Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Περιμενω να μου πειτε προτασεις περι θηκης για το z1c, οπως την περιεγραψα πιο πανω. Νομιζα αγοραζοντας την tpu οτι ειχα κανει την καλυτερη επιλογη, και καλη ειναι η θηκη-δεν λεω, αλλα δεν μπορω για τα επομενα χρονια να αντικρυζω αυτο το θεαμα στο πισω μερος.

 

Τωρα εχω αυτην εδω

http://www.ebay.com/itm/371060890053?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

με τα αποτελεσματα που σας εδειξα

 

και λεω να παρω μια απο αυτες εδω

 

http://www.ebay.com/itm/Soft-Rubber-Transparent-Back-Matte-Case-Cover-For-Sony-Xperia-Z1-Mini-Compact-/171265047005?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=470357087299&hash=item27e03139dd

 

http://www.ebay.com/itm/MATTE-SOFT-TPU-BACK-CASE-COVER-FOR-SONY-XPERIA-Z1-COMPACT-D5503-CLEAR-T2I8J-/281380189544?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item418390f568

 

Δεν πιστευω να 'κολανε' κι αυτες στην πλατη του κινητου. Τι λετε;

 

Θελω να αγορασω νεα θηκη, αλλα φοβαμαι μηπως και η καινουρια βεντουζωνει.

Καμια εκτιμηση;

 

Πρέπει ο file manager σου να έχει root access για να κάνει RW το system partition, διαφορετικά δεν μπορείς να αποθηκεύσεις

 

Εγω (rooted) τσεκαρα με το SuperSU application, και ο Es file manager, εχει access (grant).

Και ομως. Παω, γραφω τη γραμμη, παω να φυγω, μου λεει 'αποθηκευση', λεω 'ναι', και μου πετα μηνυμα οτι δεν μπορει να αποθηκευσει.

Γιατι???

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω (rooted) τσεκαρα με το SuperSU application, και ο Es file manager, εχει access (grant).

Και ομως. Παω, γραφω τη γραμμη, παω να φυγω, μου λεει 'αποθηκευση', λεω 'ναι', και μου πετα μηνυμα οτι δεν μπορει να αποθηκευσει.

Γιατι???

 

Λοιπόν

άνοιξε τον ES

Πήγαινε στην μπάρα που βγάζει αριστερά

Κάνε enable το Root Explorer και δώσε του access

Πάτα επάνω στο Root Explorer

Επέλεξε Mount R/W

Δώσε RW access σε / και /System

 

κάνε τις αλλαγές σου και αποθήκευσε

 

... στην συνέχεια επανέφερε τα (για ασφάλεια) se RO (read only) και αν θες απενεργοποίησε το Root Explorer

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

άνοιξε τον ES

Πήγαινε στην μπάρα που βγάζει αριστερά

Κάνε enable το Root Explorer και δώσε του access

Πάτα επάνω στο Root Explorer

Επέλεξε Mount R/W

Δώσε RW access σε / και /System

 

κάνε τις αλλαγές σου και αποθήκευσε

 

... στην συνέχεια επανέφερε τα (για ασφάλεια) se RO (read only) και αν θες απενεργοποίησε το Root Explorer

 

 

Οκ, οντως οπως ειπες, εγινε.

Παω τωρα ομως με το app2sd/app mgr III, και ενω πχ μου δειχνει ως movable πολλες εφαρμογες, οταν πατω μια, με παει στο κλασικο μενου του android 'apps', κι εκει δεν δινει επιλογη 'move to sd'!

Εκει μες το apps, μου βγαζει ενα ενημερωτικο παραθυρο και γραφει:

'scrolling to storage section, tap "move to xxx" button will move app to SD card"

Που ειναι η επιλογη ομως; Δεν βλεπω να υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οντως οπως ειπες, εγινε.

