Jump to content

Doogee DG100


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιδια σημερα παρελαβα κι εγω απο geekbuing ηρθε με την 1016 οθονη που ειναι ips δεν μπορω να την βαφτισω αλλιως

μετα απο το αγχος που ειχα απ οσα διαβασα εδω τις τελευταιες μερες ολα δουλευουν ρολοι εγινε αμεσως root φτιαχτηκε

ο ηχος ο σενσορας δεν δειχνει κατι περιεργο ανοιγει αμεσως η οθονη οταν το βγαλεις απο το αυτι.......

Απορω κι εγω τι εγινε τον τελευταιο μηνα με την doogee.Το μονο που δεν ξερω τι να κανω ειναι με το recovery

Θα δουλεψει αραγε του aiakos η θαχουμε προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 729
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιδια σημερα παρελαβα κι εγω απο geekbuing ηρθε με την 1016 οθονη που ειναι ips δεν μπορω να την βαφτισω αλλιως

μετα απο το αγχος που ειχα απ οσα διαβασα εδω τις τελευταιες μερες ολα δουλευουν ρολοι εγινε αμεσως root φτιαχτηκε

ο ηχος ο σενσορας δεν δειχνει κατι περιεργο ανοιγει αμεσως η οθονη οταν το βγαλεις απο το αυτι.......

Απορω κι εγω τι εγινε τον τελευταιο μηνα με την doogee.Το μονο που δεν ξερω τι να κανω ειναι με το recovery

Θα δουλεψει αραγε του aiakos η θαχουμε προβλημα?

 

Για τον σενσορα μην εισαι τοοοοσο σίγουρος.

Κανε πρωτα μια 5 λεπτη κληση η παραπανω και μετα δες αν ανοιγει αμεσως η οθονη οταν το βγαλεις απο το αυτι.

Για ενα περιεργο λογο , αργει οταν κανεις μεγαλες κλησεις.

Στις μικρες κλησεις ανοιγει σχετικα γρηγορα..... αν και καποιες φορες και παλι αργει αρκετα.

Απλα στις μεγαλες κλησεις αργει παααααρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ποια ρομ έχεις την 20131016 ή παλιότερη;

Επηδεί το έκανα brick και δεν είχα πάρει backup, έχω περάσει την 0926 από το site της Doogee.

 

Με το GPS έχετε κάποιο θέμα;

Εμένα αργεί πολύ να βρεί δορυφόρους.

Έκανα και τις ρυθμίσεις στο gps.conf, ψιλοσυνήλθε αλλά όχι και τίποτα σπουδαίο.

Έχει κανείς κάποια λύση γι'αυτό το θέμα;

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Επηδεί το έκανα brick και δεν είχα πάρει backup, έχω περάσει την 0926 από το site της Doogee.

 

Με το GPS έχετε κάποιο θέμα;

Εμένα αργεί πολύ να βρεί δορυφόρους.

Έκανα και τις ρυθμίσεις στο gps.conf, ψιλοσυνήλθε αλλά όχι και τίποτα σπουδαίο.

Έχει κανείς κάποια λύση γι'αυτό το θέμα;

 

θα πάρεις το αρχείο του aiakos που υπάρχει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981 και θα το βάλεις στο φάκελο etc της κύριας μνήμης και είσαι έτοιμος. Αν θες κάνε πρώτα ένα copy αυτό που έχεις ήδη σε κάποιο backup folder στην εξωτερική κάρτα μνήμης.

 

Άρα αν έχεις την 0926 δεν ξέρουμε αν το CWM που πέρασες δουλεύει με την 1016..... το θέμα είναι οτι όταν έβαλα το CWM στο lenovo A660 me to MTK μου ζήτησε να κάνει patch το boot image (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4909177#post4909177) που σημαίνει οτι μπορεί και να το τουβλιάσουμε.....

Link to comment
Share on other sites

θα πάρεις το αρχείο του aiakos που υπάρχει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981 και θα το βάλεις στο φάκελο etc της κύριας μνήμης και είσαι έτοιμος. Αν θες κάνε πρώτα ένα copy αυτό που έχεις ήδη σε κάποιο backup folder στην εξωτερική κάρτα μνήμης.

 

Άρα αν έχεις την 0926 δεν ξέρουμε αν το CWM που πέρασες δουλεύει με την 1016..... το θέμα είναι οτι όταν έβαλα το CWM στο lenovo A660 me to MTK μου ζήτησε να κάνει patch το boot image (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4909177#post4909177) που σημαίνει οτι μπορεί και να το τουβλιάσουμε.....

