Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρειαζεται εγω ως χρηστης να ασχοληθω με αυτη; Ενοχλει καπου; Αν αγορασω τη συσκευη, θα βαλω πανω μεμβρανη tempered glass. Πρεπει να κανω κατι και αναφορικα με την εν λογω ζελατινα;

 

Μιας και ειχες εμπειρια με την αρβατο, βεβαια οχι για μπαταρια, ποσες μερες κανει περιπου ενα τυπικο service, απο τη στιγμη που θα το παραδωσεις μεχρι τη στιγμη που θα το παραλαβεις;

Αν καποιος δεν μπορει να παει μεχρι τα γραφεια τους, μπορει να εξυπηρετηθει αραγε αλλιως;

 

Αυτη εδω ειναι η περιβοητη αρβατο;

http://www.teleservice.com/teleservice_departments_greece.php

(πειτε μου οτι δεν εχει καν site...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χρειαζεται εγω ως χρηστης να ασχοληθω με αυτη; Ενοχλει καπου; Αν αγορασω τη συσκευη, θα βαλω πανω μεμβρανη tempered glass. Πρεπει να κανω κατι και αναφορικα με την εν λογω ζελατινα;

Από την πρώτη στιγμή που το πάρεις, βάζεις το protector της επιλογής σου (tempered glass ή απλή μεμβράνη) πάνω απ' την εργοστασιακή. Δε χρειάζεται να ασχοληθείς περαιτέρω.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειχες εμπειρια με την αρβατο, βεβαια οχι για μπαταρια, ποσες μερες κανει περιπου ενα τυπικο service, απο τη στιγμη που θα το παραδωσεις μεχρι τη στιγμη που θα το παραλαβεις;

Αν καποιος δεν μπορει να παει μεχρι τα γραφεια τους, μπορει να εξυπηρετηθει αραγε αλλιως;

 

Αυτη εδω ειναι η περιβοητη αρβατο;

http://www.teleservice.com/teleservice_departments_greece.php

(πειτε μου οτι δεν εχει καν site...)

 

Mιας και απάντησε ο Παναγής στο πρώτο ερώτημα, να σου απαντήσω στο άλλο. Μόλις άκουσα την 300άρα έκοψα λάσπη αφού τους έκραξα οπότε δεν ξέρω πόσες μέρες θα το κρατούσαν. Αλλά από άλλους χρήστες που διαβάζω, έχω ακούσει από μία εβδομάδα μέχρι ολόκληρες εβδομάδες..

Μπορείς να το πας σε κάποιο Sony Center φαντάζομαι (ο Νίκος που μένει επαρχεία μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό) και αυτοί να το στείλουν Aρβατο ή απλά να το στείλεις ταχυδρομικά στα γραφεία τους.

Και ναι, αυτή είναι η περιβόητη Άρβατο... Μακρυά από μας..:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο κτελ του κηφισσου ειναι; Στο google maps με βγαζει καπου στο περιστερι σε μια μονοκατοικια, οπως μπορω να δω και στο street view, αλλα δεν βλεπω να γραφει πουθενα arvato.
Link to comment
Share on other sites

Στο κτελ του κηφισσου ειναι; Στο google maps με βγαζει καπου στο περιστερι σε μια μονοκατοικια, οπως μπορω να δω και στο street view, αλλα δεν βλεπω να γραφει πουθενα arvato.

 

Ναι εκεί στον Κηφισό είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ενδιαφερει μεν η 'εμπειρια' καποιου απο εσας που ειχε την 'τυχη' να 'εξυπηρετηθει' απο την arvato, αλλα κυρίως για θέματα αλλαγής μη αφαιρούμενης μπαταρίας, μήπως κάποιος εδώ στο τοπικ, οχι φυσικά για το z1 compact αλλα για κάποιο άλλο sony κινητό του, έχει εμπειρία από αλλαγή μπαταρίας στην arvato, να μου τα σχετικά, όπως τα ζησε στην πράξη;

 

Παντως η samsung εχει καλες εναλλακτικες επιλογες στην ελλαδα για service. Πχ την smartec.

Η sony δεν εχει εναλλακτικη επιλογη;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κινητό αγοραζεις όχι διαστημόπλοιο να δεις τις εγκαταστάσεις απογείωσης έλεος!
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα προς τι η ενοχληση για καποιον που ενδιαφερεται για το after sales support!

