Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχεις ιδέα για τι τρομερό ταχυδρομείο μιλάμε εδώ στην Άρτα. Μια άλλη φορά έιχα παραγγείλει κάτι από Αθήνα και ενώ μου είπε ο άνθρωπος ότι το δέμα έφτασε, εγώ πήγα στο ταχυδρομείο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει δέμα με το όνομά μου. Μετά απο 1-2 μέρες πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω και μου λένε έχουμε πολλή δουλειά δεν μπορούμε να εξυπηρετούμε απο το τηλέφωνο. Πέρασε πάνω από εβδομάδα χωρίς να λάβω ούτε ειδοποιητήριο ούτε καμία ενημέρωση και μια μέρα με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι αν δεν πάω να παραλάβω την ίδια κιόλας μέρα το δέμα θα το στείλουν πίσω γιατί είναι πολλές μέρες και δεν μπορούν να το κρατάνε άλλο.

Άρτα λιέω το μολογάω και κλιαίω ..... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

& εγώ πιστεύω πως ίσως προλάβω την Μ.βδομάδα... Αν δεν ήταν τώρα το πάσχα ίσως είχαμε παραλάβει νωρίτερα γιατί γίνεται ένας χαμός στα ΕΛΤΑ...

 

2014-04-14 23:47, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

2014-04-13 09:43, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-04-13 05:19, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

 

Τελικά ήρθε σήμερα το πολυπόθητο χαρτάκι από τον ταχυδρόμο στην οικία μου, αύριο έχω παραλαβή......:D

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε σήμερα το πολυπόθητο χαρτάκι από τον ταχυδρόμο στην οικία μου, αύριο έχω παραλαβή......:D

 

Αν δεν έπεφτε το Πάσχα, σίγουρα θα είχα το ρεκόρ στις μέρες παράδοσης...

Εμένα ταχυδρόμος ακόμα δεν αλλά ίσως χρειαστεί καιρό ακόμα... Με τον καιρό που μας κάνει αυτές τις μέρες εδώ Θεσσαλονίκη, οι ταχυδρόμοι θα είναι για καφέ στη παραλία....

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/04/15 14:03:05

2014-04-14 23:47, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

2014-04-13 09:43, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-04-13 05:19, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

 

Origin Country - Sweden:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/04/15 14:03:05

2014-04-09 12:07, Order departed from sorting hub

2014-04-09 00:00, Posten, Direct Link, Singapore, Försändelsen har lämnat Direct Link's utrikesterminal för vidare transport till utlandet.

2014-04-02 18:00, Order departed on flight from origin

2014-04-02 10:00, Order dispatched

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κι παλι koukloukou Τωρα ξερω τα εξης :

Παραγγελια απο geek 21/3 .

despatched 27/3 κωδικος παρτιδας 4073 εφτασε Ελλαδα 9/4 .Αρα ειναι σε ενα σακο κι .....ξεκουραζετε μεχρι να τον παρουν τα ελ.τα

 

φιλε κι εμενα η 4076 αυτό βγάζει...9 απρίλη βγάζει το 4px κατι σαν GRATH, στα Ελτα ομως εχει μεινει στο κλεισιμο απο IPS...Στα ίδια είσαι?Γίνεται να έχει 7 μέρες που κάθεται στο σάκο και δεν έχει ανοιχτεί?

Link to comment
Share on other sites

φιλε κι εμενα η 4076 αυτό βγάζει...9 απρίλη βγάζει το 4px κατι σαν GRATH, στα Ελτα ομως εχει μεινει στο κλεισιμο απο IPS...Στα ίδια είσαι?Γίνεται να έχει 7 μέρες που κάθεται στο σάκο και δεν έχει ανοιχτεί?

 

Κι εγώ τα ίδια με παραγγελία 18/3, ακόμα στο κλείσιμο από IPS...Τραγική η κατάσταση. Despatched number 4069:lol:

Link to comment
Share on other sites

φιλε κι εμενα η 4076 αυτό βγάζει...9 απρίλη βγάζει το 4px κατι σαν GRATH, στα Ελτα ομως εχει μεινει στο κλεισιμο απο IPS...Στα ίδια είσαι?Γίνεται να έχει 7 μέρες που κάθεται στο σάκο και δεν έχει ανοιχτεί?

 

Όπως φαίνεται θα κάνουν πασχα στο αεροδρόμιο τα ...δεματά μας

Μαλλον αν είμαστε τυχεροι και περασουν το δεμα στα ΕΛΤΑ (που δεν το βλεπω) θα τα χουμε του Θωμά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται θα κάνουν πασχα στο αεροδρόμιο τα ...δεματά μας

Μαλλον αν είμαστε τυχεροι και περασουν το δεμα στα ΕΛΤΑ (που δεν το βλεπω) θα τα χουμε του Θωμά.

