Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατι να τρεξεις antutu ομως? :p

Anyway, αφου δεν εχει θεμα εγω λεω να το κρατησεις :)

 

Ναι κατανοητό το τι εννοείς απ την άλλη είναι σαν να το κρύβεις κάτω απ το χαλί.. μιλάμε για υπερθέρμανση και σβήσιμο του tablet σε συγκεκριμένο σημείο του test με το μήνυμα να προέρχεται απ το tablet και όχι το antutu (ότι θα κλείσει λόγω υπερθέρμανσης για προστασία της συσκευής)... Πράγμα που πιθανόν σημαίνει ότι , ότι χρειαστεί τα όρια της cpu στο μέλλον μπορεί να κάνει το ίδιο?.. Μέχρι τώρα είναι αλήθεια πως δεν το έχω δει να ζορίζεται στο οτιδήποτε (ταινίες, παιχνίδια όπως gt racing 2 κτλ) απ την άλλη δεν παύει να είναι ανησυχητικό αν δεν το κάνει στους περισσότερους καθώς δεν είναι ένα απλό αισθητικό πραγματάκι όπως τα "προβολάκια"..

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω που κολλας. Λιωσ΄το στη χρηση μεχρι να αδειασει για να δεις αν υπαρχει θεμα. Αν δεν γινεται τιποτα πιστευω οτι απλα κατι τρεχει με το antutu.

Εγω δε θα το δω ποτε παντως αν ειναι μονο εκει το προβλημα αφου δεν τρεχω benchmarks χρονια τωρα :)

 

παιδιά το ταβλετ σε παιχνίδια κολλάει πχ real racing subway surfers

 

Ερωτηση κανεις η δηλωση φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Και το ρωτας στο θεμα του G pad??! ;)

Ανοιξε θεμα στην ενοτητα επιλογης. Αν και φανταζομαι τις απαντησεις που θα παρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατανοητό το τι εννοείς απ την άλλη είναι σαν να το κρύβεις κάτω απ το χαλί.. μιλάμε για υπερθέρμανση και σβήσιμο του tablet σε συγκεκριμένο σημείο του test με το μήνυμα να προέρχεται απ το tablet και όχι το antutu (ότι θα κλείσει λόγω υπερθέρμανσης για προστασία της συσκευής)... Πράγμα που πιθανόν σημαίνει ότι , ότι χρειαστεί τα όρια της cpu στο μέλλον μπορεί να κάνει το ίδιο?.. Μέχρι τώρα είναι αλήθεια πως δεν το έχω δει να ζορίζεται στο οτιδήποτε (ταινίες, παιχνίδια όπως gt racing 2 κτλ) απ την άλλη δεν παύει να είναι ανησυχητικό αν δεν το κάνει στους περισσότερους καθώς δεν είναι ένα απλό αισθητικό πραγματάκι όπως τα "προβολάκια"..

 

Γεια σου! Το έβαλα από περιέργεια, με 60% φωτεινότητα και το ολοκλήρωσε με 25896

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει οι νέες παρτίδες δεν έχουν προβλήματα όπως λένε με μπλε γραμμή κτλ (έτσι λένε τουλάχιστον)

Στο δικό μου ΟΣΟ και να το έχω πιέσει σε 100% φωτεινότητα σε απαιτητικά παιχνίδια, ταινίες κτλ για πολύ πολύ ώρα, μπλε γραμμή δεν είδα ποτέ.

ΌΜΩΣ εγώ έχω το εξής πρόβλημα όπως έχω ξαναπεί, στο antutu με κανονική φωτεινότητα δεν μπορεί να ξεπεράσει το 27% και σβήνει το tablet με μήνυμα υπερθέρμανσης, αντίθετα με χαμηλή φωτεινότητα το tablet ολοκληρώνει το τεστ μια χαρά με 25523

