Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτητε μεχρι το καλοκερι που θα εχει πεση η τιμη μου z1c αλα σκεφτητε και την τιμη του Ζ1 που θα εχει παει και αυτο στα 300 ευρω και λιγοτερο σκεφτητε μονο οτι το Ζ που εχω βγηκε ιανουαριο του 2013 στα 700 και δεκεμβριο εκανε 400 ευρω μεγαλη διαφορα χρηματων

 

Αυτό σημαίνει ότι οι συσκευές έρχονται σαφώς υπερτιμημένες. Τόσο για λόγους τιμής, όσο και για να αποφύγεις τυχόν παιδικές ασθένειες που εμφανίζουν οι συσκευές στις πρώτες παρτίδες, καλό είναι να περιμένεις πριν αγοράσεις μια συσκευή.

Είναι δύσκολο καιροί οικονομικά, οπότε όσο περισσότερα χρήματα μπορέσεις να γλιτώσεις, τόσο το καλύτερο. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και να είναι prerooted η ROM, πώς γίνεται να την περάσεις χωρίς CWM? Άρα χωρίς root? Πάντα την είχα αυτή την απορία...

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και να είναι prerooted η ROM, πώς γίνεται να την περάσεις χωρίς CWM? Άρα χωρίς root? Πάντα την είχα αυτή την απορία...

 

Την περνας μεσω flashtool. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την περνας μεσω flashtool. ;)

 

Μιλώντας πάντα για τα Sony, ξεκλείδωμα bootloader δε χρειάζεσαι όταν η ROM που πας να φλασάρεις έχει τον ίδιο kernel με κάποια επίσημη. Σωστά;

Και μία τέτοια ROM είναι δυνατό να είναι prerooted; Τη φλασάρεις και είσαι rooted; Διορθωσέ με αν κάπου κάνω λάθος.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα κάνω έναν οδηγό για το πως καθαρίζουμε το κινητό και το φέρνουμε όσο το δυνατό πιο κοντά σε pure Google εμπειρία.

Είναι work in progress και θα γράφω εδώ κάθε φορά το updated post.

Σχόλια ευπρόσδεκτα, όπως φυσικά και προσθήκες. :)

 

 

 

Εισαγωγή: Ο οδηγός έγινε με βάση ένα Xperia Z1 Compact που έχει αναβαθμιστεί σε Kitkat 4.4.2 και μετά έγινε factory reset.

Κάποια apps της ROM 4.3 έχουν διαγραφεί από την ίδια τη Sony στη ROM 4.4.2 (πχ το Xperia Privilege) αλλά αν δεν κάνετε factory reset μετά την αναβάθμιση σε 4.4.2 παραμένουν στο κινητό μιας και ήταν ήδη εγκατεστημένα.

 

 

1. O launcher.

Σκοπός είναι να έχουμε τον Google Now Launcher, o οποίος δυστυχώς δεν είναι ακόμα διαθέσιμος από το Play για τη συσκευή μας.

Κανένα πρόβλημα όμως, τον κατεβάζουμε από εδώ, τον περνάμε στο κινητό, επιτρέπουμε την εγκατάσταση από unknown sources, τον εγκαθιστούμε, και μετά απενεργοποιούμε και πάλι τα unknown sources για λόγους ασφάλειας.

Μετά την εγκατάσταση, την πρώτη φορά που θα πατήσουμε το home button θα μας ρωτήσει αν θέλουμε να τρέξει τον Xperia Launcher ή τον Google Now Launcher. Επιλέγουμε να τρέχει πάντα τον Google Now Launcher.

Πλέον το interface του κινητού εμφανισιακά θυμίζει Nexus 5, με εξαίρεση την notification bar και την Quick Settings bar.

 

2. Το πληκτρολόγιο.

Καλό το Xperia keyboard αλλά προσωπικά βρίσκω το Google Keyboard πιο άνετο. To εγκαθιστούμε κατευθείαν από το Play Store.

