Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω 2 γραμμές F2G , πως μπορώ να βλέπω τα υπόλοιπα και των 2??

Με την εφαρμογή του Μίχα γινόταν , αλλά δεν μου δουλεύει τωρα!!

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είμαι κάτοχος ενός iPhone 4S το οποίο βρίσκεται εντός της 2 ετης εγγύησης που ισχύει για την Ελλάδα. Πριν από 20 μέρες σταμάτησε να δουλεύει το wifi στο κίνητό μου και όταν λέω σταμάτησε, έγινε γκρι και δεν μπορούσα καν να το επιλέξω. Από εκείνη τη στιγμή το κινητό εκτός ότι δεν δούλευε το wifi τελειωνε πολυ γρηγορα η μπαταρία.(δηλ. Το άφηνα το βράδυ σε λειτουργία πτήσης με 100% και το πρωί ήταν στο 60%. Το κινητό δεν έχει βραχεί ποτέ μα ποτέ , ήταν πάντα σε θηκή και το πρόσεχα σαν τα μάτια μου. Παραδίδω το κινητό σ' ένα κατάστημα της Wind,από οπου το είχα αγοράσει για να αποσταλεί στο σέρβις. Μετά από 10 μέρες και μερικά τηλέφωνα παίρνω την εξής απάντηση από το service της Wind:" 220 ευρώ, κόστος επισκευής λόγω υγρασίας στο dock." Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, πάλι, με ενημέρωσαν ότι το κινητό έχει βγει εκτός εγγύησης γιατί έχει πάρει υγρασία και με 220 €θα μου δώσουν καινούργιο κρατώντας το παλιό. Τονίζοντας ότι σχέση έχει το dock ( ή μάλλον που δεν έχει ) με το πρόβλημα που έχει το κινητό μου δεν ηξεραν να απαντήσουν και επίσης αρνήθηκαν να μου δώσει να μιλήσω με κάποιον τεχνικό στο τηλέφωνο. Μου έστειλαν μία φωτογραφία στο email μου που δείχνει τον αισθητήρα υγρασίας εξωτερικά του dock κοκκινισμένο. Καμιά άλλη φωτογραφία ούτε ούτε από το εσωτερικό του κινητού του κινητού απο τον αισθητήρα στα ακουστικά που είναι πιο κοντά στο wifi του κινητου. Το θέμα είναι ότι εκτός από το γεγονός ότι ποτέ δεν δεν είχε βραχεί το κινητό, το doc το είχα τσεκάρει μια μέρα πριν το δώσω στο σέρβις γιατί ήθελα να βγάλω κάτι χνουδια με ενα τσιμπιδάκι και ο αισθητήρας δεν ήταν ούτε κατα διάνοια κόκκινος. Πείτε μου παρακαλώ τι να κάνω έχετε κάμια ιδέα;

Εχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια κατασταση. Πανε να με βγαλουνε τρελο.

Link to comment
Share on other sites

οι αισθητηρες ηταν απο το δικο σου τηλεφωνο σιγουρα?

ειναι η κλασικη δικαιολογια για τα iphone οτι εχει παρει υγρασια. παντως δεν το εχω ξανακουσει αυτο να ειναι ανενεργο το wifi.

και η εγγυηση σου ειναι 1 χρονος δεν θυμαμαι να εχει αλλαξει τιποτα με τα iphone στην Ελλαδα ή κανω λαθος?

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

οι αισθητηρες ηταν απο το δικο σου τηλεφωνο σιγουρα?

ειναι η κλασικη δικαιολογια για τα iphone οτι εχει παρει υγρασια. παντως δεν το εχω ξανακουσει αυτο να ειναι ανενεργο το wifi.

και η εγγυηση σου ειναι 1 χρονος δεν θυμαμαι να εχει αλλαξει τιποτα με τα iphone στην Ελλαδα ή κανω λαθος?

