Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά, εδώ που τα λέμε, υπάρχοντος του Ν8 δεν υπάρχει αντικαταστάτης στις νυχτερινές (aka xenon flash). Στις ημερήσιες πολύ καλά τα πάει το Ζ1c απ' ό,τι έχω δει.

Να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με την κάμερα: η βιντεοσκόπηση γίνεται με στερεοφωνικό ήχο; Είναι πολύ σημαντικό για μένα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά, εδώ που τα λέμε, υπάρχοντος του Ν8 δεν υπάρχει αντικαταστάτης στις νυχτερινές (aka xenon flash). Στις ημερήσιες πολύ καλά τα πάει το Ζ1c απ' ό,τι έχω δει.

Να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με την κάμερα: η βιντεοσκόπηση γίνεται με στερεοφωνικό ήχο; Είναι πολύ σημαντικό για μένα.

 

μιλας για κοντινες.. στις μακρινες που προφανως αναφερομαι το φλας δεν κανει κατι. πχ στα 30 μετρα απογευμα αν πας να βγαλεις ειτε τοπιο ειτε ενα ατομο, θα εχεις θεμα, αν επιλεξει αυτοματα νυχτερινη σκηνη οποτε θα ανεβασει πολυ iso.

Στις κοντινες οκ, το Led ειναι αδυναμο και καλυπτει πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις, θα ελεγα τεινει προς φακος η χρηση του μονο.

Τελος, ολοι θα θελαμε xenon, εγω ειχα παθει ψυχωση τα προηγουμενα χρονια κυνηγωντας το, αλλα μετα καλαταβα οτι προτιμω να βγαλω 5 φωτογραφιες λιγοτερες και να ειναι λεπτο το κινητο...το ιδανικο θα ηταν η σονυ που γενικα δεν τσιγκουνευεται να βγαζει συσκευη να πεταγε και μια εκδοση Ζ2 με xenon, πιο μαζεμενη οθονη, ισως οχι αδιαβροχο για να γλιτωσει χωρο και χωρις να ξεφυγει σε διαστασεις να ειχαμε xenon. τωρα ας ευχαριστηθειτε το μικρο τουμπανακι με τα μειονεκτηματα του (που ειναι λιγοτερα ολων των συναφων)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μιλας για κοντινες.. στις μακρινες που προφανως αναφερομαι το φλας δεν κανει κατι. πχ στα 30 μετρα απογευμα αν πας να βγαλεις ειτε τοπιο ειτε ενα ατομο, θα εχεις θεμα, αν επιλεξει αυτοματα νυχτερινη σκηνη οποτε θα ανεβασει πολυ iso.

Στις κοντινες οκ, το Led ειναι αδυναμο και καλυπτει πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις, θα ελεγα τεινει προς φακος η χρηση του μονο.

Τελος, ολοι θα θελαμε xenon, εγω ειχα παθει ψυχωση τα προηγουμενα χρονια κυνηγωντας το, αλλα μετα καλαταβα οτι προτιμω να βγαλω 5 φωτογραφιες λιγοτερες και να ειναι λεπτο το κινητο...το ιδανικο θα ηταν η σονυ που γενικα δεν τσιγκουνευεται να βγαζει συσκευη να πεταγε και μια εκδοση Ζ2 με xenon, πιο μαζεμενη οθονη, ισως οχι αδιαβροχο για να γλιτωσει χωρο και χωρις να ξεφυγει σε διαστασεις να ειχαμε xenon. τωρα ας ευχαριστηθειτε το μικρο τουμπανακι με τα μειονεκτηματα του (που ειναι λιγοτερα ολων των συναφων)

 

Τείνω να καταλήξω ότι μέχρι να αποφασίσουν να βάλουν φλας ξένου, θα έχει βρεθεί ήδη κάποια εναλλακτική, είτε πιο αποδοτικό led, ή κάτι άλλο καινοτόμο που δεν έχουμε δει ακόμα.

Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με τις νυχτερινές. Έτσι κι αλλιώς και τώρα κουβαλάω δεύτερο κινητό. Απλά αντί για πρώτη συσκευή, το Ν8 μου θα είναι δεύτερη, οπότε θα είναι η τέλεια λύση για άψογες νυχτερινές όπου ίσως κωλώνει το Ζ1c. Π.χ. για κάποια πολύτιμη αναμνηστική που θέλω να τραβήξω νύχτα με παρέα ή το έτερο ήμισυ (και δεν έχω φωτογραφική πρόχειρη μαζί μου), σαφώς και θέλω να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Και πέρα από τα Nokia 1020 και 808, δε νομίζω να υπήρχαν πολλές συσκευές που να μπορούν να αντεπεξέλθουν στην πρόκληση.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Με φλας δεν έχω δοκιμάσει αλλά μέρα που εβγαλα φωτογραφία και στο βάθος φαινονταν ισα ισα ανθρωποι κάνοντας ζουμ διέκρινες μεχρι και τα προσωπά τους...έπαθα πλάκα..τρομερή κάμερα....
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμαστε και την smart camera pro. μου φαίνεται καλύτερη απο αυτην που έχει ηδη σε φωτογραφίες Χαμηλου φωτισμού.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΚΙΤΚΑΤ 4.4.2 διαθεσιμο για τα ελληνικα z1 compact μεσω pc companion!!! Αντε να δουμε τι νεο θα προσφερει!!! Παντως

