Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν συνεχίσει να φτιάχνει το δίκτυο της καλύπτωντας την Ελλάδα με περισσότερη καλύψη τόσο 2G όσο και 3G,συνεχίσει να έχει καλύτερη ποιότητα ήχου από τις άλλες δύο (Η Wind αν δεν έχει την καλύτερη τότε έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου) και άν συνεχίσει να φτιάχνει το internet της Tellas (τόσο σε Θεσσαλονίκη όσο και σε Αθήνα) συνεχώς θα αυξάνονται τα κέρδη της και θα μπορεί να κλείσει τις "πληγές" της.:)

δυστυχως οσο αφορα το Ιντερνετ η εξαγορα της ΤΕΛΛΑΣ δεν βοηθησε στη βελτιωση

της εταιριας αλλα μαλλον χειροτερεψε και η κατασταση του δικτυου και η εξυπηρετηση

(μιλω τουλαχιστον για θεσσαλονικη)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οσο αφορα το Ιντερνετ η εξαγορα της ΤΕΛΛΑΣ δεν βοηθησε στη βελτιωση

της εταιριας αλλα μαλλον χειροτερεψε και η κατασταση του δικτυου και η εξυπηρετηση

(μιλω τουλαχιστον για θεσσαλονικη)

 

Δεν έχεις άδικο από τη μία, είχε και πάρα πολλά προβλήματα και στη τηλεφωνία και στο internet για πολλούς μήνες, αλλά από ότι ακούω τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες έχει αρχίσει σιγά σιγά και στρώνει η κατάσταση... Αποκλείεται να μην υπάρξει στοιχειώδης βελτίωση...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!νομιζω οτι θα ναι παλι δευτερη σε νεες συνδεσεις(δν νομιζω η cosmote να κανε λιγοτερες απο 144.000)κ αυτο ειναι καλο αλλα εκλεισε η ψαλιδα με τη vodafone αρκετα.τεσπα!
Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται η κοσμοτε να εκανε λιγοτερες.ενας φιλος μου πριν μια εβδομαδα εφυγε στο στρατο και απ'οτι μου ειπε τους μοιρασαν πακετα whats υp.ελεος δηλαδη !
Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται η κοσμοτε να εκανε λιγοτερες.ενας φιλος μου πριν μια εβδομαδα εφυγε στο στρατο και απ'οτι μου ειπε τους μοιρασαν πακετα whats υp.ελεος δηλαδη !

 

Εδώ μοιράζουν 1-2 με κάθε σύνδεση ή ανανέωση... Το πρόηγούμενο τρίμηνο προσπάθησαν να μας πείσουν ότι μισό εκ. Έλληνες δεν είχαν άλλη δουλειά από το να παίρνουν καρτοκινητά Cosmote (όχι ότι και οι άλλες δεν μοιράζουν, έχω πετύχει και wind και vodafone αρκετές φορές,αλλά...).

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μονο Carrefour μου χουν δωσει.θυμαμαι παντωs το καλοκαιρι ειχαν δωσει σε ενα γνωστο μου καρτεs wind που ειχαν μεσα κανονικα 12€.εδωσε κ σε μενα μια κ τα στειλα στο δικο μου!μια χαρα ηταν!
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μονο Carrefour μου χουν δωσει.θυμαμαι παντωs το καλοκαιρι ειχαν δωσει σε ενα γνωστο μου καρτεs wind που ειχαν μεσα κανονικα 12€.εδωσε κ σε μενα μια κ τα στειλα στο δικο μου!μια χαρα ηταν!

 

Μια χαρά δε λες τίποτα... Μίλησα 70 ευρώ τότε... Έβγαλα τις καλοκαιριάτικες βόλτες εντελώς τσάμπα... :D

Link to comment
Share on other sites

Κάθε Σάββατο (τουλάχιστον) στο TheMall δίνουν τρία τρία τα f2g ρε παιδιά στον καθένα ;-)

Και η vf μοίραζε τα CU πριν 3 βδομάδες στην ερμού απλώχερα αλλά σαν τη wind με τίποτα!