Παω τωρα ομως με το app2sd/app mgr III, και ενω πχ μου δειχνει ως movable πολλες εφαρμογες, οταν πατω μια, με παει στο κλασικο μενου του android 'apps', κι εκει δεν δινει επιλογη 'move to sd'!

Εκει μες το apps, μου βγαζει ενα ενημερωτικο παραθυρο και γραφει:

'scrolling to storage section, tap "move to xxx" button will move app to SD card"

Που ειναι η επιλογη ομως; Δεν βλεπω να υπαρχει.

 

Μετά έκανες επανεκκίνηση της συσκευής έτσι;

 

Λοιπόν

πάρε ένα αρχείο απο την εσωτερική μνήμη της συσκευής (ότι να ναι, doc, txt, mp3 κτλ), με τον es file manager και κάντο copy στην external SD... Το κάνει;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το samsung core kai σε λιγο καιρο θα παρω νεα συσκευη.Μου αρεσουν τα μεταλλικα μερη σε κινητο,αφου βγαινει το νεο(z3 compact)αυτο θα αποσυρθει απο την αγορα?Η διαφορα απο το core λογικα θα ειναι χαωδης ετσι δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Μετά έκανες επανεκκίνηση της συσκευής έτσι;

 

Λοιπόν

πάρε ένα αρχείο απο την εσωτερική μνήμη της συσκευής (ότι να ναι, doc, txt, mp3 κτλ), με τον es file manager και κάντο copy στην external SD... Το κάνει;

 

Θα το δοκιμασω και θα σου πω.

 

Μηπως ξερεις, αν υπαρχει προβλημα/εγγενης περιορισμος, και μεσω bluetooth βλεπω μονο την Internal memory?

Στην 4.0.4 στο παλιο κινητο, ηταν ακριβως το αντιθετο, εβλεπα μεσω blueotooth απο τον υπολογιστη, μονο την SD!

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω και θα σου πω.

 

Μηπως ξερεις, αν υπαρχει προβλημα/εγγενης περιορισμος, και μεσω bluetooth βλεπω μονο την Internal memory?

Στην 4.0.4 στο παλιο κινητο, ηταν ακριβως το αντιθετο, εβλεπα μεσω blueotooth απο τον υπολογιστη, μονο την SD!

 

Έχω πολλάαα χρόνια να δουλέψω BT, και έτσι δυστυχώς δεν μπορώ να σε φωτίσω :)

To ΒΤ για μεταφορά αρχείων έχει ξεπεραστεί... WiFi φίλε μου!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το samsung core kai σε λιγο καιρο θα παρω νεα συσκευη.Μου αρεσουν τα μεταλλικα μερη σε κινητο,αφου βγαινει το νεο(z3 compact)αυτο θα αποσυρθει απο την αγορα?Η διαφορα απο το core λογικα θα ειναι χαωδης ετσι δεν ειναι?

 

έχει πολύ μεγάλη διαφορά σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ HANDSFREE

Καλα ρε παιδια, τι ζορι τραβάει το κινητο με τα handsfree?

Περα απο το ενα και μοναδικο που ειχε η συσκευασια, επειδη απο την πολυ χρηση χαλανε, εχω αγορασει, αρκετα headset 3,5, και μαλιστα μαρκας nokia.

Επειδη τα 3,5 ειναι εδω και αρκετα χρονια στανταρντ στα κινητα, ολα τα χρονια αγοραζω nokia, και τα βαζω οχι μονο σε νοκια, αλλα και στο παλιο android τηλεφωνο μου, που τα λειτουργουσε μια χαρα, χωρις κανενα προβλημα.

 

Αντιθετως, το z1c, μου πετα μηνυμα οτι το headset δεν ειναι συμβατο με τη συσκευη!!!!!!

Γιατι να μην ειναι δηλαδη?

Τι διαφορετικο θελει;

Περα απο τον εκνευρισμο που μου προκαλεσε αυτη η ιδιοτροπια του κινητου να μην δεχεται headset 3,5 και μαλιστα επωνυμα νοκια(που τα δεχονται ολα τα κινητα), πειτε μου τι πρεπει να κοιταζω, γιατι θα πρεπει να αγορασω σχετικα φτηνα απο ebay, αλλα θελω να ξερω τι ακριβως ψαχνω.