Στη συνέχεια το ενεργοποιούμε σύμφωνα με την εικόνα που ακολουθεί και απενεργοποιούμε τα Xperia πληκτρολόγια. Κάνοντας κλικ στο κουμπάκι με τα εργαλεία στα δεξιά του πληκτρολογίου, μπαίνουμε στις ρυθμίσεις όπου μπορούμε να επιλέξουμε μια σειρά από δυνατότητες, όπως διάφορες γλώσσες και λεξικά, αυτόματη διόρθωση και πόσο επιθετική θέλουμε να είναι, κλπ.

[ATTACH]42959[/ATTACH]

 

3. Eφαρμογές προς διαγραφή.

Προσοχή: εφόσον τις διαγράψουμε δεν υπάρχει τρόπος επαναφοράς εκτός από το factory reset ή την αναζήτησή τους στο Play Store και αλλού. Αλλά είναι εφαρμογές που δεν θα προκαλέσει κανένα απολύτως πρόβλημα η διαγραφή τους.

 

  • Mcafee Security (άχρηστο)
  • TrackID (η απάντηση της Sony στο Shazam)
  • OfficeSuite (αν δε σας ενδιαφέρει ή αν προτιμάτε κάποιο άλλο από το Play Store)

 

 

4. Εφαρμογές προς απενεργοποίηση.

Δυστυχώς πολλές από αυτές θα ήθελα να τις σουτάρω εντελώς, αλλά πρώτα θα πρέπει να κάνω root το κινητό. Εν πάση περιπτώσει, απενεργοποιώντας τες είναι σαν να μην υπάρχουν εκτός από το χώρο που πιάνει το apk τους, και επιπλέον έχουμε το πλεονέκτημα ότι αν αλλάξουμε γνώμη, μπορούμε να βρούμε τις απενεργοποιημένες εφαρμογές και να τις ενεργοποιήσουμε και πάλι.

 

  • Google+ (το απόλυτο bloat, που εκτός των άλλων πετάει και την εφαρμογή Google+ photos που συγχρονίζει χωρίς να ρωτήσει παλαιά albums από το Picassa, αλλά αν το χρησιμοποιείτε μπορείτε να το κρατήσετε).
  • Google Play Books/Google Play Newsstand, Play Games (προσωπικά δεν τις έχω κάνει disable γιατί τις χρησιμοποιώ, αλλά ο καθένας κρατάει ο,τι χρειάζεται)
  • Email, εκτός αν το χρειάζεστε για άλλα e-mail accounts εκτός από Gmail.
  • Exchange Services.
  • POBox Touch
  • SkinSelector
  • Standard
  • Socialife
  • TalkBack
  • Xperia Lounge
  • Sony Select
  • Social live
  • (ακολουθούν πολύ περισσότερες αλλά το αφήνω εδώ για απόψε)

Edited by lewton

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κανε λίγη υπομονή να πέσει κι άλλο η τιμή του.

Μόλις πάει 300-320 θα είναι μία χαρά,για μένα δεν αξίζει παραπάνω.το έδωσα γιατί δεν με ενθουσίασε σε κανένα τομέα πλην του βαρβατου επεξεργαστή και δεν ήθελα να χάσω χρήματά αν η τιμή του έκανε καμία βουτιά.

Μόλις όμως πέσει σκέφτομαι να το πάρω ξανά ως δεύτερη συσκευή,φτάνει να έχουν διορθωθεί τα διάφορα bugs πού διαβάζω σε ξένα sites.

Κι ελπίζω ως τότε,να έχουν διορθώσει και την κάμερα,γιατί αυτή κάμερα για κινητό διαφημιζόμενο ως camera phone,συγνώμη αλλά δεν είναι.

 

φιλε μου επετρεψε μου να διαφωνησω. με αυτο το σκεπτικο δε θα παρει ποτε κανεις κινητο..

Σε αυτες τις διαστασεις ειναι το μοναδικο κινητο με τοσο καλο h/w και s/w εκτος απο το θεμα με την μετρια αποδοση της καμερας.

