Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για εξηγηστε μου τι γινετε, σκεφτομαι σοβαρα το ρουταρισμα και δυστυχως δεν εχω κοντα καποιον που γνωριζει και θα την παλεψω μονος. Απλα σας λεω μακαρι να γυριζα τουαχιστον στην 4.4κλπ κιτκατ που ειχα (εχω την εντυπωση για ψιλικολληματα κλπ με τη νεα) και μιας που μαλλον θα κανω κατι αν καταλαβω βεβαια καλυτερα να ρουταρω μια κι εξω.

Τι πρεπει να κανω??......

 

Αν θέλεις μπορείς να γίνεις root σε lolipop αλλά θα χάσεις την εγγύηση. Ο τρόπος είναι απλός και αν σ'ενδιαφέρει τον λέμε.

 

Μπορείς να γυρίσεις πίσω σε kitkat, περνώντας μέσω odin μία 4.4.2 επίσημη ρομ, αλλά υπάρχουν κάποιες ελάχιστες πιθανότητες να γράψει ο knox και να μπλέξεις με άλλα σοβαρότερα προβλήματα. Επειδή δεν ξερεις θα σου συνιστούσα να μην γυρίσεις πίσω.

Η σελίδα που αναφέρεις περιγράφει τον τρόπο για να γίνεις root στην kitkat χωρίς να γράψει ο knox, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει στην lolipop.

 

Θα σου πρότεινα αν έχεις υπομονή και χρόνο, να κάνεις στην lolipop που έχεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (κάτι που θα διαγράψει εφαρμογές, ρυθμίσεις και δεδομένα από το τηλέφωνό σου), ώστε να λυθούν (κατά πάσα πιθανότητα) τα "ψιλοκολλήματα" που έχεις και μετά να εγκαταστήσεις από την αρχή μία μία τις εφαρμογές σου από το play store.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Χριστός Ανέστη κατ αρχήν!!

Κάποιες απορίες που φυσικα θα εχουν ξαναμπει εδω παμπολες φορες. (ξεκινησα απο την πρωτη σελιδα αλλα εφτασα στις 25 και εξακολουθω να ειμαι στο χαος. θα μου πειτε εχω αλλες 600 περιπου,,,,

Λοιπον για εμας τους ασχετους μια βοηθεια. Ειμαι κι εγω κατοχος της συσκευης εδω κι ενα χρονο, εχω lolipop και αυτα..

AP : N9005XXUGBOB6

CP: N9005XXUGBOA1

CSC: EURGBOB1

Για εξηγηστε μου τι γινετε, σκεφτομαι σοβαρα το ρουταρισμα και δυστυχως δεν εχω κοντα καποιον που γνωριζει και θα την παλεψω μονος. Απλα σας λεω μακαρι να γυριζα τουαχιστον στην 4.4κλπ κιτκατ που ειχα (εχω την εντυπωση για ψιλικολληματα κλπ με τη νεα) και μιας που μαλλον θα κανω κατι αν καταλαβω βεβαια καλυτερα να ρουταρω μια κι εξω.

Τι πρεπει να κανω??

Ποια εκδοση πρεπει να βαλω μην τα κανω ρημαδιο...

Μπορω να επανελθω?

θα ισχυει η εγγυηση?

υπαρχει περιπτωση καποιων παιχνιδιων ν παρω backup για να μη χασω σκορ κλπ?

Στα αγγλικα δεν τα παω τοσο καλα....

Αυτοι οι οδηγοι και ποιοι απ ολα βεβαια θα βοηθησουν??? (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375449)

 

Πιστευω να μη γινομαι τοσο κουραστικος και να βοηθησω αντιστοιχα φιλους που θα υπαρχουν με παρομοιες αποριες που πιστευω εθεσα μερικες βασικες......

Ευχαριστω!

 

υγ. επισης εχω 64bit λαπτοπ με win7 και χρησιμοποιω esetsmartsecurity αν παιζει ρολo βεβαια ......