Στο carrefour μοιράζανε φειδωλά τα δικά τους το Σάββατο. Να μην πω τι γίνεται στις γνωστές καφετέριες...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Κάθε Σάββατο (τουλάχιστον) στο TheMall δίνουν τρία τρία τα f2g ρε παιδιά στον καθένα ;-)

Και η vf μοίραζε τα CU πριν 3 βδομάδες στην ερμού απλώχερα αλλά σαν τη wind με τίποτα!

Στο carrefour μοιράζανε φειδωλά τα δικά τους το Σάββατο. Να μην πω τι γίνεται στις γνωστές καφετέριες...

 

Θεωρώ ότι από αυτά τα νούμερα που μοιράζουν, 1 στα 100 να ενεργοποιείται και να γίνεται πρώτο νούμερο και 1 στα 50 να ενεργοποιείται και να γίνεται δεύτερο ή τρίτο... Δεν έχει τόσο νόημα να δίνεις τόσα νουμεράκια έτσι για πλάκα... Το κέρδος είναι μηδαμινό...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι μηδαμινό το κόστος για την εταιρεία το κέρδος πιστεύω είναι σημαντικό.

Σίγουρα ελάχιστα νουμεράκια από ένα τυχαίο δείγμα 100 αριθμών που δίνονται από τα promotion γίνεται κύριος αριθμός. Αλλά για την εταιρεία δεν έχει μεγάλη σημασία εαν θα είναι κύριος ή δευτέρος ή τρίτος αρκεί να χρησιμοποιείται. Και ειδικά για τους λόγους της άυξησης της συνδρομητικής βάσης τους είναι μια χαρά η περίπτωση. Σημασία έχει να τσιμπήσει ο χρήστης άλλου δικτύου με την διαφήμιση που βλέπει αυτές τις μέρες, να τους δώσεις στο χέρι το πακέτο έτοιμο και να το ενεργοποιήσει/δοκιμάσει. Εαν πείσεις έναν τότε μπορεί να φέρει και άλλους με την μέθοδο να το έχει μια παρέα για 1ο-2ο-3ο να μιλάνε μεταξύ τους τσάμπα. Αυτοί με την σειρά τους θα το σπρώξουν σε παρέες που έχουν με άλλους και πάει λέγοντας. Ειδικά το βασικό target group στο οποίο απευθύνεται η προσφορά είναι νεαρές ηλικίες που πηδάνε από κύριο νούμερο σε άλλο κύριο αναλόγως της τρέχουσας προσφοράς και της ψυχολογίας της παρέας.

Το να σου λέει το κάθε δίκτυο (όχι μόνο η wind) οτι έχει χ εκατομμύρια συνδρομητές δεν λέει τίποτα. Το θέμα είναι πόσοι από αυτούς κάνουν μια μέση κίνηση σε χρόνο ομιλίας/δεδομένα από 30 λεπτά του χρόνου και πάνω τον μήνα κοκ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει ομως αρκετα αυτο το μοιρασμα των αριθμων την καθε εταιρεια.Εγω εχω F2G κ τα 2ξαδερφια μ π μιλαμε ειχαν vodafone+cote.αφου πηραν δωρεαν τις καρτες wind για να μιλαμε μετα απο καποια στιγμη βαρεθηκαν να εχουν 2νουμερα κ εκαναν φορητοτητα τα νουμερα τους τα βασικα στη wind!να το κερδος!ειχαν δει κιολας οτι το F2G εχει κ φτηνοτερες βασικες χρεωσεις απο CU+WU οποτε ποιος ο λογος να καθονται εκει....;
Link to comment
Share on other sites

Βοηθαει ομως αρκετα αυτο το μοιρασμα των αριθμων την καθε εταιρεια.Εγω εχω F2G κ τα 2ξαδερφια μ π μιλαμε ειχαν vodafone+cote.αφου πηραν δωρεαν τις καρτες wind για να μιλαμε μετα απο καποια στιγμη βαρεθηκαν να εχουν 2νουμερα κ εκαναν φορητοτητα τα νουμερα τους τα βασικα στη wind!να το κερδος!ειχαν δει κιολας οτι το F2G εχει κ φτηνοτερες βασικες χρεωσεις απο CU+WU οποτε ποιος ο λογος να καθονται εκει....;