Οποιος θελει κινητο μαζεμενο το παιρνει..τι παει να πει να περιμενεις να παει 300? τοτε θα βγαινει το επομενο και θα λες κατσε να περιμενω λιγο ακομα κτλ.

ή το παιρνεις και το χαιρεσαι ή κατσε με ο,τι εχεις. μην γινομαστε ψειρες.

Σιγουρα δεν ειναι camera-phone, αλλα δεν ειναι μαπα, ειναι σε ολα πολυ καλο εως αριστο και στην καμερα ισως πιο μετριο, κυριως το απογευμα ή σε κλειστους χωρους που το led δεν φτανει να φωτισει και ο φωτισμος δεν αρκει. Τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επετρεψε μου να διαφωνησω. με αυτο το σκεπτικο δε θα παρει ποτε κανεις κινητο..

Σε αυτες τις διαστασεις ειναι το μοναδικο κινητο με τοσο καλο h/w και s/w εκτος απο το θεμα με την μετρια αποδοση της καμερας.

Οποιος θελει κινητο μαζεμενο το παιρνει..τι παει να πει να περιμενεις να παει 300? τοτε θα βγαινει το επομενο και θα λες κατσε να περιμενω λιγο ακομα κτλ.

ή το παιρνεις και το χαιρεσαι ή κατσε με ο,τι εχεις. μην γινομαστε ψειρες.

Σιγουρα δεν ειναι camera-phone, αλλα δεν ειναι μαπα, ειναι σε ολα πολυ καλο εως αριστο και στην καμερα ισως πιο μετριο, κυριως το απογευμα ή σε κλειστους χωρους που το led δεν φτανει να φωτισει και ο φωτισμος δεν αρκει. Τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω.

 

Δεν είπα ότι είναι κακό.

Για κάποιον πού θέλει αυτές τις ίντσες με ένα σούπερ hardware είναι το καλύτερό.στα μικρά πάντα.

Μα σύντομα θα πέσει έτσι κι αλλιώς και σίγουρα θα το τιμήσω,σαν δεύτερη συσκευή,ως τότε θα έχουν έρθει κι οι νέες παρτίδες και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αν κάποιος τώρα θέλει να διαθέσει 400 ευρώ ας τα διαθέσει,δε τα δίνω από την τσέπη μου.για μένα δεν τα αξίζει.γνώμες είναι αυτές.

Δεν το θεωρώ πάντως και τεχνολογικό αριστούργημα επειδή έβαλαν μία 20άρα κάμερα κι έναν δυνατό επεξεργαστή στο σασί αυτό...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι κακό.

Για κάποιον πού θέλει αυτές τις ίντσες με ένα σούπερ hardware είναι το καλύτερό.στα μικρά πάντα.

Μα σύντομα θα πέσει έτσι κι αλλιώς και σίγουρα θα το τιμήσω,σαν δεύτερη συσκευή,ως τότε θα έχουν έρθει κι οι νέες παρτίδες και θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αν κάποιος τώρα θέλει να διαθέσει 400 ευρώ ας τα διαθέσει,δε τα δίνω από την τσέπη μου.για μένα δεν τα αξίζει.γνώμες είναι αυτές.

Δεν το θεωρώ πάντως και τεχνολογικό αριστούργημα επειδή έβαλαν μία 20άρα κάμερα κι έναν δυνατό επεξεργαστή στο σασί αυτό...

 

ναι αλλα εδω για μενα πεφτεις σε αντιφαση, κατα τη γνωμη μου παντα.

Αν το θες για 2ο γιατι να παρεις μια ναυαρχιδα τσεπης? τοσο σημαντικο ειναι το 2ο σου να εχει τετοια χαρακτηριστικα και δε σε βολευει καποιο απο τα αλλα μικρα?

2ον, ποιο αλλο προσφερει κατι παρομοιο? για αυτα που δινει, που ειναι specs που δεν ειχαν μεχρι προσφατα ουτε καν ναυαρχιδες, εχει πολυ καλη τιμη.

Το αν εσυ το θες στα 300 ειναι αλλο.

