Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είχα κάνει ήδη force stop αλλά η μπαταρία κατρακυλούσε συνεχώς με ταχύτατους ρυθμούς

 

Ο φίλος από πάνω εννοεί το κουμπί δεξιά από το force stop.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, εδώ και 4-5 μέρες εχω ένα πρόβλημα με την μπαταρία και δεν μπορώ να βρω τι φταίει. Eκεί που κρατούσα 2-3 24ωρα(μόνο τηλέφωνα και μηνύματα) τώρα μου τρώει 50% μπαταρία τα βράδια(10 ώρες).. Mπορεί να μου εξηγήσει κανείς τι μπορεί να φταίει??

υ.γ έρχομαι απο iphone οπότε είμαι λίγο άσχετος από android.

Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε πια ή ποιες εφαρμογές έβαλες τελευταία. Πιθανόν αυτές φταίνε

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, εδώ και 4-5 μέρες εχω ένα πρόβλημα με την μπαταρία και δεν μπορώ να βρω τι φταίει. Eκεί που κρατούσα 2-3 24ωρα(μόνο τηλέφωνα και μηνύματα) τώρα μου τρώει 50% μπαταρία τα βράδια(10 ώρες).. Mπορεί να μου εξηγήσει κανείς τι μπορεί να φταίει??

υ.γ έρχομαι απο iphone οπότε είμαι λίγο άσχετος από android.

 

Αν δεις το post στην προηγούμενη σελίδα θα καταλάβεις ότι είμαι ομοιοπαθής, απλά επειδή είχα προηγούμενη εμπειρία από android κατέφυγα σύντομα σε ρουτάρισμα. Ο προηγούμενος φίλος έχει δίκιο, μάλλον μία τελευταία εφαρμογή που εγκατέστησες φταίει, αλλά δεν είναι και απόλυτα σίγουρο. Μερικές φορές φαίνεται να κολλάει ο chrome (αν χρησιμοποιείς αυτόν ως browser) και να τρέχει τους πυρήνες με χίλια, ακόμα και σε idle κατάσταση. Κάνει μία επανεκκίνηση του τηλεφώνου μπας και βοηθήσει. Αν είσαι πάντως σε 4.4.2, την πάτησες καθώς κανένα από τα διαγνωστικά προγραμματάκια δε θα σε βοηθήσουν (χωρίς ρουτ) να δεις τι πραγματικά φταίει στη συσκευή...

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

το διάβασα το πρόβλημά σου απλά εγώ δεν θέλω να ρουτάρω το κινητό. Όσο για το αν φταίει καμιά εφαρμογή που κατέβασα τελευταία είναι το angry birds, δεν νομίζω να φταίει αυτό...Νομίζω όμως πως βρήκα μια λύση με το πρόγραμμα All-In-One Tοοlbox( έχω 4,3 έκδοση) που κλείνει όλες τις εφαρμογές που εκτελούνται..Το δοκίμασα και μετά από 10 ώρες αδράνειας του κινητού η μπαταρία έχει κατέβει ΜΟΝΟ 2%. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.
Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

Παίδες , μετά από κάποιες ρυθμίσεις πιστεύω ότι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

 

Για πες μας και τις ρυθμίσεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας και τις ρυθμίσεις...
μερικες ρυθμισεις απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2579075 και εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=49655045 Αλλά χωρίς root μην περιμένεις και πολλά.
Link to comment
Share on other sites

5ωρες με μία τέτοια μπαταρία μας κάνει και πανηγυρίζουμε...

Τέρμα και τελεία... Τεράστια η απογοήτευση σε ευτυχώς μόνο αυτό τον τομέα το Νοτελι...

Θέλει μάλλον αρκετή δουλειά ακόμα η 4.4.2 για να αυξηθούν οι χρόνοι...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

5ωρες με μία τέτοια μπαταρία μας κάνει και πανηγυρίζουμε...

Τέρμα και τελεία... Τεράστια η απογοήτευση σε ευτυχώς μόνο αυτό τον τομέα το Νοτελι...

Θέλει μάλλον αρκετή δουλειά ακόμα η 4.4.2 για να αυξηθούν οι χρόνοι...

 

καλά τις 3 μέρες και 11 ώρες δεν τις είδες πλάκα κάνουμε τώρα.

μια χαρά είναι οι 5 ώρες οθόνη σε 3.5 μερες

Link to comment
Share on other sites

5ωρες με μία τέτοια μπαταρία .
Ναι αλλά 3 μέρες μπαταρία ,όπου είδα 10 ώρες οθόνη είχαν μια μέρα μπαταρία. Εγώ πιστεύω ότι οι χρόνοι είναι πολύ καλοί και δεν έχω κανένα παράπονο σε αυτόν τον τομέα.
Link to comment
Share on other sites