 

 

Λοιπόν, για να κάνεις root είναι πιο απλό απ'όσο δείχνει. Ο οδηγός που ανέβασες είναι λίγο παλιός. Και πλέον δε βοηθάει πολύ. Είναι για να κρατήσεις knox 0x0 σε παλαιότερα firmwares. Tώρα εδώ στη lolipop δεν έχουμε ακόμα τρόπο για 0x0. Οπότε αποφασίζεις αν θες να γράψεις το knox, και ρισκάρεις με δική σου ευθύνη να ακολουθήσεις την διαδικασία ρουταρίσματος. (αν έχεις κοντά στο χρόνο τη συσκευή και δεν έχεις θέμα hardware είναι ένα συν στο να προχωρήσεις)

 

Για ένα καλό backup, που περιέχει τις εφαρμογές (με τα δεδομένα τους) και πλήρες αντίγραφο των δεδομένων σου, είναι το Titanium backup (root access, όμως). Υπάρχουν και άλλες λύσεις για μη ρουτ συσκευές, αλλά δε μ'άρεσαν γιατί δεν κατάφερα να μάθω πώς να τις δουλέψω. Και αν όπως είπες έχεις θέμα με τα αγγλικά θα σε ζορίσουν κι εσένα.

 

Οπότε,

 

Αρχικά κρατάς ένα backup τα σημαντικά σου αρχεία, φωτογραφίες (multimedia γενικά) που θες. (οι εφαρμογές περνάνε σε δεύτερη μοίρα προς το παρόν). Τα περνάς μέσω kies στον υπολογιστή.

 

Κατεβάζεις το Odin, το ΤWRP (custom recovery) και το SuperSU (για ρουτ).

 

 

Πέρνεις δυο ανάσες και παραμένεις ψύχραιμος ό,τι κι αν γίνει (τίποτα τρομαχτικό, απλά μην πανικοβληθείς αν κάτι σου φανεί στραβό)

ΚΑΙ ξεκινάμε,

 

Βήμα 1ο:

1) πρέπει να έχεις βρει τους drivers της συσκευής για να γίνει η σύνδεση με τον υπολογιστή (αυτόματα μέσω kies)

 

2)α) ανοίγεις το odin και στο πεδίο AP/PDA βάζεις το TWRP όπως είναι.

β) βάζεις τη συσκευή σε download mode, αφού την κλείσεις, κρατώντας "home button + lock button + volume down(-)".

 

3) Συνδέεις τη συσκευή στον υπολογιστή (odin ανοιχτό) και περιμένεις να πρασινίσει πάνω αριστερά το τετραγωνάκι COM.

 

4) Μετά πατάς START! περιμένεις και μόλις ολοκληρωθεί, είσαι σχεδόν έτοιμος.

 

Ένας οδηγός να δεις και τη διαδικασία:

 

Βήμα 2ο:

1) Περνάς στη συσκευή το SuperSU, σε ένα φάκελο που ξέρεις και βρίσκεις εύκολα.

 

2) Μπαίνεις σε recovery mode. (από κλειστή συσκευή "home + lock + volume up(+)" )

 

3) Πας install, βρίσκεις το supersu και ακολουθείς τις οδηγίες.

 

Ελέγχεις αν είσαι ρουτ με root checker, και,

ΕΤΟΙΜΟΣ!

-------------------------

Τώρα κατεβάζεις το Titanium και κρατάς backup και των εφαρμογών με τα σκορ σου. ;) (πάντα το backup το μεταφέρουμε σε άλλη/ασφαλή συσκευή)

 

Αν θες και για sms backup καλό είναι αυτό. (δουλεύει και σε μη ρουτ συσκευές και στα επαναφέρει όπως ακριβώς ήταν)

 

Για τα κολλήματα, θα πρέπει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών. Και σε αυτό το σημείο με τόσα backup θα είναι παιχνιδάκι.