Εγω ξερω οτι και 400, ειναι καλη τιμη, αν το πας αναλογικα με τα αλλα μινι και τι δινουν..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα έχει υπάρξει δυστυχώς μετά το update σε 4.4.2.

Υπάρχει bug με το οποίο για αδιευκρινιστο λόγο οι ηχοι του κινητού (videos, music, notifications κλπ) ακούγονται όχι από το ηχείο αλλά από το ακουστικό του τηλεφώνου. Παρά πολλές αναφορές στο xda. Μου έχει συμβεί και εμένα και το είχε γράψει και ένα παιδί από εδώ μερικά posts πιο πριν. Λύνεται προσωρινά μετά από restart και ξαναεπανερχεται. Απαράδεκτο, γιατί γίνεται η αιτία να μην ακούσει κάποιος κλήσεις μηνύματα κλπ. Ελπίζω να επιληφθεί σύντομα η Sony.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα έχει υπάρξει δυστυχώς μετά το update σε 4.4.2.

Υπάρχει bug με το οποίο για αδιευκρινιστο λόγο οι ηχοι του κινητού (videos, music, notifications κλπ) ακούγονται όχι από το ηχείο αλλά από το ακουστικό του τηλεφώνου. Παρά πολλές αναφορές στο xda. Μου έχει συμβεί και εμένα και το είχε γράψει και ένα παιδί από εδώ μερικά posts πιο πριν. Λύνεται προσωρινά μετά από restart και ξαναεπανερχεται. Απαράδεκτο, γιατί γίνεται η αιτία να μην ακούσει κάποιος κλήσεις μηνύματα κλπ. Ελπίζω να επιληφθεί σύντομα η Sony.

Από όσα έχω διαβάσει στο xda, πολύς κόσμος γυρνάει στην 4.3. Ίσως να βιάστηκε η Sony να δώσει την αναβάθμιση. Ευελπιστώ ότι θα δώσει διορθωμένη.

 

Πάντως άρχισαν να σκάνε μύτη οι πρώτες απόπειρες porting της κάμερας του Ζ2. Οι πρώτες αναφορές μιλάνε για καλύτερη ποιότητα στη φωτογραφία, αλλά ορισμένα πράγματα δε λειτουργούν ακόμα καλά. Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να πάρουν κι άλλες συσκευές το 4Κ recording του Ζ2, καθώς και όλα τα υπόλοιπα σοφτγουερικά καλούδια.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα έχει υπάρξει δυστυχώς μετά το update σε 4.4.2.

Υπάρχει bug με το οποίο για αδιευκρινιστο λόγο οι ηχοι του κινητού (videos, music, notifications κλπ) ακούγονται όχι από το ηχείο αλλά από το ακουστικό του τηλεφώνου. Παρά πολλές αναφορές στο xda. Μου έχει συμβεί και εμένα και το είχε γράψει και ένα παιδί από εδώ μερικά posts πιο πριν. Λύνεται προσωρινά μετά από restart και ξαναεπανερχεται. Απαράδεκτο, γιατί γίνεται η αιτία να μην ακούσει κάποιος κλήσεις μηνύματα κλπ. Ελπίζω να επιληφθεί σύντομα η Sony.

 

αυτο ειχε ξανασυμβει παντως στα σονυ, αν δεν απατωμαι στο xperia arc S ή στο Τ το ειχα παθει. Φτιαχτηκε με update αλλα το θυμαμαι πολυ καλα σαν προβλημα. Σιγουρα ειναι σοβαρο στο να χασεις καποιες κλησεις, αλλα τουλαχιστον το κινητο λειτουργει σωστα κατα ταλλα. πιστευω θα λυθει αμεσα με update.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειχε ξανασυμβει παντως στα σονυ, αν δεν απατωμαι στο xperia arc S ή στο Τ το ειχα παθει. Φτιαχτηκε με update αλλα το θυμαμαι πολυ καλα σαν προβλημα. Σιγουρα ειναι σοβαρο στο να χασεις καποιες κλησεις, αλλα τουλαχιστον το κινητο λειτουργει σωστα κατα ταλλα. πιστευω θα λυθει αμεσα με update.