Ελπιζω οχι τιποτε 'original' sony, τέτοια καψονια ουτε η apple δεν τα κανει φανταζομαι, να θελει headset μονο δικα της.

 

================================

 

 

MOVE TO SD

Μετά έκανες επανεκκίνηση της συσκευής έτσι;

 

Λοιπόν

πάρε ένα αρχείο απο την εσωτερική μνήμη της συσκευής (ότι να ναι, doc, txt, mp3 κτλ), με τον es file manager και κάντο copy στην external SD... Το κάνει;

 

Σαν να ειμαστε κοντα στην λυση, αλλα κατι σκαλωνει.

Λοιπον. Επανεκιννηση εγινε, copy αρχειο απο internal στην micro sd, ο es file explorer, την κανει μια χαρα!

Καποια στιγμη δε, σημερα, εγκατεστησα ενα apk, και μου πεταχτηκε ενα notification οτι πλεον μπορω να αποθηκευω στην sd card!

Παω και εγω με χαρα στο 'apps', αλλα επιλογη 'move to sd' με λυπη μου δεν ειδα να υπαρχει.

Παρομοιως, και με app mgr 3 και με το link2sd, δεν καταφερνουν να μετακινησουν εφαρμογες στην micro-sd.

Τι φταιει;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

@karib

 

1. Σχετικα με τα ακουστικα τα νεα xperia ακολουθουν το προτυπο CTIA αντι για το παλαιοτερο OMTP. Ουσιαστικα οτι ακουστικα κανουν για ipod κανουν κ για τα xperia. Δηλ αν θελεις να παρεις ακουστικα κ δεις στα specs οτι ειναι συμβατα με iphone ειναι αμεσως συμβατα κ με τα xperia μετα απο το 2012.

 

2. Σχετικα με την micro-sd. Το ΜΟΝΟ που φταιει ειναι η kitkat ρομ. Ετσι απλα. Δεν υπαρχει fix για αυτο κ ουτε θα υπαρξει για μεταφορα στην ext-card των εφαρμογων, εκτος αν κανεις partition την ext-card κ δημιουργησεις 2 partitions αλλα ειναι μεγιστο μπλεξιμο με αμφιβολα αποτελεσματα. Υπαρχουν σχετικα ποστ στους xda. Αν ημουν στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα την εσωτερικη για εφαρμογες κ την εξωτερικη για μουσικη βιντεο φωτο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα οτι ακουστικα κανουν για ipod κανουν κ για τα xperia. Δηλ αν θελεις να παρεις ακουστικα κ δεις στα specs οτι ειναι συμβατα με iphone ειναι αμεσως συμβατα κ με τα xperia μετα απο το 2012.

Τι λες τώρα... Αυτό δεν το ήξερα. Πολύ χρήσιμο. Έχεις δοκιμάσει στην πράξη ακουστικά για iphone/ipod στο xperia;

Και φαντάζομαι εννοείς handsfree, όχι απλά ακουστικά, έτσι; :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο eBay βέβαια κυκλοφορούν και τα ανάλογα ανταπτοράκια, που επιτρέπουν την σύνδεση αυτών των "περίεργων"ακουστικών σε όλα τα κινητά.Με ένα τέτοιο ανταπτοράκι χρησιμοποιώ τα παλιού τύπου Sony MH1 στο Z1c και λειτουργούν όλα άψογα.
Link to comment
Share on other sites

@karib

 

1. Σχετικα με τα ακουστικα τα νεα xperia ακολουθουν το προτυπο CTIA αντι για το παλαιοτερο OMTP. Ουσιαστικα οτι ακουστικα κανουν για ipod κανουν κ για τα xperia. Δηλ αν θελεις να παρεις ακουστικα κ δεις στα specs οτι ειναι συμβατα με iphone ειναι αμεσως συμβατα κ με τα xperia μετα απο το 2012.