 

lol ίσως το πιο συνηθισμένο θέμα στα 4S αυτό με το wifi

:)
Link to comment
Share on other sites

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενεργοποιησει 500 μεγκα μπαιτ στο καρτοκινητο και εχουμε και ασυρματο ιντερνετ στο σπιτι.Γινεται να χρησιμοποιησεις το ιντερνετ του σπιτιου φυλασσοντας τα μεγκα μπαιτ για οποτε θελεις εσυ?Τα οποια ομως εχεις ενεργοποιησει.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενεργοποιησει 500 μεγκα μπαιτ στο καρτοκινητο και εχουμε και ασυρματο ιντερνετ στο σπιτι.Γινεται να χρησιμοποιησεις το ιντερνετ του σπιτιου φυλασσοντας τα μεγκα μπαιτ για οποτε θελεις εσυ?Τα οποια ομως εχεις ενεργοποιησει.ευχαριστω

 

Όχι, το κάθε πακέτο ισχύει για ένα μήνα μόνο, δηλαδή αν ενεργοποιήσεις σήμερα (8/8) το πακέτο των 500mb, ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιήσεις, στις 8/9 θα λήξει.

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενεργοποιησει 500 μεγκα μπαιτ στο καρτοκινητο και εχουμε και ασυρματο ιντερνετ στο σπιτι.Γινεται να χρησιμοποιησεις το ιντερνετ του σπιτιου φυλασσοντας τα μεγκα μπαιτ για οποτε θελεις εσυ?Τα οποια ομως εχεις ενεργοποιησει.ευχαριστω

 

Αν έχεις και ασύρματο internet στο σπίτι, συνδέεις το κινητό με το wi-fi

Το κινητό καταναλώνει πρώτα από wi-fi και αν δεν έχει τότε μόνο πέρνει από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

Το πακέτο σου όμως είναι για 30 ημέρες (εκτός αν έχεις Gold edition )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις σας πως να ρυθμισω τις πληροφοριες κυψελης και μερικα καναλια διαφορων πολεων της ελλαδας;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις σας πως να ρυθμισω τις πληροφοριες κυψελης και μερικα καναλια διαφορων πολεων της ελλαδας;

 

Είναι κάπου στις ρυθμίσεις μηνυμάτων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χθες ήταν προγραμματισμένο να μεταβώ από το δίκτυο της WIND στην COSMOTE. H γραμμή της wind σταμάτησε να λειτουργεί και έτσι έβαλα την κάρτα sim της COSMOTE κατόπιν υποδείξεως του τμήματος φορητότητας. Η κάρτα της COSMOTE δεν λειτουργεί ούτε αυτή, με αποτέλεσμα να μην έχω τηλέφωνο. Δεν έχει σήμα και όταν με καλούν λέει ότι έχω ενεργοποιήσει φραγή εισερχόμενων κλήσεων.

 

Μετά από 15 ώρες δεν έχει βγει άκρη, τα τμήματα δηλώνουν αναρμόδια και δεν μπορώ να μιλήσω με το τεχνικό τμήμα της εταιρίας, καθώς όπως μου είπαν ο συνδρομητής δεν μπορεί να συνομιλήσει μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

για χτυπα ενα τηλέφωνο στο 2106290500. Όταν εκανα φορητοτητα σε αλλο παροχο από την Cosmote με καλεσα από αυτον τον αριθμο κανοντας μου προσφορα για να με κρατησουν. Δεν χανεις κατι να παρεις ενα τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας :)

 

Εχω συμβολαιο με τη Wind

 

Τη μερα που γυρναγα απο τις διακοπες μεσα στο πουλμαν ενεργοποιησα το GPS μαζι με το GPRS για να δω που ειμαι

 

Συνεβη το εξης περιεργο. Αντι για χρεωση Internet πανω στον αναλυτικο λογαριασμο μου ηρθε το εξης:

 

ΧΡΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΠΑΓΙΟΥ

---------------------------

Ημερομηνια/Ωρα: ΤΑΔΕ

 

Αριθμος κλησης: 3013838

 

Διαρκεια: 01:50:05

 

Τιμολογηθεισα διαρκεια : 01:50:05

 

Αξια προ ΦΠΑ: 30,60 ???????

 

Τι σχεση εχει αυτη η χρεωση με GPRS?

 

Εγω ποτε δε καλεσα αυτο το νουμερο !

 

Μηπως εγινε λαθος?

 

Κανονικα δεν επρεπε να εβγαζε μια διευθυνση στο net? Που κολλαει το 3013838? Τι ειναι αυτο το νουμερο? 100% εγω ποτε δε το καλεσα !

 

Μπορει να με διαφωτισει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας, ειμαστε μια παρεα 5 ατομων, χρηστες -ακομα- του what's up και θελουμε να κανουμε νεες συνδεσεις ολοι αλλα να παρουμε και κινητα μαζι. Η υποθεση μας ειναι οτι αν παμε ολοι σε νεα εταιρεια ολοι μαζι, θα παρουμε και καλυτερες προσφορες και ισως καποιες πολυ καλες συσκευες με χαμηλο παγιο, ισως και 5 iphone4s.

