Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω πως η γρηγορη φορτηση ειναι σχετικη εχει να κανει και με την σισκευη αλλα και απο το καλοδιο.:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Όχι, εξαρτάται από το πρωτόκολλο γρηγόρης φόρτισης που υποστηρίζει. Για παράδειγμα ο φίλος με το Huawei θέλει Power bank που να υποστηρίζει fcp που είναι το πρωτόκολλο γρήγορης φόρτισης της Huawei. Με οτιδήποτε άλλο που λέει qc δεν κάνει δουλειά, δηλαδή κάνει, φορτίζει, αλλά όχι γρήγορα όπως θα φόρτιζε με fcp.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δυο επιλογές.

Η power bank της Huawei ή συγκεκριμένο xiaomi με κωδικό PLM06ZM ή PLM05ZM

 

Έχουν εξαντληθεί στην Ελλάδα, πρέπει να ψάξεις πολύ ή να βρεις τρόπο να το φέρεις απο έξω και αν τα καταφέρεις πες τον και σε μας.

 

Κατα τα άλλα οτι είπε ο απο πάνω.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

........................... Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Για power bank για Huawei, ένα από τα πιο κατάλληλα είναι αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/11882957/Huawei-AP09Q-10000mAh.html?from=favorites_popup

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δυο επιλογές.

Η power bank της Huawei ή συγκεκριμένο xiaomi με κωδικό PLM06ZM ή PLM05ZM

 

Έχουν εξαντληθεί στην Ελλάδα, πρέπει να ψάξεις πολύ ή να βρεις τρόπο να το φέρεις απο έξω και αν τα καταφέρεις πες τον και σε μας.

 

Κατα τα άλλα οτι είπε ο απο πάνω.

 

Το PLM06ZM το έχω βρει με 35€ τελευταίο κομμάτι αλλά το φοβάμαι. Έχω διαβάσει και αλλού πως είναι συμβατό με fcp αλλά δεν έχω δει κανείς να γράφει, ναι το συνδέσαμε και μου έγραφε στην οθόνη γρήγορη φόρτιση όπως όταν το έχω στην πρίζα.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Όχι, εξαρτάται από το πρωτόκολλο γρηγόρης φόρτισης που υποστηρίζει. Για παράδειγμα ο φίλος με το Huawei θέλει Power bank που να υποστηρίζει fcp που είναι το πρωτόκολλο γρήγορης φόρτισης της Huawei. Με οτιδήποτε άλλο που λέει qc δεν κάνει δουλειά, δηλαδή κάνει, φορτίζει, αλλά όχι γρήγορα όπως θα φόρτιζε με fcp.

 

Fcp εχει το νοτε 4? εμενα βλεπω φορτιζει γρηγορα αλλα αδειαζει και γρηγορα τον πρωτο καιρο στα φορτισματα κρατουσε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Fcp εχει το νοτε 4? εμενα βλεπω φορτιζει γρηγορα αλλα αδειαζει και γρηγορα τον πρωτο καιρο στα φορτισματα κρατουσε αρκετα.

 

Οχι, το fcp ειναι το πρωτοκολλο γρηγορης φορτησης της Huawei.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Και η Blitzwolf έβγαλε πρόσφατα power bank με συμβατότητα για όλα τα πρότυπα γρήγορης φόρτισης, και Huawei FCP, ακόμα και MediaTek PumpExpress 2.0. Δυστυχώς λόγω της γνωστής πολιτικής με τα power banks από Κίνα, δε στέλνουν Ελλάδα.

Αυτό είναι το προϊόν στο οποίο αναφέρομαι:

https://m.banggood.com/BlitzWolf-PowerStorm-BW-PF2-10000mAh-18W-QC3_0-Type-C-Power-Bank-with-Fast-Charging-Input-and-Output-p-1219389.html

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

τσιμπημενη μου κανει η τιμη του (οπως αρκετα τις blitz αλλωστε),

δεν πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του

Link to comment
Share on other sites

Το PLM06ZM το έχω βρει με 35€ τελευταίο κομμάτι αλλά το φοβάμαι. Έχω διαβάσει και αλλού πως είναι συμβατό με fcp αλλά δεν έχω δει κανείς να γράφει, ναι το συνδέσαμε και μου έγραφε στην οθόνη γρήγορη φόρτιση όπως όταν το έχω στην πρίζα.

 

35€ το 20ρι;;;;

 

Το θέλω εγώ...

Ακόμα και αν δεν κάνει (που κάνει) έχεις ενα απ τα καλύτερα της αγοράς σε τιμή Κίνας...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

35€ το 20ρι;;;;

 

Το θέλω εγώ...

Ακόμα και αν δεν κάνει (που κάνει) έχεις ενα απ τα καλύτερα της αγοράς σε τιμή Κίνας...

 

https://www.my24shop.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=29056&Itemid=0

 

Μεχρι προχθες ειχε γιατι μιλησα. Τωρα δεν ξερω.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Οχι, το fcp ειναι το πρωτοκολλο γρηγορης φορτησης της Huawei.

