Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με χρήση που περιλαμβάνει απ'όλα! Tapatalk, παιχνίδια, Internet browsing, camera, κλήσεις.... Edited by NickMrg
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισα τα πειράματα... Επειδή το android OS μου έβγαινε συνέχεια στο 50% στην κατανάλωση μπαταρίας, φαντάστηκα ότι κάποιο app μου την αδειάζει. Έκανα factory reset και άρχισα να περνάω μία μία τις εφαρμογές. Ταυτόχρονα φόρτωσα το wakelοck detector και το better battery stats για να δω ποια εφαρμογή "ξυπνάει" τον επεξεργαστή αχρείαστα. Για να είμαι ειλικρινής, ειδικά με τη δεύτερη εφαρμογή, ήταν δύσκολο να καταλάβω τι "παίζει". Τελικά κατέληξα στο δωρεάν προγραμματάκι battery doctor. Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο application, αν είχε donation θα του έδινα σίγουρα. Όχι μόνο ανιχνεύει τι σου αδειάξει τη μπαταρία αλλά μπορείς να σταματήσεις και όλες αυτές τις εφαρμογές με ένα πάτημα.

Πλέον το βράδυ σε plane mode δε χάνω τίποτα (ή το πολύ 1%), τη μέρα γύρω στο 1.5-2% την ώρα με την κανονική χρήση που του κάνω. Σήμερα πειράζοντάς το πολύ συχνά, γύρισα σπίτι με 60% μετά από 18 ώρες ανοιχτό.

Να σημειώσω: wifi ανοικτό, GPS κλειστό αλλά εντοπισμός θέσης ανοικτός.

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις έξτρα βελτίωση και έχεις όρεξη, κατέβασε το autorun manager, βρες το Google services framework, και ξεκίνα να απενεργοποιείς receivers.

 

Αν πατήσεις αυτά που έγραψα πιο πάνω στο Google, θα βρεις αρκετά θέματα (ειδικά στο xda) που σου λένε τι μπορείς να απενεργοποιήσεις!

 

Κάνει δουλειά γιατί σταματάς το κακό στην ρίζα του.

 

Φυσικά μπορεί το πρόβλημα να είναι κάπου αλλού, οπότε ρίχνεις ένα καθάρισμα σε όλα της Google που θα βρεις.

Ακόμα κι αν είναι κάποιο άλλο πρόγραμμα, π.χ. για αριθμομηχανή, απενεργοποιείς όσα receivers σου φαίνονται ύποπτα για drain, και ησυχάζεις...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες απαιτεί όμως root, σωστά; Γιατί προς το παρόν δεν είμαι προετοιμασμένος να χάσω την εγγύηση του τηλεφώνου μου...
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όλη μέρα στο κρεβάτι λόγω γρίπης, οπότε το έσκισα λίγο!

 

Facebook

Chat

Tapatalk

Internet

Email

YouTube 10 λεπτά

Κλήσεις 5-6 λεπτά

Μερικά προγράμματα από play store

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όλη μέρα στο κρεβάτι λόγω γρίπης, οπότε το έσκισα λίγο!

 

Facebook

Chat

Tapatalk

Internet

Email

YouTube 10 λεπτά

Κλήσεις 5-6 λεπτά

Μερικά προγράμματα από play store

 

πολύ καλά αλλά πρόσεχε μην κολλήσεις ιό το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...

 

Εγώ απλά ήθελα να δείξω ότι η μπαταρία για σερφαρισμα, φόρουμ και chat είναι σκυλί...!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και σε κατάσταση αναμονής, από την ώρα που έπεσα για ύπνο, μέχρι τώρα.

7+ ώρες, με δίκτυο και wifi ανοιχτό, ούτε 1% δεν έπεσε...

Περίπου 0,14%/ώρα δηλαδή.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην κιτ κατ παρουσιάζει σαφές draining. Το παλεύω τώρα να δω τι θα γίνει.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην κιτ κατ παρουσιάζει σαφές draining. Το παλεύω τώρα να δω τι θα γίνει.