Νόμιζα πως αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα αλλά είδα στο xda σε αντίστοιχο θέμα πως ενώ κάποιοι το αναφέρουν, υπάρχουν άλλοι που λένε ότι και με 100% φωτεινότητα ολοκληρώνουν το τεστ χωρίς κανένα πρόβλημα (με λίγο χαμηλότερα αποτελέσματα στα 23000 περίπου) .. το πήρα 15/12 με 14 μέρες DOA και είμαι σε αρκετό δίλημμα για το αν πρέπει να το πάω πίσω η όχι καθώς σε όλα τα άλλα είναι απλά άψογο (ούτε μπλε γραμμές, ούτε bleeding)

Μπορείτε να μου πείτε σε φωτεινότητες απο 60-70% και πάνω (χωρίς αυτόματη ρύθμιση) αν σας το κάνει ή όχι αυτό με το antutu καθώς και πότε το πήρατε και αν έχετε και θέμα με μπλε γραμμή ή όχι μήπως και βγει κάποια άκρη?..

 

Οταν ειναι ζεστο ουτε εμενα το τελειωνει και σβηνει!Στη φωτο ειναι κρυο με 100% φωτεινοτητα

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Edit: Θα με τρελάνει... μόλις το έκανα με 90% φωτεινότητα και τελείωσε το test μια χαρά... Δεν το είχα ακουμπήσει απο χθες αλλά είμαι σίγουρος ότι και τις άλλες φορές που έκανα το τεστ, κάποιες φορές δεν είχα κάνει κάτι ιδιαίτερο πριν... τι να πω

Μάλιστα το ολοκλήρωσε και ούτε καν ζεστάθηκε... αυτό με μπέρδεψε είναι η αλήθεια και πλέον δεν ξέρω αν μιλάμε για κάποιο bug σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Edit: Δεύτερη συνεχόμενη όμως δεν έβγαλε (μετά απο 2-3 λεπτά)... υπάρχει περίπτωση κάποιος που δεν έχει δει πρόβλημα να κάνει 2 συνεχόμενα τεστ με διαφορά 2-3 λεπτών (νορμαλ διαφορά δηλαδη)?

Edited by Craven
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα αυτό ρε παιδια γιατί το έχετε κάνει θέμα. Κάποια δικλείδα ασφαλείας είναι. Όπως ειπώθηκε αν το ταμπλετ είναι κρύο ολοκληρώνεται το τεστ..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα αυτό ρε παιδια γιατί το έχετε κάνει θέμα. Κάποια δικλείδα ασφαλείας είναι. Όπως ειπώθηκε αν το ταμπλετ είναι κρύο ολοκληρώνεται το τεστ..

 

Μισό λεπτό φίλε .. τι σημαίνει κρύο σε μια συσκευή? αν είσαι στο μενού και μόνο πριν το τεστ και δεν το ολοκληρώνει σημαίνει ότι δεν είναι κρύο? από τι και με τι standard ζεστού-κρύου? αν δεν πρέπει να έχεις κάνει τίποτα ώρες πριν το βρίσκεις νορμάλ δηλαδή? Καταλαβαίνω το να έχεις παίξει ένα παιχνίδι πριν και να μην ολοκληρώνει ένα τεστ αλλά το να ήσουν πχ απλά στο μενού 10 και 15 λεπτά πριν χωρίς να κάνεις τίποτα ιδιαίτερο και μετά να μην ολοκληρώνει ένα τεστ ε όπως και να το κάνεις είναι κάποιο θέμα. Δείχνει προφανώς είτε 1) ότι δεν κάνει σωστή απαγωγή θερμότητας από την cpu, είτε 2) έχει bug το firmware με τις διακυμάνσεις στην θερμοκρασία στην cpu και το πότε θεωρεί πως υπάρχει πραγματικό πρόβλημα (δηλαδή να κλείνει λόγω απότομης μεταβολής ενώ στην ουσία η θερμοκρασία είναι ακόμα σε νορμάλ επίπεδα). Δεν πρέπει να ξέρουμε όμως αν είναι το ένα ή το 2? Δεν πρέπει να μας παραξενέψει που ίσως άλλα το ολοκληρώνουν πιο εύκολα και άλλα πιο δύσκολα το τεστ? (και στην ουσία αυτό ήθελα να μάθω.. όσοι λένε ότι δεν έχουν δει πρόβλημα, αν είχαν κάνει την παραμικρή χρήση έστω και στα μενού κάποια λεπτά πιο πριν) αν και αρχίζω να καταλαβαίνω ότι σε όλα συμβαίνει με έστω και ελάχιστη χρήση πιο πριν. Στα πρόβολάκια είπα ακριβώς αυτό που λες, ότι τι το κάνετε θέμα είναι κάτι νορμάλ για την τεχνολογία της οθόνης που δεν προκαλεί πρόβλημα παρά αισθητικό σε πολύ χαμηλές φωτεινότητες. Εδώ όμως που είναι κάτι πιο σοβαρό να το αφήσω στην τύχη του σαν να μην υπάρχει και να μην το ψάξουμε? Πολύ πιθανόν να είναι ένα bug αλλά στην μικρή περίπτωση που δεν είναι καλό είναι να ξέρουμε πότε και γιατί συμβαίνει. Έχω αλλάξει 3-4 tablet τα τελευταία χρόνια (acer, asus, κινέζικο και τώρα αυτό) + το xperia z και κάτι που δεν μου συνέβαινε πουθενά αλλού συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το θεωρήσω ότι "δεν είναι πρόβλημα" ή τουλάχιστον ότι είναι λογικό.