@pagiotis είσαι τυχερός που είσαι ακόμα σε 4.3. Απόλαυσέ το όσο την έχεις! (ή μην αναβαθμίσεις). Στην Kit Kat όλα αυτά τα προγραμματάκια που κλείνουν εφαρμογές που τρέχουν στο background δεν παίζουν πια. Και εγώ έτσι την πάτησα. Πάνω που το είχα "στρώσει" είχα την "έμπνευση" να αναβαθμίσω σε 4.4.2 με αποτέλεσμα να ξαναρχίσω πάλι την ίδια ταλαιπωρία...
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με νοιάζει πολύ η μπαταρία. Το φορτίζω ανά δύο ημέρες αλλά και κάθε ημέρα να το φόρτιζα δεν θα με πείραζε. Δεν ζούμε σε κανένα δάσος χωρίς παροχή ρεύματος. Σε γραφείο δουλεύω ούτως ή άλλως. Δίπλα μου έχω σχεδόν πάντα πρίζα. Όταν δε πηγαίνω ταξίδι ακόμα και σε σκληρή χρήση την ημέρα τη βγάζει άνετα. Έχω μαζί μου και ένα μικρό power bank αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

@pagiotis είσαι τυχερός που είσαι ακόμα σε 4.3. Απόλαυσέ το όσο την έχεις! (ή μην αναβαθμίσεις). Στην Kit Kat όλα αυτά τα προγραμματάκια που κλείνουν εφαρμογές που τρέχουν στο background δεν παίζουν πια. Και εγώ έτσι την πάτησα. Πάνω που το είχα "στρώσει" είχα την "έμπνευση" να αναβαθμίσω σε 4.4.2 με αποτέλεσμα να ξαναρχίσω πάλι την ίδια ταλαιπωρία...

 

ολα αυτα τα προγραμματακια θελουν root ομως οποτε για καποιον που το εχει stock ειμαι μεγαλη βελτιωση. περα απο τα ψέματα για μενα κινητο χωρις root ειναι απλα ενα κινητο.... εχω εκνευριστει πολυ με το knox. δεν σκοπευω να αγορασω παλι samsung εκτος αν βγει τελειως απροβληματιστο s5 και παλι με το bloatware που βαζει..... δυσκολα

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα προγραμματακια θελουν root ομως οποτε για καποιον που το εχει stock ειμαι μεγαλη βελτιωση. περα απο τα ψέματα για μενα κινητο χωρις root ειναι απλα ενα κινητο.... εχω εκνευριστει πολυ με το knox. δεν σκοπευω να αγορασω παλι samsung εκτος αν βγει τελειως απροβληματιστο s5 και παλι με το bloatware που βαζει..... δυσκολα

 

Δεν πρόσεξες τι ανέφερα... Στην 4.3 τα περισσότερα προγράμματα δούλευαν κανονικά (πχ battery doctor, GSam battery, better battery stats, wakelock). Αφενός μεν σου επέτρεπαν να βρεις τι κάνει wakelock και να τα σταματήσεις με greenify (έστω και αν χωρίς root είναι λίγο παίδεμα) αφετέρου να κάνεις kill apps όπως για παράδειγμα με το battery doctor. Στην 4.4.2 αυτό γίνεται ΜΟΝΟ με root, δε δουλεύει ΤΙΠΟΤΑ χωρίς. Και δυστυχώς η λύση που αναφέρθηκε πριν ως "λύση" (turn off εφαρμογές που κάνουν πιθανό drain όπως google maps, google+, κ.α) δεν εξυπηρετεί γιατί μερικές φορές (τουλάχιστον για μένα μιλάω) τις χρειάζεσαι και αυτές...

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί στην 4.4 έχει αλλάξει τα permissions η google και για αυτό δε δουλεύουν. Άρα ακόμα και να αναβαθμιστούν, πάλι διουλειά δε θα κάνεις
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει πλέον με κάποιες αλχιμιες να στρώνει πια η μπαταρία...

Crash v4.3 φοραω και πλέον έχω Νορμάλ κατανάλωση...

8-9℅με wifi 14-16℅ με 3g...

Επίσης σε idie ήμουν και είμαι μια χαρά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτήν τι στιγμή έχω την καλύτερη μπαταρία με omega 7.2