Ποια η αποψη σας?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαστε μια παρεα 5 ατομων, χρηστες -ακομα- του what's up και θελουμε να κανουμε νεες συνδεσεις ολοι αλλα να παρουμε και κινητα μαζι. Η υποθεση μας ειναι οτι αν παμε ολοι σε νεα εταιρεια ολοι μαζι, θα παρουμε και καλυτερες προσφορες και ισως καποιες πολυ καλες συσκευες με χαμηλο παγιο, ισως και 5 iphone4s.

Ποια η αποψη σας?

 

Αισιόδοξος. Οι επιδοτήσεις συσκευών έχουνε πέσει κάπως. Δοκιμάστεψτοω πάντως δεν έχετε να χάσετε κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εσας θα περιμενουν.. Το πολυ Πολυ καποια εκπτωση στο μηνιαιο παγιο σας και αυτο κατω απο ενα αφμ ολες οι συνδεσεις.
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαστε μια παρεα 5 ατομων, χρηστες -ακομα- του what's up και θελουμε να κανουμε νεες συνδεσεις ολοι αλλα να παρουμε και κινητα μαζι. Η υποθεση μας ειναι οτι αν παμε ολοι σε νεα εταιρεια ολοι μαζι, θα παρουμε και καλυτερες προσφορες και ισως καποιες πολυ καλες συσκευες με χαμηλο παγιο, ισως και 5 iphone4s.

Ποια η αποψη σας?

 

Σας συνδέει κάποια συγγενική ιδιότητα; Το άλλο ενδεχόμενο ήταν να σχετιζόσασταν επαγγελματικά. Διαφορετικά μάλλον δεν έχετε τύχη. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα επωφεληθείτε εξαρχής οικονομικά, εφόσον η Wind έχει σαφώς καλύτερες χρεώσεις. Μια ματιά εδώ θα σε πείσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας συνδέει κάποια συγγενική ιδιότητα; Το άλλο ενδεχόμενο ήταν να σχετιζόσασταν επαγγελματικά. Διαφορετικά μάλλον δεν έχετε τύχη. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δε θα επωφεληθείτε εξαρχής οικονομικά, εφόσον η Wind έχει σαφώς καλύτερες χρεώσεις. Μια ματιά εδώ θα σε πείσει ;)

 

Δυστυχώς οι επιδοτήσεις κόπηκαν...και οποιοι παίρνουν, τις παιρνουν με εντελώς ασύμφορα προγράμματα.Μου λεγε φίλη ότι πήρε ιφον 4s με συμβόλαιο 2χρόνο κάπου 60 ευρώ/μήνα :mad::X

 

Καλύτερα να επωφελήσε από χαμηλές χρεώσεις (βλ. wind) και να παίρνεις ανεξάρτητα τη συσκευή ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαστε μια παρεα 5 ατομων, χρηστες -ακομα- του what's up και θελουμε να κανουμε νεες συνδεσεις ολοι αλλα να παρουμε και κινητα μαζι. Η υποθεση μας ειναι οτι αν παμε ολοι σε νεα εταιρεια ολοι μαζι, θα παρουμε και καλυτερες προσφορες και ισως καποιες πολυ καλες συσκευες με χαμηλο παγιο, ισως και 5 iphone4s.

Ποια η αποψη σας?

 

Επιδότηση για συσκευή μάλλον δύσκολο αλλά με ένα καλό πακέτο στην Wind, καθώς είναι αρκετά οικονομική μπορείτε να πάρετε καλή έκπτωση στο πάγιο, τέτοια που τα χρήματα που θα γλιτώσετε να αντιστοιχούν σε ένα iphone 4s για παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Με ελάχιστες εξαιρέσεις, τις συσκευές η Wind τις πουλάει πανάκριβα, στις υψηλότερες τιμές της αγοράς (και οι άλλες εταιρείς βέβαια).

 

Μόνο αν κάποιος δεν έχει τα λεφτά να πάρει μετρητοίς, "συμφέρει" να πάρει iphone από τη Wind με επιδότηση στο συμβόλαιο, αλλά σε κάθε περίπτωση κάνει μεγάλη σπατάλη. Ακόμη κι αν του δώσουν μεγάλη επιδότηση, τα χρήματα που θα εξοικονομούσε αν επέλεγε έκπτωση στο λογαριασμό είναι πολύ περισσότερα.