μπραβο στην Sony για την αμεση αναβαθμιση! Ασ τα βλεπουν καποιες αλλες εταιριες αυτα!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μας καιει ειναι το διπλο tap απο το Ζ2 αλλα δεν νομιζω να το δωσουν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΚΙΤΚΑΤ 4.4.2 διαθεσιμο για τα ελληνικα z1 compact μεσω pc companion!!! Αντε να δουμε τι νεο θα προσφερει!!! Παντως

μπραβο στην Sony για την αμεση αναβαθμιση! Ασ τα βλεπουν καποιες αλλες εταιριες αυτα!!!!:lol:

 

αν ειναι ετσι θα την ριξω το βραδυ στου πατερα μου, ειναι ελληνικο..

και θα πω εντυπωσεις το ΣΚ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μας καιει ειναι το διπλο tap απο το Ζ2 αλλα δεν νομιζω να το δωσουν.

Εννοείται πως ΔΕΝ είναι αυτό που θα πρέπει να καίει τους κατόχους του Z1c (τωρινούς και μελλοντικούς), αλλά η βελτίωση του software της κάμερας, να βγάζει πιο ισορροπημένες φωτο τη νύχτα. Νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε ότι είναι μεγαλύτερη προτεραιότητα αυτό, καθώς είναι κρίμα καθότι η συσκευή έχει τούμπανο κάμερα, κι όχι να έχει μια λειτουργία που την έχει μόνο το πιο καινούργιο μοντέλο (Z2) και οι ανταγωνιστές (π.χ. G2). ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ΔΕΝ είναι αυτό που θα πρέπει να καίει τους κατόχους του Z1c (τωρινούς και μελλοντικούς), αλλά η βελτίωση του software της κάμερας, να βγάζει πιο ισορροπημένες φωτο τη νύχτα. Νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε ότι είναι μεγαλύτερη προτεραιότητα αυτό, καθώς είναι κρίμα καθότι η συσκευή έχει τούμπανο κάμερα, κι όχι να έχει μια λειτουργία που την έχει μόνο το πιο καινούργιο μοντέλο (Z2) και οι ανταγωνιστές (π.χ. G2). ;)

 

Βασικά μίλησα ως κάτοχος του Ζ. Όπου θα μάρεσε να πάρει αυτό το χαρακτηριστικό. (Θα αναβαθμιστεί μετά τα πρώτα smartphones).

Kαι επειδή γνωρίζω καλά την Sony ξέρω ότι δεν θα έχει βελτιωθεί η κάμερα λόγω KitKat εκτός και αν από μόνη της η 4.4 αλλάζει την κάμερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πάντως μόλις πέσει κι άλλο η τιμή του θα πουλήσει καλά.

Είναι εξαιρετική συσκευή.

Εντάξει,η κάμερα δεν είναι αντάξια των προσδοκιών,αν αναλογιστεί κάνεις ότι το κάνουν πάσα ως camera phone,δεν είναι κι άσχημο όμως.

Ένα ελαφρύ lag υπάρχει,ελαφρύ όμως κι όχι κάτι αξιοσημείωτο.

