Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εννοείς να σου έρχεται ενημερωτικό μήνυμα για το ποιος σε κάλεσε όσο είχες τη συσκευή σου απενεργοποιημένη στέλνεις μήνυμα "ΝΑΙ" και αποστολή στο 1265. Αν δε θες να ενημερώνεται ο καλών ότι θα ειδοποιηθείς για τη κλήση στείλε μήνυμα "ΚΡΥΦΑ ΝΑΙ" στο 1265.

 

Βασικά κάποια απ´αυτά τα γράφει στη προηγούμενη σελίδα του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

tazio έχεις δίκιο, απλά δεν ήμουν σίγουρος ότι εννοούσε αυτό που ήθελα. Όπως και να΄χει ευχαριστώ! :)
Link to comment
Share on other sites

Με ενημέρωσε σήμερα ένας συνεργάτης ότι έλαβε ένα email που μεταξύ άλλων έγραφε και το:

Wind’s objective of installing the SMS firewall in its network is to prevent unsolicited messages from reaching Wind subscribers and to ensure enterprise SMS traffic to Wind’s subscribers is sent via Wind’s infrastructure or other paid for alternatives rather than indirectly via Wind’s SMS interconnect partners.

Το ίδιο email ανέφερε επίσης ότι το Firewall ενεργοποιήθηκε στις 6 Νοεμβρίου.

 

Γνωρίζει κάποιος περισσότερα για το συγκεκριμένο θέμα;

 

Δεν πιστεύω πως η χρήση ενός SMS Firewall, που θα «κόβει» όσους δεν πληρώνουν premium, αποτελεί απάντηση στο πρόβλημα με τα spam SMS. Ας μην ξεχνάμε πως τα spam μπορούν να συνεχίσουν ακόμα και μέσω της πλατφόρμας της Wind, απλά με υψηλότερες χρεώσεις (και κέρδη προφανώς). Αντιλαμβάνομαι ότι η αύξηση του κόστους στα bulk SMS, «αποθαρρύνει» τις spam τακτικές, αλλά παράλληλα βγάζει εκτός παιχνιδιού κανονικότατες επιχειρήσεις που δεν κάνουν κατάχρηση. Επιπλέον φέρνει νέους κύκλους στην αύξηση των τιμών SMS λιανικής. Εκτός αυτού, με τα έξυπνα τηλέφωνα, είναι πλέον πολύ εύκολο το φιλτράρισμα των ανεπιθύμητων. Αλλά και για όσους δεν διαθέτουν έξυπνο τηλέφωνο, θα μπορούσε να υπάρχει μια ρύθμιση της εταιρίας στο αριθμό του πελάτη για αποκοπή όλων των μη εγκεκριμένων ή αξιόπιστων SMSC, μετά από αίτημα του πελάτη.

 

Απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

ειναι τοσο άχρηστοι που δεν εχουν βγαλει ακομα εφαρμογη για smartphones για οσους εχουν συμβολαιο, τοσα λεφτα που εχουν ξοδέψει για ηλίθιες διαφημίσεις θα ειχαν φτιαξει το δικτυο τους και θα ειχαν και 4G

 

Θα το φτιάξουν και αυτό, πάντως η υπηρεσία είναι αρκετά καλή. Έχει ανοίξει κανείς την σελίδα από κινητό, νομίζω είναι responsive για να τρέχει σωστά και σε μικρές οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έχω δύο iPhone 4 με κάρτες της Q και Wind και iOS 5 και iOS 7 αντίστοιχα. Στο πρώτο για ίντερνετ έχω ακολουθήσει το εξής:

 

Internet Settings:

 

Settings -> General -> Network-> CellurarData -> APN Settings

Insert the following:

 

ΑΡΝ: myq

Username:

Password:

 

και όλα καλά!

 

Στο δεύτερο όμως δεν βρσκω τέτοια διαδρομη…και ενω ανοίγω το 3G / CData δεν έχει ίντερνετ.

 

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Στο IOS7 είναι settings- cellular - cellular data Network

Κάνε μια μετάφραση στα ελληνικά γιατί θέλω να περάσω ρυθμίσεις για MMS.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ? ? ?

Η WIND ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ ....

ΟΡΙΣΤΕ ΤΙ ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ !

 

http://img707.imageshack.us/img707/6740/0j2x.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ΕΦΥΓΑ ΓΙΑΤΙ:

ΜΕ ΧΡΕΩΣΑΝ 30 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 2 ΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ 090 ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ,

ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΑΙΛ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΞ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΚΟΨΑΝ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΗΝΕΣ (ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΑ , ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ) ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΜΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑΣ (ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΑ 30) ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ 850€ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΡΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ Κ.....ΕΤΑΙΡΙΑ ......

 

Υ.Γ. ναι γράφω κεφαλαία γιατί ΦΩΝΑΖΩ !