ακριβώς σε αυτό φιλοδοξούν. Κι εγώ πριν 1,5 χρόνο πήρα ένα free2go και το είχα ως δεύτερο μαζί με 2-3 παρέα και μιλάγαμε που ημουν φαντάρος. Τώρα πλέον όλοι σχεδόν έχουν από ένα και οι περισσότεροι μεταφέραμε το κανονικό μας νούμερο στη wind για να μην έχουμε διπλές κάρτες. Και την άλλη φορά στο mall που μου έδωσαν 4 κάρτες οι μισές έχουν ήδη φύγει σε γνωστούς και φίλους που με ρώταγαν πως μιλάω τοσες ώρες τσάμπα α φέρε μια καρτούλα και σε μένα αφού έχεις. Έτσι στήνεται η πελατειακή βάση πλέον όλοι έχουν οι whats up ή free2go απλά οι free2go χρήστες έχουν τη δυνατότητα λόγω δέσμευσης τιμής να το βάλουν και ως βασικό νούμερο γιατί εύκολα μετά από λίγο καιρό διαπιστώνεις ότι ειναι πιο φθηνό και από συμβόλαιο ενώ οι άλλοι whats up και cu δε μπορούν να το κανουν μιας και οι τιμές είναι πολύ υψηλές.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι!ξερουν τι κανουν οι εταιρειεs!Και να επισημανω κ γω οτι το F2G ειναι το πιο οικονομικο πακετο που υπαρχει τωρα στην αγορα αλλα το κακο ειναι οτι λιγοι ξερουν τη δευσμευση τιμηs

που εχει αλλιωs το F2G θα ηταν πρωτο κ με διαφορα αλλα...δε πειραζει.μου φτανει που εγω τουλαχιστον μιλαω πολυ φτηνα

Link to comment
Share on other sites

Οντως και εμεις, ολη η παρεα καναμε αιτηση φορητοτητας στην wind. Πλεον το f2g μπορει να ειναι το βασικο σου νουμερο, με τετοιες χρεωσεις. Ελπιζω μονο να μην μας τα χαλασει στην πορεια.
Link to comment
Share on other sites

Οντως και εμεις, ολη η παρεα καναμε αιτηση φορητοτητας στην wind. Πλεον το f2g μπορει να ειναι το βασικο σου νουμερο, με τετοιες χρεωσεις. Ελπιζω μονο να μην μας τα χαλασει στην πορεια.

και να μας τα χαλάσει το καπελάκι μας στραβά και σε άλλη παρέα, άλλωστε σε ένα μήνα είμαστε ελεύθεροι στα καρτοκινητά μη το ξεχνάς

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν καλησπέρα σας,

 

γράφω σπάνια γιατί μ'αρέσει πειρσσότερο να διαβα΄ζω και όχι να γράφω...

Είμαι υπάλληλος σε κατάστημα WIND και συγκεκριμένα υπεύθυνος για το service στο κατάστημα... Δεν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας με το τμήμα του Service η επικοινωνία γίνεται μέσω mail... Στέλνει το κατάστημα κάποιιο mail στην εταιρία να τους ενημερώσουν για την πορεία της συσκευής και εκείνοι με την σειρά τους τους απαντάνε.. Το πρόβλημα είναι στην διάθεση των καταστημάτων και πιο συγκεκριμένα στην διάθεση του εκάστοτε πωλητή να σε εξυπηρετήσει... Η εταιρία δεν νομίζω πως καθυστερεί...

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα πρεπει να το πω για την περιπτωση samsung,Γι αυτο η νοκια εχει δικα της καταστηματα για να μπορεις να εξυπηρετηθεις σε περιπτωση service αμεσα.
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΉ

 

Υπολόγισα την Έκπτωση του 5% στο WIND 1, όπου βγαίνει € 1 παραπάνω χρόνος ομιλίας, και διόρθωσα το σφάλμα με το τέλος κινητής τηλεφωνίας και τον απόλυτο καθαρό χρόνο ομιλίας.