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το έχω αναφέρει και στο topic για το πρόγραμμα του ΓΕΣ, ωστόσο όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες. Το πρόβλημά μου έχει ως εξής :

Πριν από λίγο καιρό ήμουν κάτοχος τηλεφωνικής σύνδεσης WIND (πλέον είμαι στο Whats up προσωρινά) για διάστημα 8 ετών περίπου, με τα 4 περίπου τελευταία έτη να έχω ενταχθεί στο πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας του προσωπικού του ΓΕΣ.

 

Οι τηλεφωνικοί μου λογαριασμοί σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα, ήταν μέσοι προς υψηλοί ιδιαίτερα στο διάστημα που ήμουν κάτοχος 3 εταρικών γραμμών ΓΕΣ και 1 γραμμής σταθερού της εν λόγω εταιρείας . Οι τελευταίοι 12 λογαριασμοί μου έχουν μέσο όρο περίπου τα 34 €. Την Κυριακή 8 Σεπ 2013 ειδοποιήθηκα μέσω SMS για την έκδοση του τρέχοντος λογαριασμού, ο οποίος ανέρχεται στο ποσό των 50.59 €. Tο παραπάνω ποσό μου φάνηκε εξαιρετικά υψηλό και απείχε μακράν από το αναμενόμενο, καθώς η τηλεφωνική χρήση που είχα κάνει το τελευταίο μήνα ήταν ιδιαίτερα χαμηλή, εξαιτίας διακοπών. Έπειτα από σύνδεση στο e-bill, διαπίστωσα ότι υπάρχει μια χρέωση 20,37 € (άνευ ΦΠΑ – 25 € με ΦΠΑ) για 5.9 ΜΒ χρήσης δεδομένων την οποία δεν αρνούμαι ότι την έχω κάνει.

Κατόπιν επικοινωνίας με το τηλ. 2105100100, μου έγινε γνωστό από εκπρόσωπό της Wind, ότι η τιμολόγηση είναι σε αυτό το ύψος καθώς για τους πελάτες του ΓΕΣ ισχύει πολιτική κόστους 4 € περίπου ανά ΜΒ, όπως αναγράφεται και στο τιμοκατάλογο του προγράμματος.

Την ίδια όμως στιγμή αναφέρεται στην ιστοσελίδα της Wind στο σημείο (http://www.wind.gr/gr/gia-...nternet-daily/ ) :

«Με την πρώτη είσοδο από το κινητό σου σε κάποια σελίδα Internet, ενεργοποιείται το Mobile Internet Daily, ξεκινά η χρέωση του €1 και εξασφαλίζεις έτσι 20ΜΒ για πλοήγηση στο Internet έως τις 4 π.μ. για συνδρομητές συμβολαίου (ιδιώτες και εταιρικούς) ή έως τις 00:00 της ίδιας ημέρας για συνδρομητές καρτοκινητής (F2G, Q Card & WIND CARD to ALL) / καρτοσύνδεσης & WIND to ALL».

Στη συγκεκριμένη παραπομπή, αναγράφει ρητά ότι το Mobile Internet Daily, ισχύει για όλους τους συνδρομητές συμβολαίου (ιδιώτες και εταιρικούς) αλλά και καρτοκινητής, χωρίς να εξαιρεί καμία κατηγορία πελάτη (πχ συνδρομητές ΓΕΣ).

Για τον παραπάνω λόγο έστειλα επιστολή αμβισβήτσης για τη χρέωση των 20,37 € για τη χρήση δεδομένων που έκανα και στην οποία ΑΠΑΙΤΩ να προσαρμοστεί στο αντίστοιχο κόστος του Mobile Inernet Daily για το λόγο ότι όπως αναγράφεται στην ιστοσελίδα της εταιρείας , δεν εξαιρείται κάποια κατηγορία συνδρομητή από τους δυνητικούς χρήστες του Mobile Internet Daily.

 

Απάντηση έως τώρα δεν έχω πάρει. Ξέρει κανένας αν τελικώς με γράψουν εντελώς μπορώ να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ? Γιατί 25 € νταβατζιλίκι δεν διατίθεμαι να πληρώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to Περί... Nova γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...