Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακόμη μία ερώτηση παιδιά: σκέφτομαι μόλις μου δώσουν το refund απο minideal να πάρω το ίδιο τηλέφωνο (g700) απο etotalk με DHL για πιο γρήγορα. Μου λένε οτι θα το δηλώσουν 25 usd αλλα υπάρχει πιθανότητα για τελωνείο. Λέτε να τη γλυτώσω; Γιατι με minideal και singpost καταυποχρεώθηκα...
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μία ερώτηση παιδιά: σκέφτομαι μόλις μου δώσουν το refund απο minideal να πάρω το ίδιο τηλέφωνο (g700) απο etotalk με DHL για πιο γρήγορα. Μου λένε οτι θα το δηλώσουν 25 usd αλλα υπάρχει πιθανότητα για τελωνείο. Λέτε να τη γλυτώσω; Γιατι με minideal και singpost καταυποχρεώθηκα...

 

με dhl και 1 ευρώ να γράφει ρίσκο είναι...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

με dhl και 1 ευρώ να γράφει ρίσκο είναι...

 

 

Ευχαριστώ για τη σύντομη απάντηση. Ψάχνομαι γιατι περίμενα 3 βδομάδες απο minideal και τελικά δε θα πάρω τίποτα...δηλαδη άμα γράψει ο άλλος 25δολλάρια και βρουν ένα κινέζικο κινητο μέσα θα με φορολογήσουν; Τι να πώ, μάλλον θα το ξαναπάρω απο etotalk και θα περιμένω κανα μήνα....:((

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη σύντομη απάντηση. Ψάχνομαι γιατι περίμενα 3 βδομάδες απο minideal και τελικά δε θα πάρω τίποτα...δηλαδη άμα γράψει ο άλλος 25δολλάρια και βρουν ένα κινέζικο κινητο μέσα θα με φορολογήσουν; Τι να πώ, μάλλον θα το ξαναπάρω απο etotalk και θα περιμένω κανα μήνα....:((

 

Ε δεν είναι και χαζοί οι τελωνειακοί για να μην ξέρουν πως δεν κοστίζει 1 ευρώ το κινητό.Τα φορολογούν σύμφωνα με την απόδειξη στο paypal,που θα στην ζητήσουν....

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και συγχαρητηρια γι αυτο το κατοτοπιστικό thread.Μια ερώτηση το tracking number το ζητάμε απο τον αποστολέα γιατί έχω ψάξει στο paypal κι εκεί που λέει tracking number εχει --!Το πακέτο έχει σταλεί μου λέει εδώ και 2,5 εβδομαδες κι ο εκτιμώμενος χρόνος για παραδοση είναι απο την Δευτερα που μας πέρασε μέχρι αρχες του χρόνου.Είναι η πρώτη φορα που ψωνιζω μέσω ebay.Και μια ακόμα ερώτηση πρεπει να ξέρω με ποια εταιρία το έχει στείλει ή απλά θα μπώ στο ταχυδρομείο της Κίνας όπως λέει το πρωτο post?
Link to comment
Share on other sites

Αν στο έχει στείλει απλό δέμα δεν έχει αριθμό αποστολής,απλά περιμένεις να σου έρθει.

Μόνο αν το έχει στείλει συστημένο(registered) έχει trackinh number.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν στο έχει στείλει απλό δέμα δεν έχει αριθμό αποστολής,απλά περιμένεις να σου έρθει.

Μόνο αν το έχει στείλει συστημένο(registered) έχει trackinh number.

 

Απ'ότι καταλαβαίνω επειδή έλεγε free shipping και ουσιαστικά το πήρα σε τιμή που δε νόμιζω να εχει τα μεταφορικά μέσα μου το έστειλε απλό.Παρ'όλα αυτά πως μπορώ να το ελέγξω αυτό;Επίσης το πλήρωσα 29/11 και μου γράφει shipped την ίδια μέρα όντως το ταχυδρόμησε την ίδια μέρα ή το γράφει έτσι;Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι καταλαβαίνω επειδή έλεγε free shipping και ουσιαστικά το πήρα σε τιμή που δε νόμιζω να εχει τα μεταφορικά μέσα μου το έστειλε απλό.Παρ'όλα αυτά πως μπορώ να το ελέγξω αυτό;Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

αν λέει economy shipping και σχετικά στο έχουν στείλει με απλό ταχυδρομείο.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

αν λέει economy shipping και σχετικά στο έχουν στείλει με απλό ταχυδρομείο.

 

Ναι όντως στην σελίδα του γράφει στο service Economy Int'l Shipping οπότε κανονικό δέμα.Ξέρουμε πόσο αργούν αυτά;Και γράφοντας Estimated Delivery: Mon. Dec. 16 - Fri. Jan. 10 μάλλον εννοεί να έχει έρθει στην Ελλάδα κι όχι σε μένα.Αν δω οτι περνάνε οι γιορτές όμως πως μπορώ να το ελέγξω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως στην σελίδα του γράφει στο service Economy Int'l Shipping οπότε κανονικό δέμα.Ξέρουμε πόσο αργούν αυτά;Και γράφοντας Estimated Delivery: Mon. Dec. 16 - Fri. Jan. 10 μάλλον εννοεί να έχει έρθει στην Ελλάδα κι όχι σε μένα.Αν δω οτι περνάνε οι γιορτές όμως πως μπορώ να το ελέγξω;

 

20 ήμερες με ένα μήνα+ στο πολύ χαλαρό.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

20 ήμερες με ένα μήνα+ στο πολύ χαλαρό.

