Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φορτίζει και φορτίζεται με quick charge 3..

To oppo νομίζω δεν υποστηρίζει quick charge 3 αλλά φορτίζει στα 5V με 4Α..

Αυτό δεν υποστηρίζεται απο quick charge 3.

Δλδ ποιο ειναι πιο γρηγορο; Το Quickcharge ή το VOOC που εχει η Oppo; Εννοεις οτι δε θα μπορει να φορτισει το oppo γρηγορα;

 

Ισως και να ισχυει, γιατι νομιζω υπαρχουν ξεχωριστα VOOC powerbank, αλλα κοστιζουν αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφοροι τύποι γρήγορης φόρτισης..

Άλλοι αυξάνουν τα volt 3,2-20 (quick charge 3),αλλοι τα Α (opo & oppo)..

Είμαι σχεδόν βέβαιος οτι τα opo δεν θα φορτίζουν γρήγορα με quick charge 3 καθώς στα 5volt που φορτίζουν θα παίρνεις 2Α ρεύμα και οχι 4A που δίνει ο μαμά φορτιστής.

Τουλάχιστον ενα oneplus 3 που είχα δεν έπαιρνε πανω απο 2Α ρεύμα με κανένα φορτιστή,ενω με το δικο του εγραφε 3800+

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου ηρθε σημερα το http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-10000mAh-Both-way-Quick-Charge-3_0-Power-Bank-p-1088932.html και μαλιστα εξωτερικα στον φακελο δεν φαινοταν πουθενα οτι ηρθε απο Κινα ...

https://postimg.org/image/p7ubf5f67/de9dc442/

Edited by eftihiss
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου ηρθε σημερα το http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-10000mAh-Both-way-Quick-Charge-3_0-Power-Bank-p-1088932.html και μαλιστα εξωτερικα στον φακελο δεν φαινοταν πουθενα οτι ηρθε απο Κινα ...

https://postimg.org/image/p7ubf5f67/de9dc442/

Πόσο καιρό έκανε να έρθει;

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έκανε να έρθει;

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

 

Order Placed Date:

2016-11-28 08:41:19

πεσαμε και στις γιορτες...

δεν ξερω παντως το γιατι αλλα πρωτη φορα μου τυχαινει (και δεν ειναι λιγα αυτα που εχω αγορασει και με NL POST) να μην φαινεται τιποτα εξωτερικα στον φακελλο που να φανερωνει οτι ερχεται απο Κινα

Edited by eftihiss
Link to comment
Share on other sites

Order Placed Date:

2016-11-28 08:41:19

πεσαμε και στις γιορτες...

δεν ξερω παντως το γιατι αλλα πρωτη φορα μου τυχαινει (και δεν ειναι λιγα αυτα που εχω αγορασει και με NL POST) να μην φαινεται τιποτα εξωτερικα στον φακελλο που να φανερωνει οτι ερχεται απο Κινα

Μάλιστα... Όσο για το φάκελο πιθανόν να το εκαναν για να αποφύγουν το τελωνείο. Υπάρχει πρόβλημα τον τελευταίο καιρό.

Ειδικά με οσα έχουν σήμανση ότι προέρχονται από Κίνα.

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποιον δοκιμασμένο φορτιστή με quick charge 2.0 για το powerbank 2 της xiaomi των 10.000 mah; Είναι πολλές οι σχεδόν 10 ώρες για να τον γεμίσω με έναν δικό μου της LG που βγάζει 1,2Α.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Όσο για το φάκελο πιθανόν να το εκαναν για να αποφύγουν το τελωνείο. Υπάρχει πρόβλημα τον τελευταίο καιρό.

Ειδικά με οσα έχουν σήμανση ότι προέρχονται από Κίνα.

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Αλλα και παλι γραφει το tracking number, οποτε αμα ειναι τοσο σχολαστικοι μπορουν να δουν οτι ερχεται απο Κινα. Εξαλλου θα πρεπει να απαγορευεται να μη υπαρχει κανενα στοιχειο πανω στο κουτι/φακελο που να υποδηλωνε τη χωρα προελευσης του.
Link to comment
Share on other sites

Αλλα και παλι γραφει το tracking number, οποτε αμα ειναι τοσο σχολαστικοι μπορουν να δουν οτι ερχεται απο Κινα. Εξαλλου θα πρεπει να απαγορευεται να μη υπαρχει κανενα στοιχειο πανω στο κουτι/φακελο που να υποδηλωνε τη χωρα προελευσης του.

