Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

xθες βραδυ το φορτισα 100% μετα απο κανενα μισαωρο το εκλεισα και το πρωι που το ανοιξα το ειδα στο 98%. πρωτη φορα το εκανε αυτο. μου θυμησε s3 τις πρωτες φορες που το ειχα φορτισει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι η κατανάλωση την νύχτα προέρχεται από κάποιες εγαρμογές. Κι εγώ είχα 1% κατανάλωση και μετά τις τελευταίες εφαργμογές που πέρασα πήγε στο 3-4%.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι οριακό το σήμα αλλά έχω κλειστό το Mobile data εντελώς... Επισης η οθόνη είναι τραγικά λίγες ώρες σε λειτουργία για τόσο χαμηλή μπαταρία.. Το Android OS που είναι πρώτο είναι λογικό?

 

Όχι δεν είναι λογικό. Πρώτο πρέπει να είναι η οθόνη. Την επόμενη φορά που θα ανεβάσεις screenshot δώσε και ένα με το screen time. Φαίνεται πάντως να έχεις drain. Δοκίμάσε να το γυρίζεις σε gsm όταν δεν χρησιμοποιείς το 3g.

 

Γενικά, είναι σχετικό το πόσο χάνει το βράδυ. Καταρχήν πόσες ώρες εννοεί ο καθένας "βραδυ". Έπειτα 0-3% είναι το ίδιο πράγμα ουσιαστικά. Αλλά όταν χάνεις 10% σε 8 ώρες standby ε τότε κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το βάζω για φόρτιση.

70 λεπτά οι κλήσεις 45 λεπτά μουσικη

;)

crash Rom και τα μυαλά στα μπλέντερ.

[ATTACH]39607[/ATTACH][ATTACH]39608[/ATTACH]

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Λίγες ημέρες πριν, το αφήνω το βράδυ στο 55%, πιστεύοντας ότι τα έχω κλείσει όλα τα άχρηστα μαζί και τα δίκτυα πλην τηλεφωνίας, έτσι ώστε να παρακολουθήσω την standby κατανάλωση. Την άλλη μέρα το πρωί, μετά από 10 ώρες που το ξανάνοιξα, είχε πάει στο 23%.

 

1. Μπήκε battery doctor και έγινε πλήρες optimisation για το τι θα τρέχει και τι όχι.

2. Μπήκε εφαρμογή για καθάρισμα της ROM όταν βλέπω και αυξάνεται χωρίς να τρέχουν εφαρμογές.

3. Απενεργοποίησα Google Now & τοποθεσίες Google, τα οποία είναι ίσως τα μεγαλύτερα βαμπίρ για την μπαταρία.

4. Έκλεισα το συνεχές scanning των wifi δικτύων ακόμα και με κλειστό wifi (λειτουργία της 4.3 είναι αυτή δυστυχώς)

5. Έκλεισα 3G ελέω wind, μιας και όπου βρίσκομαι υπάρχει wifi.

6. Διέγραψα εφαρμογές που χωρίς λόγο και χωρίς να τρέχουν, έκαναν πολύ χοντρό drain

 

Αποτέλεσμα: Φόρτισα χτες την μπαταρία μετά από 54 ώρες συνεχούς λειτουργίας με 4 ώρες οθόνης. Τώρα καίει 2% σε 10 ώρες.

Η χρήση ήταν ελαφρύ browsing, πολύ chatting και λίγο χάζεμα με τις εφαρμογές γενικότερα. Το μόνο που έτρεχε συνεχώς ήταν το sync σε όλα, mail, λογαριασμοί, social, κλπ. Μαμά το κινητό. Ακόμα.

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το βάζω για φόρτιση.

Όντος δεν τελειώνει με τίποτα , εγώ χθες δυο ώρες πάλευα από 45% να το αδειάσω και τελικά το φόρτισα με 20%. Αυτή η ρομ έχει απογείωση την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Σας τα έλεγα...

Ειδικά στο stand by είναι όλα τα λεφτά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά!Νέος κάτοχος και εγώ και ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να το αφήσω

να τελειώσει η μπαταρία ή να ξεκινήσω την φόρτιση από το 5% ας πούμε;;ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λίγες ημέρες πριν, το αφήνω το βράδυ στο 55%, πιστεύοντας ότι τα έχω κλείσει όλα τα άχρηστα μαζί και τα δίκτυα πλην τηλεφωνίας, έτσι ώστε να παρακολουθήσω την standby κατανάλωση. Την άλλη μέρα το πρωί, μετά από 10 ώρες που το ξανάνοιξα, είχε πάει στο 23%.

 

1. Μπήκε battery doctor και έγινε πλήρες optimisation για το τι θα τρέχει και τι όχι.

2. Μπήκε εφαρμογή για καθάρισμα της ROM όταν βλέπω και αυξάνεται χωρίς να τρέχουν εφαρμογές.

3. Απενεργοποίησα Google Now & τοποθεσίες Google, τα οποία είναι ίσως τα μεγαλύτερα βαμπίρ για την μπαταρία.

4. Έκλεισα το συνεχές scanning των wifi δικτύων ακόμα και με κλειστό wifi (λειτουργία της 4.3 είναι αυτή δυστυχώς)

5. Έκλεισα 3G ελέω wind, μιας και όπου βρίσκομαι υπάρχει wifi.