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ..Περιμένω λοιπόν αν και το ηθελα μεχρι τα Χριστουγεννα...Καλές γιορτές :D

Link to comment
Share on other sites

Λογικα έχει φτάσει στο ταχυδρομείο και με ταυτότητα μπορείς να παραλάβεις, ακόμα και χωρίς ειδοποιητήριο. Αλλά πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα, μην πηγαίνεις και άδικα.

 

Δεν έχει φτάσει φίλε μου. Από την προηγούμενη βδομάδα έχω που μιλάω με τον ταχυδρόμο της περιοχής και ο άνθρωπος μου είπε ότι δεν έχει τίποτα. Σήμερα πήρα και στη διανομή του ταχυδρομείου όπου κι εκεί μια από τα ίδια. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Πιθανότατα είτε έχει χαθεί είτε έχει κολλήσει κάπου στο τελωνείο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φτάσει φίλε μου. Από την προηγούμενη βδομάδα έχω που μιλάω με τον ταχυδρόμο της περιοχής και ο άνθρωπος μου είπε ότι δεν έχει τίποτα. Σήμερα πήρα και στη διανομή του ταχυδρομείου όπου κι εκεί μια από τα ίδια. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Πιθανότατα είτε έχει χαθεί είτε έχει κολλήσει κάπου στο τελωνείο.

 

τελωνειο φιλε μου... κ εμενα ετσι μου εχουν πει... αυριο παρασκευη μου ειπαν να τους ξανατηλεφωνησω...

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει κάτι στις αρχές του Νόεμβρη από Κίνα. Η αποστολή έγινε με Chukou1 Express. Βάζοντας το tracking number μου δίνει αυτά:

 

Arrived at destination sort facility on 2013-11-30 17:31, Nov 30, 2013 5:31:00 PM, Greece

Waiting for delivery on 2013-11-30 17:31, Nov 30, 2013 5:31:00 PM, Greece

Waiting for customs clearance on 2013-11-29 16:59,Nov 29, 2013 4:59:00 PM,Greece

Arrived at destination port on 2013-11-29 01:59,Nov 29, 2013 1:59:00 AM,Greece

Departed on 2013-11-27 15:01,Nov 27, 2013 3:01:00 PM,InDelivery

Arrived at export port on 2013-11-26 18:01,Nov 26, 2013 6:01:00 PM,DG

Order Received on 2013-11-26 11:42,Nov 26, 2013 11:42:00 AM,DG

Processing in BFE warehouse on 2013-11-25 16:02.,Nov 25, 2013 4:01:28 PM,DG

 

Αν καταλαβαίνω καλά έχει φτάσει Ελλάδα. Που μπορώ να το βρω ωστόσο; Στο ταχυδρομείο της περιοχής μου;

Chukou1 Express ? Τι ν τούτο?

Όπως γράφει, εφυγε απ τον τοπο προέλευσης στις 25/11 κι έχει φτάσει στην Ελλάδα από τις 30/11. Αυτό σημαίνει βέβαια πως 99% πλέον έχει ήδη αναχωρίσει πίσω για τον αποστολέα, καθώς οι περισσότερες μεταφορικές και τα ΕΛΤΑ, κρατάνε τα πακέτα για 15 μέρες. Έπρεπε ήδη να χες ψάξει με ποια κουριερ συνεργάζεται η εν λόγω μεταφορική. Ποιο ειναι το tracking σου και πού το κοιτούσες; το βαλες στα ελτα να το ψαξεις?

Link to comment
Share on other sites

Chukou1 Express ? Τι ν τούτο?

Όπως γράφει, εφυγε απ τον τοπο προέλευσης στις 25/11 κι έχει φτάσει στην Ελλάδα από τις 30/11. Αυτό σημαίνει βέβαια πως 99% πλέον έχει ήδη αναχωρίσει πίσω για τον αποστολέα, καθώς οι περισσότερες μεταφορικές και τα ΕΛΤΑ, κρατάνε τα πακέτα για 15 μέρες. Έπρεπε ήδη να χες ψάξει με ποια κουριερ συνεργάζεται η εν λόγω μεταφορική. Ποιο ειναι το tracking σου και πού το κοιτούσες; το βαλες στα ελτα να το ψαξεις?

