Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα power bank της Xiaomi 10000,και το έβαλα να το φόρτιση για να γεμίσει,και εδώ και 3 ώρες έχει μείνει στάσιμο στο ένα λαμπάκι... Συνήθως μετά από τόση ώρα είχαν γεμίσει τρία λαμπάκια,περίεργο ελπίζω να μην τα έπαιξε...

Το έχω ενάμιση χρόνο...Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;;;Ο φορτιστης είναι ένας Samsungαπο το J7 της γυναίκας μου,και δουλεύει γιατί πριν φόρτισε το κινητό της...

 

Ναι, σε εμένα. Έχω ένα 10000 της Xiaomi (δε θυμάμαι από πότε) και εδώ και αρκετό καιρό για να φορτίσει πλήρως περνάει ... ένας αιώνας.

Θεωρητικά με 1Α θέλει ~12 ώρες και με 2Α ~6. Εγώ το φόρτιζα συνήθως με έναν φορτιστή 1.8Α το οποίο κρίνοντας από το χρόνο που χρειαζόταν ήταν το ίδιο με το να ήταν 1Α. Εδώ και κάμποσο καιρό όμως ακόμα και μετά από 12+ ώρες είναι ακόμα στο 1ο ή 2ο λαμπάκι. Μόλις το ΣΚ το είχα βάλει να φορτίσει και νομίζω ότι το είχα αφήσει πάνω από 24 ώρες και πάλι δεν είχε τελειώσει (είχε φτάσει στο τελευταίο λαμπάκι όμως).

 

Έχω πάρει κ ένα 5000mAh στη γυναίκα μου. Αυτό φαίνεται να φορτίζει κανονικά και μάλιστα μοιάζει τα 1.8Α να μην "πέφτουν" στο 1Α αλλά το φορτίζει πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε εμένα. Έχω ένα 10000 της Xiaomi (δε θυμάμαι από πότε) και εδώ και αρκετό καιρό για να φορτίσει πλήρως περνάει ... ένας αιώνας.

Θεωρητικά με 1Α θέλει ~12 ώρες και με 2Α ~6. Εγώ το φόρτιζα συνήθως με έναν φορτιστή 1.8Α το οποίο κρίνοντας από το χρόνο που χρειαζόταν ήταν το ίδιο με το να ήταν 1Α. Εδώ και κάμποσο καιρό όμως ακόμα και μετά από 12+ ώρες είναι ακόμα στο 1ο ή 2ο λαμπάκι. Μόλις το ΣΚ το είχα βάλει να φορτίσει και νομίζω ότι το είχα αφήσει πάνω από 24 ώρες και πάλι δεν είχε τελειώσει (είχε φτάσει στο τελευταίο λαμπάκι όμως).

 

Έχω πάρει κ ένα 5000mAh στη γυναίκα μου. Αυτό φαίνεται να φορτίζει κανονικά και μάλιστα μοιάζει τα 1.8Α να μην "πέφτουν" στο 1Α αλλά το φορτίζει πολύ γρήγορα.

 

Εγώ θα το αφήσω όλο το βράδυ,και βλέπω... Παντος πρώτη φορά κάνει τόσο αργά να φορτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται αν έχει κάψει κύκλωμα. Δέχεται ρεύμα 0.35 Α. Όπως επίσης και στην έξοδο του θα κάνει αργή φόρτιση. Πάρε πολυμετρο να το επιβεβαιώσεις ή κάποιο usb test, και αν έχω δίκιο άνοιξε το, πάρε τις μπαταρίες και βάλ'τες σε κανένα άλλο κουτί, ηλεκτρονικό τσιγάρο, φακό ή όπου αλλού (αν μιλάμε για τα xiaomi με τις 18650, αλλιώς αν είναι lipo σε κανένα drone, rc car εγώ έχω βάλει σε rc και μοιράζω πόνο), δεν αξίζει να ασχοληθείς με το χαλασμένο power bank. Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Και η Blitzwolf έβγαλε πρόσφατα power bank με συμβατότητα για όλα τα πρότυπα γρήγορης φόρτισης, και Huawei FCP, ακόμα και MediaTek PumpExpress 2.0. Δυστυχώς λόγω της γνωστής πολιτικής με τα power banks από Κίνα, δε στέλνουν Ελλάδα.

