Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Προσπαθώ να περάσω τη Magma Rom σε ένα Note 3 με Android 5.0. Έκανα root το τηλέφωνο με το chainfire autoroot και δοκίμασα να βάλω ένα απο τα recoveries που πρότειναν στο thread της rom στο xda. Έφαγα πολλή ώρα αλλά δεν κατάφερα να περάσω ούτε το cwm ουτε το twrp. Τις περισσότερες φορές ενώ το odin έδειχνε οτι φόρτωνε το recovery κανονικά το τηλέφωνο μετά το reboot επέστρεφε στο stock ή ακόμα χειρότερα δεν έμπαινε καν σε recovery και με πέτουσε στην οθόνη του bootloader (αυτο διορθωνόταν με εκ νέου φόρτωμα του stock recovery απο το odin). Με τα πολλά το μόνο recovery που κατάφερα να φορτώσω είναι το Philz touch στο οποίο το τηλέφωνο μπαίνει κανονικά αλλά πριν μπει γράφει πάνω πάνω "Recovery is not seandroid enforcing" "set warranty bit : recovery" και όταν μπεί γράφει κάτω κάτω Philz touch και άλλο ένα recovery το όποιο δοκίμασα να φορτώσω σε μια απο τις προσπάθειες μου. Με αυτη την κατάσταση φοβάμαι να προχωρήσω σε εγκατάσταση της Magma μήπως δε δουλέψει σωστά.

Χρειάζεται να φορτώσω firmware με το odin για να στρώσει η υπάρχει και άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο πρεπει να βγαζει.

Το ιδιο βγαζει και σε εμενα με twrp v2.8.7.0

 

Καλό αυτό! Γενικά έχω εμπειρία σε flashing (HTC και Xiaomi) αλλά δεν έχω ασχοληθεί με Samsung και μου φάνηκε παράξενο το μήνυμα. Να προχωρήσω στην εγκατάσταση της Magma με το Philz η να προσπαθήσω να βάλω cwm ή twrp?

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό! Γενικά έχω εμπειρία σε flashing (HTC και Xiaomi) αλλά δεν έχω ασχοληθεί με Samsung και μου φάνηκε παράξενο το μήνυμα. Να προχωρήσω στην εγκατάσταση της Magma με το Philz η να προσπαθήσω να βάλω cwm ή twrp?

 

Με ότι σε βολεύει εσένα.το ίδιο είναι

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνουν είναι τα τελευταία Εγώ τα έκανα εξαγωγή από την Rom και τα έβαλα όποιος θέλει να τα ανεβάσω

 

@liam69 Καλημέρα, ναι ανέβασέ τα κάπου φίλε μου, σε παρακαλώ, και δώσε link!! :-) το αρχείο χρειάζεται ~1 ώρα για να κατέβει (και είναι και αχρείαστο ολόκληρο, για όποιον είναι με custom...)

Edited by Vassilis_u8800

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Επειδη για το κινητο που εχω το Samsung Note 3 δεν υπαρχει πλεον ΕΠΙΣΗΜΗ αναβαθμιση, προσπαθω να εγκαταστησω μια ανεπισημη εκδοση. Απλα δεν πολυκαταλαβαινω...πρεπει να κανω root πρωτα και μετα τη rom...? Υπαρχει ενας αναλυτικος οδηγος βημα βημα για το τι πρεπει να κατεβασω, να εγκαταστησω καθως και ποια rom εχει τα λιγοτερα bugs για το συγκεκριμενο κινητο?

 

Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων

Γιαννιός Σταύρος

Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδος

Διευθυνση Πληροφορικής

Email :s.giannios@osenet.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Επειδη για το κινητο που εχω το Samsung Note 3 δεν υπαρχει πλεον ΕΠΙΣΗΜΗ αναβαθμιση, προσπαθω να εγκαταστησω μια ανεπισημη εκδοση. Απλα δεν πολυκαταλαβαινω...πρεπει να κανω root πρωτα και μετα τη rom...? Υπαρχει ενας αναλυτικος οδηγος βημα βημα για το τι πρεπει να κατεβασω, να εγκαταστησω καθως και ποια rom εχει τα λιγοτερα bugs για το συγκεκριμενο κινητο?

 

Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων

 

Αν ψάξεις σε αυτό το μήνα θα βρεις τα πάντα.

Αν θυμάμαι καλά πρώτα θα περάσεις custom recovery και μετά περνάς όποια custom rom θες.