Επίσης,ερώτηση.όσοι το έχετε,έχετε προσέξει κανένα πρόβλημα με την δόνηση κατά την πληκτρολόγηση?να χάνεται και να εμφανίζεται και πάλι?κάτι διάβασα ότι έχει ένα τέτοιο bug.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ τις τελευταίες μέρες τη διακύμανση της τιμής του στα σκρουτζομάγαζα, πέφτει περίπου στο 1-1.5€ τη μέρα. Αν ισχύσει αυτό, σε 8-10 μέρες προβλέπω να πέσει κάτω από τα 400. Κι από εκεί και πέρα το να πάει στα 350-370€ θα είναι σχετικά εύκολο. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Χτες βράδυ έβγαλα την ίδια φώτο με ένα S4 σε manual mode και οι δυο και μετά έκανα πάρα πολύ ζουμ στα πρόσωπα, στο Z1c η αλλοίωση ήταν η μισή και λιγότερη σε σχέση με το S4! Στο S4 δεν ξεχωριζες λεπτομέρειες, ένα πρόσωπο θολο ήταν! Στο Z1c είχε λίγο περισσότερο θόρυβο άλλα φαινόταν λεπτομερώς το πρόσωπο, αυτό σημαίνει πως το software στο S4 παρεμβαίνει πολύ στην φώτο πράγμα για μένα όχι τόσο καλό. Επειδή δουλευω lightroom με την dslr που έχω έκανα μια μείωση θορύβου και η φώτο έγινε σούπερ χωρίς να χάσει τις λεπτομέρειες!
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε την 4.4, πείτε μας αν έχει ουσιαστικές διαφορές και κυρίως αν τους έχουν ξεφύγει τίποτα bugs όπως σε μερικές περιπτώσεις άλλων συσκευών στο παρελθόν.

Θα ήθελα να καθαρίσουν και άλλο τη ROM τους από τα άκυρα apps αλλά μάλλον ζητάω πολλά. :X

 

Και μάλλον αυτό το Σάββατο επιτέλους θα το χτυπήσω, αφού τα έφερα από εδώ, τα έφερα από εκεί. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά όσοι την κατεβασετε πείτε μας διαφορές! Και συμπεριφορά μπαταρίας! ;)
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε την 4.4, πείτε μας αν έχει ουσιαστικές διαφορές και κυρίως αν τους έχουν ξεφύγει τίποτα bugs όπως σε μερικές περιπτώσεις άλλων συσκευών στο παρελθόν.

Θα ήθελα να καθαρίσουν και άλλο τη ROM τους από τα άκυρα apps αλλά μάλλον ζητάω πολλά. :X

 

Και μάλλον αυτό το Σάββατο επιτέλους θα το χτυπήσω, αφού τα έφερα από εδώ, τα έφερα από εκεί. :p

 

Η ταχύτητα είναι ίδια με πριν. Η μπαταρία χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά φαίνεται στα ίδια επίπεδα και αυτή. Bloatware τα ίδια με πριν. Δυστυχώς δεν συμπεριελαβαν το tap2wake. Τα quick settings τα χάλασαν. Τώρα θέλει ένα βήμα παραπάνω για να τα χρησιμοποιησεις, όχι μόνο απλά κατεβάζοντας την status bar.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις μερικές φώτο σε σκοτεινά σημεία να δεις αν έγινε κάποια διόρθωση στο γνωστό πρόβλημα? Πάντως έτσι όπως σε βλέπω και τα λες, δεν είσαι και τόσο ευχαριστημένος με την αναβάθμιση έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Χτες βράδυ έβγαλα την ίδια φώτο με ένα S4 σε manual mode και οι δυο και μετά έκανα πάρα πολύ ζουμ στα πρόσωπα, στο Z1c η αλλοίωση ήταν η μισή και λιγότερη σε σχέση με το S4! Στο S4 δεν ξεχωριζες λεπτομέρειες, ένα πρόσωπο θολο ήταν! Στο Z1c είχε λίγο περισσότερο θόρυβο άλλα φαινόταν λεπτομερώς το πρόσωπο, αυτό σημαίνει πως το software στο S4 παρεμβαίνει πολύ στην φώτο πράγμα για μένα όχι τόσο καλό. Επειδή δουλευω lightroom με την dslr που έχω έκανα μια μείωση θορύβου και η φώτο έγινε σούπερ χωρίς να χάσει τις λεπτομέρειες!

 

Φίλε μου το S4 διαθέτει AUTO εντοπισμό νύχτας, δηλαδή αυτόματη ρύθμιση που την έχεις ενεργοποιημένη μονίμως και όταν η φωτομετρηση κρίνει ότι χρειάζεται η συγκεκριμένη λειτουργία χρησιμοποιείται αυτόματα απο το software της κάμερας χωρίς να κάνει τίποτα ο χρήστης.

 

Για ποιό λόγο στην σύγκριση σου αφαιρείς αυτη την δυνατότητα απο το S4 που κάνει τρομερή την διαφορά. Δεν λεω να πας στις ρυθμίσεις και να επιλέξεις νύχτα.

Το οτι η Sony δεν διαθέτει παρόμοια δυνατότητα, ειναι δικό της πρόβλημα.

Δηλαδή αν κάνουμε συγκριτικό με το LG G2 θα του απενεργοποιήσουμε το OIS επειδή δεν διαθέτουν οι άλλες συσκευές?