Αυτό είναι το προϊόν στο οποίο αναφέρομαι:

https://m.banggood.com/BlitzWolf-PowerStorm-BW-PF2-10000mAh-18W-QC3_0-Type-C-Power-Bank-with-Fast-Charging-Input-and-Output-p-1219389.html

Από ότι φαίνεται κάτι έχει αλλάξει και πλέον είναι διαθέσιμη και η αποστολή σε Ελλάδα, ενώ πριν έλεγε out of stock για την χώρα μας. Το συγκεκριμένο που δείχνεις στα 32.99 συν 2.89 μεταφορικά. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει για huawei κτλ και έτσι παρήγγειλα αυτό https://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-P6-10000mAh-18W-QC3_0-Dual-USB-Polymer-Fast-Charging-Power-Bank-p-1262015.html?rmmds=detail-left-hotproducts__1&ID=224&cur_warehouse=CN

με γρήγορη φόρτιση και το ίδιο το pb και με τιμή στα 18.99$ συν μεταφορικά 3,10$ δηλαδή γύρω στα 18€ και 10000mah φαίνεται καλή επιλογή.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται κάτι έχει αλλάξει και πλέον είναι διαθέσιμη και η αποστολή σε Ελλάδα, ενώ πριν έλεγε out of stock για την χώρα μας. Το συγκεκριμένο που δείχνεις στα 32.99 συν 2.89 μεταφορικά. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει για huawei κτλ και έτσι παρήγγειλα αυτό https://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-P6-10000mAh-18W-QC3_0-Dual-USB-Polymer-Fast-Charging-Power-Bank-p-1262015.html?rmmds=detail-left-hotproducts__1&ID=224&cur_warehouse=CN

με γρήγορη φόρτιση και το ίδιο το pb και με τιμή στα 18.99$ συν μεταφορικά 3,10$ δηλαδή γύρω στα 18€ και 10000mah φαίνεται καλή επιλογή.

 

Πολύ καλά νέα. Κάτσε να παραγγείλω κανένα power bank πριν αλλάξει πάλι η κατάσταση. :)

 

Πάντως βλέπω ότι δε σου δίνει δυνατότητα για priority direct mail, όπως σε φορτιστές και καλώδια που παίρνω συνήθως. Μόνο air parcel register σου δίνει ως επιλογή. Μήπως έτσι δεν έρχεται με τριγωνική αποστολή και περνάει τελωνείο;

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται κάτι έχει αλλάξει και πλέον είναι διαθέσιμη και η αποστολή σε Ελλάδα, ενώ πριν έλεγε out of stock για την χώρα μας. Το συγκεκριμένο που δείχνεις στα 32.99 συν 2.89 μεταφορικά. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει για huawei κτλ και έτσι παρήγγειλα αυτό https://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-P6-10000mAh-18W-QC3_0-Dual-USB-Polymer-Fast-Charging-Power-Bank-p-1262015.html?rmmds=detail-left-hotproducts__1&ID=224&cur_warehouse=CN

με γρήγορη φόρτιση και το ίδιο το pb και με τιμή στα 18.99$ συν μεταφορικά 3,10$ δηλαδή γύρω στα 18€ και 10000mah φαίνεται καλή επιλογή.

Καταρχήν είναι sold out.

Έπειτα,.πώς γίνεται να στέλνει Ελλάδα και να μην στέλνει σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες;

Κοινή ευρωπαϊκή οδηγία δεν είναι η απαγόρευση για τις μπαταρίες;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου το εμφανίζει sold out όπως πριν κάνα μήνα που είχα κοιτάξει.Τώρα γράφει buy now ή add to cart. Εν τω μεταξύ μου έδωσαν ήδη tracking number που ξεκινάει απο RH και καταλήγει σε TR. Δε ξέρω μέσω ποιας χώρας θα το στείλουν εδώ. Mέσω τουρκίας μάλλον

Και στις μπαταρίες που λες, πριν λίγες ημέρες παρέλαβα μπαταρία κινητού απο aliexpress.

Link to comment
Share on other sites

Το banggood στέλνει κανονικά μπαταρίες, power bank και επικίνδυνα υλικά πλέον απο hong Kong μέσω Τουρκίας για την Ελλάδα κανονικότατα και παραλαμβανεις χωρίς θέματα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το banggood στέλνει κανονικά μπαταρίες, power bank και επικίνδυνα υλικά πλέον απο hong Kong μέσω Τουρκίας για την Ελλάδα κανονικότατα και παραλαμβανεις χωρίς θέματα.