Ναι ειπαμε προς αποφυγη, αλλα οποιος εχει σχετικη εμπειρια στην arvato για αλλαγη μπαταριας στο sony του (οχι αλλες βλαβες-ζητουν τη μανα και τον πατερα τους οπως καταλαβα), ας πει.

Link to comment
Share on other sites

O Γερμανος απαντησε. Ναι μεν το κανει, να αλλαζει μπαταρια σε κινητα με μη αφαιρουμενη μπαταρια, αλλα χρειαζεται να το στειλει στα ....κεντρικά του.

Οποτε την βδομάδα καθυστέρηση την θες στο νερό. Πρεπει να αποχωριστεις το κινητο για αρκετες μερες.

Για κοστος δεν ρωτησα καν, η διαδικασια με ενδιεφερε.

 

Τελωσπαντων, εγω θα ημουν διατεθειμενος να αγορασω πχ και μια εκδοση του z1 compact μη αδιαβροχη, αρκει να μπορουσα να αλλαξω μονος μου μπαταρια.

Τοσο μεγαλη σημασια εχει για μενα.

Οταν μου 'αφαιρεις' δυνατοτητες που τις θεωρω δεδομενες, ειλικρινα τσαντίζομαι.

Να εξαρτωμαι απο αλλους....για μια αλλαγη μπαταρίας.

 

Πιστευω οτι τους περισσοτερους δεν τους νοιαζει, γιατι αλλαζουν κινητα στα 1-2 χρονια, οποτε σου λεει, φιλολογικη συζητηση.

Εγω ομως θελω το κινητο να το κρατησω για χρόνια.

 

Ειναι σαν να μου λενε οτι πχ 'στο νεο super duper pc σου, δεν θα μπορεις να βαλεις μνημη μονος σου, αλλα θα πρεπει να το στειλεις να στην βαλουν στο service'.

Ε όχι.

 

Το κινητο αυτο μου αρεσει και το θελω, αλλα δεν ξερω αν θα ξεπερασω το εν λογω θεμα.

Αν ο Γερμανος μου απαντουσε οτι κανει την αλλαγη επιτοπου στα καταστηματα, θα το θεωρουσα ληξαν.

Θα εβαζα νερο στο κρασι μου. Θα ελεγα 'ok, δεν μπορω να το κανω μονος, αλλα αν αφιερωσω μιση ωρα το απογευμα, θα μου το κανει ο γερμανος, στα πεντε βηματα απο το σπιτι μου, και σε λιγη ωρα, θα παω και θα ξεμπερδεψω'. Αλλα δυστυχως.

Κρίμα.

:(

φιλε μου αυτο το κινητο ειναι ολα τα λεφτα και θα ξεχασεις γρηγορα το θεμα αφαιρεση μπαταριας, το ειχα κι εγω το κολημα αυτο οσπου επεσε στα χερια μου το θαυμα αυτο της sony και τα ξεχασα ολα, δεν θα χρειαστει να κανεις κατι στη μπαταρια ωστε να θελεις να την βγαλεις, αυτα απο μενα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

To πιστευω οτι το κινητο ειναι εξαιρετικο.

Ταλαντευομαι μεταξυ samsung s4 και sony z1 compact, και βλεπω τη ζυγαρια να κλινει προς το sony.

Γι'αυτο και το 'παλευω' μεσα μου, αλλιως θα το ειχα παρατησει να ασχολουμαι με το z1 compact.

 

 

Και το ξερω οτι η sony εκτος των αλλων, βγαζει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ μπαταριες.

Πως το ξερω;

Εχω καμερα sony του 2002!

12 χρονια, συνεχους χρησης.

Ειχα αγορασει τοτε βεβαια, το μεγαλυτερο μοντελο μπαταρίας, εχει παχος.

Λοιπον, 12 χρονια μετα, οχι ΔΕΝ εχω αλλαξει μπαταρια.

Οχι ΠΑΙΖΕΙ ακομη αψογα.

Επιπλέον έχει ΑΚΟΜΗ, πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ χρόνους!

Πχ 300 λεπτά αναμονή, κλπ!!!

Δεν μπορω να πιστεψω τι θαύματα εχουν κανει με την μπαταρια.

Οτι και να ηταν, φυσιολογικα επρεπε να τα χει παιξει.

Και ομως, οχι αντεχει, αλλα τα δινει και ολα.

Stamina απο τοτε...

 

Εχω λοιπον θετικοτατες εμπειριες. Η Sony, εχει ασχοληθει με το θεμα 'μπαταρια'.