 

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες , γιατί σήμερα το πρωί ούτε το ξυπνητήρι ακούστηκε. Αν της εχει ξανασυμβεί της sony και ξαναέγινε για δεύτερη φορά σημαίνει ότι δεν κάνει κανένα έλεγχο. Γενικά δυστυχώς όλες οι εταιρείες τρέχοντας να προλάβουν τον ανταγωνισμό μας κάνουν beta testers.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες , γιατί σήμερα το πρωί ούτε το ξυπνητήρι ακούστηκε. Αν της εχει ξανασυμβεί της sony και ξαναέγινε για δεύτερη φορά σημαίνει ότι δεν κάνει κανένα έλεγχο. Γενικά δυστυχώς όλες οι εταιρείες τρέχοντας να προλάβουν τον ανταγωνισμό μας κάνουν beta testers.

 

ειχε ξανασυμβει σιγουρα. απλα δε θυμαμαι πριν ποσο καιρο. Οπως και ναχει αυτο ισως καταδεικνυει και τις αδυναμιες του ανδροιδ..κατακερματισμος, bugs σε ολες τις συσκευες ολων των εταιρειων κτλ.

εντυπωση μου κανει που στο Ζ1 μου (το μεγαλο) που οι διαφορες ειναι πολυ μικρες στo s/w με το compact, δε μου το εχει κανει καμια φορα, εχοντας κανει καθαρη εγκατασταση της ελληνικης, με φορματ στην Sd.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειχε ξανασυμβει παντως στα σονυ, αν δεν απατωμαι στο xperia arc S ή στο Τ το ειχα παθει. Φτιαχτηκε με update αλλα το θυμαμαι πολυ καλα σαν προβλημα. Σιγουρα ειναι σοβαρο στο να χασεις καποιες κλησεις, αλλα τουλαχιστον το κινητο λειτουργει σωστα κατα ταλλα. πιστευω θα λυθει αμεσα με update.

Καλά, αφού τους πήγε μια φορά στραβά αυτό το θέμα, χάθηκε να το διπλοτσεκάρουν σε κάθε update;

Είπαμε, να προκύψει κάτι νέο ΟΚ, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες (Apple :p ).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ειχε ξανασυμβει σιγουρα. απλα δε θυμαμαι πριν ποσο καιρο. Οπως και ναχει αυτο ισως καταδεικνυει και τις αδυναμιες του ανδροιδ..κατακερματισμος, bugs σε ολες τις συσκευες ολων των εταιρειων κτλ.

εντυπωση μου κανει που στο Ζ1 μου (το μεγαλο) που οι διαφορες ειναι πολυ μικρες στo s/w με το compact, δε μου το εχει κανει καμια φορα, εχοντας κανει καθαρη εγκατασταση της ελληνικης, με φορματ στην Sd.

 

Και στο Z1 υπάρχει! Αν δεις στο xda και εκεί πάρα πολλές αναφορές δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω δεν αξίζει η ταλαιπωρία ακόμα για αναβάθμιση στην 4.4.2. Λίγη υπομονή και θα δώσει πιο σταθερή. Εξάλλου η 4.3 μια χαρά τρέχει.

Πάντως έχω παρατηρήσει, πολλή διαδικασία για rooting σε locked bootloaders. Για κάποιον που δεν είναι τόσο εξοικειωμένος, φαίνεται βουνό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Αυτό με τον ήχο που ακούγετε από το ακουστικο και όχι από το ηχείο... Και μένα υπάρχει... Περιμένουμε update η reset όλα από την αρχή ?
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω δεν αξίζει η ταλαιπωρία ακόμα για αναβάθμιση στην 4.4.2. Λίγη υπομονή και θα δώσει πιο σταθερή. Εξάλλου η 4.3 μια χαρά τρέχει.

Πάντως έχω παρατηρήσει, πολλή διαδικασία για rooting σε locked bootloaders. Για κάποιον που δεν είναι τόσο εξοικειωμένος, φαίνεται βουνό.

