Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

TP link έχω. Πολύ ευχαριστημένος. Το καλοκαίρι ήμουν σε roatrip για μισό μήνα. Πραγματικά φορτίζαμε 3 κινητά από το εργαλείο. Φοβερή ποιότητα.

 

 

Αν και το Romoss φαίνεται πιο ωραίο εμφανισιακά από τις φωτογραφίες (δεν τα έχω δει από κοντά) αφού το TP LINK είναι καλό λογικά θα προτιμήσω αυτό. Είναι και ποιο φτηνό. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις γιατί πολύ απλά και οι μπαταρίες των κινητών είναι ίδιας τεχνολογίας και συνεπώς ονομαστικής τάσης 3.7Volt.

 

Άρα ένα power bank των 6000mAh θα φορτίζει οριακά δύο φορές ένα κινητό με μπαταρία των 3000mAh. Και λέω οριακά καθώς για να γίνει η φόρτιση μεσολαβούν δύο μετατροπείς DC-DC, ο πρώτος του power bank που μετατρέπει την εσωτερική τάση των κελιών στα 5V της USB θύρας και ο δεύτερος του κινητού που μετατρέπει τα 5V της USB θύρας στην τάση φόρτισης της μπαταρίας του (ελέγχοντας ταυτόχρονα το ρεύμα και την θερμοκρασία της).

 

Πράγματι θα ήταν ορθότερο τεχνικά αν όλοι οι κατασκευαστές αναφερόντουσαν στην χωρητικότητα των συσκευών τους στην σωστή μονάδα μέτρησης (Wh ή Joules), αλλά ο κόσμος δυστυχώς δεν είναι τέλειος, και η "επιστήμη" του marketing πολλές φορές επιβάλλει πράγματα που δεν είναι σωστά σε τεχνικά ζητήματα.

 

Sent from my Le X500 using Tapatalk

Προσωπικά χωρίς να θέλω να το παίξω επιστήμονας,εχοντας χρησιμοποιήσει αρκετά powerbank αυτό που παρατήρησα είναι ότι η ωφέλιμη χωρητικότητα τους είναι περίπου στο 65-70% της ονομαστικής (εφόσον λένε αλήθεια για τα χαρακτηριστικά)/πραγματικής.Τελευταία απο επώνυμα είχα romoss sense4 10000mah και μετρώντας το με αυτό το εργαλείο έπαιρνε γύρω στα 8800mah και έδινε για φόρτιση περίπου 6500mah.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι αρκετά κάτω οι υπολογισμοί σου

9600 το 10400

http://s30.postimg.org/n4ep5mg29/Xiaomi_10400.jpg

14900 το 16000

http://s24.postimg.org/a6aae3vxx/Xiaomi_16000.jpg

4800 το 5200

http://s28.postimg.org/re81tpob1/Xiaomi_5200.jpg

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

xiaomi δεν είχα ποτέ οπότε δεν ξέρω πόσο δίνουν πραγματικά.To romoss που έλεγε 10000 ήταν όσο ανέφερα.Γιαυτό ανέφερα αν λένε αλήθεια για την ονομαστική χωρητικότητα.Απο εκει και πέρα τα 9600mah πιστεύω ότι στην φόρτιση του κινητού δεν θα είναι ωφέλιμα πάνω απο 7000-7200mah
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που γράφεις γιατί πολύ απλά και οι μπαταρίες των κινητών είναι ίδιας τεχνολογίας και συνεπώς ονομαστικής τάσης 3.7Volt.

 

Άρα ένα power bank των 6000mAh θα φορτίζει οριακά δύο φορές ένα κινητό με μπαταρία των 3000mAh. Και λέω οριακά καθώς για να γίνει η φόρτιση μεσολαβούν δύο μετατροπείς DC-DC, ο πρώτος του power bank που μετατρέπει την εσωτερική τάση των κελιών στα 5V της USB θύρας και ο δεύτερος του κινητού που μετατρέπει τα 5V της USB θύρας στην τάση φόρτισης της μπαταρίας του (ελέγχοντας ταυτόχρονα το ρεύμα και την θερμοκρασία της).

 

Πράγματι θα ήταν ορθότερο τεχνικά αν όλοι οι κατασκευαστές αναφερόντουσαν στην χωρητικότητα των συσκευών τους στην σωστή μονάδα μέτρησης (Wh ή Joules), αλλά ο κόσμος δυστυχώς δεν είναι τέλειος, και η "επιστήμη" του marketing πολλές φορές επιβάλλει πράγματα που δεν είναι σωστά σε τεχνικά ζητήματα.