Ο χρήστης του S4, όταν θα τραβήξει φώτο σε χαμηλό φωτισμό, θα πάρει καλύτερο αποτέλεσμα αφού η δυνατότητα αυτή είναι by default μονίμως ενεργοποιημένη.

 

Εχω δεκάδες φώτο του S4 σε επίτηδες κακό φωτισμένο δωμάτιο και ξέρω καλά τις δυνατότητες του.

 

Οι αισθητήρες στις κάμερες των κινητών λόγο μεγέθους δεν μπορούν να αποδώσουν χωρίς ψηφιακή υποβοήθηση. Μόνο κάποια camera phone με τεράστιους φακούς σε μέγεθος δεν έχουν ανάγκη απο processing.

H sony όπως και να το κάνουμε δεν τα πάει καλά στο camera software η δεν θέλει να τα πάει για να πουλά κάμερες. Όμως και η samsung πουλά κάμερες αλλά αυτή την στιγμή έχει το καλύτερο camera software.

Είδα δείγματα απο το κακάσχημο S5 και έπαθα πλάκα. Σε λίγο καιρό που θα κυκλοφορήσει θα είναι και πάλι το Νο1 σε φωτογραφία πλην Nokia 808 & 1020.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα είναι ίδια με πριν. Η μπαταρία χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά φαίνεται στα ίδια επίπεδα και αυτή. Bloatware τα ίδια με πριν. Δυστυχώς δεν συμπεριελαβαν το tap2wake. Τα quick settings τα χάλασαν. Τώρα θέλει ένα βήμα παραπάνω για να τα χρησιμοποιησεις, όχι μόνο απλά κατεβάζοντας την status bar.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όσον αφορά την ταχύτητα, αυτό έλειπε να δούμε και lag σε κινητό με snapdragon 800 και ανάλυση 1280x720! :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα είναι ίδια με πριν. Η μπαταρία χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά φαίνεται στα ίδια επίπεδα και αυτή. Bloatware τα ίδια με πριν. Δυστυχώς δεν συμπεριελαβαν το tap2wake. Τα quick settings τα χάλασαν. Τώρα θέλει ένα βήμα παραπάνω για να τα χρησιμοποιησεις, όχι μόνο απλά κατεβάζοντας την status bar.

 

Διαβαζω οτι βελτιωθηκε η καμερα ησχυει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Σας λέω εκ των προτέρων ότι δεν είμαι ειδικός στην κάμερα γιατί δεν την πολύχρησιμοποιώ. Για όσα παιδιά ρωτάτε βλέπω τον ίδιο θόρυβο στις φώτογραφίες σε ημιφωτισμό με φλας όπως και με την 4.3. Το flash bleed δεν έχω καταφέρει να το αναπαράγω ποτέ.

Αυτό που είμαι σίγουρος όμως και το διάβασα και στο xda σε ένα post είναι ότι έχει χαλάσει το autofocus. Δυσκολεύεται πολύ σχετικά με πριν να κάνει focus και πολλές φορές δεν το καταφέρνει. Όταν βγάζω φώτο είναι στο superior auto η ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Τα quick settings τα χάλασαν. Τώρα θέλει ένα βήμα παραπάνω για να τα χρησιμοποιησεις, όχι μόνο απλά κατεβάζοντας την status bar.

 

δλδ; τι παραπάνω βήμα θέλει? :eek: όταν κατεβαζεις την status bar δεν είναι εκεί? :confused:

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

δλδ; τι παραπάνω βήμα θέλει? :eek: όταν κατεβαζεις την status bar δεν είναι εκεί? :confused:

 

Είναι σε ξεχωριστή καρτέλα τα notifications από τα quicksettings, έτσι δεν φτάνει μόνο να κατεβάσεις την status bar.

Link to comment
Share on other sites

Σε φίλου όταν κατέβαζες την μπάρα με ένα δάχτυλο έβλεπες notifications και όταν χρησιμοποιουσες δύο δάχτυλα, έβλεπες τα quick settings, αλλά δεν ξέρω αν είναι native στην kit Kat της Sony ή είχε βάλει κάποιο πρόσθετο...
Link to comment
Share on other sites

Σε φίλου όταν κατέβαζες την μπάρα με ένα δάχτυλο έβλεπες notifications και όταν χρησιμοποιουσες δύο δάχτυλα, έβλεπες τα quick settings, αλλά δεν ξέρω αν είναι native στην kit Kat της Sony ή είχε βάλει κάποιο πρόσθετο...

 

Αυτό ισχύει σε όποιοδηποτε κινητό που φοράει kitkat. Αλλά είναι άχρηστο για χρήση με το ένα χέρι, που είναι και ο λόγος που εγώ τουλάχιστον προτιμάω τα "μαζεμένα" κινητά σε διαστάσεις .

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...