 

εσύ λες αυτο το grath να σημαινει οτι οντως εφτασε ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

εσύ λες αυτο το grath να σημαινει οτι οντως εφτασε ελλάδα?

grath =gr+ath =Ελλαδα +ΑΘΗΝΑ

Απλα θελει απο 1 εως 2 βδομαδες για να περασει απο το σκανερ των ΕΛΤΑ + 2-3 μερες για να φτασει στα χερια μας

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα...

Αγόρασα (πλήρωσα δλδ) πρόσφατα για αγορά κινητού απο πωλητή του ebay, o οποίος όμως τελευταία (μετα της αγορας μου) έχει λάβει αρκετές αρνητικές ψήφους/σχόλια απο άλλους αγοραστές κινητών (ενώ συνεχίζει και λαμβάνει θετικά απο μικροαγορές).

Επειδή υποθέτω έπεσα θύμα απάτης θέλω να κάνω την εξης ερώτηση:

Το tracking number που έδωσε ο πωλητής και φαίνεται στο ebay (singapore post) δεν ανιχνεύεται απο την υπηρεσία αυτή (singapore post tracking) και αυτό παρότι έχει αποσταλεί (υποτίθεται) απο 1/4/2014. Μπορεί αυτό να θεωρηθεί λογικό;

Ρωτάω ώστε μέχρι να κάνω το dispute να προβώ σε νέα αγορά απο τα εδώ "αντιπροσωπουμενα" μαγαζιά... Ευχαριστώ!

 

Απλά να ενημερώσω για το θέμα μου σε σχέση με το παραπάνω δέμα...

Το tracking number εμφανίστηκε 11 ημέρες μετά την παραγγελία στο singapore post ενώ απο 12/4 φαίνεται και στο site του ΕΛΤΑ (Κλείσιμο απο IPS).

Ο πωλητής όμως στο ebay αποδείχθηκε απατεώνας οπότε σίγουρα δεν θα πάρω το τηλέφωνο με αυτό το tracking number (πιθανώς κανα card reader όπως έκανε και σε άλλους).

Για να πάρω το τηλέφωνο λοιπόν έκανα νέα παραγγελία απο το to2c.com στις 11/4 (Παρασκευή) και το δέμα στάλθηκε Δευτέρα (μου δόθηκε και tracking number) το οποίο σε 10 ώρες φάνηκε και στο singapore post. Για να μη μακρηγορώ το κοίταξα πριν λίγο και στο site του ΕΛΤΑ και είναι Ελλάδα:D (Κλείσιμο απο IPS, με διαφορά με το πρώτο tracking number την ημερομηνία, 15/4 αντί 12/4).

Άγνωστε οι βουλε της singapore post!!!

Τα αναμένω και το 2 πλέον. Ελπίζω σε απουσία τελωνειακών δεσμών:worry: (καλά το πρώτο "δέμα" και να θέλανε δεν θα το φορολογούσαν)!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω το τηλέφωνο λοιπόν έκανα νέα παραγγελία απο το to2c.com στις 11/4 (Παρασκευή) και το δέμα στάλθηκε Δευτέρα (μου δόθηκε και tracking number) το οποίο σε 10 ώρες φάνηκε και στο singapore post. Για να μη μακρηγορώ το κοίταξα πριν λίγο και στο site του ΕΛΤΑ και είναι Ελλάδα:D (Κλείσιμο απο IPS, με διαφορά με το πρώτο tracking number την ημερομηνία, 15/4 αντί 12/4).

Άγνωστε οι βουλε της singapore post!!!

Τα αναμένω και το 2 πλέον. Ελπίζω σε απουσία τελωνειακών δεσμών:worry: (καλά το πρώτο "δέμα" και να θέλανε δεν θα το φορολογούσαν)!

Κλείσιμο απο IPS δεν σημαίνει ότι είναι στην Ελλάδα .... θα εμφανισθεί πρώτα το "despatched to overseas" στην SP και μετά θα έλθει εδώ. "item in conta IPS ΚΔ Αεροδρομίου" θα λέει.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

grath =gr+ath =Ελλαδα +ΑΘΗΝΑ

Απλα θελει απο 1 εως 2 βδομαδες για να περασει απο το σκανερ των ΕΛΤΑ + 2-3 μερες για να φτασει στα χερια μας

 

έχουμε ηδη 7 μέρες αν μετρήσουμε απο 09/04.. Λες να έχω ελπίδες μέχρι 28?