 

ναι, αφου γραφω και στο νημα του Ζ1..απλα λεω οτι το δικο μου Ζ1 δεν το εχει κανει. αντιθετα το Ζ1compact του πατερα μου το κανει συνεχεια και με εβρισε σημερα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μία απορία για το τηλέφωνο έχω.

Το είδα ανοιχτό στα MediaMarkt στο Μαρούσι.

Επειδή έχω ήδη xperia, με βολεύει πολύ που όταν γράφω μηνύματα, έχω ρυθμίσει το πληκτρολόγιο έτσι ώστε να εμφανίζονται τα γράμματα ανά 3, όπως ήταν στα παλιά τηλέφωνα, γιατί γράφω με Τ9 πιο γρήγορα έτσι.

Στο Ζ1C που είδα στα ΜΜ δεν γινόταν να ρυθμιστεί το πληκτρολόγιο έτσι, δηλ μόνο με πλήρες πληκτρολόγιο.

Το έχει κανείς να το τσεκάρει;

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση φίλε μου...ψάξε για άλλα κινητό η συμβιβασου με καμία εφαρμογή από το play store όπως multilingua και smart keyboard η κάτι τέτοιο. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση αν είσαι root να βρεις κανένα αρχείο στο xda dev και να το περάσεις άλλα το βρίσκω πολύ δύσκολο να υπάρχει κάτι τέτοιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χμ να κάνω και εγώ την δοκιμή για την μετάβαση ε;

Έχω αγορασμένο το swype, αλλά το Τ9 δεν το αλλάζω (προς το παρόν)

Είμαι να δω μια φίλη μου στην Ελβετία και αγόρασα το compact και ο μόνος λόγος που δεν έχω κάνει τη μετάβαση να το χρησιμοποιήσω είναι ότι ψάχνω και δοκιμάζω πληκτρολόγια που υποστηρίζουν Τ9

 

Παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε...κακά τα ψέματα αλλά για μερικούς το τηλέφωνο είναι εργαλείο και σε μερικά πράγματα δεν γίνονται συμβιβασμοί. Το να γράφεις με το ένα χέρι και γενικά να χρησιμοποιείς το τηλέφωνο με το ένα χέρι είναι προαπαιτούμενο για κάποιους. Δέχομαι και τις απόψεις των άλλων αλλά για εμένα οποιοδήποτε τηλέφωνο δεν έχει Τ9 τρώει Χ κατευθείαν. Πολύ απλά δεν είναι φτιαγμένο για εμένα ας το πάρει κάποιος άλλος στον οποίον απευθύνεται η εταιρία για να το αγοράσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το swype είναι το Τι χωρίς να σηκώνεις το δάχτυλο.. Άρα δεν μπορεί να είναι πιο γρήγορο..

Απλά συγκρίνεις κάτι που ξέρεις χρόνια με κάτι νέο. Πιστεύω ότι το αδικείς. Από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει ότι τον βολεύει..

Ναι το swipe είναι γάματο αλλά πολύ απλά ΔΕΝ ΓΡΆΦΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΈΝΑ ΧΈΡΙ τέλος...δεν είναι θέμα ότι το αδικούμε είναι θέμα ότι δεν νοείτα για κάποιους ένα εργαλείο όπως το κινητό να χρειάζεσαι δύο χέρια για να το χειρίζεσαι.

THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

Ναι το swipe είναι γάματο αλλά πολύ απλά ΔΕΝ ΓΡΆΦΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΈΝΑ ΧΈΡΙ τέλος...δεν είναι θέμα ότι το αδικούμε είναι θέμα ότι δεν νοείτα για κάποιους ένα εργαλείο όπως το κινητό να χρειάζεσαι δύο χέρια για να το χειρίζεσαι.

