Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου έδωσε tracking number (17track.net) αλλά ακομα ισχυριζεται οτι θα αργήσει λόγω εκτενούς ελέγχου στα ηλεκτρονικά είδη από το τελωνείο..ο συγκεκριμένος τύπος έκανε επι 3-4 μέρες auctions και η αλήθεια είναι οτι ήμουν απο αυτούς που το πήραν πολύ φθηνά...απο τα 15 συνολικά auctions κυμαίνονταν απο 130 ως 170 ευρώ τα νικητήρια bids..pipo m9 pro και cube u30gt2 τα προιόντα...

 

PS: http://www.ebay.com/sch/iPads-Tablets-eBook-Readers-/171485/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=&LH_Auction=1&_ssn=nirvana2898775

 

δείτε όποιος θέλει τα auctions..σημερα δίνει ένα cube και ένα pipo (λήγουν σε 3 ώρες) και αργότερα το βράδυ δίνει και άλλο pipo...μέχρι πριν λιγες μέρες ειχε auctions κάθε 2 ώρες

Αφού σου δωσε tracking ,κάνε υπομονή. Απ' όταν δεις στο http://app3.hongkongpost.hk/CGI/mt/enquiry.jsp πως ταχυδρομήθηκε, σε λιγότερο από μήνα θα το χεις στα χέρια σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού σου δωσε tracking ,κάνε υπομονή. Απ' όταν δεις στο http://app3.hongkongpost.hk/CGI/mt/enquiry.jsp πως ταχυδρομήθηκε, σε λιγότερο από μήνα θα το χεις στα χέρια σου

 

προς το παρόν πάντως βάζοντας το tracking number δεν βγάζει τίποτα...σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου φίλε, θα κανω υπομονή και αφότου παραλάβω θα πω εντυπώσεις για αυτο τον τύπο που πουλάει τόσο φθηνα..

Link to comment
Share on other sites

μου έδωσε tracking number (17track.net) αλλά ακομα ισχυριζεται οτι θα αργήσει λόγω εκτενούς ελέγχου στα ηλεκτρονικά είδη από το τελωνείο..ο συγκεκριμένος τύπος έκανε επι 3-4 μέρες auctions και η αλήθεια είναι οτι ήμουν απο αυτούς που το πήραν πολύ φθηνά...απο τα 15 συνολικά auctions κυμαίνονταν απο 130 ως 170 ευρώ τα νικητήρια bids..pipo m9 pro και cube u30gt2 τα προιόντα...

 

PS: http://www.ebay.com/sch/iPads-Tablets-eBook-Readers-/171485/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=&LH_Auction=1&_ssn=nirvana2898775

 

δείτε όποιος θέλει τα auctions..σημερα δίνει ένα cube και ένα pipo (λήγουν σε 3 ώρες) και αργότερα το βράδυ δίνει και άλλο pipo...μέχρι πριν λιγες μέρες ειχε auctions κάθε 2 ώρες

Επίσης, εφ'όσον το αγόρασες από το ebay, διάβασε τους νέους όρους, έχει αυξήσει το όριο των 45 ημερών γιά claim, οπότε έχεις καιρό ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, εφ'όσον το αγόρασες από το ebay, διάβασε τους νέους όρους, έχει αυξήσει το όριο των 45 ημερών γιά claim, οπότε έχεις καιρό ... :)

 

αυτά δεν τα γνωρίζω καθόλου, 2-3 αγορές έχω κάνει μέχρι στιγμης απο ebay..εννοείς το χρόνο που πρέπει να περάσει μέχρι να μπορώ να παω στο resolution center και να ζητήσω αποζημίωση?

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες για αυτές τις αυστηρότερες διαδικασίες στο τελωνείο της Κίνας έχουμε;

 

Είχα παραγγείλει στις 25/2 μια θήκη ταμπλέτας από aliexpress, αφού ρώτησα αν έχουν απόθεμα και την έστειλαν μετά απο΄δικές μου πιέσεις στις 3/3...ο κωδικός μέχρι και σήμερα δεν δουλεύει, τους ρώτησα πώς και τί, λένε καθυστερεί λόγω ελέγχων.

