Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σε ολους αγορασα την τεταρτη ενα note 3 Πέμπτη πρωι το εβγαλα απο την φορτιση με πολυ χρηση τηλέφωνα, wifi, 3g ,Internet, bluetooth , παιχνιδια η μπαταρια επεσε χτες το βραδυ καποιος μου ειπε οτι στη δευτερη φορτησει πρεπει να το αφησω να κλείσει μόνο του να το βαλω να φορτισει κλειστο μολις φόρτισει 100% να το ανοιξω να το βαλω παλυ στη φόρτιση 5-10 λεπτα και μετα να το κανω επανεκκίνηση τα έκανα ολα αυτα και τωρα η μπαταρια εχει πεσει 5% χωρις χρηση. εκανα κατι λαθος? και πως διορθώνω τωρα την μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους αγορασα την τεταρτη ενα note 3 Πέμπτη πρωι το εβγαλα απο την φορτιση με πολυ χρηση τηλέφωνα, wifi, 3g ,Internet, bluetooth , παιχνιδια η μπαταρια επεσε χτες το βραδυ καποιος μου ειπε οτι στη δευτερη φορτησει πρεπει να το αφησω να κλείσει μόνο του να το βαλω να φορτισει κλειστο μολις φόρτισει 100% να το ανοιξω να το βαλω παλυ στη φόρτιση 5-10 λεπτα και μετα να το κανω επανεκκίνηση τα έκανα ολα αυτα και τωρα η μπαταρια εχει πεσει 5% χωρις χρηση. εκανα κατι λαθος? και πως διορθώνω τωρα την μπαταρια?
αυτό που έκανες λέγεται calibration και δεν χρειαζόταν να το κάνεις. Τώρα να το αφήσεις για τρεις φορές να πέφτει στο 15% και μόλις το Led γίνει πράσινο να το βγάλεις από την μπριζα. Μετά φορτιζε όπως θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

αυτό που έκανες λέγεται calibration και δεν χρειαζόταν να το κάνεις. Τώρα να το αφήσεις για τρεις φορές να πέφτει στο 15% και μόλις το Led γίνει πράσινο να το βγάλεις από την μπριζα. Μετά φορτιζε όπως θέλεις.

 

οκ ευχαριστω θα το κανω

Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα και εγώ την εφαρμογή. Έχει φοβερά αποτελέσματα !!!!!!!!!!!!!

 

[ATTACH]42116[/ATTACH]

[ATTACH]42114[/ATTACH]

[ATTACH]42115[/ATTACH]

 

Είναι αυτή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mh.tsibate.ree

αυτό το σκορ είναι αληθινό:)
Link to comment
Share on other sites

αυτό το σκορ είναι αληθινό:)

 

Αν έχεις υπερχρονίσει τον επεξεργαστή για να πετύχεις αυτό το score τότε ναι μπορεί να είναι αληθινό αλλά θεωρώ απίθανο να διατηρείς μια συνεχόμενη ομαλή λειτουργία του κινητού με τη ρύθμιση αυτή. Αυτή η κουβέντα βεβαίως δεν έχει νόημα παρά μόνο καθαρά για λόγους επίδειξης και επίτευξης προσωπικών ρεκόρ, καθώς δεν λαμβάνεται υπόψη το παραπάνω σημαντικότατο δεδομένο, δηλαδή η καθημερινή ομαλή συμπεριφορά του κινητού. Προφανώς αν η samsung μπορούσε να πετύχει με πλήρη ασφάλεια και αξιοπιστία του κινητού αυτά τα scores είμαι σίγουρος ότι θα είχε κάνει πρώτη τις σχετικές ρυθμίσεις (αν αναλογιστεί κανείς και τις πρόσφατες πρακτικές που εφήρμοσε για να έχει καλύτερα αποτελέσματα στα banchmarks).