 

νομίζω ότι μόνο με φουλγουαιπ θα το λύσεις για να μην παιδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι μόνο με φουλγουαιπ θα το λύσεις για να μην παιδεύεσαι.

 

Το έκανα φίλε, εννοείται. Το πρώτο πράγμα που έκανα. Και εγκατάσταση καθαρή. Απενεργοποιώ κάτι services τώρα και βλέπουμε.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ξεχωριστό ποστ για να γράψω τη λύση που έκανα για να περιορίσω το drain της Κιτ Κατ ,μετά την ΟΤΑ εγκατάστασή της και την επαναφορά εργοστασιακών ,άρα full wipe που έκανα μετά.

1.Στις Συνδέσεις απενεργοποίησα τελείως το Θέση.

2.Στις ρυθμίσεις λογαριασμού α .απενεργοποίησα τελείως το συγχρονισμό στο Samsung account.

b. στον Google λογαριασμό άφησα να συγχρονίζονται μόνο mail,επαφές ,δεδομένα εφαρμογών,ημερολόγιο,τα υπόλοιπα off,και η τοποθεσία εννοείται.

3. Αφαίρεσα μερικά προγράμματα που δεν τα πολυχρησιμοποιούσα,μήπως και λόγω ασυμβατότητας με την Κιτ Κατ κάποιο τραβούσε μπαταρία.

.Ετσι κατάφερα από 10% απώλεια προχθές το βράδυ ,να έχω απώλεια 1% εχθές το βράδυ.

Τώρα ,τι από αυτά δούλεψε δεν ξέρω ,θα αρχίσω να προσθέτω πράγματα και ίσως και συγχρονισμούς και θα δω.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ξεχωριστό ποστ για να γράψω τη λύση που έκανα για να περιορίσω το drain της Κιτ Κατ ,μετά την ΟΤΑ εγκατάστασή της και την επαναφορά εργοστασιακών ,άρα full wipe που έκανα μετά.

1.Στις Συνδέσεις απενεργοποίησα τελείως το Θέση.

2.Στις ρυθμίσεις λογαριασμού α .απενεργοποίησα τελείως το συγχρονισμό στο Samsung account.

b. στον Google λογαριασμό άφησα να συγχρονίζονται μόνο mail,επαφές ,δεδομένα εφαρμογών,ημερολόγιο,τα υπόλοιπα off,και η τοποθεσία εννοείται.

3. Αφαίρεσα μερικά προγράμματα που δεν τα πολυχρησιμοποιούσα,μήπως και λόγω ασυμβατότητας με την Κιτ Κατ κάποιο τραβούσε μπαταρία.

.Ετσι κατάφερα από 10% απώλεια προχθές το βράδυ ,να έχω απώλεια 1% εχθές το βράδυ.

Τώρα ,τι από αυτά δούλεψε δεν ξέρω ,θα αρχίσω να προσθέτω πράγματα και ίσως και συγχρονισμούς και θα δω.

 

1. Με την 4.4.2 υπάρχει επιλογή πλέον για Power Saving (Mode: Power Saving). Έγω πού είχα drain στην 4.3 τώρα δεν έχω με αυτή την επιλογή.

 

Δοκίμασε και το Greenify αν θέλεις (έχει πλέον επιλογή και για non-root συσκευές). Βάλε το widget και όταν θα αφήνεις το κινητό σε standby μπορείς χειροκίνητα να κλείνεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο.

Επίσης χρησιμοποιούσα το Battery Guru, το οποίο αφαίρεσα και έβαλα το Battery doctor (που πρότεινε κάποιος φίλος πιο πίσω) το οποίο φαίνεται να κάνει δουλειά (και δεν ενοχλεί ούτε περιορίζει το κινητό, αν μάλιστα αφαιρέσεις και το tray icon, το ξεχνάς).