 

Ξημερώματα Τετάρτης δε ώρα Ελλάδας μου έστειλαν μια ταμπλέτα με Singapore Post και μέχρι σήμερα δείχνει Received from Customer, ενώ συνήθως εντός 1-2 ημερών από την αποστολή ταξιδεύει για εξωτερικό (ανησυχώ και λίγο για το εδώ τελωνείο μετά την αναφορά ενός παιδιού για SG)

 

Έχετε παρατηρήσει εσείς καθυστέρηση αυτές τις μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με εμπορο "nirvana2898775"

 

I have NEVER received item that I payed!!! Beware of this seller !!!!!!!!!!!!!!!

 

no communication, still not got item after 1 month!

 

DO NOT SEND ME A TABLET AND A MOBILE FROM DAMAGED TWO MONTHS AGO AND NO ANSWER M

 

Was advised Tablet was poor quality, seller agreed to refund if I ship to china

 

Item not delivered after a month of the purchase. AVOID this Seller, SCAMMER

liar seller never sent the telephone, always arranges excuses

 

Claims custm issue but still selln tablets. If price of auct too low doesnt ship

 

αυτα ειναι μονο μερικα απο τα αρνητικα σχολια. Παντα υπαρχουνα ρνητικα στους περισσοτερους κινεζουν εμπορους λογω φτωχης συνεννονησης περισσοτερο. Μηπως ομως επρεπε να τον τσεκαρεις πριν χτυπησεις δημοπρασια του? Δηλαδη τα σχολια υπαρχουν για καποιο λογο στο ebay.

Let Max2 + LeIta eui.
Link to comment
Share on other sites

Εγω γενικα εχω παρατηρησει μεγαλες καθυστερησεις θεμα που εφυγε 10/2 με Sing ποστ ακομη δνε εχει φανει στην Ελλαδα μαλλον δεν ιεναι γραφτο να παραλαβω ταμπλετακι.
Link to comment
Share on other sites

aggeloszog

Ναι, έχεις πολύ χρόνο, μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να χάσεις τα χρήματά σου.

Επίσης, τι είδους tracking number του 17track.net σου έδωσε, δεν έχει γράμματα στην αρχή και στο τέλος των αριθμών ;;;;

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

@s3irios: φυσικά και τα τσέκαρα..δεν υπάρχει κανείς έμπορος που έχει 100% θετικο feedback.. έχει 12500 θετικά σχόλια και 100 αρνητικά...αυτά συμβαίνουν...

 

@evansarmor: ναι δυο γραμματα στην αρχή, μετά κάμποσοι αριθμοί και μετα αλλα 2 γράμματα στο τελος...

Link to comment
Share on other sites

Aν ομως εχει αρνητικα σχολια μαζεμενα στο τελος , ποιος σου λεει οτι δεν παει να βαρεσει διαλυση η οτι κατι αλλαξε και εχει αρχισει τις απατεωνιες... Προσωπικα και 10 χρυσα να ειχε αν εβλεπα τοσα μαζεμενα δεν θα ασχολιομουν. Αλωστε στα "θετικα" αν δεις εχει πολλα για αποδοχη επιστροφης προιοντων κλπ. Δεν προσπαθω να σε κρινω απλα λεω οτι επρεπε στην αρχη να δεις τι παιζει γτ τωρα τσαμπα αγχωνεσαι. Τελοσπαντων αφου σου δινει tracking κομπλε.
Let Max2 + LeIta eui.
Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν πάντως βάζοντας το tracking number δεν βγάζει τίποτα...σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου φίλε, θα κανω υπομονή και αφότου παραλάβω θα πω εντυπώσεις για αυτο τον τύπο που πουλάει τόσο φθηνα..

 

Είναι σύνηθης τακτική των κινέζων, όταν κερδίζεις κάτι σε δημοπρασία σε πολύ χαμηλή τιμή, να μην στο στέλνουν καθόλου και να σου δίνουν εικονικό tracking number, ή κάποιο το οποίο δεν κινείται καθόλου (μόνο received information from client, που σημαίνει ότι ο πωλητής απλά έκανε book ένα tracking number, αλλά ποτέ δεν έστειλε το δέμα στο ταχυδρομείο). Και μόλις επικοινωνήσεις μετά από κάνα μήνα ότι το πακέτο δεν έφτασε, εντός της μέρας σου κάνουνε refund και ούτε γάτα, ούτε ζημιά για τον κινέζο, που έχει ξαναβγάλει το είδος για νέα δημοπρασία, ώστε να πιάσει καλύτερη τιμή από αυτήν που πέτυχες εσύ.