Edited by Craven
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ποιο μαγαζί έχει το μεγαλύτερο DOA για την αγορά του τάμπλετ και πόσο είναι αυτό ?

 

Από Media Markt μου είπαν ότι είναι 14 μέρες DOA .. χθες φίλος πήρε απο πλαίσιο (το γυρνάει σήμερα γιατί είχε ένα περιθώριο το bezel πάνω απ το σήμα της LG ανάμεσα στο γυαλί και στο πλαστικό αρκετά μεγαλούτσικο) και στο πλαίσιο του είπαν 7 μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό φίλε .. τι σημαίνει κρύο σε μια συσκευή? αν είσαι στο μενού και μόνο πριν το τεστ και δεν το ολοκληρώνει σημαίνει ότι δεν είναι κρύο? από τι και με τι standard ζεστού-κρύου? αν δεν πρέπει να έχεις κάνει τίποτα ώρες πριν το βρίσκεις νορμάλ δηλαδή? Καταλαβαίνω το να έχεις παίξει ένα παιχνίδι πριν και να μην ολοκληρώνει ένα τεστ αλλά το να ήσουν πχ απλά στο μενού 10 και 15 λεπτά πριν χωρίς να κάνεις τίποτα ιδιαίτερο και μετά να μην ολοκληρώνει ένα τεστ ε όπως και να το κάνεις είναι κάποιο θέμα. Δείχνει προφανώς είτε 1) ότι δεν κάνει σωστή απαγωγή θερμότητας από την cpu, είτε 2) έχει bug το firmware με τις διακυμάνσεις στην θερμοκρασία στην cpu και το πότε θεωρεί πως υπάρχει πραγματικό πρόβλημα (δηλαδή να κλείνει λόγω απότομης μεταβολής ενώ στην ουσία η θερμοκρασία είναι ακόμα σε νορμάλ επίπεδα). Δεν πρέπει να ξέρουμε όμως αν είναι το ένα ή το 2? Δεν πρέπει να μας παραξενέψει που ίσως άλλα το ολοκληρώνουν πιο εύκολα και άλλα πιο δύσκολα το τεστ? (και στην ουσία αυτό ήθελα να μάθω.. όσοι λένε ότι δεν έχουν δει πρόβλημα, αν είχαν κάνει την παραμικρή χρήση έστω και στα μενού κάποια λεπτά πιο πριν) αν και αρχίζω να καταλαβαίνω ότι σε όλα συμβαίνει με έστω και ελάχιστη χρήση πιο πριν. Στα πρόβολάκια είπα ακριβώς αυτό που λες, ότι τι το κάνετε θέμα είναι κάτι νορμάλ για την τεχνολογία της οθόνης που δεν προκαλεί πρόβλημα παρά αισθητικό σε πολύ χαμηλές φωτεινότητες. Εδώ όμως που είναι κάτι πιο σοβαρό να το αφήσω στην τύχη του σαν να μην υπάρχει και να μην το ψάξουμε? Πολύ πιθανόν να είναι ένα bug αλλά στην μικρή περίπτωση που δεν είναι καλό είναι να ξέρουμε πότε και γιατί συμβαίνει.