Link to comment
Share on other sites

grath =gr+ath =Ελλαδα +ΑΘΗΝΑ

Απλα θελει απο 1 εως 2 βδομαδες για να περασει απο το σκανερ των ΕΛΤΑ + 2-3 μερες για να φτασει στα χερια μας

ερχονται σε ελαχιστο χρονο απο του διαολου την μανα και οι κολοβαρες δημοσιουπαλληλισκοι θελουν τοοοοοσες μερες να το τσεκαρουν!RESPECT!α ρε διαθεσιμοτητα που χρειαζεται...
Link to comment
Share on other sites

ερχονται σε ελαχιστο χρονο απο του διαολου την μανα και οι κολοβαρες δημοσιουπαλληλισκοι θελουν τοοοοοσες μερες να το τσεκαρουν!RESPECT!α ρε διαθεσιμοτητα που χρειαζεται...

Τα είπαμε ξανά, ΤΙΠΟΤΑ δεν κάνει παραπάνω από 2 με 3 ημέρες γιά να φύγει από το αεροδρόμιο ....

Όσο γιά τους "δημοσιουπαλληλίσκους" και την διαθεσιμότητα, άτομα όπως εσύ ψάχνει η Τρόϊκα γιά να διαλύσει το δημόσιο και να τα δώσει στην DHL και στις υπόλοιπες δικές τους εταιρείες, και τότε θα δούμε όλοι τι σημαίνουν δασμοί και καθυστερήσεις, όταν θα ανοίγουν και τους φακέλλους γιά να επιβάλλουν δασμούς.

Καλό Πάσχα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα με EMS αύριο θα παραλάβω χωρίς δασμούς just FYI

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε ξανά, ΤΙΠΟΤΑ δεν κάνει παραπάνω από 2 με 3 ημέρες γιά να φύγει από το αεροδρόμιο ....

Όσο γιά τους "δημοσιουπαλληλίσκους" και την διαθεσιμότητα, άτομα όπως εσύ ψάχνει η Τρόϊκα γιά να διαλύσει το δημόσιο και να τα δώσει στην DHL και στις υπόλοιπες δικές τους εταιρείες, και τότε θα δούμε όλοι τι σημαίνουν δασμοί και καθυστερήσεις, όταν θα ανοίγουν και τους φακέλλους γιά να επιβάλλουν δασμούς.

Καλό Πάσχα.

 

Συμφωνω & ΕΠΑΥΞΑΝΩ

όταν ημουνα αν-εκπαιδευτος στην 4-5η Κινεζοπαραγγελια μου

(Den ηξερα - Den Ρωταγα ! ! ! )

εβαλα :!: DHL & ειδα τι θα πει γραφειοκρατια + χαρτουρα + Δασμοι !!!!!!!!!!!!!!!!!! :!:

 

Τωρα πια με πανω από 400 παραγγελιες τα τελευταια 5 χρονια > ΑΓΑΠΗΣΑ τα ΕΛΤΑ + SingPost = σταθερη αξια 25-40 μερες αναλογα την περιοδο

ThL W7S, ThL W100S, Elephone P10C, Jiayu S3 advance
Link to comment
Share on other sites

& εγώ πιστεύω πως ίσως προλάβω την Μ.βδομάδα... Αν δεν ήταν τώρα το πάσχα ίσως είχαμε παραλάβει νωρίτερα γιατί γίνεται ένας χαμός στα ΕΛΤΑ...

 

2014-04-14 23:47, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Κ Δ

2014-04-13 09:43, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

2014-04-13 05:19, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

 

Πληρωσες τελωνειο;

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι έτοιμη να κάνω παραγγελία από ibuygou το xiaomi mi3 και όπως διαβάζω η ασφαλέστερη επιλογή για να γλιτώσω τελωνείο είναι Singapore Post. Όταν όμως φτάνω να επιλέξω τρόπο αποστολής μου βγάζει DHL, FedEx και TNT Post With Tracking No, το οποίο κάνει 15-25 εργάσιμες και χρεώνεται 13 δολάρια... Αυτό να υοπθέσω είναι το απλό ταχυδρομείο;
Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε ξανά, ΤΙΠΟΤΑ δεν κάνει παραπάνω από 2 με 3 ημέρες γιά να φύγει από το αεροδρόμιο ....

Όσο γιά τους "δημοσιουπαλληλίσκους" και την διαθεσιμότητα, άτομα όπως εσύ ψάχνει η Τρόϊκα γιά να διαλύσει το δημόσιο και να τα δώσει στην DHL και στις υπόλοιπες δικές τους εταιρείες, και τότε θα δούμε όλοι τι σημαίνουν δασμοί και καθυστερήσεις, όταν θα ανοίγουν και τους φακέλλους γιά να επιβάλλουν δασμούς.

Καλό Πάσχα.