Στο βρήκα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6377477

στο ποστ 10388

Edited by serkos

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καταρχην θα ηθελα να αναφερω πως τελικα βρηκα την ακρη και περασα custom rom απλα το μονο προβλημα και δεν ξερω γιατι ειναι πως μπουταρει το κινητο μονο με τον τελευταιο Κερνελ phantom kernel one zip αν βαλω οποιοδηποτε αλλον δεν ξεκινα ποτε ακομα και αν επιλεξω μεσα απο Aroma instaler καποιον κερνελ ...ξερει κανεις γιατι ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους εχθές έβαλα την καινούργια magma 9 με gugudas 4 kernel και έχω ένα θέμα όταν κάνω μια κλήση και ανοίγει η γραμμή δεν μου βγάζει την δεύτερη οθόνη που δείχνει το μεγάφωνο το Bluetooth και μια λύση;;

 

Sent from my SM-G950N using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3610152

 

Sent from my SM-G950N using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα factory reset, τίποτα.

Φλάσαρα ξανά την ρομ, τίποτα.

Φλάσαρα μια official, τίποτα.

Το wifi δεν ενεργοποιείται ποτέ... Το βλέπω που προσπαθεί να ανοίξει αλλά δεν τα καταφέρνει ποτέ...

Όπως δείχνουν τα πράγματα το πρόβλημα είναι hardware.

 

Τελικά WiFi και Bluetooth δεν άναψαν ποτέ ξανά. Αυτό που ξέχασα να σας αναφέρω είναι πως τα προβλήματα άρχισαν όταν το σύνδεσα πρώτη φορά με wifi σε νέο ρούτερ vdsl στα 5ghz. Μπορεί να ήταν και τυχαίο δεν ξέρω.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Τελικά WiFi και Bluetooth δεν άναψαν ποτέ ξανά. Αυτό που ξέχασα να σας αναφέρω είναι πως τα προβλήματα άρχισαν όταν το σύνδεσα πρώτη φορά με wifi σε νέο ρούτερ vdsl στα 5ghz. Μπορεί να ήταν και τυχαίο δεν ξέρω.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Μήπως τελικά είναι hardware το προβλημα;

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Τώρα ήταν τυχαίο; Έφταιγε η σύνδεση στα 5ghz? Δεν ξέρω. Το service της Samsung δεν αναλαμβάνει να αλλάξει μόνο το τσιπακι του WiFi/Bluetooth. Και αυτό γιατί πολλές φορές καίγεται η μητρική οπότε αναγκάζονται να την αλλάξουν με δικό τους κόστος. Μου είπαν μόνο μητρική μπορούν να μου αλλάξουν. Φυσικά εκτός εγγύησης δεν συμφέρει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχουν τα τελευταία αρχεία για την αναβάθμισή τους μέσω odin. Εγώ τα πέρασα χθες βράδυ.

Lenovo K3 Note

Samsung Note3 MagMa UX9.5 gugu0das

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ από την magma 9 και ρουτ να περάσω την τελευταία official μαμά ;; Απλά την κατεβάζω από sammobile και την περνάω μέσω odin η θέλει κάτι άλλο;;;

 

Sent from my SM-G950N using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ από την magma 9 και ρουτ να περάσω την τελευταία official μαμά ;; Απλά την κατεβάζω από sammobile και την περνάω μέσω odin η θέλει κάτι άλλο;;;

 

Sent from my SM-G950N using Tapatalk

Αυτο ακριβως φιλε μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία μού από 08.00 έως 18.00 μάλλον πέθανε. 243029370e6fd1f38137861d1a36d4b5.jpg58ce75f9b2a60061461b4cc6ee941924.jpg

Πλάκα κάνεις μια χαρά είναι. Πόση ώρα έχεις ανοιχτή οθόνη;

Δική σου μπαταρία δεν χαλάει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις μια χαρά είναι. Πόση ώρα έχεις ανοιχτή οθόνη;

Δική σου μπαταρία δεν χαλάει ποτέ.

Κλάμα! Πρώτη φόρτιση με αυτόν τον συνδυασμό.

 

3d44bb210a35af2780a7912400fbaee3.jpg08c5b72e319f6af4c63c299afd39d086.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κλάμα! Πρώτη φόρτιση με αυτόν τον συνδυασμό.

 

3d44bb210a35af2780a7912400fbaee3.jpg08c5b72e319f6af4c63c299afd39d086.jpg

 

Έχεις αλλάξει μπαταρία?Αν ναι απο samsung η σκρουτζομαγαζο γιατί εμένα πραγματικά πεθαίνει μετά απο 3 χρόνια χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι η μαμά, 3.7 ετών.

Έχει αντέξει τόσο καιρό, γιατί δεν την κουράζεις με φλασαρισματα ρομ και κερνελ όλη την ώρα.

Είσαι σταθερός τύπος

Χαχαχαχαα. Κλάμα.....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...