Nα γιατι αργουνε τα δεματα μας.ερχονται τσουκου τσουκου :lol::lol::lol::lol:

SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς να θέλω να πανικοβάλλω κανέναν μου είπαν απο ελτα οτι το πακετο μου παρελήφθη κατεστραμμένο και επιστράφηκε στον αποστολέα. Μίλησα με minideal, μου κάνουν λίγο τους δύσκολους αλλα θα βρώ ακρη πιστέυω.. Λένε στα ελτά 10-12 το παρέλαβαν ,μαζι με άλλα, κατεστραμμένα επεστράφησαν 12-12 πισω. Με singpost είχε σταλεί

Ποιά ήταν η τελευταία εγγραφή που είχες απο το tracking του ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει φτάσει φίλε μου. Από την προηγούμενη βδομάδα έχω που μιλάω με τον ταχυδρόμο της περιοχής και ο άνθρωπος μου είπε ότι δεν έχει τίποτα. Σήμερα πήρα και στη διανομή του ταχυδρομείου όπου κι εκεί μια από τα ίδια. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Πιθανότατα είτε έχει χαθεί είτε έχει κολλήσει κάπου στο τελωνείο.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει αρχειοθετηθεί....?εμένα την πρώτη μέρα που φτάνουν δεν μπορώ να τα βρω γιατί καθυστερούν να ανοίξουν τον σακο απο ταχυδρομειο(?). αλλά τόσες μέρες όντως είναι πολλές τώρα που το σκέφτομαι... ίσως όντως να περιμένει ακόμα τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ήταν η τελευταία εγγραφή που είχες απο το tracking του ;

 

 

Arrived at overseas country code gr. Σίγουρα επιστρέφει πίσω μαζί με άλλα, γιατι μίλησα με elta και μου έστειλαν και επίσημο email για να ξεστραβωθεί το minideal να μου δώσει το refund. Κακή κινέζικη εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τα φωτα σας. Εχω κανει μια αγορα απο aliexpress στις 4/12. Ο αποστολέας αναγραφει οτι εχει στειλει το αντικειμενο στις 9/12 και μου εχει δωσει και tracking number σε china post. Ομως στο επισημο site china post δεν βγαζει αποτελεσμα. Επικοινωνησα με τον πωλητή και μου ειπε πως συνηθως χρειαζονται 4 με 10 μερες για να εμφανιστουν τα στοιχεια. Παιζει να μην το εχει στειλει? Να ανοιξω dispute η να περιμενω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες τα φωτα σας. Εχω κανει μια αγορα απο aliexpress στις 4/12. Ο αποστολέας αναγραφει οτι εχει στειλει το αντικειμενο στις 9/12 και μου εχει δωσει και tracking number σε china post. Ομως στο επισημο site china post δεν βγαζει αποτελεσμα. Επικοινωνησα με τον πωλητή και μου ειπε πως συνηθως χρειαζονται 4 με 10 μερες για να εμφανιστουν τα στοιχεια. Παιζει να μην το εχει στειλει? Να ανοιξω dispute η να περιμενω?

http://www.17track.net/en/result/post.shtml

SURF UNTIL YOU DIE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Εχω παραγγειλει και γω ενα ταμπλετ απο dealsprime και απο τις 9/12 λεει dispatched to overseas. Τοση καθυστερηση να οφειλεται στο φορτο εργασιας λογω εορτων η να χαθηκε καπου;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Εχω παραγγειλει και γω ενα ταμπλετ απο dealsprime και απο τις 9/12 λεει dispatched to overseas. Τοση καθυστερηση να οφειλεται στο φορτο εργασιας λογω εορτων η να χαθηκε καπου;

 

Κάνει 15-20 μέρες από την στιγμή που θα φύγει από εκεί.Οπότε την άλλη εβδομάδα θα έρθει

Link to comment
Share on other sites

Chukou1 Express ? Τι ν τούτο?

Όπως γράφει, εφυγε απ τον τοπο προέλευσης στις 25/11 κι έχει φτάσει στην Ελλάδα από τις 30/11. Αυτό σημαίνει βέβαια πως 99% πλέον έχει ήδη αναχωρίσει πίσω για τον αποστολέα, καθώς οι περισσότερες μεταφορικές και τα ΕΛΤΑ, κρατάνε τα πακέτα για 15 μέρες. Έπρεπε ήδη να χες ψάξει με ποια κουριερ συνεργάζεται η εν λόγω μεταφορική. Ποιο ειναι το tracking σου και πού το κοιτούσες; το βαλες στα ελτα να το ψαξεις?

Το tracking number είναι αυτό: CUN131121BCA000073

To έβαλα σε αυτή τη σελίδα αφού πρώτα επέλεξα chouku1 Express από τα αριστερά.

http://globalshippingtrack...nghub/ship.jsp

 

Στη σελίδα των ΕΛΤΑ δεν δουλεύει το tracking number γιατί έχεις τρεις χαρακτήρες μρποστά κι όχι δυο. Αν ισχύει αυτό που λες τότε το δέμα έχει ήδη φτάσει στον πωλητή ο οποίος είναι συνεργάσιμος γενικά και μου λεει να κάνω υπομονή μιας και λόγω των ημερών υπάρχει φόρτος.

 

Αν έχεις δίκιο σημαίνει ότι ο τύπος μου πουλάει φούμαρα οπότε τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Ανοίγουμε claim; Ζητάω επιστροφή χρημάτων; Ζητάω να μου στείλει άλλο;

 

Ευχαριστώ Σταύρο!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...