 

Μου έχει τύχει σχεδόν πάντα σε όσες περιπτώσεις πέτυχα ξεφτύλα τιμές σε δημοπρασίες. Πάνω από 10-15 φορές μέχρι τώρα.

 

Αν δεις ότι το tracking δεν έχει κινηθεί καθόλου μέσα στις 10 επόμενες μέρες, είναι στάνταρ ότι δεν έχει στείλει τίποτα και θα σου κάνει refund αντί να το σκοτώσει κάτω από το κόστος του. Και η άλλη περίπτωση είναι να κονομήσεις κάνα refurbished του κερατά, ή με κάποιο ψευτοκουσουράκι και να σου λέει στείλτο πίσω να σου κάνω refund, ή πάρε 10$ και κράτα το. Για αυτό και δεν ψωνίζουμε τέτοια προϊόντα από Ebay...

Link to comment
Share on other sites

Είναι σύνηθης τακτική των κινέζων, όταν κερδίζεις κάτι σε δημοπρασία σε πολύ χαμηλή τιμή, να μην στο στέλνουν καθόλου και να σου δίνουν εικονικό tracking number, ή κάποιο το οποίο δεν κινείται καθόλου (μόνο received information from client, που σημαίνει ότι ο πωλητής απλά έκανε book ένα tracking number, αλλά ποτέ δεν έστειλε το δέμα στο ταχυδρομείο). Και μόλις επικοινωνήσεις μετά από κάνα μήνα ότι το πακέτο δεν έφτασε, εντός της μέρας σου κάνουνε refund και ούτε γάτα, ούτε ζημιά για τον κινέζο, που έχει ξαναβγάλει το είδος για νέα δημοπρασία, ώστε να πιάσει καλύτερη τιμή από αυτήν που πέτυχες εσύ.

 

Μου έχει τύχει σχεδόν πάντα σε όσες περιπτώσεις πέτυχα ξεφτύλα τιμές σε δημοπρασίες. Πάνω από 10-15 φορές μέχρι τώρα.

 

Αν δεις ότι το tracking δεν έχει κινηθεί καθόλου μέσα στις 10 επόμενες μέρες, είναι στάνταρ ότι δεν έχει στείλει τίποτα και θα σου κάνει refund αντί να το σκοτώσει κάτω από το κόστος του. Και η άλλη περίπτωση είναι να κονομήσεις κάνα refurbished του κερατά, ή με κάποιο ψευτοκουσουράκι και να σου λέει στείλτο πίσω να σου κάνω refund, ή πάρε 10$ και κράτα το. Για αυτό και δεν ψωνίζουμε τέτοια προϊόντα από Ebay...

 

καλά τα λες φίλε (δυστυχώς)...το θέμα είναι πρώτον ότι ανεβάζει ήδη την τιμή μέσω κάποιου άλλου λογαριασμου (καρατσεκαρισμενο)...οπότε θα μπορούσε να μη μου το δώσει καν..γιατί να μπει στη διαδικασία αυτη? τωρα refurbished γιατί να είναι?δεν είναι παράνομο αυτό? τα λεφτά μου σίγουρα δεν τα χάνω, αυτά που θα χάσω είναι τα 10 ευρώ που έδωσα για τα αξεσουάρ του προιόντος. Πάντως μάλλον αυτό συμβαίνει, γιατί μόλις του είπα οτι 10 απρίλη φεύγω διακοπές, το πρώτο πραγμα που μου είπε ήταν αν θέλω refund και επιστροφή του προιόντος...

αν γίνει αυτό,τότε θα ανέβουν 1-2 άρθρα για αυτό τον τύπο που θα φροντίσω να τα δει αρκετός κόσμος, και θα γράψω και χάλια rating στο feedback...

 

μέσα σε 3 μέρες εδωσε τουλαχ 15 tablets μεσω auction, οποτε θα φανεί απο τα feedback αν τα παρέλαβαν οι υπόλοιποι ή τους έκανε κουτσουκελα....