 

Ουάου, καταπληκτικά νέα. Σπεύδω να παραγγείλω ένα Powerstorm. Δίνει τα πάντα όλα από γρήγορη φόρτιση.. :)

 

https://m.banggood.com/BlitzWolf-PowerStorm-BW-PF2-10000mAh-18W-QC3_0-Type-C-Power-Bank-with-Fast-Charging-Input-and-Output-p-1219389.html

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ουάου, καταπληκτικά νέα. Σπεύδω να παραγγείλω ένα Powerstorm. Δίνει τα πάντα όλα από γρήγορη φόρτιση.. :)

 

https://m.banggood.com/BlitzWolf-PowerStorm-BW-PF2-10000mAh-18W-QC3_0-Type-C-Power-Bank-with-Fast-Charging-Input-and-Output-p-1219389.html

 

Με 27€ κατά τη γνώμη μου παίρνεις Καλύτερα...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν και η blitzwoolf έχει πολύ καλά προϊόντα ότι έχω πάρει είναι ποιοτικό και αξιόπιστο αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση θα συμφωνήσω ότι στα 27€ βρίσκεις και καλύτερα power bank...
Link to comment
Share on other sites

Με 27€ κατά τη γνώμη μου παίρνεις Καλύτερα...

 

Σίγουρα. Όμως απ' ό,τι έχω δει, από άποψη διαστάσεων είναι από τα πιο compact 10άρια της αγοράς. Κι αυτό έχει τη σημασία του όταν θες να το κουβαλάς συνεχώς μαζί σου.

 

Εκτός κι αν υπάρχει κάτι άλλο πιο μαζεμένο σε διαστάσεις και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. Λίαν συντόμως θα αλλάξω κινητό, και εκεί που απλά για το LG G4 μου έπαιρνα μια δεύτερη μπαταρία μαζί μου, πλέον θα πρέπει να κουβαλάω power bank σχεδόν επί μονίμου βάσεως, οπότε η φορητότητα είναι πολύ σημαντική για μένα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Από θέμα μεγέθους ναι δεν έχεις πολλές επιλογές. Η καλύτερη επιλογή με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος είναι το xiaomi με διαστάσεις 149χ69 έναντι στα 107χ60 του BW. Επειδή είχα και γω το κόλλημα του μεγέθους το Xiaomi είναι ακριβώς το ίδιο μέγεθος με το κινητό μου οπότε με βολεύει αρκετά...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα μεγέθους ναι δεν έχεις πολλές επιλογές. Η καλύτερη επιλογή με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος είναι το xiaomi με διαστάσεις 149χ69 έναντι στα 107χ60 του BW. Επειδή είχα και γω το κόλλημα του μεγέθους το Xiaomi είναι ακριβώς το ίδιο μέγεθος με το κινητό μου οπότε με βολεύει αρκετά...

 

Μιας και αναφέρεις το Xiaomi, προφανώς θα χτυπήσω και ένα από αυτή τη φίρμα, τώρα που υπάρχει η ευκαιρία. Στο Banggood, αν δε σου κάνει κόπο, για δώσε μου ένα λινκ για το Xiaomi με την γρήγορη φόρτιση Quick Charge 3.0 και για FCP Huawei, επειδή έχω μπερδευτεί με τόσα μοντέλα που παίζουν. Εκτός κι αν το βρίσκουμε πριν κι εδώ σε ελληνικά μαγαζιά και η διαφορά τιμής δεν είναι σημαντική.

 

Πάντως για κάτι ακόμα μικρότερο, για μια+κάτι φόρτιση, όταν θες κάτι πολύ ελαφρύ που να μπορείς να το κουβαλάς πάνω σου, ακόμα και σε τσέπη, που να έχει και quick charge 3.0, μια κάποια λύση είναι και αυτό:

https://m.banggood.com/BlitzWolf-BW-P4-5200mAh-Quick-Charge-3-0-Power-Bank-for-iphone-8-8-Plus-iphone-X-Xiaomi-Samsung-p-1106178.html

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Α, ωραία, άρα συμφέρει από Ελλάδα, έρχεται πολύ νωρίτερα.

Σε 10άρι βγαίνει κάτι με γρήγορη φόρτιση FCP, να είναι λίγο πιο μαζεμένο;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις σας αυτο ?

 

Νομίζω ότι δεν είναι QC3.0 που λέει, εφόσον δίνει μέγιστο 14 watt ανά έξοδο, ενώ η QC3.0 δίνει 18W. Μάλλον είναι QC2.0.