 

Αυτό που έκανα ήταν με το MTKdroidTools V2.4.8 να φτιάξω μια custom με το recovery.img της 0926 όπως αναφέρει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4943934

Επέλεξα να κάνει patrch και το boot image. Τα αρχεία που παρήγαγε ήταν δυο:

Collo-DG100_130926__boot_patched_131118-222854.img

Collo-DG100_130926__recovery_131118-222854.img

Edited by psild
update

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα ένα DG100 από Focalprice, που είχε πάνω την 1016 ROM. Φοράει την παλιά καλή IPS οθόνη...

 

Από ότι φαίνεται, στην Doogee κάνανε κάποια απατεωνιά με μιά παρτίδα κινητών, τοποθετήσανε απλή οθόνη TFT και βγάλανε την 0926 για αυτήν την παρτίδα. Και από ότι καταλαβαίνω, η παρτίδα αυτή διακινήθηκε κυρίως από το Geekbuying.

Ποσες μερες εκανε να ερθει?? ρωταω γιατι και εγω απο focalprice αγορασα και το περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε 37 μέρες, αλλά ηταν στην μέση η αναμπουμπούλα με τις μπαταρίες και η αποστολή μέσω Σουηδίας. Κανονικά κάνει15-20...
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4895464

Ελπίζω όλα να πήγαν καλά.

Ο ήχος από το ακουστικό όντως χρειάζεται βελτίωση.

Η οθόνη του πολύ καλή.

 

Πήρα και εγώ BackUp αλλά μου έσωσε πολύ περισσότερα αρχεία.

Δεν μου εμφλανισε το CheckBox "backup userdata and cache".

Πως θα φλασάρω τα αρχεία που ανέβασε της εκδοσης 1016;

Edited by psild
update

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ BackUp αλλά μου έσωσε πολύ περισσότερα αρχεία.

Δεν μου εμφλανισε το CheckBox "backup userdata and cache".

Πως θα φλασάρω τα αρχεία που ανέβασε της εκδοσης 1016;

 

Ούτε εμένα μου εμφάνισε το <<backup userdata and cache>>. Για τα αρχεία δε γνωρίζω να σου πω κάτι όσο για το flashing απ΄ότι καταλαβαίνω με το sp flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου εμφάνισε το <<backup userdata and cache>>. Για τα αρχεία δε γνωρίζω να σου πω κάτι όσο για το flashing απ΄ότι καταλαβαίνω με το sp flash tool.

 

Δοκίμασα με το sp flash tool, αλλά δεν μου δουλεύει.

Κάνεις ένα κόπο να ξαναπάρεις backup με το sp flash tool.

Edited by psild
correction

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με το sp flash tool, αλλά δεν μου δουλεύει.

Κάνεις ένα κόπο να ξαναπάρεις backup με το sp flash tool.

 

ΟΚ. Αυριο το πρωϊ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ BackUp αλλά μου έσωσε πολύ περισσότερα αρχεία.

Δεν μου εμφλανισε το CheckBox "backup userdata and cache".

Πως θα φλασάρω τα αρχεία που ανέβασε της εκδοσης 1016;

 

αυτα που βλέπεις στο screenshot είναι μόνο ένα απλό backup (όπως είναι από recovery)... θα πρέπει να πατήσεις το "prepare blocks for flash tool".

εκεί θα σου ζητήσει να επιλέξεις το αρχείο md5 (είναι στην λίστα με τα αρχεία που ήδη έχεις βγάλει).... και μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας θα εχεις τα αρχεια σου έτοιμα για φλασάρισμα

Link to comment
Share on other sites

Πιδια σημερα παρελαβα κι εγω απο geekbuing ηρθε με την 1016 οθονη που ειναι ips δεν μπορω να την βαφτισω αλλιως

μετα απο το αγχος που ειχα απ οσα διαβασα εδω τις τελευταιες μερες ολα δουλευουν ρολοι εγινε αμεσως root φτιαχτηκε

ο ηχος ο σενσορας δεν δειχνει κατι περιεργο ανοιγει αμεσως η οθονη οταν το βγαλεις απο το αυτι.......

Απορω κι εγω τι εγινε τον τελευταιο μηνα με την doogee.Το μονο που δεν ξερω τι να κανω ειναι με το recovery

Θα δουλεψει αραγε του aiakos η θαχουμε προβλημα?