 

Αναπροσαρμόζοντας τις τιμές, έχουμε τα εξής απόλυτα και διορθωμένα αποτελέσματα:

 

  • Με €22,38 το μήνα, στα F2G 1 & F2G 2 έχουμε 88 min. & 48 sec. καθαρό χρόνο ομιλίας.
  • Με €22,38 το μήνα, στο WIND 1 έχουμε 87 min. & 30 sec. καθαρό χρόνο ομιλίας.
  • Με €22,38 το μήνα, στο WIND Flexy 20 έχουμε ή 90 λεπτά ομιλίας ή βιντεοκλήσεων, ή 210 SMS, ή 48 MMS, ή συνδυασμό αυτών.
  • Με €22,38 το μήνα, στο WIND 100 έχουμε 100 λεπτά ομιλίας ή βιντεοκλήσεων.

 

 

  • Στα F2G 1 & F2G 2 έχει υπολογιστεί η μεγίστη χρέωση των € 0,0042 ανά δευτερόλεπτο.
  • Στο WIND 1 έχει υπολογιστεί η μεγίστη χρέωση των € 0,0040 ανά δευτερόλεπτο.
  • Δεν περιλαμβάνονται εκπτωτικά πακέτα Non Stop και εκπτώσεις προς το ίδιο πακέτο ή η Υπηρεσία Friends & Family.
  • Όλες οι τιμές είναι με ΦΠΑ, και στα συμβόλαια περιλαμβάνεται το Τέλος Κινητής Τηλεφωνίας.
  • Στα WIND Flexy 20 & WIND 100 ισχύει η ελαχίστη αφαίρεση χρόνου ομιλίας 30 Δευτερολέπτων.

 

 

Dromea μπορείς πλέον να ανανεώσεις και τη λίστα αφού πλέον με τα νέα δεδομένα

 

Με €22,38 το μήνα, στα F2G 1 & F2G 2 έχουμε 106 min. & 57 sec. καθαρό χρόνο ομιλίας.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχα το παλιο (εποχης 2003) προγραμμα Wind 130 (απο Telestet 130) με τις παλιες (φτηνοτερες των νεων αντιστοιχων προγραμματων) χρεωσεις σιγουρα θα το ειχα μετατρεψει σε F2G1.Με το συγκεκριμενο προγραμμα ομως ειμαι οριακα φτηνοτερος...

Πολυ ενδιαφεροντα τα στοιχεια των χρεωσεων και δινουν τροφη για προβληματισμο (αν αξιζει να διατηρησουμε τις συνδεσεις μας) ΟΜΩΣ:

Ομολογω πως δεν εχω ψαξει τι παιζει με το Wind Bonus κι αν πρακτικα σου δινει καποια δυνατοτητα αναβαθμισης συσκευης ομως η συνδεση σου δινει ,την οποια εναλλακτικα μπορεις να εκμεταλλευτεις ως εκπτωση στο λογαριασμο...επιπλεον αν εισαι στο προγραμμα avantage μπορεις να μαζεψεις ποντους τους οποιους επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις ως εκπτωση στο λογαριασμο.

Για παραδειγμα ο τελευταιος μου λογαριασμος μετα απο εξαργυρωση 1000 ποντων και εκπτωσης λογω μη επιδοτησης (ανανεωση συμβολαιου) ηρθε αντι για 20 ευρω....4!Ειναι σημαντικη οικονομια...

Παντως η ελευθερια που σου δινει η καρτα να διακοψεις,πεταξεις την καρτα οτι ωρα θες σε συνδιασμο με τις πολυ ανταγωνιστικες τιμες (σε σχεση με τα συμβολαια) μαλλον δε της αφαιρουν την πρωτια για καποιον που σκεφτεται για νεο νουμερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω το Internet τις τιμές συσκευών στα καταστήματα Wind?Έψαξα στο site τους-αλλά τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μέχρι στιγμής δεν μπορείς να μάθεις τιμές συσκευών μέσω internet.Μόνο μέσω φυλλαδίων που θα βρείς στα καταστήματα Wind.:)
Link to comment
Share on other sites

γενικα ομως η wind εχει τις χαμηλοτερες τιμες λογω και της δεσμευσης τιμης.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τα multirama έχουν το W302 109,ενώ η WIND παραπάνω...Το ίδιο ισχύει και για το Κ770...Αρα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...