Πριν όμως κάνεις επαναφορά, μπες πάλι σε recovery και κράτα ένα "nandroid backup", backup > και τικάρεις όλες τις επιλογές (επίσης το μεταφέρεις μετά σε άλλη/ασφαλή συσκευή). Αν γίνει καμιά στραβή με αυτό το backup επαναφέρεις τη συσκευή όπως ακριβώς ήταν (φλασάρεται μέσω recovery).

 

υγ @kouros, δάσκαλε καλά τα είπα? :Ρ

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Lolipop 5.1.1 σήμερα μαζί με την cm12.1 v10.3 και όλα πάνε άψογα.Ram drain δεν είχα αλλά τώρα με 150+εφαρμογές έχω μονιμως 1300mb ελεύθερα και πανω.Μαζί με live wallpaper απο galaxy pack η μπαταρία βγαζει 6 ώρες ανοιχτη οθόνη.Μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να δώσει κάποιος το link γιά να κατεβάσω τον Arter97 5.3.1 ο?γιατί έχει πολλά και δεν ξέρω ποιό πρέπει να κατεβάσω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://arter97.com/browse/Note%203/kernel/Touchwiz_Lollipop/International/5.3.1/ το πρώτο είναι για lollipop Touchwiz
T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ δεν ανέβηκε σωστά η οθόνη.

[ATTACH]59839[/ATTACH]

Επιτέλους έστρωσε και η αυτόματη φωτεινότητα, τούμπανο ο κερνελ :cool:
Link to comment
Share on other sites

Στο 50 % και έχω 3 ώρες και 50 λεπτά οθόνη, ο νέος κερνελ είναι φοβερός και ταχύτατος .

Να φανταστείτε ότι πριν ένα μήνα πίστευα ότι τα έχει παίξει η μπαταρία μου και τώρα φυσάει.

 

MENIOS ε ρε κλάμα χαχαχααχ

Link to comment
Share on other sites

Στο 50 % και έχω 3 ώρες και 50 λεπτά οθόνη, ο νέος κερνελ είναι φοβερός και ταχύτατος .

Να φανταστείτε ότι πριν ένα μήνα πίστευα ότι τα έχει παίξει η μπαταρία μου και τώρα φυσάει.

 

MENIOS ε ρε κλάμα χαχαχααχ

 

για ποιον κερνελ λες τωρα φιλε μου γιατι το εχασα ..:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

.

 

MENIOS ε ρε κλάμα χαχαχααχ

Μιλάμε για πολύ κλάμα :lol::lol:

 

για ποιον κερνελ λες τωρα φιλε μου γιατι το εχασα ..:lol::lol::lol:
Εδώ είσαι http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/orig-development/kernel-fulgor-kernel-v1-0-t3087348
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για πολύ κλάμα :lol::lol:

 

Εδώ είσαι http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/orig-development/kernel-fulgor-kernel-v1-0-t3087348