 

Επειδη περιμένω κι εγώ ένα και είμαι κι εγώ ψιλοαγχομένος με αυτά που ακούω, είναι τελικά οκ το κινητό? Επειδή δεν πολυγνωρίζω κι όλας, χωρίς να το "πειράξω" καθόλου θα δουλεύει σωστά, ή θα πρέπει να μπώ σε διαδικασία να "ασχολειθώ" μαζί του? (και δεν γνωρίζω κι όλας....)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη περιμένω κι εγώ ένα και είμαι κι εγώ ψιλοαγχομένος με αυτά που ακούω, είναι τελικά οκ το κινητό? Επειδή δεν πολυγνωρίζω κι όλας, χωρίς να το "πειράξω" καθόλου θα δουλεύει σωστά, ή θα πρέπει να μπώ σε διαδικασία να "ασχολειθώ" μαζί του? (και δεν γνωρίζω κι όλας....)

πρεπει να ασχοληθεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη περιμένω κι εγώ ένα και είμαι κι εγώ ψιλοαγχομένος με αυτά που ακούω, είναι τελικά οκ το κινητό? Επειδή δεν πολυγνωρίζω κι όλας, χωρίς να το "πειράξω" καθόλου θα δουλεύει σωστά, ή θα πρέπει να μπώ σε διαδικασία να "ασχολειθώ" μαζί του? (και δεν γνωρίζω κι όλας....)

 

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο κινητό θα μπορούσε να είναι εξαιρετικό για τα λεφτά του καθώς ανταποκρίνεται πολύ καλά σε αυτά που του έχω ζητήσει, στη σύγκριση με το galaxy s2 που έχω δε δείχνει να υστερεί παρά ελάχιστα ίσως, προϋποθέτει όμως να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις και οπωσδήποτε να αφιερώσεις χρόνο να ασχοληθείς...

 

Μετά από μερικές μέρες μαζί του, δεν έχω καταφέρει να βελτιώσω ιδιαίτερα το gps, ενώ ο proximity sensor σε κλήσεις διάρκειας άνω του λεπτού, αργεί δραματικά να ανταποκριθεί. Αυτά παρόλο που έχω δοκιμάσει τις συνταγές που έχουν αναφερθεί και σε κάποιους συμφορουμίτες έχουν όπως διαβάζω επιτυχία. Θα συνεχίσω πάντως να προσπαθώ και να αφιερώσω παραπάνω χρόνο:wacko: Δυστυχώς αυτά είναι τα αδύνατα σημεία του.

 

Ο ήχος αντίστοιχα, ακολουθώντας τις οδηγίες του νήματος, βελτιώθηκε στο καλύτερο δυνατό.

 

Η οθόνη στην περίπτωσή μου, εξαιρετική.

 

Αγορά focalprice, έκδοση 1016

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

αυτα που βλέπεις στο screenshot είναι μόνο ένα απλό backup (όπως είναι από recovery)... θα πρέπει να πατήσεις το "prepare blocks for flash tool".

εκεί θα σου ζητήσει να επιλέξεις το αρχείο md5 (είναι στην λίστα με τα αρχεία που ήδη έχεις βγάλει).... και μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας θα εχεις τα αρχεια σου έτοιμα για φλασάρισμα

 

OK το έκανα και μου έβγαλε ένα ν φάκελο !Files_to_FlashTool με όλα τα αρχεία μέσα.

Αυτός θεωρητικά είναι έτοιμος για φλασάρισμα ή θέλει και κάποια άλλα αρχεία;

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες μαζί του, δεν έχω καταφέρει να βελτιώσω ιδιαίτερα το gps, ενώ ο proximity sensor σε κλήσεις διάρκειας άνω του λεπτού, αργεί δραματικά να ανταποκριθεί. Αυτά παρόλο που έχω δοκιμάσει τις συνταγές που έχουν αναφερθεί και σε κάποιους συμφορουμίτες έχουν όπως διαβάζω επιτυχία. Θα συνεχίσω πάντως να προσπαθώ και να αφιερώσω παραπάνω χρόνο:wacko: Δυστυχώς αυτά είναι τα αδύνατα σημεία του.

 

Φίλε Λάμπρο έβαλες το αρχείο gps config του aiakos από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981 εγώ με αυτό σώθηκα, κλειδώνει σε λιγότερο από λεπτό. psild εσένα διορθώθηκε το gps με το αρχείο;

 

Επίσης έβαλα τις γραμμές για τον proximity στο build.prop και δείχνει να έχει βελτιωθεί τουλάχιστον σε εξερχόμενη κλήση μέχρι 3 λεπτά (δεν έχω ιδία εμπειρία γιατί το κινητό το χρησιμοποιεί άλλος).