 

Εγω εχω ενα φορτιστη 2αμπερ αλλα δεν ξερω αν βοηθαει και το καλοδιο επειδη το εχω παρει ξεχωριστά.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαφοροι πωλητές με καλό feeback στο ali στένουν Ελλάδα. Έχει προσπαθήσει κανείς να φέρει?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαφοροι πωλητές με καλό feeback στο ali στένουν Ελλάδα. Έχει προσπαθήσει κανείς να φέρει?
Στο αεροπλάνο δεν θα το σταματήσουν;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ίσως άτοπο το ερώτημα αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

Με όλα αυτά που διαβάζω για τα power bank και τους περιορισμούς στα αεροπλάνα, εάν θελήσω να ταξιδέψω και έχω μαζί μου το power bank μου, θα με σταματήσουν στον έλεγχο;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Στο αεροπλάνο δεν θα το σταματήσουν;

 

Unleashed by my rooted OP3T in 8.0

Το θέμα είναι ότι σε γειτονικές χώρες όπως Ιταλία πάνε κανονικά τα powerbank. Θα σκαναρουν ανοίγουν κάθε δέμα/σκαναρουν με ακτίνες να δουν τι έχει μέσα και πού πάει?

 

Ίσως ρίξω κάποια δοκιμαστική παραγγελία με μικρό κόστος να δω αν θα περάσει.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ίσως άτοπο το ερώτημα αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

Με όλα αυτά που διαβάζω για τα power bank και τους περιορισμούς στα αεροπλάνα, εάν θελήσω να ταξιδέψω και έχω μαζί μου το power bank μου, θα με σταματήσουν στον έλεγχο;

Kανονικα ναι πρεπει να το πεταξεις. Φιλος μου το περασε προσφατα ομως Μαλτα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως άτοπο το ερώτημα αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

Με όλα αυτά που διαβάζω για τα power bank και τους περιορισμούς στα αεροπλάνα, εάν θελήσω να ταξιδέψω και έχω μαζί μου το power bank μου, θα με σταματήσουν στον έλεγχο;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα, περνάει κανονικά απο το security screening.

Αν τα πέταγαν θα είχαν ένα κάδο γεμάτο ηλεκτρονικά τσιγάρα.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα πέταξα και το έψαξα, έχει όριο στα mah της μπαταρίας. Το 10 τι περνάει άνετα, νομίζω και είκοσι. Δες το στους όρους της αεροπορικής
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια.

Επειδη σκεφτομαι να αγορασω ενα power bank, ειδα οτι αξιοπιστα ειναι τα xiaomi και τα intenso.

σιγουρα θελω 10k χωρητικοτητα κ 2 θυρες usb και ει δυνατον ναναι τριαρες.

Εχει κανεις εμπειρια με ασυρματη φορτιση σε power bank? αξιζει;

προτεινετε καποια αλλη μαρκα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Επειδη σκεφτομαι να αγορασω ενα power bank, ειδα οτι αξιοπιστα ειναι τα xiaomi και τα intenso.

σιγουρα θελω 10k χωρητικοτητα κ 2 θυρες usb και ει δυνατον ναναι τριαρες.

Εχει κανεις εμπειρια με ασυρματη φορτιση σε power bank? αξιζει;

προτεινετε καποια αλλη μαρκα;

και τα 2 που αναφερες τυγχαινει να τα εχω αγορασει.εχω το Intenso S10000 που ειναι πολυ καλο με μονο (-) οτι αργει να φορτισει και το καλωδιο micro usb που ειναι ενσωματωμενο πανω στην συσκευη ειναι αρκετα μικρο.

τωρα εγω για προσωπικη μου χρηση καθημερινα εχω το Xiaomi Mi Power Bank 2 που ειναι εξαιρετικο,αριστο θα ελεγα και στα + οτι φορτιζει και γρηγορα..και φορτιζει και τα κινητα γρηγορα.εγω το iphone το φορτιζω γρηγοροτερα απο'τι με τον μαμα φορτιστη.σου το προτεινω..Από τις καλύτερες μου αγορές! Premium κατασκευή, φανταστικό design, εξαιρετικές επιδόσεις! και σε πολυ καλή τιμη!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Επειδη σκεφτομαι να αγορασω ενα power bank, ειδα οτι αξιοπιστα ειναι τα xiaomi και τα intenso.

σιγουρα θελω 10k χωρητικοτητα κ 2 θυρες usb και ει δυνατον ναναι τριαρες.

Εχει κανεις εμπειρια με ασυρματη φορτιση σε power bank? αξιζει;

προτεινετε καποια αλλη μαρκα;

Ανάλογος τι κινητό θες να φορτιζεις. Αν είναι quick charge 2.0-3.0 ή fcp (κάποιο Huawei) γενικός ανάλογα τις απαιτήσεις θα ψάξεις και το καλύτερο αποτέλεσμα. Σε ανθεκτικότητα όλα λίγο πολύ τα ίδια είναι.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογος τι κινητό θες να φορτιζεις. Αν είναι quick charge 2.0-3.0 ή fcp (κάποιο Huawei) γενικός ανάλογα τις απαιτήσεις θα ψάξεις και το καλύτερο αποτέλεσμα. Σε ανθεκτικότητα όλα λίγο πολύ τα ίδια είναι.

 

παραλειψη.

το galaxy s7 εχω και αυτο θα φορτιζω κυριως. περιστασιακα ομως ισως φορτιζω ενα bluetooth ηχειο ή το ipod.

και απο οτι ειδα το xiaomi δεν ειναι με 2 θυρες.

μαλλον θα παω για intenso.

κατι ακομα. τα power banks εχουν μπαταριες 3,7V. τα κινητα μας φορτιζουν με 5V. αρα τα 10.000 ουσιαστικα γινονται περιπου 7.000;

επισης.. για τα wireless γενικα τι αποψη εχετε; ειδα ενα omega στο e-shop και φαινεται καλο.

Edited by AgelosX
edit
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...