 

αυτο που ποσταρεις δεν αποδυκνιει τιποτα. επισεις για τις κλησεις εισαι λαθος. δουλευω σε καταστημα κινητης και ακουω τετοιες μαμακιες απο πελατες καθε μερα. καμια εταιρια δεν προκειται να σε χρεωσεις για καποιον αριθμο που δεν καλεσες ποτε... ενας υπολογιστης ειναι και βλεπει τις κλησεις σου. εαν δεν τον εκανες εσυ οπως υποστηριζεις μπορει να συμβαινουν 2 πραγματα. η τα παιδια σου, η γυναικα σου, ο αδερφος σου πηραν το κινητο και εκαναν τις κλησεις. εκανες καποια κληση μεσω καποιου προγραμματος που μπορει να κατεβασες...

ΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑΞΕ ΧΩΡΑ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑΞΕ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ!

 

ΜΕΓΙΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ: 420 x 150 pixels και 16,3 KB.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ποσταρεις δεν αποδυκνιει τιποτα. επισεις για τις κλησεις εισαι λαθος. δουλευω σε καταστημα κινητης και ακουω τετοιες μαμακιες απο πελατες καθε μερα. καμια εταιρια δεν προκειται να σε χρεωσεις για καποιον αριθμο που δεν καλεσες ποτε... ενας υπολογιστης ειναι και βλεπει τις κλησεις σου. εαν δεν τον εκανες εσυ οπως υποστηριζεις μπορει να συμβαινουν 2 πραγματα. η τα παιδια σου, η γυναικα σου, ο αδερφος σου πηραν το κινητο και εκαναν τις κλησεις. εκανες καποια κληση μεσω καποιου προγραμματος που μπορει να κατεβασες...

 

Συμφωνώ, το ακούω και εγώ συχνά ο τάδε με χρέωσε ενώ εγώ όχι κλπ. Απλά δεν γίνεται. Όσο για το γράμμα που πόσταρε ο φίλος πάνω δεν βλέπω κάτι περίεργο και δεν νομίζω να αποτελεί εμπόδιο στο να έχω wind καθώς μετά από έρευνα αγοράς διαπίστωσα πως είναι η εταιρία που με συμφέρει καλύτερα.

ck
Link to comment
Share on other sites

H παραπανω επιστολη ειναι απλως ενημερωτικη, δεν ειναι δικογραφο.Απλως ο κοσμος δεν γνωριζει και φοβαται. Το πρωτο βημα ειναι σε τετοιες περιπτωσεις αν η wind το επιθυμει να αποστειλει εξωδικο. Επειτα για να το προχωρησει τοσο πολυ θα πρεπει να επιδωσει Διαταγη Πληρωμης, η οποια βγαινει για μεγαλα ποσα, ανω των 1500€ συνηθως. Το πολυ που θα παθει ο φιλος ειναι να τον πρηξουν στα τηλεφωνα εισπρακτικες εταιριες.
Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες, ναι ξέρω έχει συζητηθεί, δεν έχει η wind και *μόνο* η wind κάποια υπηρεσία τύπου femtocell.

 

 

Αλλά, θα ήθελα να ξεκινήσω ένα thread όπου θα μαζευτούμε όλοι όσοι έχουμε πρόβλημα σήματος στα σπίτια μας και συλλεγοντας υπογραφές τρόπον τινά, να στείλουμε στην Wind την "απαίτηση" για προσφορά τέτοιας υπηρεσίας.

 

 

 

Αναμένω τις γνώμες σας.

1. Ψάξε στο internet

2. Ψάξε στο forum

3. Γράψε Ελληνικά !! Μπορείς !! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να στείλετε. Η WIND έχει μείνει πίσω στην παροχή μη κλασσικών λύσεων και εφαρμογών ή όταν τα κάνει είναι μερικά χρόνια μετά.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δες το Vodafone full σήμα : http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9065&menuId=11424

 

Και το cosmote τέλειο σήμα για το σπίτι : http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_Telio_Sima/section/At_Home#

 

Επίσης γενικά για το femtocell : http://en.wikipedia.org/wiki/Femtocell

 

Σε δύο γραμμές οι κλασικές κυψέλες τηλεφωνίας που καλύπτουν μια - δυο γειτονιές, είναι microcells, οι κυψέλες που είναι μέσα σε μεγάλα κτήρια όπως στάδια, mall κλπ, είναι picocells και αυτες που καλύπτουν ένα μόνο σπίτι είναι τα femtocells.

1. Ψάξε στο internet

2. Ψάξε στο forum

3. Γράψε Ελληνικά !! Μπορείς !! :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια, γραφω μετα απο πολυ καιρο και θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου σχετικα με το service της wind.

 

Πριν 15 μερες περιπου στειλαμε ενα iphone με προβλημα στη καμερα (εντος εγγυησης) και μας απαντησανε εχθες οτι το βγαλανε για αντικατασταση. Ο τεχνικος λοιπον στο τηλεφωνο μου ειπε οτι θα αντικατασταθει με iphone το οποιο δεν ειναι στη γνωστη συσκευασια αλλα ειναι καινουριο σε ζελατινα και ειναι κινητα λεει που στελνει η Apple για αντικατασταση.