 

Αν προσεξετε πανω γραφει οτι σε περιπτωση μη παραλαβης να γυρισει στο post office box ταδε στο Schledam (Πολη της νοτιας Ολλανδιας)

http://www.libraryindex.com/encyclopedia/pages/cpxks2jhad/schledam-town.html

προφανως οι Κινεζοι δεν ειναι τοσο Κινεζοι ... :)

χθες μου ηρθε και το δευτερο με τα ιδια στοιχεια στον φακελο...

Edited by eftihiss
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα power bank για το tablet του μικρού, το οποίο όμως δεν φορτίζει μέσω θύρας usb αλλά μέσω βύσματος dc. Σκέφτηκα ότι ένα καλώδιο dc to usb θα μου έλυνε το πρόβλημα, όμως όπως αποδείχθηκε δεν είναι τόσο απλό το θέμα αφού το tablet δεν φορτίζει μέσω του καλωδίου που αγόρασα. Έχετε κάποια πρόταση ή λύση στο πρόβλημα ;

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα power bank για το tablet του μικρού, το οποίο όμως δεν φορτίζει μέσω θύρας usb αλλά μέσω βύσματος dc. Σκέφτηκα ότι ένα καλώδιο dc to usb θα μου έλυνε το πρόβλημα, όμως όπως αποδείχθηκε δεν είναι τόσο απλό το θέμα αφού το tablet δεν φορτίζει μέσω του καλωδίου που αγόρασα. Έχετε κάποια πρόταση ή λύση στο πρόβλημα ;

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λογικά το καλώδιο που πήρες δεν είναι για μεταφορά ρεύματος, θα σου πρότεινα να πας σε έναν ηλεκτρονικό να σου κάνει ένα καλώδιο για αυτή τη δουλειά που το θες.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο είναι για φόρτιση, είναι ένα από αυτά στο παρακάτω πακέτο με φορτιστή αυτοκινήτου:

http://www.public.gr/product/aksesoyar/kiniton/fortistes-kalodia/fortistis-aytokinitoy-universal-power-on-pa-05c-4-tips/prod6871401pp/

 

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Το ταμπλετ φορτίζει από τον αντάπτορα του αυτοκινήτου?

Αν ναι τότε το ποιο πιθανό είναι να έχει διαφορετική πολικότητα το καλώδιο

Εγώ έχω αυτό και δουλεύει κανονικά

1 Set USB To 8Pcs DC Power Plug Adapter Cable Micro/ Mini USB PSP Charger Adapter For Iphone 4 4S Nokia Samsung E2014 P18 0.4

http://s.aliexpress.com/neYzQz6r

(from AliExpress Android)

Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το ταμπλετ φορτίζει από τον αντάπτορα του αυτοκινήτου?

Αν ναι τότε το ποιο πιθανό είναι να έχει διαφορετική πολικότητα το καλώδιο

Εγώ έχω αυτό και δουλεύει κανονικά

1 Set USB To 8Pcs DC Power Plug Adapter Cable Micro/ Mini USB PSP Charger Adapter For Iphone 4 4S Nokia Samsung E2014 P18 0.4

http://s.aliexpress.com/neYzQz6r

(from AliExpress Android)

Όχι δεν φορτίζει στο αυτοκίνητο, το tablet δείχνει ότι παίρνει ρεύμα αλλά πιθανότατα όχι το σωστό γι΄αυτό και δεν φορτίζει.

Έχω αποφασίσει να πάρω από Ελλάδα το TP-LINK Power Bank 10400mAh καθότι έχει καλές κριτικές - τιμή και επειδή θέλω δύο θύρες usb διαθέσιμες ταυτόχρονα αλλά και γρήγορη φόρτιση.

