελλαδα και απλα εχουν καθυστερησει να ανοιξουν το σακκο.Κατι αλλα που παραγγειλα 15 και 20 τα παρελαβα(απο αλλο μαγαζι βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο αυτο που λες γιατι και εγω απο 11-04 περιμενω και ακομα τιποτα και απο το μαγαζι μου ειπαν οτι βρισκεται ελλαδα και απλα εχουν καθυστερησει να ανοιξουν το σακκο.Κατι αλλα που παραγγειλα 15 και 20 τα παρελαβα(απο αλλο μαγαζι βεβαια).

Γράψε το tracking number ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

RF223108275SG

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αστο κοιταξα τωρα εφθασε επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

RF223108275SG

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αστο κοιταξα τωρα εφθασε επιτελους.

Καλορίζικο, αλλά κοίταξε τι ώρα γράφει ότι ήλθε.

Υπ'όψιν ότι όσα έρχονται με αριθμό, παραδίδονται με καταστάσεις και δεν είναι ανάγκη να ανοίξουν τον σάκκο γιά να ξέρουν ότι ήλθε. Επίσης, οι Κινέζοι έμαθαν το "κόλπο" και λένε ότι είναι στον τόπο προορισμού γιά να γλυτώσουν από τα μηνύματα ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω tracking number RF221067167SG και παραγγελια απο minideals στις 28/3

και μου λεει ακομα Item in conta IPS, IPS . ειναι φυσιολογικο αυτο? γιατι βλεπω αλλα παιδια που εχουν παραγγειλει 10 μερες αργοτερα να τους εχει ερθει!

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 26-04-2014 17:48 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 26-04-2014 14:01 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-04-2014 13:53 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 19-04-2014 11:32 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-04-2014 10:32 IPS

 

τελικα υπαρχχει εξυπηρετηση σφαιρα ηρθε στην ελλαδα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 26-04-2014 17:48 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 26-04-2014 14:01 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-04-2014 13:53 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 19-04-2014 11:32 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-04-2014 10:32 IPS

 

τελικα υπαρχχει εξυπηρετηση σφαιρα ηρθε στην ελλαδα

 

Τι αγόρασες, και απο πού?

Μπαίνει τελωνείο...

Edited by geil
Link to comment
Share on other sites

to zopo zp998 απο το καταστημα zoppomobileshop σικαμπουρη

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι αγόρασες, και απο πού?

Μπαίνει τελωνείο...

 

ο οδηγος λεει εδω του φιλου μας

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ/Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ...Εμφανίζεται όταν το πακέτο είναι έτοιμο να φύγει από το Κέντρο Διαλογής των ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο, και να προωθηθεί στο κεντρικό κέντρο διαλογής που καλύπτει την πόλη μας

το μονο μελανο στοιχειο λιγο ειναι οτι θα πληρωσω τελωνειο

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω tracking number RF221067167SG και παραγγελια απο minideals στις 28/3

και μου λεει ακομα Item in conta IPS, IPS . ειναι φυσιολογικο αυτο? γιατι βλεπω αλλα παιδια που εχουν παραγγειλει 10 μερες αργοτερα να τους εχει ερθει!

 

φιλε ακριβως την ιδια μερα και ιδια ωρα ειμαι κι εγω...ειμαστε στην ιδια πτηση....στο ιδιο μισαωρο καταγραφηκε το conta ips...ΔΕΝ εχω παραλάβει ουτε κι εγω και αρχισα τα παραπονα στο geekbuying...Αν έχεις νέα ενημερωσε κι εμενα γιατι λογικα θα έχω κι εγω νεα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση έχω παραγγέιλλει από minideal δυο πακέτα την ιδια μέρα (23/5) μου έστειλαν την επομένη μέρα 2 track number .Μπήκα στην Σιγκαπούρη post και μου ελεγε και στα δυο οτι εχει γινει παραλάβη απο τον πελάτη το θέμα είναι οτι στα ελτα στο ένα γράφει (ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS) και το άλλο δεν το βρίσκει καν !! , ειναι φυσιολογικό ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...