 

Μου φαινεται ρε παιδια πολυ παραξενο - υποπτο η Apple να στελνει τετοια κινητα καινουρια για αντικατασταση...πιστευω οτι πανε να πλασαρουνε κινητο ελαφρως μεταχειρισμενο η που να ειχε καποιο θεμα παλια και το οποιο επισκευαστηκε και να μας το δωσουν.

 

Θελω να ρωτησω λοιπον 2 πραγματα...

1) Εχετε ακουσει / ξερετε αν εχει τετοια πολιτικη η Apple ή η Wind?

2) Σαφως και η συσκευη που θα παρουμε δε θα πρεπει να συνοδευεται παλι απο 1 χρονο εγγυηση που εχουνε τα iphone ?

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια, γραφω μετα απο πολυ καιρο και θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου σχετικα με το service της wind.

 

Πριν 15 μερες περιπου στειλαμε ενα iphone με προβλημα στη καμερα (εντος εγγυησης) και μας απαντησανε εχθες οτι το βγαλανε για αντικατασταση. Ο τεχνικος λοιπον στο τηλεφωνο μου ειπε οτι θα αντικατασταθει με iphone το οποιο δεν ειναι στη γνωστη συσκευασια αλλα ειναι καινουριο σε ζελατινα και ειναι κινητα λεει που στελνει η Apple για αντικατασταση.

 

Μου φαινεται ρε παιδια πολυ παραξενο - υποπτο η Apple να στελνει τετοια κινητα καινουρια για αντικατασταση...πιστευω οτι πανε να πλασαρουνε κινητο ελαφρως μεταχειρισμενο η που να ειχε καποιο θεμα παλια και το οποιο επισκευαστηκε και να μας το δωσουν.

 

Θελω να ρωτησω λοιπον 2 πραγματα...

1) Εχετε ακουσει / ξερετε αν εχει τετοια πολιτικη η Apple ή η Wind?

2) Σαφως και η συσκευη που θα παρουμε δε θα πρεπει να συνοδευεται παλι απο 1 χρονο εγγυηση που εχουνε τα iphone ?

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

 

Μάλλον refurbished θα πάρεις .

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο που θα πάρεις θα είναι σίγουρα refurbished και η εγγύηση σου θα συνεχίσει να ισχύει + 2 μήνες δώρο, αν θυμάμαι καλά από την εμπειρία μου με ΟΤΕshop
Link to comment
Share on other sites

και παλι καλα να λες που δεν στο βγαλαν με "υγρασια"...

refurbished δεινουν παντου ακομη και usa.ακομη και αν το προβλημα ειναι 50ε στελνουν-δεινουν refurbished κοστος περιπου 250ε!

ισχυει η εγγυηση που ειχες ακομη ή αν τελειωνει μολις 6μηνες.

Link to comment
Share on other sites

refurbished τι σημαινει ρε παιδια? δεν εχει τυχει να τον ξανακουσω τον ορο...

 

εν τω μεταξυ η εγγυηση εληγε εχθες, αρα σημαινει οτι θα παρουμε +2 μηνες απο χθες ??

Κανονικα δεν πρεπει εφοσον σου αντικαθιστουνε την συσκευη (με καινουρια πιστευα εγω μιας και δεν ηξερα τι ειναι το refurbished) να ξαναπαρεις 1 χρονο εγγυηση??

 

Πιστευα οτι εφοσον μια συσκευη καινουρια χαλαει που ο κατασκευαστης δινει εγγυηση 1 χρονο και σου λεει αντικατασταση σου δινουν καινουρια συσκευη με παλι 1 χρονο εγγυηση...

 

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Στις 7 ή 14 πρώτες μέρες αν η συσκευή παρουσιάσει πρόβλημα τότε θεωρείται doa (dead on arrival) και γίνεται αντικατάσταση με καινούργια συσκευή από το κατάστημα που αγοράστηκε. Μετά από αυτό το διάστημα αν παρουσιάσει πρόβλημα τότε γίνεται επισκευή της συσκευής και αν αυτό δεν είναι εφικτό τότε δίνεται άλλη. Συνήθως refurbished, δηλαδή επανακατασκευής. Είναι κινητά που έχουν παρουσιάσει πρόβλημα, διορθώθηκαν και ελέγχθηκαν. Η κατάσταση τους θεωρείται άριστη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα..οποτε βαζω καρτα στο κινιτο μου μου στελνει sms ενας αριθμος 19015 και μου τρωει 2.5 ευρο περιπου..μηπως ξερει κανενας τι ειναι??
Link to comment
Share on other sites

εχεις ενεργοποιησει μια υπηρεσια δινιντας καπου τον αριθμο τηλεφωνου χωρις να διαβασεις τα ψιλα γραμματα. ζητα απο το παροχο σου να σου μλοκαρει ολους αυτους τους αριθμους γιατι αλλιως δε θα σου μενει ευρω. η παρε αλλο νουμερο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...