6. Διέγραψα εφαρμογές που χωρίς λόγο και χωρίς να τρέχουν, έκαναν πολύ χοντρό drain

 

Αποτέλεσμα: Φόρτισα χτες την μπαταρία μετά από 54 ώρες συνεχούς λειτουργίας με 4 ώρες οθόνης. Τώρα καίει 2% σε 10 ώρες.

Η χρήση ήταν ελαφρύ browsing, πολύ chatting και λίγο χάζεμα με τις εφαρμογές γενικότερα. Το μόνο που έτρεχε συνεχώς ήταν το sync σε όλα, mail, λογαριασμοί, social, κλπ. Μαμά το κινητό. Ακόμα.

 

πως απενεργοποιησες τα google now και τοποθεσιες google και το συνεχες scanning wifi ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μηδενική κατανάλωση νύχτας , μόνο GSM ανοικτό.

 

ωραιo winget , απο που ?

Edited by nlambros22
Link to comment
Share on other sites

Μαμά ROM (MJ7) με Root και Μαμά Kernel. Απλα απίστευτη μπαταρία και λιώσιμο απο πλευράς μου. (Για κάποιο λογο δεν έχει βάλει τη μπαταρία απο Whatsapp, Viber, Clash of Clans και Dolphin Browser).
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

να ρωτήσω, σε standby mode που το κινητό δεν τρέχει καμία εφαρμογή και απλώς είναι ανοιχτό, πόση είναι η φυσιολογική κατανάλωση μπαταρίας ανά ώρα περίπου? καθαρά 0% δεν παίζει (εφόσον λειτουργεί το κινητό)...αλλά μιλάμε για ~1-2% ανά ώρα?

S8+
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

να ρωτήσω, σε standby mode που το κινητό δεν τρέχει καμία εφαρμογή και απλώς είναι ανοιχτό, πόση είναι η φυσιολογική κατανάλωση μπαταρίας ανά ώρα περίπου? καθαρά 0% δεν παίζει (εφόσον λειτουργεί το κινητό)...αλλά μιλάμε για ~1-2% ανά ώρα?

 

Δεν υπάρχει standard.

Ανάλογα τι έχεις ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

να ρωτήσω, σε standby mode που το κινητό δεν τρέχει καμία εφαρμογή και απλώς είναι ανοιχτό, πόση είναι η φυσιολογική κατανάλωση μπαταρίας ανά ώρα περίπου? καθαρά 0% δεν παίζει (εφόσον λειτουργεί το κινητό)...αλλά μιλάμε για ~1-2% ανά ώρα?

 

Δεν υπάρχει standard.

Ανάλογα τι έχεις ανοιχτό.

Σωστά

Σε εμένα με όλα κλειστά και μόνο gsm η κατανάλωση είναι περίπου 1% κάθε 3-4 ώρες περίπου. Δεν αλλάζει πολύ ακόμα και με ανοιχτό Wifi με συγχρονισμό 3 mail κάθε τρεις ώρες και καιρό.

Μιλάω για καθαρό στανμπαι χωρίς χρήση και με καλό σήμα εννοείτε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει κάθε μία δύο μέρες να σβήνεις τη συσκευή και να την ξανανοιγεις? Μέχρι τώρα είχα πρώτο το Android OS και σχετικά κακή μπαταρία σε σχέση με άλλους αλλά δε το είχα σβήσει σχεδόν καθόλου πολλές μέρες. Τώρα με το restart ξαφνικά η μπαταρία κρατάει τρελά και πρώτη είναι κανονικά η οθόνη. Και βγάζει η οθόνη πολύ πάνω από 3ωρες και κατι που εβγαζε
Link to comment
Share on other sites

Όντος δεν τελειώνει με τίποτα , εγώ χθες δυο ώρες πάλευα από 45% να το αδειάσω και τελικά το φόρτισα με 20%. Αυτή η ρομ έχει απογείωση την μπαταρία.

 

Με τι φωτεινότητα σας κρατάει τόσο η μπαταρία με αυτήν την rom ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Τις 6+ωρες τις έχει για πλάκα φίλε μου, εννοείτε με αρκετή χρήση...

Τώρα 10ωρο σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να βαράει αλλά με αρκετά περιορισμένη χρήση...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

2.58 ώρες ανοικτή οθόνη και εχω ακόμα 53% μπαταρία. Καλα είναι.

 

Εγώ χάνω ανά ωρα 13 % στο ίντερνετ με 3g . συνέχεια ανοιχτό φωτεινότητα λίγο ποιο κάτω από την μέση. τώρα τι να σου πω εγώ θέλω περίπου 4 ώρες να φτάσω στο 50.μαλλον κάποια εφαρμογή θα φταιει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χάνω ανά ωρα 13 % στο ίντερνετ με 3g . συνέχεια ανοιχτό φωτεινότητα λίγο ποιο κάτω από την μέση. τώρα τι να σου πω εγώ θέλω περίπου 4 ώρες να φτάσω στο 50.μαλλον κάποια εφαρμογή θα φταιει

 

Ok θα κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καποιος που ξερει ας μς βοηθησει ειναι οκ η μπαταρια ?γιατι νομιζω πεφτει λιγο γρηγορα.χαλαρη χρηση σημερα.ειμαι με νοτε 2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...