 

αρα φιλε μου το grath που εβγαλε σε εμας απο 9-04 τι ειναι αραγε???μηπως τελικά κανει παραπάνω απο 2-3 μέρες να φυγει απο αεροδρόμιο σε κάποιες περιπτώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι έτοιμη να κάνω παραγγελία από ibuygou το xiaomi mi3 και όπως διαβάζω η ασφαλέστερη επιλογή για να γλιτώσω τελωνείο είναι Singapore Post. Όταν όμως φτάνω να επιλέξω τρόπο αποστολής μου βγάζει DHL, FedEx και TNT Post With Tracking No, το οποίο κάνει 15-25 εργάσιμες και χρεώνεται 13 δολάρια... Αυτό να υοπθέσω είναι το απλό ταχυδρομείο;

 

Όχι δεν είναι, άμα θυμάμαι και γω όταν πήγα να κάνω την παραγγελία μου από ibuygou είχα το ίδιο πρόβλημα και τους μίλησα, όταν πήγα να ξανακάνω είχα την επιλογή με SingPost ή κάτι τέτοιο

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω 2 ερωτησεις!

1. Υπαρχει καποιος εδω μεσα που να εχει παραγγειλει με EMS και να εχει περασει απο τελωνειο?

2. Αν αυτο που παραγγειλουμε περασει απο τελωνειο ξερετε πως παει η διαδικασια κ τι πληρωνουμε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

έχουμε ηδη 7 μέρες αν μετρήσουμε απο 09/04.. Λες να έχω ελπίδες μέχρι 28?

Γίνονται και θαύματα το δέμα........ εμφανίσθηκε στο σύστημα των ΕΛΤΑ

Παραγγελια απο geek 21/3 .

despatched 27/3 κωδικος παρτιδας 4073

εφτασε Ελλαδα 9/4 .(GRATH)

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-04-2014 04:42 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 25-03-2014 13:40 IPS

 

Αιντε κι στους υπολοιπους τις...... 9/4 .(GRATH)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω 2 ερωτησεις!

1. Υπαρχει καποιος εδω μεσα που να εχει παραγγειλει με EMS και να εχει περασει απο τελωνειο?

2. Αν αυτο που παραγγειλουμε περασει απο τελωνειο ξερετε πως παει η διαδικασια κ τι πληρωνουμε τελικα?

 

Με ΕΜS , δεν εχω ακουσει χρονια να΄χει περασει καποιος τελωνειο ....

 

 

Εγω μια φορα την πατησα όταν ΔΕΝ ... γνωριζα με DHL και .... η διαδικασια αν την κανεις αυτοπροσώπως χε χε .... 16 υπογραφες + σφραγίδες = ένα 3-4ωρο με περιπου 100-120 € αν η αξια που θα ... δεχθουν για τα εισαγομενα είναι κατω από 500-600€ ....

 

ΠΡΟΣΟΧΗ : είτε 20 $ ειτε 200$ ... η 100ρα € παραβολα κλπ ...κλπ... είναι σιγουρη .... Αρα για μικρη αξια τα χαριζεις τελωνειο & συμφερει να τα ξαναφερεις με άλλο " ασφαλη " τροπο

 

αν αναλαβει άλλος - αεριτζής ή ακομα χειροτερα η ιδια η εταιρια ..... ~!@#$%^&*(

Edited by gerstavros2
Απαγορεύονται αναφορές σε παρανομες διαδικασίες αποφυγείς τελωνίου
ThL W7S, ThL W100S, Elephone P10C, Jiayu S3 advance
Link to comment
Share on other sites

Πληρωσες τελωνειο;

 

όχι φίλε μου!

 

Από Κίνα - Σιγκαπούρη

Από Σιγκαπούρη - Σουηδία

Από Σουηδία - Ελλάδα

 

Όλα αυτά σε 14 μέρες και χωρίς τελωνείο!

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RE911893082SE World new record???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω 2 ερωτησεις!

1. Υπαρχει καποιος εδω μεσα που να εχει παραγγειλει με EMS και να εχει περασει απο τελωνειο?

2. Αν αυτο που παραγγειλουμε περασει απο τελωνειο ξερετε πως παει η διαδικασια κ τι πληρωνουμε τελικα?

 

εγω εφερα ενα κινητο μου ανοιξαν το δεματακι και μου ηρθε μπουλετακι 43 ευρω.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

ερχονται σε ελαχιστο χρονο απο του διαολου την μανα και οι κολοβαρες δημοσιουπαλληλισκοι θελουν τοοοοοσες μερες να το τσεκαρουν!RESPECT!α ρε διαθεσιμοτητα που χρειαζεται...

Σωστά, ας διώξουν λίγους ακόμη υπαλλήλους (απ τους ελάχιστους που παρέμειναν) για να καθυστερούν ακόμη περισσότερο. Φανταστική λογική. Εγώ προτείνω να αφήσουν μόνο 5 υπαλλήλους, να δουλεύουν 16 ώρες τη μέρα για να διακινούν 5000 πακέτα κι αλληλογραφίες τη μέρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...