 

Sent from my Le X500 using Tapatalk

Βρήκα το άρθρο που ειχα διαβάσει παλαιότερα και ανέφερα αυτο με τα volt,αν θες ριξε μια ματιά.

Δεν μου φαινεται λαθος.

http://www.greeceandroid.gr/device/1489-android-power-bank-capacity-and-charging

Link to comment
Share on other sites

Μην παραπληροφορειτε...Φυσικά και βγαζει 16000 Εκτός και αν το κατήργησαν με το 20000 που δεν το νομίζω.Και ναι, έχω της xiaomi 16000 γνησιοτατο

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχεις απολυτο δικιο και ζητω συγνωμη. Απο βιασινη απαντησα στο φιλο με σιγουρια μαλιστα γιατι την προηγουμενη μερα διαβαζα για το fake 14000mAh μιας και η Xiaomi δε βγαζει 14000mAh και εκ παραδρομης μπερδεψα τους αριθμους.

Τελικα, οπως ξερουμε, η μεγαλη σιγουρια σου γυρναει μπουμερανγκ.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το άρθρο που ειχα διαβάσει παλαιότερα και ανέφερα αυτο με τα volt,αν θες ριξε μια ματιά.

Δεν μου φαινεται λαθος.

http://www.greeceandroid.gr/device/1489-android-power-bank-capacity-and-charging

Λάθος είναι δυστυχώς και το άρθρο. Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ μου, μπορεί το κινητό να δέχεται 5V αλλά όπως ακριβώς και στα power banks τα mAh που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές για τα κινητά τους αναφέρονται στα 3.7 Volt.

 

Ουσιαστικά οποιαδήποτε διαφορά παρατηρεί κάποιος από το αποτέλεσμα της θεωρητικής διαίρεσης των mAh των δύο συσκευών (πχ 10000mAh / 3000mAh) οφείλεται στην απόδοση των δυο DC-DC converters που παρεμβάλονται στην μεταφορά της ενέργειας! Η απόδοση τέτοιων κυκλωμάτων τυπικά συνηθίζεται να είναι ίση περίπου με 90%, συνεπώς η σε σειρά σύνδεση τους συνεπάγεται συνολική απόδοση της τάξης του 80%.

 

Προφανώς αυτά τα νούμερα επηρεάζονται από πολλούς παράγοντες όπως θερμοκρασία περιβάλλοντος, ρεύμα φόρτισης κλπ. Άρα μπορείς με ασφάλεια να θεωρείς ότι η ωφέλιμη ενέργεια που παίρνεις από ένα power bank ισούται με το 80% της αποθηκευμένης σε αυτό ενέργειας.

 

Sent from my Le X500 using Tapatalk

 

Υ.Γ. Βρήκα αυτό το άρθρο στα αγγλικά που εξηγεί αυτά που γράφω, αν δεν έχεις θέμα με την γλώσσα διάβασε το, πιστεύω θα σε βοηθήσει αρκετά να καταλάβεις το τι γίνεται κατά την διαδικασία φόρτισης μίας συσκευής. Θα μπορούσα να γράψω περισσότερα πράγματα καθώς και τον λόγο που γίνονται όλα αυτά, αλλά δεν έχει νόημα να γίνω τόσο τεχνικός, περισσότερο θα μπερδέψει παρά θα διευκολύνει.

Edited by ArisSX1
It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε κανονικά το 10000 Xiaomi , απο bangood. Αυτό προς ενημέρωση για τον φίλο που είπε οτι του το επέστρεψαν πισω και δεν πέρασε λόγο το ότι είχε μπαταρίες.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε κανονικά το 10000 Xiaomi , απο bangood. Αυτό προς ενημέρωση για τον φίλο που είπε οτι του το επέστρεψαν πισω και δεν πέρασε λόγο το ότι είχε μπαταρίες.

Το είχες πάρει με tracking number ή untracked?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

untracked.

Οκ, ευχαριστώ. Γιατί και εγώ περιμένω ένα untracked και το είχα λίγο άγχος να σου πω την αλήθεια.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω διαλέξει το παρακάτω power bank και είμαι στο τσακ να το παραγγειλω.Τι λέτε ; είναι καλή επιλογή ;

http://www.gearbest.com/power-banks/pp_343014.html

Edited by soup88
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω διαλέξει το παρακάτω power bank και είμαι στο τσακ να το παραγγειλω.Τι λέτε ; είναι καλή επιλογή ;

http://www.gearbest.com/power-banks/pp_343014.html

Καλό είναι,αλλά υπάρχει και το πιο φτηνό δεκάρι.