 

Και το δικό μου είνια 1016 αγορασμένο από aliexpress, οθόνη και επίπεδα ήχου ήταν ικανοποιητικά αιδεν έχουν πειραχτεί..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λάμπρο έβαλες το αρχείο gps config του aiakos από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981 εγώ με αυτό σώθηκα, κλειδώνει σε λιγότερο από λεπτό. psild εσένα διορθώθηκε το gps με το αρχείο;

 

Επίσης έβαλα τις γραμμές για τον proximity στο build.prop και δείχνει να έχει βελτιωθεί τουλάχιστον σε εξερχόμενη κλήση μέχρι 3 λεπτά (δεν έχω ιδία εμπειρία γιατί το κινητό το χρησιμοποιεί άλλος).

 

Και το δικό μου είνια 1016 αγορασμένο από aliexpress, οθόνη και επίπεδα ήχου ήταν ικανοποιητικά αιδεν έχουν πειραχτεί..

 

Εμενα το gps δεν κλειδώνει αμέσως. Θέλει πάνω από λεπτό και καμιά φορά πολύ περισσότερο. Γενικά ακόμα δεν είμαι ικανοποιημένος.

 

Αυτό που παρατήρησα με τον proximity είναι ότι το κάνει μόνο σε κλήσεις από τον Android Dialer.

Από viber δουλεύει άψογα!!!!!!!

Όσον αφορά τον proximity στο build.prop δεν δείχνει να έχει βελτιωθεί αρκετά.

PP6210 μπορείς να ανεβάσεις ένα backup απο την δικιά σου version;

Μήπως υπάρχει κάποιο tool να τεστάρουμε το hardware του κινητου(GPS, Proximity, LCD etc), ώστε σε όποιον δεν δουλευει κάτι, να ξέρουμε αν είναι από hardware ή από software;

Edited by psild
update

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εγώ δεν είχα κανένα αρχείο gps στο etc. Άνοιξα το gps (και το igo) και αφού πέρασαν 7-8 λεπτά χωρίς να πιάσει σήμα, έβαλα κατευθείαν αυτό του aiakos και ξαναδοκίμασα. Την πρώτη φορά λοκάρισε σε 4-5 λεπτά, από τότε 2-3 φορές που έχω ζητήσει gps στο αυτοκίνητο έχει λοκάρει στο λεπτό.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με το sp flash tool, αλλά δεν μου δουλεύει.

Κάνεις ένα κόπο να ξαναπάρεις backup με το sp flash tool.

 

Φίλε μου ξαναπήρα backup και είναι το ίδιο ακριβώς οπότε δε το ξανανεβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ξαναπήρα backup και είναι το ίδιο ακριβώς οπότε δε το ξανανεβάζω.

 

Περίεργο, σύμφωνα με "Παράθεση από aiakos"

"αυτα που βλέπεις στο screenshot είναι μόνο ένα απλό backup (όπως είναι από recovery)... θα πρέπει να πατήσεις το "prepare blocks for flash tool εκεί θα σου ζητήσει να επιλέξεις το αρχείο md5 (είναι στην λίστα με τα αρχεία που ήδη έχεις βγάλει).... και μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας θα εχεις τα αρχεια σου έτοιμα για φλασάρισμα "

Edited by psild
update

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω κανει ολα αυτα,οπως στον οδηγο για το backup. Το αποτελεσμα ειναι αυτο που ανεβασα.

Κάτι κάνεις λάθος.

Όταν όλα πανε καλά, ο τελικός φάκελος με τα αρχεία για το SP Flash Tool θα έχει όνομα"!Files_to_FlashTool" και τα αρχεία που θα έχει είνα αυτά στην παρακάτω εικόνα:

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λάμπρο έβαλες το αρχείο gps config του aiakos από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981 εγώ με αυτό σώθηκα, κλειδώνει σε λιγότερο από λεπτό. psild εσένα διορθώθηκε το gps με το αρχείο;

 

Επίσης έβαλα τις γραμμές για τον proximity στο build.prop και δείχνει να έχει βελτιωθεί

 

Ναι τα έχω βάλει πως τα έχουν αναφέρει τα παιδιά αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής δεν είναι ικανοποιητικό.

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...