Για να λύσω όμως το πρόβλημα με την φόρτιση του tablet του υιού χρειάζομαι την βοήθειά σας. Παρακάτω σας παραθέτω φωτογραφία με τα χαρακτηριστικά από τον επιτοίχιο φορτιστή του tablet, ελπίζοντας να έχετε να μου προτείνεται κάποιο καλώδιο dc to usb από την Ελληνική αγορά που να κάνει σωστά την δουλειά του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Acer_Power_Supply.jpg

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα του καλωδίου, έχει να κάνει με τον φορτιστή, χρειάζεται 12 volt 1.5Α για να δουλέψει σωστά και το power Bank όπως και η έξοδος του αντάπτορα από το αυτοκίνητο είναι 5 volt 1-2A

 

Χρειάζεσε κάτι τέτοιο http://www.cosmodata.gr/product/250641/ αλλά θα είναι μόνο για το ταμπλετ

Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα του καλωδίου, έχει να κάνει με τον φορτιστή, χρειάζεται 12 volt 1.5Α για να δουλέψει σωστά και το power Bank όπως και η έξοδος του αντάπτορα από το αυτοκίνητο είναι 5 volt 1-2A

 

Χρειάζεσε κάτι τέτοιο http://www.cosmodata.gr/product/250641/ αλλά θα είναι μόνο για το ταμπλετ

 

Μάλιστα κατάλαβα, άρα μάλλον θα πρέπει να ξεχάσω την αγορά power bank για το συγκεκριμένο tablet από Ελλάδα τουλάχιστον....με μια νέα αναζήτηση και φυσικά εάν αποφασίσω να παραγγείλω από το εξωτερικό αυτό κάνει:

ROMOSS Sense X 10000mAh 5V 9V 12V QC2.0 Quick Charge Power Bank

ή αυτό:

BlitzWolf® BW-P3 9000mAh 18W QC3.0

 

Εκτός και εάν υπάρχει και κάποια άλλη αξιόπιστη και δοκιμασμένη λύση.

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα το δεύτερο, δυστυχώς δεν ξέρω κάποια άλλη λύση για να σε βοηθήσω περισσότερο, πάντως μπορείς να περιμένεις λίγο μήπως κάποιος το έχει αντιμετωπίσει ήδη και ξέρει να σου πει τι να κάνεις
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα το δεύτερο, δυστυχώς δεν ξέρω κάποια άλλη λύση για να σε βοηθήσω περισσότερο, πάντως μπορείς να περιμένεις λίγο μήπως κάποιος το έχει αντιμετωπίσει ήδη και ξέρει να σου πει τι να κάνεις

Ok ευχαριστώ, προφανώς και θα περιμένω να πάρω κι΄άλλες γνώμες πριν προβώ σε παραγγελία, βρήκα το BlitzWolf και στο amazon.co.uk για πιο γρήγορη παραλαβή.

Έχω όμως μια ερώτηση, εάν και εφόσον το παραπάνω power bank είναι το κατάλληλο, καλώδιο-αντάπτορα θα χρειαστώ έτσι κι αλλιώς για να συνδέσω το tablet. Αυτό το καλώδιο που έχω ήδη αγοράσει από το public και αναφέρω παραπάνω είναι το κατάλληλο ή πρέπει να πάρω άλλο ;

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που σου δείχνει ότι πέρνει ρεύμα από το καλώδιο δεν θα έχει πρόβλημα (λογικά) αλλά πρέπει πρώτα να του δώσεις το σωστό ρεύμα για να δεις.
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τσίμπησα το 20.000mah της Xaomi με Quick Charge 3.0 (Mi Power Bank 2)

 

Καποιος να πει εντυπωσεις η να με δώσει link του post.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τσίμπησα το 20.000mah της Xaomi με Quick Charge 3.0 (Mi Power Bank 2)

 

Καποιος να πει εντυπωσεις η να με δώσει link του post.

Πόσο και από που?

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και'γω παιδιά πριν μερικές μέρες Quick Charge 3 της Blitzwolf..

Φόρτισα αρκετές φορές,ολα αψογα,σαν να φορτίζω με γνήσια πριζα.Δειτε μερικές φωτογραφίες εδώ 3bd014e4b3be64b51ab3db814b86d620.jpgecb2c37d18a1086b17a3eb2f0314060b.jpg5497d58835d2c611746a571457e8ff12.jpg327b18e8219a7cf72824810f28221ffd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και'γω παιδιά πριν μερικές μέρες Quick Charge 3 της Blitzwolf..

Φόρτισα αρκετές φορές,ολα αψογα,σαν να φορτίζω με γνήσια πριζα.Δειτε μερικές φωτογραφίες εδώ

Σα τούβλο είναι.

Πολύ χοντρό για 5200mah.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Edited by navi55

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...