 

2. Σχετικα με την micro-sd. Το ΜΟΝΟ που φταιει ειναι η kitkat ρομ. Ετσι απλα. Δεν υπαρχει fix για αυτο κ ουτε θα υπαρξει για μεταφορα στην ext-card των εφαρμογων, εκτος αν κανεις partition την ext-card κ δημιουργησεις 2 partitions αλλα ειναι μεγιστο μπλεξιμο με αμφιβολα αποτελεσματα. Υπαρχουν σχετικα ποστ στους xda. Αν ημουν στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα την εσωτερικη για εφαρμογες κ την εξωτερικη για μουσικη βιντεο φωτο κλπ.

 

Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες, θα τις διερευνησω.

 

Θα ηθελα να μου πειτε, πως γινεται και η διαδικασια un-root, σε περιπτωση που το κινητο παθει κατι και πρεπει να το στειλω στο service.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

@karib

 

1. Σχετικα με τα ακουστικα τα νεα xperia ακολουθουν το προτυπο CTIA αντι για το παλαιοτερο OMTP. Ουσιαστικα οτι ακουστικα κανουν για ipod κανουν κ για τα xperia. Δηλ αν θελεις να παρεις ακουστικα κ δεις στα specs οτι ειναι συμβατα με iphone ειναι αμεσως συμβατα κ με τα xperia μετα απο το 2012.

 

2. Σχετικα με την micro-sd. Το ΜΟΝΟ που φταιει ειναι η kitkat ρομ. Ετσι απλα. Δεν υπαρχει fix για αυτο κ ουτε θα υπαρξει για μεταφορα στην ext-card των εφαρμογων, εκτος αν κανεις partition την ext-card κ δημιουργησεις 2 partitions αλλα ειναι μεγιστο μπλεξιμο με αμφιβολα αποτελεσματα. Υπαρχουν σχετικα ποστ στους xda. Αν ημουν στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα την εσωτερικη για εφαρμογες κ την εξωτερικη για μουσικη βιντεο φωτο κλπ.

ετσι ακιρβως του ειπα κι εγω κι αυτο εχω κανει στο δικο μου και δεν εχω κανενα προβλημα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα... Αυτό δεν το ήξερα. Πολύ χρήσιμο. Έχεις δοκιμάσει στην πράξη ακουστικά για iphone/ipod στο xperia;

Και φαντάζομαι εννοείς handsfree, όχι απλά ακουστικά, έτσι; :what:

Με απλά ακουστικά των 2-4€ από το eBay το δούλευα εγώ χωρίς πρόβλημα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με απλά ακουστικά των 2-4€ από το eBay το δούλευα εγώ χωρίς πρόβλημα.

 

Κι εγω ηδη εντοπιζω handsfree στο ebay, 1,2€ το ένα, που λενε οτι ειναι για iphone/ipod. Θα παρω μερικα να εχω στοκ, γιατι χαλανε μετα απο λιγους μηνες.

Θα αγορασω, κι οπως ειπε ο andreaspe, θα κανει μια χαρα στο z1c, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Κ μια που μιλαμε για ακουστικα εχετε παρατηρησει ολοι πιστευω οτι οταν τα συνδεουμε δεν εμφανιζεται πλεον εικονιδιο στην μπαρα. Γιαυτο καθησα κ τροποποιησα το framework.res κ εφτιαξα 2 αρχεια με 2 διαφορετικα μεγεθη. Ακριβεις πληροφοριες δινω στο thread μου στους xda. Απαραιτητη προυποθεση να ειστε root.