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπερχρονίσει τον επεξεργαστή για να πετύχεις αυτό το score τότε ναι μπορεί να είναι αληθινό αλλά θεωρώ απίθανο να διατηρείς μια συνεχόμενη ομαλή λειτουργία του κινητού με τη ρύθμιση αυτή. Αυτή η κουβέντα βεβαίως δεν έχει νόημα παρά μόνο καθαρά για λόγους επίδειξης και επίτευξης προσωπικών ρεκόρ, καθώς δεν λαμβάνεται υπόψη το παραπάνω σημαντικότατο δεδομένο, δηλαδή η καθημερινή ομαλή συμπεριφορά του κινητού. Προφανώς αν η samsung μπορούσε να πετύχει με πλήρη ασφάλεια και αξιοπιστία του κινητού αυτά τα scores είμαι σίγουρος ότι θα είχε κάνει πρώτη τις σχετικές ρυθμίσεις (αν αναλογιστεί κανείς και τις πρόσφατες πρακτικές που εφήρμοσε για να έχει καλύτερα αποτελέσματα στα banchmarks).
επεξεργαστής 2,8 performance Gpu 533.

Για καθημερινή χρήση έχω τις ρυθμίσεις από την υπογραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παραλαμβάνω λογικά και εγω το δικό μου Note 3. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στις προηγούμενες σελίδες δεν βρήκα κάπου τον τρόπο φόρτισης καινούργιας μπαταρίας. Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος ώστε να αρχίσουν οι φορτίσεις καινούργιας μπαταρίας ώστε να εχω το μέγιστο αποτέλεσμα?
1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

Εμενα χθες το βραδυ μου εχασε μεσα στη νυχτα 39% !!!! Παντα ανοιχτα δεδομενα και wifi, συνηθως που τρωει 5 με 7%. Υποψιαζομαι οτι τη ζημια την κανει το wifi γιατι κανει συχνα αποσυνδεσεις τωρα τελευταια.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το wifi. Έχεις battery drain από κάποια εφαρμογή/service που έχει κολλήσει στο παρασκήνιο. Δοκίμασε να κάνεις ένα reboot και λογικά θα στρώσει.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το δεις απλά από τις ρυθμίσεις τις μπαταρίας. Αλλοιώς δοκίμασε το wakelock detector.

Πολύ καλό ,αλλά δεν δουλεύει σε κιτ κατ.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Υπέθεσα οτι έχει 4.3 ο φίλος. Στην 4.4.2 νομίζω έχει διορθωθεί κάπως το θέμα του drain. Προσωπικά έκανα root το δικό μου και με το greenify και unistall τις S-mpourdes ησύχασα.
Link to comment
Share on other sites

Κιτ κατ εχω. Στις ρυθμισεις της μπαταριας το μονο που βλεπω ειανι οτι το android os kai to android system ηταν πανω με τα μεγαλυτερα ποσοστα. Δεν εχει καμια εφαρμογη τοσο υψηλα ποσοστα.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παραλαμβάνω λογικά και εγω το δικό μου Note 3. Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στις προηγούμενες σελίδες δεν βρήκα κάπου τον τρόπο φόρτισης καινούργιας μπαταρίας. Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος ώστε να αρχίσουν οι φορτίσεις καινούργιας μπαταρίας ώστε να εχω το μέγιστο αποτέλεσμα?

Τίποτα το ιδιαίτερο θα το πάρεις και θα έχει μπαταρία θα την φας μέχρι το 2% θα το αφήσεις να φορτώσει κλειστό ανοιχτό δεν έχει σημασία αλλά μην το δουλεύεις ταυτόχρονα και αυτό να το κάνεις για 2-3 φορές δλδ θα το φορτώνεις όταν είναι πλήρως αποφορτισμενο μετά όποτε θες να το βάζεις για φόρτωμα δεν παίζει ρόλο αλλά καλό θα είναι να μην πεφτει κάτω από 20%

 

καλορίζικο ...:)

Link to comment
Share on other sites

To Battery Doctor και το Greenify δουλεύουν σε 4.4.2 αν δεν είσαι root?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

To Battery Doctor και το Greenify δουλεύουν σε 4.4.2 αν δεν είσαι root?
Όχι δυστυχώς, ίδιος το Greenify δεν δουλεύει σωστά αν δεν είσαι root.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς, ίδιος το Greenify δεν δουλεύει σωστά αν δεν είσαι root.