 

Δεν μπορώ να ξέρω τι δικλείδες έχουν βάλει στη συσκευή..αναφέρομαι σε θερμοκρασία επεξεργαστη η οποία αυξάνεται και απο την οθόνη αλλά και απο κάτι που τρέχεις εκείνη τη στιγμή..

Νομίζω πάντως πώς αν εμφανίζεται σε όλους δεν είναι κάτι ανησυχητικό...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως πώς αν εμφανίζεται σε όλους δεν είναι κάτι ανησυχητικό...

 

...Και αυτό ακριβώς προσπαθώ να μάθω ;)

 

Πάντως ισχύει τελικά ότι όταν είναι εντελώς κρύο (εντελώς όμως.. να μην έχεις κάνει τίποτα στην ουσία τα τελευταία 15-20 λεπτά ούτε ανοιχτή οθόνη) τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα με κανένα τεστ.. μόλις το ξαναολοκλήρωσα χωρίς προβλήματα.. πιθανόν και μόνο που ανοίγεις την οθόνη αρχίζει και περνάει κάποια θερμότητα στον επεξεργαστή μετά από λίγο απο ένα επίπεδο φωτεινότητας και πάνω. Τουλάχιστον επιβεβαίωσα χθες σε πολύ εντατικά τεστ (gaming 2 ωρες με βαριά παιχνίδια) ότι μπλέ γραμμή δεν υπάρχει ούτε για δείγμα σε αυτές τις παρτίδες.

Edited by Craven
Link to comment
Share on other sites

...Και αυτό ακριβώς προσπαθώ να μάθω ;)

 

Πάντως ισχύει τελικά ότι όταν είναι εντελώς κρύο (εντελώς όμως.. να μην έχεις κάνει τίποτα στην ουσία τα τελευταία 15-20 λεπτά ούτε ανοιχτή οθόνη) τότε δεν έχει κανένα πρόβλημα με κανένα τεστ.. μόλις το ξαναολοκλήρωσα χωρίς προβλήματα.. πιθανόν και μόνο που ανοίγεις την οθόνη αρχίζει και περνάει κάποια θερμότητα στον επεξεργαστή μετά από λίγο απο ένα επίπεδο φωτεινότητας και πάνω. Τουλάχιστον επιβεβαίωσα χθες σε πολύ εντατικά τεστ (gaming 2 ωρες με βαριά παιχνίδια) ότι μπλέ γραμμή δεν υπάρχει ούτε για δείγμα σε αυτές τις παρτίδες.

 

Ε οκ ρε συ, αφου το λιώνεις τόσο και ανταπεξέρχεται μια χαρά, καλά είσαι, μη σκας!

 

Βtw σε μένα η μπλε γραμμή εμφανίζεται στο πεντο-δεκάλεπτο σε χαμηλή φωτεινότητα, με απλή χρήση και διακρίνεται εύκολα. Αλλά αφού δεν έχει επιπτώσεις, ούτε που της δίνω σημασία :p

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Απο τις 20/12 εχω στα χερια μου αυτο το υπεροχο tab(παρα το ρισκο με την μπλε γραμμη που διαβασα απο τα πολυτιμα revews). Αντιθετως εγω εχω διαπιστωσει ειτε οριζοντια ειτε καθετα μια κιτρινη ξεθωριασμενη γραμμη σε ολο το μηκος, κατω απο το σημα Lg. Το εχει καποιος αλλος;
Link to comment
Share on other sites

Από Media Markt μου είπαν ότι είναι 14 μέρες DOA .. χθες φίλος πήρε απο πλαίσιο (το γυρνάει σήμερα γιατί είχε ένα περιθώριο το bezel πάνω απ το σήμα της LG ανάμεσα στο γυαλί και στο πλαστικό αρκετά μεγαλούτσικο) και στο πλαίσιο του είπαν 7 μέρες..