Ωστοσο, επειδη....αλλο sony, κι αλλο ελληνικο service, επιτρεψτε μου να το ψαχνω.

Και κριμα για τη sony που ριχνει το service της σε οποιον τυχει. Κριμα...

 

Θελω να βρω μια φορμουλα για την μπαταρια.

 

Ερώτηση 1

Αν χρηστης απευθυνθηκε στην arvato, για αντικατασταση μη αφαιρουμενης απο τον χρηστη, μπαταριας, στο κινητο του. Χρόνοι παράδοσης-παραλαβής, χρήματα επιπλέον του κόστους της μπαταρίας.

 

Ερώτηση 2

Δεν υπάρχει καποιος εναλλακτικος πιστοποιημενος επισκευαστης;

Πχ. στα αυτοκινητα, ξερω επισκευαστες, πχ για opel, εκτος επισημου δικτυου αντιπροσωπων, που δεν ειναι 'μαστρο-θοδωρας', αλλα πανε σε σεμιναρια στο εξωτερικο ειδικα για opel, τα ξερουν απεξω κι ανακατωτά κλπ. Απλα, δεν ανηκουν στο επίσημο δικτυο της εδώ ελληνικης αντιπροσωπείας.

Τετοια αξιοπιστη εναλλακτικη λοιπον για τα smartphones της sony, μου λετε οτι σε ολοκληρη την ελλαδα, δεν υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αλλαγής οθόνης (που την έσπασα) και αλλαγή πίσω το καπάκι (flash bleeding) το κηνιτο πήγε για 15 μέρες στην arvato και ο λόγος? Δεν έχει πουθενά αλλού στην Ελλάδα και μονο εκεί έχει την πρεσα της Sony ώστε να στο αδιαβροχοποιησει το κηνιτο... Αλλού να πάτε μετά δεν θα έχετε αδιάβροχο τηλέφωνο.. Μόνο εκεί είσαι σίγουρος. Έχω ρωτήσει επίσημο Sony service στη Θεσσαλονίκη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλεπω πολύς λόγος γίνεται για το service της Sony και για την καθυστέρηση εξυπηρέτηση να ξέρετε ότι έχουν υποχρέωση να σας δώσουν κινητό αντικατάστασης αν κρατήσουν το δικό σας από κάποιες μέρες και πάνω για την επισκευή. Να το απαπιτήσετε το δικαίωμα αυτό και αν κάνουν νούμερα, πάντα στρώνουν με την απειλή του ΙΝΚΑ....(3 φορές που χριεάστηκε έτσι βρήκα το δίκιο μου)
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη καταστροφή tempered glass είναι γεγονός. Η Ultimate Shield μου παρέδωσε πνεύμα μετά από αστοχία υλικού της βάσης αυτοκινήτου, η οποία ξαφνικά αποφάσισε να ξεκολλήσει απ'το τζάμι και να πέσει μαζί με το κινητό πάνω στο λεβιέ ταχυτήτων, ευτυχώς χωρίς να με ξαφνιάσει και κάνω καμία στραβοτιμονιά. Ο protector κατά την πρόσκρουση έκανε μια μικρή αμυχή δεξιά, στο όριο με τη θήκη σιλικόνης, και στην προσπάθειά μου να τον ανασηκώσω ελαφρά να δω μήπως έγινε γρατζουνιά από κάτω, ράγισε στη μέση και ουσιαστικά αχρηστεύτηκε. Το καθήκον της το έκανε όμως η Ultimate Shield και με το παραπάνω. Ούτε ίχνος ζημιάς στο κινητό.