 

Μια χαρά δουλεύει το greenify χωρίς root.απλά δεν δουλεύει το auto hibernation.γι'αυτό έχει επιλογή να δημιούργησει widget με manual hibernation.Το πατάς και τα κλείνει όπως θα έκανε και μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει το greenify χωρίς root.απλά δεν δουλεύει το auto hibernation.γι'αυτό έχει επιλογή να δημιούργησει widget με manual hibernation.Το πατάς και τα κλείνει όπως θα έκανε και μόνο του.
Ε πως δουλεύει κανονικά όταν πρέπει να τα κάνεις μηχανικά ,άσε που δεν σου εμφανίζει τις μισές και παραπάνω εφαρμογές από όταν είσαι root ,να μην πω και για το donation package.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως δουλεύει το Greenify χωρίς root (manual, δε σου επιτρέπει να κάνεις hibernate system apps κλπ). Αυτό που ρώτησα είναι ειδικά για την 4.4.2, διότι αναφέρθηκε εδώ ότι εφαρμογές όπως το WakeLock Detector δε δουλεύουν σωστά σε 4.4.2 unrooted

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τώρα ποιο τέλεια δεν γίνεται φωτεινότητα στην μέση συγχρονισμό ανοιχτο 3g δεδομένα ανοιχτα ήχους τα πάντα στο φουλ και τρώει μπαταρία 10%σε κάθε μία ώρα που περνάει ειλικρινά δεν μπορώ να τελειώσω την μπαταρία...νέο ρεκόρ 10 ώρες οθόνης ανοιχτής συνεχόμενη όσο περνάνε οι μέρες βελτίωση είδα στην μπαταρία στην αρχή 7 ώρες οθόνης μετά 8 ώρες και κάτι και τώρα στης 10 ώρες νομίζω ότι το κινητό μου έχει πρόβλημα κρατάει πολύ η μπαταρία ....να τονίσω από τότε που το πήρα το φορτίζω πάντα κλειστό νομίζει παίζει ρόλο αργεί πολύ περισσότερο να φορτίσει αλλά κρατάει πολύ καλά. Έφτασα σε σημείο 2 μέρες άνετα να βγάζω.ξερω με την διάρκεια του χρόνου θα πέσει η απόδοση αλλά προς το παρών είμαι υπέρ ευχαριστημενος. ..[ATTACH]42270[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ιδιαίτερο θα το πάρεις και θα έχει μπαταρία θα την φας μέχρι το 2% θα το αφήσεις να φορτώσει κλειστό ανοιχτό δεν έχει σημασία αλλά μην το δουλεύεις ταυτόχρονα και αυτό να το κάνεις για 2-3 φορές δλδ θα το φορτώνεις όταν είναι πλήρως αποφορτισμενο μετά όποτε θες να το βάζεις για φόρτωμα δεν παίζει ρόλο αλλά καλό θα είναι να μην πεφτει κάτω από 20%

 

καλορίζικο ...:)

 

Thanks men!

1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως δουλεύει το Greenify χωρίς root (manual, δε σου επιτρέπει να κάνεις hibernate system apps κλπ). Αυτό που ρώτησα είναι ειδικά για την 4.4.2, διότι αναφέρθηκε εδώ ότι εφαρμογές όπως το WakeLock Detector δε δουλεύουν σωστά σε 4.4.2 unrooted

Έβαλα και εγώ την 4.4.2 ψές OTA. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το άφησα στο 93% τα μεσάνυχτα και στις 8 το πρωί που το ξαναπήρα έπεσε μόνο 2% :) Πάω για πλήρη κύκλο αποφόρτισης.

 

Είδα επίσης ότι το Wakelock Detector δουλεύει σε 4.4 unrooted, αν ακολουθηθούν τα βήματα που περιγράφονται εδώ

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Στην αναμονή το κινητό μου δεν πέφτει ούτε μισό της % ακομη αν το αφησω και για πολλες ωρες.ακούω πολλοί έχουν πρόβλημα αλλά και στο προηγούμενο νότε 3 που είχα πάλι δεν έπεφτε η μπαταρία στην αναμονη ούτε μισό βέβαια .δεν είχε τόσο καλή μπαταρία όσο αυτό γιατί έτρωγε 13 % την ωρα αλλά τότε είχα την 4.3 σε αυτό πέρασα απευθείας την 442 και δεν το δοκίμασα με την 4.3.δεν ξέρω τι γίνεται.[ATTACH]42284[/ATTACH]

 

[ATTACH]42285[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...