Link to comment
Share on other sites

1. Με την 4.4.2 υπάρχει επιλογή πλέον για Power Saving (Mode: Power Saving). Έγω πού είχα drain στην 4.3 τώρα δεν έχω με αυτή την επιλογή.

 

Δοκίμασε και το Greenify αν θέλεις (έχει πλέον επιλογή και για non-root συσκευές). Βάλε το widget και όταν θα αφήνεις το κινητό σε standby μπορείς χειροκίνητα να κλείνεις τις εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο.

Επίσης χρησιμοποιούσα το Battery Guru, το οποίο αφαίρεσα και έβαλα το Battery doctor (που πρότεινε κάποιος φίλος πιο πίσω) το οποίο φαίνεται να κάνει δουλειά (και δεν ενοχλεί ούτε περιορίζει το κινητό, αν μάλιστα αφαιρέσεις και το tray icon, το ξεχνάς).

 

Το power saving mode όμως δεν ρίχνει λίγο ταχύτητες επεξεργαστή κλπ;

Τα προγράμματα στυλ battery something δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου. Αποκλείεται να κάνουν καλύτερη δουλειά από το λειτουργικό σύστημα ιδίως αν δεν είσαι ρουτ.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την επιλογή power saving για το location. Στα settings πάτα πάνω στο location και δές την πρώτη επιλογή. Δεν έχει καμία σχέση με τη CPU.

Σχετικά με το battery doctor/greenify, και γω αυτό νόμιζα. Στη πράξη όμως κάνουν δουλειά. Σου προτείνω να το δοκιμάσεις για μια μέρα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την επιλογή power saving για το location. Στα settings πάτα πάνω στο location και δές την πρώτη επιλογή. Δεν έχει καμία σχέση με τη CPU.

Σχετικά με το battery doctor/greenify, και γω αυτό νόμιζα. Στη πράξη όμως κάνουν δουλειά. Σου προτείνω να το δοκιμάσεις για μια μέρα μόνο.

 

Α ,τώρα κατάλαβα .Αυτό ήταν ήδη ενεργοποιημένο και παρόλα αυτά είχα draining.

Tώρα ούτως ή άλλως δεν έχω προβλημα οπότε θα αρχίσω να ενεργοποιώ πράγματα και θα δω.Αν βρω τον φταίχτη θα σας το πω και εσάς.

Πάντως δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω.Τον συγχρονισμό με το λογαριασμό Samsung τον κάνω και χειροκίνητα ,δεν τον χρειάζομαι καθημερινά.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος τι είναι το Sapa Monitor που τρέχει συνέχεια;

 

Ελα ντε. Το είδα και εγώ εχθές. I will Google it

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε. Το είδα και εγώ εχθές. I will Google it

 

 

Ψάχνω και εγώ 3 μέρες αλλά χωρίς τύχη

αυτό υπήρχε στην 4.3; έχω την εντύπωση πως όχι

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ 3 μέρες αλλά χωρίς τύχη

αυτό υπήρχε στην 4.3; έχω την εντύπωση πως όχι

 

Και εγώ νομίζω όχι.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Σε μια ωρα αναμονή η συσκευή με ανοικτά wifi 3g κατανάλωσε 8 % μπαταρία. .τι λέτε νομίζω είναι πολύ έως πάρα πολύ.

Έτρεξα και antutu ετσι από περιέργεια [ATTACH]40584[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτήν την προσφορά και είπα να την γνωστοποιήσω και σε εσάς,

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=81867

 

Σκέφτομαι να παράγγειλω και ένα receiver από eBay μεριά να τα ταιριαξω καλύτερα.

Edited by houla
Λάθος σύνδεσμος
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτήν την προσφορά και είπα να την γνωστοποιήσω και σε εσάς,

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=81867

 

Σκέφτομαι να παράγγειλω και ένα receiver από eBay μεριά να τα ταιριαξω καλύτερα.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/291007284581?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2648 :wink:

Δοκιμασμένο και άψογο.

Απλά αργεί στην φόρτιση όπως όλα.

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...