Συμπέρασμα: η Ultimate Shield δεν είναι ανθεκτική σε πρόσκρουση. Σαν αίσθηση όμως και σαν προστασία κατά των γρατζουνιών παίρνει άριστα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτογραφίες με τη χρήση του φλας για να πάρουμε μια ιδέα και εμείς οι υποψήφιοι αγοραστές του; Είμαι κάτοχος του Xperia Ray και οι φωτογραφίες με φλας είναι πραγματικά τραγικές. Το έχω καημό να βγάζει η παρέα μου φωτογραφίες από το κινητό μου και να τους τις στέλνω :p. Έψαξα στο google αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο για να καταλάβω πόσο φωτεινές βγαίνουν. Για να σας κατατοπίσω με ενδιαφέρουν φωτογραφίες μέσα σε κέντρα διασκέδασης.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη καταστροφή tempered glass είναι γεγονός. Η Ultimate Shield μου παρέδωσε πνεύμα μετά από αστοχία υλικού της βάσης αυτοκινήτου, η οποία ξαφνικά αποφάσισε να ξεκολλήσει απ'το τζάμι και να πέσει μαζί με το κινητό πάνω στο λεβιέ ταχυτήτων, ευτυχώς χωρίς να με ξαφνιάσει και κάνω καμία στραβοτιμονιά. Ο protector κατά την πρόσκρουση έκανε μια μικρή αμυχή δεξιά, στο όριο με τη θήκη σιλικόνης, και στην προσπάθειά μου να τον ανασηκώσω ελαφρά να δω μήπως έγινε γρατζουνιά από κάτω, ράγισε στη μέση και ουσιαστικά αχρηστεύτηκε. Το καθήκον της το έκανε όμως η Ultimate Shield και με το παραπάνω. Ούτε ίχνος ζημιάς στο κινητό.

Συμπέρασμα: η Ultimate Shield δεν είναι ανθεκτική σε πρόσκρουση. Σαν αίσθηση όμως και σαν προστασία κατά των γρατζουνιών παίρνει άριστα. ;)

 

Μα αυτή ακριβώς είναι η δουλειά του tempered glass, να φάει αυτό την ενέργεια της πρόσκρουσης και να σωθεί η οθόνη από μέσα. Γυαλί είναι, συμπιεσμένο μεν, αλλά γυαλί, δεν είναι ούτε εύκαμπτο σαν τις πλαστικές μεμβράνες, ούτε άθραυστο. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο αν το τραβήξεις να το ξεκολήσεις με μεγάλη γωνία, να σπάσει, ειδικά όταν έφαγε και μια πρόσκρουση λίγα δευτερόλεπτα πριν. Το θέμα είναι ότι γλίτωσες 150 - 200 ευρώ αλλαγής οθόνης με κόστος 12 ευρώ και επιβεβαίωσες την χρησιμότητα του σε όσους αμφιταλαντεύονται.

 

Στο θέμα δακτυλιών πως τα πήγαινε? Γιατί το brando μου δεν με έχει εντυπωσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτή ακριβώς είναι η δουλειά του tempered glass, να φάει αυτό την ενέργεια της πρόσκρουσης και να σωθεί η οθόνη από μέσα. Γυαλί είναι, συμπιεσμένο μεν, αλλά γυαλί, δεν είναι ούτε εύκαμπτο σαν τις πλαστικές μεμβράνες, ούτε άθραυστο. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο αν το τραβήξεις να το ξεκολήσεις με μεγάλη γωνία, να σπάσει, ειδικά όταν έφαγε και μια πρόσκρουση λίγα δευτερόλεπτα πριν. Το θέμα είναι ότι γλίτωσες 150 - 200 ευρώ αλλαγής οθόνης με κόστος 12 ευρώ και επιβεβαίωσες την χρησιμότητα του σε όσους αμφιταλαντεύονται.

 

Στο θέμα δακτυλιών πως τα πήγαινε? Γιατί το brando μου δεν με έχει εντυπωσιάσει.

 