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

Άμα έδωσε 15 σε τρεις μέρες, είναι φυσικό κάποια δημοπρασία να του "ξεφύγει" από την επιτήρηση και το "σπρώξιμο" από τον άλλο λογαριασμό...
Link to comment
Share on other sites

Άμα έδωσε 15 σε τρεις μέρες, είναι φυσικό κάποια δημοπρασία να του "ξεφύγει" από την επιτήρηση και το "σπρώξιμο" από τον άλλο λογαριασμό...

 

ψηλότερη τιμή 177, χαμηλότερη τιμή 115 (η επόμενη χαμηλότερη 125, και η επόμενη εγώ, 131), μέσος όρος βάλε ενα 145αρι....συμπεριλαμβανομένων των pipo m9 pro και m6 pro...

Link to comment
Share on other sites

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 06-03-2014 16:52 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-03-2014 08:05 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 10-02-2014 10:30 IPS

 

Παιδια απο πατρα ειμαι ποτε βλεπεται να το εχω το κινητο συμφωνα με την πειρα σας ? :p

επισης στο 4px μου λεει αυτο : 2014-03-07 14:14:48 Acknowledge

ξερει κανεις τι σημενει?

Edited by giannisvasgate7
Link to comment
Share on other sites

Κατασταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 06-03-2014 16:52 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-03-2014 08:05 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 10-02-2014 10:30 IPS

 

Παιδια απο πατρα ειμαι ποτε βλεπεται να το εχω το κινητο συμφωνα με την πειρα σας ? :p

επισης στο 4px μου λεει αυτο : 2014-03-07 14:14:48 Acknowledge

ξερει κανεις τι σημενει?

Σε 3-4 μέρες θα παραλάβεις απ το ταχυδρομείο σου

Link to comment
Share on other sites

China Post Parcel No.RC*********CN Tracking Results

item No. Year Status Location Destination Country Date

RC*********CN 2014 Export Security Scan Shenzhen Greece 20140220 1739

RC*********CN 2014 Received by China Post Shenzhen Greece 20140220 1822

RC*********CN 2014 Export Customs Scan Shenzhen Greece 20140221 0740

RC*********CN 2014 Sent to airline Beijing Greece 20140227 2105

RC*********CN 2014 Export Security Scan Shenzhen Greece 20140304 0931

RC*********CN 2014 In Customs-Control warehouse Shenzhen Greece 20140304 0952

RC*********CN 2014 Export Security Scan Shenzhen Greece 20140304 1921

RC*********CN 2014 Export Customs Scan Shenzhen Greece 20140305 0731

 

Εδω τι γινετε ρε παιδια? Βολτες κανει το δεμα? Και τι ειναι ολα αυτα τα scan, καινουριο συστημα??

 

Κανεις?? :(

Link to comment
Share on other sites

Κανεις?? :(

συνηθισμενο προβλημα στο κινεζικο ταχυδρομειο

Link to comment
Share on other sites

Μην παρετε απο αυτους,παραγγελια απο 13/1 και ακομα να ερθει αν ερθει ποτε.Εχω κανει βεβαια escalate στο PAYPAL.

 

Απο ποιους?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω 4 κινητα και η αποστολη τους να γινει μεσω EMS.

Εχει σημασια το μεγεθος του δεματος, λογω των πολλων συσκευων αλλα και το συνολικο ποσό, για το αν θα το σταματησουν στο τελωνειο;

Η πιθανοτητα να το σταματησουν ειναι η ιδια, σε σχεση με το αν παραγγελνα και τις παραλαμβανα ξεχωριστα;

Edited by stoum
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

συνηθισμενο προβλημα στο κινεζικο ταχυδρομειο

Το θέμα είναι ότι πολλά πράγματα πριν και μετά από αυτό τα έχω παραλάβει και αυτό τιποτα..... :mad:

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω τον πωλητή για το τάμπλετ και λέει οτι στην κινα γινεται ενας χαμος αυτη την περιοδο...οτι εχει μεγαλη κακοκαιρια και οτι εχουν μαζευτει πολλα πακετα που πρεπει να φυγουν και γι αυτο θα υπαρξουν καθυστερησεις γενικοτερα...ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...