Eγώ γράφω με το ένα χέρι. :!:

Και έγραφα με το ένα χέρι και όταν είχα το Zopo ZP980 με την οθόνη των 5". :!: :!: :!:

 

Τι πάει να πει "τέλος";

Δηλαδή θέλεις να έρθεις να με δεις να γράφω για να πειστείς;

Ένα σωρό κόσμος γράφει με το ένα χέρι με swipe. Aν εσένα δε σε βολεύει το σέβομαι. Αλλά δε μπορείς να λες ότι "δε γίνεται με το ένα χέρι τέλος".

 

Να μάθετε να σέβεστε τις προτιμήσεις και τις απόψεις των άλλων.

Κανείς δε θα σου πει εσένα πως να γράφεις και φυσικά ούτε εσύ μπορείς να πεις στους άλλους πως να γράφουν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εδω για μενα πεφτεις σε αντιφαση, κατα τη γνωμη μου παντα.

Αν το θες για 2ο γιατι να παρεις μια ναυαρχιδα τσεπης? τοσο σημαντικο ειναι το 2ο σου να εχει τετοια χαρακτηριστικα και δε σε βολευει καποιο απο τα αλλα μικρα?

2ον, ποιο αλλο προσφερει κατι παρομοιο? για αυτα που δινει, που ειναι specs που δεν ειχαν μεχρι προσφατα ουτε καν ναυαρχιδες, εχει πολυ καλη τιμη.

Το αν εσυ το θες στα 300 ειναι αλλο.

Εγω ξερω οτι και 400, ειναι καλη τιμη, αν το πας αναλογικα με τα αλλα μινι και τι δινουν..

 

Δεν πέφτω σε αντίφαση.θα παρθεί μόνο αν πέσει στα 300 ευρώ και μόνο αν εξαλειφθούν τα οποιαδήποτε bugs.

Ακουστικό,κάποια θέματα με την δόνηση πού έχουν αναφερθεί,την χάνει κι επανέρχεται μετά από λίγη ώρα,προβλήματά με κάμερα και διάχυσή φωτός,γιατί ναι,υπάρχει τελικά το φαινόμενο αυτό και σίγουρα δε θα κάτσω να βαφώ δαχτυλίδια για να το διορθώσω.

Το ηχείο εντάξει,την παλεύει.

Γενικά είναι δυνατό το κινητό αλλά ως γνωστών η Sony πάλι έκανε τα λάθη της.

Καλύτερα λοιπόν αναμονή από μένα,αλλιώς παίρνω ένα s4 mini η ένα moto g και φτιάχνομαι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση φίλε μου...ψάξε για άλλα κινητό η συμβιβασου με καμία εφαρμογή από το play store όπως multilingua και smart keyboard η κάτι τέτοιο. Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση αν είσαι root να βρεις κανένα αρχείο στο xda dev και να το περάσεις άλλα το βρίσκω πολύ δύσκολο να υπάρχει κάτι τέτοιο.

Παιδιά μη λέμε ότι θέλουμε...κακά τα ψέματα αλλά για μερικούς το τηλέφωνο είναι εργαλείο και σε μερικά πράγματα δεν γίνονται συμβιβασμοί. Το να γράφεις με το ένα χέρι και γενικά να χρησιμοποιείς το τηλέφωνο με το ένα χέρι είναι προαπαιτούμενο για κάποιους. Δέχομαι και τις απόψεις των άλλων αλλά για εμένα οποιοδήποτε τηλέφωνο δεν έχει Τ9 τρώει Χ κατευθείαν. Πολύ απλά δεν είναι φτιαγμένο για εμένα ας το πάρει κάποιος άλλος στον οποίον απευθύνεται η εταιρία για να το αγοράσει.

Ναι το swipe είναι γάματο αλλά πολύ απλά ΔΕΝ ΓΡΆΦΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΈΝΑ ΧΈΡΙ τέλος...δεν είναι θέμα ότι το αδικούμε είναι θέμα ότι δεν νοείτα για κάποιους ένα εργαλείο όπως το κινητό να χρειάζεσαι δύο χέρια για να το χειρίζεσαι.