Ακριβώς αυτό βλέπω κι εγώ, ότι η χρησιμότητα του συγκεκριμένου γυάλινου protector είναι ανεκτίμητη, για τους λόγους που εξήγησες. Για αυτό το λόγο ακριβώς παρήγγειλα άλλο ένα ίδιο στο καπάκι, εν τω μεταξύ μέχρι να έρθει δουλεύω με μια πλαστική. Ούτε η εργοστασιακή μεμβράνη ούτε αυτή η πλαστική που έβαλα συγκρίνονται με τη γυάλινη. Στις δαχτυλιές είναι απείρως πιο αποτελεσματική από τις πλαστικές. Επίσης η αίσθηση πάνω στην οθόνη είναι απίστευτη. Γράφοντας αυτό το ποστ βλέπω την τεράστια διαφορά στη κύλιση των δακτύλων πάνω στην οθόνη. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αρα καλο ειναι να βαλουμε tempered glass αυτες μπορω να τις βρω σε πλαισιο public?... με φοβισατε λιγο με την arvato και το service δηλαδη μπορει να το κρατησουν μερες το κινητο ειναι δεν ειναι μεγαλη η ζημια? ειναι ακριβη?
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι έχω καταλάβει εγώ μετά από λίγο καιρό χρήσης πλαστικών μεμβρανών από τη μία και με tempered glass από την άλλη, οι μεν πρώτες είναι πιο λεπτές άρα και πιο εύκαμπτες, δεν καταστρέφονται τόσο εύκολα με μία πρόσκρουση σε κοφτερή ή σκληρή επιφάνεια, όμως μπορεί να μην πάθουν κάτι και η επιφάνεια του κινητού από κάτω (η εργοστασιακή μεμβράνη ή το γυαλί που είναι από κάτω) να χαλάσουν και να έχεις ντράβαλα. Με χρήση tempered glass, με ένα δυνατό χτύπημα ή πτώση το ίδιο το κινητό προστατεύεται πιο καλά, ενώ το ίδιο το protector χαλάει σχετικά πιο εύκολα. Γι' αυτό και τα tempered glass protectors κοστίζουν πιο πολύ: προστατεύουν το κινητό και τρώνε αυτά όλη την κακουχία που αν τη δεχόταν το κινητό θα χρειαζόταν πολύ κοστοβόρα (έως και ασύμφορη οικονομικά) επισκευή.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=65687&ref=bestprice.gr αυτο ειναι καλη λυση? θα χοντρυνει πολυ το κινητο?

 

επισης κατι αλλο ηθελα να ρωτησω αν φυγει η μεμβρανη της sony αν παμε στη sony θα μας βαλουν αλλοι και αραγε με τι κοστος?

Edited by Alex_S
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που κοιταω ebay για nillkin (τωρα αυθεντικες ή οχι θα σας γελασω) βλεπω οτι γραφουν κατι 9H και H και H+.. Ξερει κανεις τις διαφορες στο durability;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι διαβαθμίσεις στο hardness (9H κλπ) έχουν να κάνουν με την κλίμακα σκληρότητας του Mohs και αφορούν μόνο σε αντιχαρακτική προστασία. Πρακτικά ένα υλικό το οποίο έχει σκληρότητα 9Η έχει αντίστοιχη σκληρότητα με το ορυκτό κορούνδιο (θέση 9 στην κλίμακα) και χαράσσεται μόνο από το υλικό που είναι το επόμενο στην κλίμακα του Mohs, δηλαδή το διαμάντι, που είναι γενικά το πιο ανθεκτικό υλικό ως προς την χάραξη. Τα υλικά με ονομαστική σκληρότητα 9Η+ πρακτικά έχουν καλύτερη αντιχαρακτική προστασία από αυτά με 9Η. Έχουν όμως και πιο μεγάλο πάχος, φτάνουν ακόμα και 0.35mm.

Όλα αυτά φυσικά χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη ότι ως προς την αντοχή στην πρόσκρουση, το 9Η ή το 9Η+ δε λέει απολύτως τίποτα. Η αντοχή 9Η αφορά μόνο την αντιχαρακτική αντοχή.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραιος Παναγη! Το θεμα ειναι....ποσο μουφα μπορει να ειναι για να κοστιζει 7 ευρω;; :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, λέω να δοκιμάσω να βάλω tempered glass κι εγώ, έχω βρει δύο και θα ήθελα τη γνώμη σας, υπάρχει λόγος να επιλέξω κάποια συγκεκριμένη ή είναι το ίδιο και να το παίξω κορώνα-γράμματα;

 

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=65605

 

http://www.cellphones.gr/p/3606/%CE%BC%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-sony-xperia-z1-compact-d5503-anticrash-antishock-x-one-ultimate

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, λέω να δοκιμάσω να βάλω tempered glass κι εγώ, έχω βρει δύο και θα ήθελα τη γνώμη σας, υπάρχει λόγος να επιλέξω κάποια συγκεκριμένη ή είναι το ίδιο και να το παίξω κορώνα-γράμματα;

 

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=65605

 

http://www.cellphones.gr/p/3606/%CE%BC%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-sony-xperia-z1-compact-d5503-anticrash-antishock-x-one-ultimate

Προσωπικά θα επέλεγα αυτήν με τα 9.90€, η άλλη δε λέει ότι είναι tempered glass.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα επέλεγα αυτήν με τα 9.90€, η άλλη δε λέει ότι είναι tempered glass.

Έχεις δίκιο σ'αυτό, το παρατήρησα κι εγώ, απλά επειδή διάβασα την περιγραφή είπα να σας ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...