 

Για το μαγαζί κραταω επιφύλαξη γιατί δημιουργεί θέματα με στοκ κάποιες φορές.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε κανονικά το 10000 Xiaomi , απο bangood. Αυτό προς ενημέρωση για τον φίλο που είπε οτι του το επέστρεψαν πισω και δεν πέρασε λόγο το ότι είχε μπαταρίες.

 

Ευχαριστώ παληκάρι.

Τι να πω μάλλον τυχαία είναι κάποια πράγματα , ήταν να τύχει σε κάποιον έτυχε σε μένα :).

Απλά να ενημερώσω ότι το είχα ξαναπαραγγείλει από gearbest στις 22/03 και σήμερα 19/04 έφτασε και σε μένα κανονικά με belgium post.

Link to comment
Share on other sites

Γατάκια...

 

Τι συζητάμε για 10.000 ή 16.000 mah σε Powerbank.

 

Πάρτε ένα Anker στα 120.000 mah να κάνετε δουλίτσα!

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση. παρέλαβα σήμερα το power bank της xiaomi (20.000mah) από το gearbest αλλα δεν ηρθε στο original κουτάκι του (κανονικά έχει 2 κουτάκια , ένα εσωτερικό που περιλαμβάνει το power bank και ένα εξωτερικό με τα λογότυπα της xiaomi κτλ, το δικό μου ήρθε μονο με το εσώτερικο) και επίσης ήταν ανοιγμένο...θα έπρεπε να ανησυχώ? σκέφτομαι μήπως μιας και πέρασε από βέλγιο το ανοίξανε εκεί για έλεγχο και απλά δεν το βάλανε πίσω στο original κουτί του...

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω για ενα power bank με δυνατότητα φόρτισης quick charge 3.0

 

Δυστυχως σε ebay που έψαξα δεν υπήρχε ιδιαίτερη ποικιλία και δεν εστελναν σε Ελλάδα...

 

Καμια ιδέα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/despangel/35639/476962/1/2003_9_johnnycash912.jpg R.I.P. - m8
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να αγοράσω αυτό http://www.gearbest.com/mobile-power-bank/pp_187685.html

Δοκίμασα gearvest , bangood, geekbuying σε ολα δεν περνάει η πληρωμή απο το paypal , ούτε κατευθείαν η κάρτα(πιστωτικη και χρεωστικη)...το vickmall δεν εχει stock το λεω γιατι την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα απο εκει κινητό(redmi note pro) και ακουστικά (xiaomi piston 3) απο ebay εχουμε καποιον πωλητη που να εχει Original Και να μην εχουμε το ιδιο προβλημα; ενα τεμπερετ που αγορασα παλι πριν λιγες μερες πληρωθηκε κανονικα

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να αγοράσω αυτό http://www.gearbest.com/mobile-power-bank/pp_187685.html

Δοκίμασα gearvest , bangood, geekbuying σε ολα δεν περνάει η πληρωμή απο το paypal , ούτε κατευθείαν η κάρτα(πιστωτικη και χρεωστικη)...το vickmall δεν εχει stock το λεω γιατι την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα απο εκει κινητό(redmi note pro) και ακουστικά (xiaomi piston 3) απο ebay εχουμε καποιον πωλητη που να εχει Original Και να μην εχουμε το ιδιο προβλημα; ενα τεμπερετ που αγορασα παλι πριν λιγες μερες πληρωθηκε κανονικα

To banggood δεχεται καρτα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και mastercard εθνικης και Πειραιώς visa τιποτα

Εμενα πριν δυο εβδομαδες μου δεχτηκε την χρεωστικη mastercard της alphabank.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έλεος παίδες.

Εδώ μιλάμε για τα power bank, όχι για τρόπους πληρωμής.

Υπάρχουν άλλα θέματα για αυτό.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω ένα power bank intenso το οποίο δεν φορτίζει με σύνδεση με καλώδιο σε πρίζα αλλά μόνο με υπολογιστή (στην αρχή φόρτιζε κανονικά).Γνωρίζετε τι είδους βλάβη είναι αυτή και αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί γιατί δεν έχω ούτε απόδειξη ούτε χαρτιά εγγυήσεως και τα σχετικά.Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...