Αν δε σε ενοχλεί αυτό, χτύπα το, μια χαρά power bank είναι, και σε πολύ καλή τιμούλα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι QC3.0 που λέει, εφόσον δίνει μέγιστο 14 watt ανά έξοδο, ενώ η QC3.0 δίνει 18W. Μάλλον είναι QC2.0.

Αν δε σε ενοχλεί αυτό, χτύπα το, μια χαρά power bank είναι, και σε πολύ καλή τιμούλα.

 

Που ακριβώς είδες τα 14w; μήπως μπερδεύτηκες με κάποιο άλλο λινκ; το xiaomi 2I δείχνει, που είναι 18w με πλήρη υποστήριξη qc3.

Επίσης για το φίλο που ρωτάει, παρτο με κλειστά μάτια. Δέχεται qc3 και στη φόρτιση του (input)

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς είδες τα 14w; μήπως μπερδεύτηκες με κάποιο άλλο λινκ; το xiaomi 2I δείχνει, που είναι 18w με πλήρη υποστήριξη qc3.

Επίσης για το φίλο που ρωτάει, παρτο με κλειστά μάτια. Δέχεται qc3 και στη φόρτιση του (input)

 

Έχω μπερδευτεί. Στον τίτλο όντως λέει 18w, αλλά αν πας στα details, όλοι οι συνδυασμοί volt/ampere στο output δίνουν το πολύ μέχρι 14.4watt. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Αν όντως είναι QC3.0 in/out, θα χτυπήσω κι εγώ ένα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα λινκ που βάζετε δεν ανοίγουν

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τα λινκ που βάζετε δεν ανοίγουν

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το λινκ του Kovacs μια χαρά μου ανοίγει.

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί. Στον τίτλο όντως λέει 18w, αλλά αν πας στα details, όλοι οι συνδυασμοί volt/ampere στο output δίνουν το πολύ μέχρι 14.4watt. Μπορεί και να κάνω λάθος.

Αν όντως είναι QC3.0 in/out, θα χτυπήσω κι εγώ ένα.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Στο τίτλο λέει 18w και στα details έχει Output: 5.1V2.4A 9V/1.6A MAX, 12V/1.2A MAX

Τώρα προβληματίστηκα και γω...

Προσωπικά δε θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα. Έχει η xiaomi πολύ μικρότερο σε διαστάσεις 20ρι με qc3 ακόμα και στα details :p

Υποστηρίζει και fcp

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Nαι όντως στο output δίνει μέχρι 1.6Α αλλα πρακτικά στο κινητό μου το le max 2 που υποστηρίζει qc3.0 το περισσότερο που έχω μετρήσει με αυτό το όργανο https://m.banggood.com/KEWEISI-4V-20V-0-3A-USB-Charger-Power-Detector-Battery-Capacity-Tester-Voltage-Current-Meter-p-984613.html?rmmds=search

είναι 9v/1.7Α ενώ ο φορτιστής του δίνει μέχρι 12v/1.5A

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο. Στο τίτλο λέει 18w και στα details έχει Output: 5.1V2.4A 9V/1.6A MAX, 12V/1.2A MAX

Τώρα προβληματίστηκα και γω...

Προσωπικά δε θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα. Έχει η xiaomi πολύ μικρότερο σε διαστάσεις 20ρι με qc3 ακόμα και στα details :p

Υποστηρίζει και fcp

Ναι, πιστεύω το 20άρι είναι καλύτερη επιλογή. Όχι ότι αν φορτίζεις με QC2.0 είναι τόσο αργό, απλά χάνεις τα πλεονεκτήματα της τεχνολογίας QC3.0, κυρίως το charging efficiency, λόγω μεταβλητού voltage.

 

Στην περιγραφή γράφει έως 12v/1.5A και 9v/2A που δίνει 18w. Πρακτικά στο κινητό μου το le max 2 που υποστηρίζει qc3.0 το περισσότερο που έχω μετρήσει με αυτό το όργανο https://m.banggood.com/KEWEISI-4V-20V-0-3A-USB-Charger-Power-Detector-Battery-Capacity-Tester-Voltage-Current-Meter-p-984613.html?rmmds=search

είναι 9v/1.7A

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν το έχεις δοκιμασμένο το συγκεκριμένο power bank και όντως δουλεύει το QC3.0, τότε ό,τι κι αν λέμε οι υπόλοιποι είναι περιττό.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...