 

1ον: Μια χαρά γράφεις με swype με το ένα χέρι, ιδίως αν μιλάμε για το Z1 Compact που είναι μαζεμένο σε διαστάσεις. Είναι θέμα χρόνου και συνήθειας.

 

2ον: Μέχρι να συνηθίσεις τη μέθοδο γραφής swype (γιατί είναι θέμα 1-2 ημερών να το συνηθίζεις και μετά δε γυρνάς σε κάτι άλλο), μπορείς να βρεις πληκτρολόγιο με Τ9. Αρκεί να ψάξεις στο Play Store:

Δωρεάν

Επί πληρωμή

 

3ον: Σου τα λέω έχοντας πολυετή εμπειρία σε κινητά της Nokia με Τ9. Έτσι κι εγώ ελεγα ότι το swype δε συνηθίζεται, και δε συγκρίνεται μπροστά στο Τ9. Αλλά φυσικά, όπως κι εσύ τώρα, έκανα λάθος. Στο Nokia N8 μου έχω και swype και Τ9. Και το Τ9 όπως είναι αναμενόμενο, μαζεύει σκόνη, κοινώς δεν το χρησιμοποιώ πια.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Eγώ γράφω με το ένα χέρι. :!:

Και έγραφα με το ένα χέρι και όταν είχα το Zopo ZP980 με την οθόνη των 5". :!: :!: :!:

 

Τι πάει να πει "τέλος";

Δηλαδή θέλεις να έρθεις να με δεις να γράφω για να πειστείς;

Ένα σωρό κόσμος γράφει με το ένα χέρι με swipe. Aν εσένα δε σε βολεύει το σέβομαι. Αλλά δε μπορείς να λες ότι "δε γίνεται με το ένα χέρι τέλος".

 

Να μάθετε να σέβεστε τις προτιμήσεις και τις απόψεις των άλλων.

Κανείς δε θα σου πει εσένα πως να γράφεις και φυσικά ούτε εσύ μπορείς να πεις στους άλλους πως να γράφουν.

 

Βασικά δεν βρίσκω το λόγω της τόσο έντονης επίθεσης σου...είπα ότι καταλαβαίνω τους άλλους αλλά για μερικούς από εμάς δεν μας βολεύει...ούτε σου υπέδειξα πως να γράφεις ούτε αμφισβήτησα αυτά που λες...τεσπα βαριέμαι να δώσω έκταση...Καλημέρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1ον: Μια χαρά γράφεις με swype με το ένα χέρι, ιδίως αν μιλάμε για το Z1 Compact που είναι μαζεμένο σε διαστάσεις. Είναι θέμα χρόνου και συνήθειας.

 

2ον: Μέχρι να συνηθίσεις τη μέθοδο γραφής swype (γιατί είναι θέμα 1-2 ημερών να το συνηθίζεις και μετά δε γυρνάς σε κάτι άλλο), μπορείς να βρεις πληκτρολόγιο με Τ9. Αρκεί να ψάξεις στο Play Store:

Δωρεάν

Επί πληρωμή

 

3ον: Σου τα λέω έχοντας πολυετή εμπειρία σε κινητά της Nokia με Τ9. Έτσι κι εγώ ελεγα ότι το swype δε συνηθίζεται, και δε συγκρίνεται μπροστά στο Τ9. Αλλά φυσικά, όπως κι εσύ τώρα, έκανα λάθος. Στο Nokia N8 μου έχω και swype και Τ9. Και το Τ9 όπως είναι αναμενόμενο, μαζεύει σκόνη, κοινώς δεν το χρησιμοποιώ πια.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες...θα κάνω ένα κόπο να το δοκιμάσω...

THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

Πανο, πως λενε στο xda οτι κανεις root και σε δυσκολευει;

Προσωπικά, ως αδαής με το Android, θα περίμενα να είναι διαδικασία one-click-root. Αλλά απ' ό,τι βλέπω, απαιτεί φλασάρισμα, το οποίο για έναν noob δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο. Εκτός κι αν δεν κατάλαβα κάτι καλά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...