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εσύ φίλε μου το πήρες από media markt και δεν έχεις μπλε γραμμή ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εσύ φίλε μου το πήρες από media markt και δεν έχεις μπλε γραμμή ?

 

Ναι .. όταν αποφάσισα να το πάρω πήγα να το πω στον πωλητή και πριν καν το αναφέρω μου απάντησε απο μόνος του πως για το θέμα της μπλε γραμμής η LG τους έστειλε νέα παρτίδα και πως εγγυάται πως δεν θα την δω όπερ και εγένετο. Μάλιστα είχα πάει να το αναφέρω επίτηδες για να είμαι καλυμμένος αν το γύρναγα γιαυτό τον λόγο αλλά όπως είπα ήξερε πριν το πω τι θα ρωτήσω. Τώρα φυσικά δεν ήμουν σίγουρος για τα περί νέας παρτίδας αλλά απ ότι κατάλαβα μάλλον ισχύει σύμφωνα με το ότι στους περισσότερους που παρουσιάζεται είτε τα είχαν πάρει Νοέμβρη και πίσω είτε από μαγαζιά που είχαν ξεμείνει παλιότερα (όχι δηλαδή μεγάλες Πλαίσο, media markt κτλ). Δεν σε παίρνω στο λαιμό μου όμως γιατί φυσικά.. τίποτα δεν είναι σίγουρο :)

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να βγάλουν την GPE οι xda για το V500 και να μπορέσει να πάρει έστω και σε costum, pure android ? :D Κάτι φαίνεται να κινείται στον ορίζοντα!
Link to comment
Share on other sites

Ναι .. όταν αποφάσισα να το πάρω πήγα να το πω στον πωλητή και πριν καν το αναφέρω μου απάντησε απο μόνος του πως για το θέμα της μπλε γραμμής η LG τους έστειλε νέα παρτίδα και πως εγγυάται πως δεν θα την δω όπερ και εγένετο. Μάλιστα είχα πάει να το αναφέρω επίτηδες για να είμαι καλυμμένος αν το γύρναγα γιαυτό τον λόγο αλλά όπως είπα ήξερε πριν το πω τι θα ρωτήσω. Τώρα φυσικά δεν ήμουν σίγουρος για τα περί νέας παρτίδας αλλά απ ότι κατάλαβα μάλλον ισχύει σύμφωνα με το ότι στους περισσότερους που παρουσιάζεται είτε τα είχαν πάρει Νοέμβρη και πίσω είτε από μαγαζιά που είχαν ξεμείνει παλιότερα (όχι δηλαδή μεγάλες Πλαίσο, media markt κτλ). Δεν σε παίρνω στο λαιμό μου όμως γιατί φυσικά.. τίποτα δεν είναι σίγουρο :)

 

Μακάρι να χει λυθεί λοιπόν το θέμα. Βλέπω, στο media markt είναι και 15 ευρουλάκια ακριβότερο :p χμμμ καλύτερα να πάνε στη θήκη αυτά τα 15.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να χει λυθεί λοιπόν το θέμα. Βλέπω, στο media markt είναι και 15 ευρουλάκια ακριβότερο :p χμμμ καλύτερα να πάνε στη θήκη αυτά τα 15.. :)

 

Ναι δεν ξέρω τι παίζει με την τιμή γιατί όταν το πήρα 15/12 απο εκεί είχε 285 μάλιστα απ ότι θυμάμαι ήταν το πρώτο που είχε ρίξει την τιμή στα 285.. τώρα γιατί γράφει στο site τους 299 και αν όντως ισχύει.. μακάρι να ήξερα. Αν όντως έχει τόσο δεν νομίζω να αξίζει να τα δώσει κανείς ακόμα και αν ήταν το μόνο που έδινε 14 μέρες doa (που σίγουρα δεν θα είναι). Τα τυχόν θέματα είναι γνωστά πλέον και ο καθένας μπορεί να δει αν υπάρχουν ή όχι απ την πρώτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοινότητα το avast είναι ενεργό πάντα η θα πρεπει με κάθε επανεκκίνηση να πατάω πάνω στην εφαρμογή για να ανοίγει?
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...