Έχω πετάξει όλες τις βοήθητικες εφαρμογές όπως greenify και το τηλ πάει πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σας . εχω εδω και 3 μηνες το note 3 και ημουν αρκετα ευχαριστημενος με την καταναλωση της μπαταριας. εδω και 5 μερες ομως κατι δεν παει καλα. ενω μου εβγαζε 2 με 2 μιση μερες αυτονομια χωρις και πολυ χρηση τωρα δεν μπορω να φτασω ουτε μερα. ετσι λοιπον αρχισα να ψαχνω και να διαβαζω και στο forum τι μπορει να φταιει... αυτο που εχω διαπιστωσει τελικα και αυτο που εχω διαβασει και εδω ειναι το εξης: Το λειτουργικο συστημα adroid μενει ξύπνιο (stay awake) οπως γραφει και ενας φιλος στην σελιδα 21 για πολλες ωρες και δεν μπαινει σε deep sleep. για να ειμαι πιο σαφης γραφει 50% καταναλωση και παραμονη σε ενεργεια 19 ωρες!. οκ εφαγα πολλες ωρες να διαβαζω για αυτα οποτε αποφασιζω να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. ολα ενταξει για την πρωτη μερα . το βραδυ εφαγε μολις 2% μπαταρια ενω μου ετρωγε 30% . αλλα απο σημερα {2 μερα} παλι τα ιδια. ζητω βοηθεια καποιου γνωστη γιατι ειμαι και εντελως καινουργιος σε android .
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα που την νυχτα μου τρωει τη μιση μπαταρια το κινητο. Εκανα επαναφορά ρυθμισεων και αφησα τον launcher του κινητου....
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σας . εχω εδω και 3 μηνες το note 3 και ημουν αρκετα ευχαριστημενος με την καταναλωση της μπαταριας. εδω και 5 μερες ομως κατι δεν παει καλα. ενω μου εβγαζε 2 με 2 μιση μερες αυτονομια χωρις και πολυ χρηση τωρα δεν μπορω να φτασω ουτε μερα. ετσι λοιπον αρχισα να ψαχνω και να διαβαζω και στο forum τι μπορει να φταιει... αυτο που εχω διαπιστωσει τελικα και αυτο που εχω διαβασει και εδω ειναι το εξης: Το λειτουργικο συστημα adroid μενει ξύπνιο (stay awake) οπως γραφει και ενας φιλος στην σελιδα 21 για πολλες ωρες και δεν μπαινει σε deep sleep. για να ειμαι πιο σαφης γραφει 50% καταναλωση και παραμονη σε ενεργεια 19 ωρες!. οκ εφαγα πολλες ωρες να διαβαζω για αυτα οποτε αποφασιζω να κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. ολα ενταξει για την πρωτη μερα . το βραδυ εφαγε μολις 2% μπαταρια ενω μου ετρωγε 30% . αλλα απο σημερα {2 μερα} παλι τα ιδια. ζητω βοηθεια καποιου γνωστη γιατι ειμαι και εντελως καινουργιος σε android .

 

 

 

Μετα την επαναφορά μήπως εγκατεστησες εφαρμογές που είχες και πριν την επαναφορά?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εβαλα τιποτα για να δω πως θα παει αλλα τελικα παλι τα ιδια ... βεβαια εκτος τις εφαρμογες τις google και τις samsung που μπηκαν με την εναρξη

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετα την επαναφορά μήπως εγκατεστησες εφαρμογές που είχες και πριν την επαναφορά?

 

οχι δεν εβαλα τιποτα για να δω πως θα παει αλλα τελικα παλι τα ιδια ... βεβαια εκτος τις εφαρμογες τις google και τις samsung που μπηκαν με την εναρξη

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι κατέληξα να ρουτάρω τη συσκευή μου. Σκοπεύω αυτές τις ημέρες να στείλω κάποια επιστολή στο support της samsung εδώ (Ολλανδία) και να τους περιγράψω το πρόβλημα. Είμαι περίεργος τι θα μου απαντήσουν.

Καταλαβαίνω να απαγορεύουν το root και να "κόβουν" την εγγύηση καθώς υπάρχουν κάποιοι ¨καμένοι" που παίρνουν ρουταρισμένες συσκευές και τους αλλάζουν τα φώτα, θέτοντάς της σε κίνδυνο (ο υπερχρονισμός πυρήνων είναι κάτι που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό). Όταν όμως ο απλός χρήστης που δεν έχει τέτοιες διαθέσεις ταλαιπωρείται από τρελό drain (και όχι μόνο) και δεν έχει άλλη λύση, γιατί να μπαίνει στην ίδια κατηγορία;

Να περιγράψω δύο προβλήματα, αμέσως αμέσως που είναι ενδεικτικά πόσο κακή διαχείριση γίνεται στο background, κατά πάσα πιθανότητα από το android, χωρίς να φταίει άμεσα η samsung:

- το ένα έχει να κάνει με τη μπαταρία, όπως το ανέφερα και εγώ πριν, όπως τα λέει και ο φίλος από πάνω. Drain 30-40% τη νύχτα, όταν υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι σε deep sleep (εγώ είχα τέτοιες απώλειες με το τηλέφωνο σε airplane mode). Τι φταίει; Δεν μπόρεσα ποτέ να το βρω γιατί τα wakelock detectors προγράμματα δε δουλεύουν σε kit kat

- data drain: ανακάλυψα τυχαία προχθές ότι το google+ μου είχε "φάει" 190ΜΒ δεδομένων από το πακέτο μου. Χωρίς να το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, χωρίς να έχω ενεργοποιήσει το αυτόματο backup φωτογραφιών/βίντεο. Επειδή αραιά και που το χρησιμοποιώ δε θέλω να το κλείσω τελείως, τώρα πια το έχω κάνει greenify. Αλλά είναι δυνατόν να επιτρέπει το σύστημα τέτοια απίστευτη κατανάλωση δεδομένων από μία εφαρμογή που δεν τρέχει στο προσκήνιο;

Να το χ@σω το multitasking αν είναι να δουλεύει με αυτόν τον τρόπο. Αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά, το επόμενο τηλέφωνό μου δε νομίζω να είναι android (και σίγουρα όχι samsung)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...