 

http://forum.xda-developers.com/sony-xperia-z1-compact/themes-apps/mod-headset-icon-plugged-z1c-t2890351

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να περάσω recovery χωρίς να ξεκλειδώσω bootloader (υπάρχει ρουτ), ο πιό πιθανός οδηγός που έχω βρει είναι το XZDualRecovery

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2647480

το έχει δοκιμάσει κάποιος; Υπάρχει καλύτερος τρόπος;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να περάσω recovery χωρίς να ξεκλειδώσω bootloader (υπάρχει ρουτ), ο πιό πιθανός οδηγός που έχω βρει είναι το XZDualRecovery

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2647480

το έχει δοκιμάσει κάποιος; Υπάρχει καλύτερος τρόπος;

 

Ευχαριστώ

 

Αν εισαι ροοτ τοτε ειναι ο καλυτερος τροπος !

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ροοτ τοτε ειναι ο καλυτερος τροπος !

 

ευχαριστώ, μου φάνηκε too easy to be true :lol: :lol: Μήπως έχεις προτίμηση αν είναι το CWM ή το TWRP καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, μου φάνηκε too easy to be true :lol: :lol: Μήπως έχεις προτίμηση αν είναι το CWM ή το TWRP καλύτερο;

 

Παλια χρησιμοποιουσα το CWM, αλλα τον τελευταιο χρονο κολλησα με το TWRP λογω καλυτερου interface ! Τα ιδια ειναι κ τα δυο κ την ιδια δουλεια κανουν. Σε πολυ σπανιες περιπτωσεις εχω διαβασει χρηστες να χρησιμοποιουν CWM γιατι δεν μπορεσαν να κανουν αυτο που ηθελαν με το TWRP

 

Διαβασε καλα τις οδηγιες μονο για την εγκατασταση !!

Link to comment
Share on other sites

Παλια χρησιμοποιουσα το CWM, αλλα τον τελευταιο χρονο κολλησα με το TWRP λογω καλυτερου interface ! Τα ιδια ειναι κ τα δυο κ την ιδια δουλεια κανουν. Σε πολυ σπανιες περιπτωσεις εχω διαβασει χρηστες να χρησιμοποιουν CWM γιατι δεν μπορεσαν να κανουν αυτο που ηθελαν με το TWRP

 

Διαβασε καλα τις οδηγιες μονο για την εγκατασταση !!

 

πως γινεται να περασω το CWM χωρις ροοτ και ποιο ειναι το λινκ να το κατεβασω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να περασω το CWM χωρις ροοτ και ποιο ειναι το λινκ να το κατεβασω

 

Εγώ στο Xperia p είχα κατεβάσει το xparts και πέρασα το cwm, για δες αν γίνεται με αυτό το τρόπο.

 

Edit: Τώρα είδα ότι ανέφερες χωρίς Root.. Δε νομίζω να γίνεται χωρίς Root.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να περασω το CWM χωρις ροοτ και ποιο ειναι το λινκ να το κατεβασω

 

Το μονο που υπαρχει για το compact προυποθετει να εχεις unlocked bootloader, αλλα δεν νομιζω να κανεις κατι τετοιο μονο κ μονο για το CWM. Πλεον το μονο διαθεσιμο, σταθερο κ διατηρημενο project ειναι το Dual Recovery απο το λινκ που εδωσα ποιο πανω. Μην ξεχνας οτι ΟΛΑ βασιζονται στο παλιο καλο CWM μονο που εχουν βελτιωσεις κ ειναι πιο σταθερα. Προυποθεση να εχεις root .

Link to comment
Share on other sites

Το kitkat by default βλέπει την ext SD μόνο για διάβασμα (read only)

έτσι ΔΕΝ θα σε αφήσει να γράψεις τίποτα... όσα root και αν κάνεις...

Βάλε αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix

το οποίο δίνει και δικαίωμα εγγραφής (read-write)

και στην συνέχεια λογικά θα μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές στην ext sd

 

εγώ για τον λόγο αυτό χρησιμοποιώ αυτή την εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd

 

Τελκα ουτε η εφαρμογη Sd fix, βοηθησε για τη μεταφορα εφαρμογων στην sd....

:(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...