Χάλια είναι ο fulgor:p

[ATTACH]59899[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ χτες τον fulgor αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Και ποιο μεγάλη κατανάλωση είχα κ απο απόκριση το ίδιο με τον artel. Ξαναγυρισα στον αρτελ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια γιατί έχω φτάσει σε αδιέξοδο μ ένα "περίεργο" πρόβλημα και θα τρελαθώ. Με όλες τις Aryamode (δύο εκδόσεις τουλάχιστον), με 2 εκδόσεις της OMEGA (τώρα είμαι με την 25.1) αλά και με ότι Kernel δοκίμασα (Lean, fugor, arter), έχω πάντα το ίδιο πρόβλημα (Με όλα τα wipe και μέχρι και wipe την εσωτερική sd έκανα), κάποιες (άσχετες, αλλά πολλές φορές) δεν έχω ήχο κλήσης (δηλ. το κινητό όταν με καλούν μπαίνει σε δόνηση χωρίς να ακούγεται ήχος κλήσης (αν πας φυσικά στις ρυθμίσεις ήχου, ο 'ηχος είναι στο τέρμα και αν πατήσεις πάνω ακούγεται κανονικά ο ήχος που έχεις θέσει) (και αυτό συμβαίνει ακόμη και σε κάποιες επαφές που έχουν ξεχωριστό ήχο). Αν κάποιος καλέσει μετά μπορεί να χτυπήσει κανονικά. Αποτέλεσμα είναι φυσικά να χάνω κλήσεις. Κάπου διάβασα και το απενεργοποίησα, την αύξηση ήχου όταν το κινητό βρίσκεται στην τσέπη, αλλά και πάλι τίπιοτα. Μου κάνει εντύπωση που το κάνει σε όλες τις ROM που δοκίμασα. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Υπάρχει περίπτωση να έκανα κάτι λάθος στην αρχική εγκατάσταση με ODIN της 1ης official που είχα βάλει? Τώρα ε'ιμαι με: AP:N9005XXUGBOB6, CP:N9005XXUGBOA1 KAI CSC:N9005XEOGBOA4.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σε φάση διερεύνυσης για την αγορά της συσκευής, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχει βρεθεί τρόπος να μεταφερθεί αυτούσια η σουίτα εφαρμογών που χρησιμοποιούν το Spen σε custom ROM; Με άλλα λόγια, αν βάλω κάποια custom ROM, θα χρησιμοποιώ το πενάκι ακριβώς σαν να έχω stock ROM; Χωρίς τη γραφίδα για εμένα το Note 3 είναι άλλο ένα μεγάλο android...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σε φάση διερεύνυσης για την αγορά της συσκευής, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έχει βρεθεί τρόπος να μεταφερθεί αυτούσια η σουίτα εφαρμογών που χρησιμοποιούν το Spen σε custom ROM; Με άλλα λόγια, αν βάλω κάποια custom ROM, θα χρησιμοποιώ το πενάκι ακριβώς σαν να έχω stock ROM; Χωρίς τη γραφίδα για εμένα το Note 3 είναι άλλο ένα μεγάλο android...

Ευχαριστώ!

Ότι και να βάλεις θα δουλεύει. Εκτός από cm rom

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τον fulgor vs lean ειδα ιδιους χρονους ,απλα ο fulgor μου φενετε ποιο γρηγορος .

 

Δεν έχω βάλει fulgor εγώ, με lean είμαι τώρα... Αλλά λογικό αυτό που λες, αφού σε lean δεσμεύει 1.5γιγα ram σχεδόν... Και όπως έχουν αναφέρει οι υπόλοιποι, έχει καλή διαχείρηση ram ο fulgor.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ χτες τον fulgor αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Και ποιο μεγάλη κατανάλωση είχα κ απο απόκριση το ίδιο με τον artel. Ξαναγυρισα στον αρτελ

Σε πόση ώρα έβγαλες συμπεράσματα φίλε για τον kernel από ότι κατάλαβα ούτε ένα κύκλο φόρτισης δεν άφησες να κάνει γιατί από τον Arter97 σε μπαταρία με το δικό μου στήσιμο είναι σίγουρα καλύτερος μόνο ο lean τον κοντράρει :rolleyes:Μην γράφουμε ότι θέλουμε γιατί πολλά παιδιά δεν το ψάχνουν και πολύ και τους παίρνουμε στον λαιμό μας.8 Arter97 είναι πολύ καλός kernel αλλά δεν είναι και τόσο battery friendly.

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Σε πόση ώρα έβγαλες συμπεράσματα φίλε για τον kernel από ότι κατάλαβα ούτε ένα κύκλο φόρτισης δεν άφησες να κάνει γιατί από τον Arter97 σε μπαταρία με το δικό μου στήσιμο είναι σίγουρα καλύτερος μόνο ο lean τον κοντράρει :rolleyes:Μην γράφουμε ότι θέλουμε γιατί πολλά παιδιά δεν το ψάχνουν και πολύ και τους παίρνουμε στον λαιμό μας.8 Arter97 είναι πολύ καλός kernel αλλά δεν είναι και τόσο battery friendly.

Μια και μισή φόρτιση. Ξέρω ότι ακούγεται βιαστικο αλλά από την άλλη με αρτελ έχω κατευθείαν διαφορά ως προς την οθόνη της τάξεως του 3%

 

Καλά μπορεί σε εμένα να είναι έτσι. Όντως να είναι καλύτερος

Link to comment
Share on other sites

Μια και μισή φόρτιση. Ξέρω ότι ακούγεται βιαστικο αλλά από την άλλη με αρτελ έχω κατευθείαν διαφορά ως προς την οθόνη της τάξεως του 3%

 

Καλά μπορεί σε εμένα να είναι έτσι. Όντως να είναι καλύτερος

Φίλε μου μιλάμε για διαφορά πάνω από 10% στη μπαταρία πως σε εσένα είναι 3% ανάποδα δεν ξέρω επίσης αν το ενδιαφέρον σου ήταν μόνο η μπαταρία τότε ο lean είναι μονόδρομος,στον Arter97 δεν δουλεύει καλά η αυτόματη φωτεινότητα την κρατάει πολύ χαμηλά ίσως γιαυτό να νομίζεις ότι έχεις καλή μπαταρία αν την βάλεις στο χειροκίνητο και στου 2 kernel τότε θα δεις την πραγματική τους απόδοση. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μιλάμε για διαφορά πάνω από 10% στη μπαταρία πως σε εσένα είναι 3% ανάποδα δεν ξέρω επίσης αν το ενδιαφέρον σου ήταν μόνο η μπαταρία τότε ο lean είναι μονόδρομος,στον Arter97 δεν δουλεύει καλά η αυτόματη φωτεινότητα την κρατάει πολύ χαμηλά ίσως γιαυτό να νομίζεις ότι έχεις καλή μπαταρία αν την βάλεις στο χειροκίνητο και στου 2 kernel τότε θα δεις την πραγματική τους απόδοση. :rolleyes:

Δεν βάζω αυτόματο ποτέ έχω την φωτεινότητα 80 85 με wifi 4g Facebook kai όλα βγάζω γύρω στις 4;30 με 5ωρες οθονη

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη φόρτιση με Fulgor Kernel v1.0 66% με 3.35 οθόνη κλάμα! !!!

Διάβαζα σήμερα που είχα χρόνο τα νέα μοντέλα από εμάς και κάποιοι έλεγαν 3.30 ώρες max και φορτίζουν δύο τρεις φορές την ημέρα, κλάμα! !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Μένιο έχω μεγαλύτερη αυτονομία με lean αλλά ο fulgor (που έχω τώρα) έχει σαφώς καλύτερη διαχείριση μνήμης και είναι πιο γρήγορος.

Τώρα με ποια rom είσαι; Εγώ ξέμεινα στην aryamod 5.0 μιας και καμία νεότερη δεν μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα σε επίσημη ρομ (δεύτερη πολωνική) αλλά το πρόβλημα με το bluetooth και οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται αδιάκοπα.

Ούτε με την εφαρμογή blutooth auto connect λύνεται το πρόβλημα (υπάρχει αλλά είναι μικρή η βελτίωση).

Οπότε, από το να σπάσουν τα νεύρα, θα σπάσω την εγγύηση.

Το ερώτημα είναι, αν το γνωρίζει κανείς, κάνοντας ροοτ, τι χρειάζεται για να δουλέψει σωστά; Προφανώς επέμβαση στον κέρνελ. Θα επιθυμούσα, για αρχή, ένα κέρνελ με όσο πιο δυνατόν τα "μαμά" χαρακτηριστικά, για να δώ αν λύνεται το πρόβλημα.

Πρώτη σκέψη να δοκιμάσω την Ωμέγα, (ελληνική γαρ) που την φοράω χρόνια τώρα στο S3. Αλλη σκέψη;

(Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά έχω drain περίπου 5% κάθε 3 ώρες σε αναμονη. Από εκει που δεν έπεφτε ουτε 1% σε 12ωρο.

 

Ποιο wakelock τα λέει καλα? Χθες ειδα πρωτο σε καταναλωση υπηρεσίες google και δεν καταλαβαίνω τι τις ξυπνησε... :S

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...