Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις κάνει πριν την εγκατάσταση της νέας ρομ full wipe;

Αν ναι, τότε εκείνο που απομένει είναι να εγκαταστήσεις μια stock rom μέσω odin κάνοντας πριν και μετά την εγκατάσταση full wipe και hard reset.

 

Λες να είναι αυτό το θέμα; Θα το κάνω σύντομα και θα σε ενημερώσω. Full wipe είχα κάνει, μέχρι και τον εσωτερικό χώρο είχα καθαρίσει για να μη μείνει τίποτα από παλιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γκαηζ μια γρηγορη ερωτηση:

 

Ειμαι με Xnote (KK) και θελω να το κανω stock (ειτε ΚΚ ειτε Lollipop). Απλα φλασαρω ενα οποιοδηποτε firmware με Odin, σωστα?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά καλό θα ήταν να κάνεις και ένα φουλ γουαιπ από ρεικοβερι πριν.

Και πέρνα οφισιαλ ρομ σωστή για το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε Ota στην AryaMod για την 5.1 τι κάνω την περνάω από πάνω η θέλει wipe όλα ξανα

Ο dev. λέει ότι θέλει wipe σε όλα. Γι' αυτό και δεν την πέρασα.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Γκαηζ μια γρηγορη ερωτηση:

 

Ειμαι με Xnote (KK) και θελω να το κανω stock (ειτε ΚΚ ειτε Lollipop). Απλα φλασαρω ενα οποιοδηποτε firmware με Odin, σωστα?

 

Από custom σε official ίσως να έχεις θέμα με bootloader, modem(να μην στα περάσει) οπότε κάνε διπλό flash την official μέσω odin για σιγουριά. Να μην στήνεις το κινητό και το ανακαλύψεις αργότερα.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα πρόβλημα με την arya 5.1. Μετά από επανεκκίνηση αλλά και σε άκυρες στιγμές, όταν κατεβάζω την status bar βλέπω αυτό [ATTACH]58931[/ATTACH] . Η rom έγινε εγκατάσταση αρκετές φορές με full wipe. Μου το εμφάνιζε και στην arya 5. Γνωρίζει κάποιος πως να το λύσω?
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά καλό θα ήταν να κάνεις και ένα φουλ γουαιπ από ρεικοβερι πριν.

Και πέρνα οφισιαλ ρομ σωστή για το κινητό σου.

 

Από custom σε official ίσως να έχεις θέμα με bootloader, modem(να μην στα περάσει) οπότε κάνε διπλό flash την official μέσω odin για σιγουριά. Να μην στήνεις το κινητό και το ανακαλύψεις αργότερα.

 

Thanks παιδες. Αυτο εχει να κανει με το CSC, σωστα? Ειναι BTU (με βαση το samsung phone info) και δεν βλεπω να εχει βγει lolli http://samsung-updates.com/device/?id=SM-N9005 . Οποτε περναω την 4.4.2 που βγηκε 28.07.2014 και θα ειμαι οκ λογικα.

 

Σκοπευω να δωσω τη συσκευη και θελω βασικα να την κανω stock :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα πρόβλημα με την arya 5.1. Μετά από επανεκκίνηση αλλά και σε άκυρες στιγμές, όταν κατεβάζω την status bar βλέπω αυτό [ATTACH]58931[/ATTACH] . Η rom έγινε εγκατάσταση αρκετές φορές με full wipe. Μου το εμφάνιζε και στην arya 5. Γνωρίζει κάποιος πως να το λύσω?

 

Μου το εκανε και μενα συχνα με την ιδια ρομ.λυση ομως δε βρηκα.ασε που δεν ασχοληθηκα κιολας.

T68 N95 i900 i8000 HTC HD2 GT-I9300 Note3 s6 s7edge
Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδες. Αυτο εχει να κανει με το CSC, σωστα? Ειναι BTU (με βαση το samsung phone info) και δεν βλεπω να εχει βγει lolli http://samsung-updates.com/device/?id=SM-N9005 . Οποτε περναω την 4.4.2 που βγηκε 28.07.2014 και θα ειμαι οκ λογικα.

 

Σκοπευω να δωσω τη συσκευη και θελω βασικα να την κανω stock :)

 

Ρώτα αυτόν που θα την δώσεις τι έκδοση θέλει. Ότι official και να περάσεις στοκ είναι. Τη lolipop προσωπικά τη βρίσκω μια χαρά. Το CSC αλλάζει, και δε φαίνεται στο phone info τι ήταν πριν. Αν είναι εντελώς εκτός εγγύησης (έχει λήξει και χρονικά), δε σε απασχολούν αυτά καθόλου. ;)

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει τόσο βάση του ΙΜΕΙ, αλλά του CSC που στην περίπτωσή σου είναι το Germany(με βάση αυτά που λες). Και όπως αναφέρουν πολλοί, δεν έχει πάρει ακόμα lolipop. Αν δεις δύο ποστ παραπάνω θα βρεις έναν οδηγό αναρτημένο :) Κάνε μια ανάγνωση εκεί, και αν έχεις απορίες συνεχίζουμε εδώ.

 

Οι ενημερώσεις για κάθε συσκευή ανά χώρα είναι στο περίπου λότο. Υπάρχει μια εμπειρική σειρά αλλά δεν είναι απόλυτη. Αν βιάζεσαι μπορείς να κατεβάσεις όποιο τελευταίο official firmware θες από εδώ.

Όπως βλέπεις έχω Γερμανικό. Και το μόνο που βρήκα για να το κάνω μέσω Odin ήταν Germany(Vodafone). Εάν flashάρω μία ελληνική έκδοση ή την Γερμανική της Vodafone, θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις έχω Γερμανικό. Και το μόνο που βρήκα για να το κάνω μέσω Odin ήταν Germany(Vodafone). Εάν flashάρω μία ελληνική έκδοση ή την Γερμανική της Vodafone, θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση;

Για να μην έχεις πρόβλημα με την εγγύηση θα πρέπει να φλασαρεις stock rom όχι μόνο της ίδιας χώρας, αλλά και με το ίδιο csc.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχεις πρόβλημα με την εγγύηση θα πρέπει να φλασαρεις stock rom όχι μόνο της ίδιας χώρας, αλλά και με το ίδιο csc.

 

Άρα περιμένω να βγει και να με ειδοποιήσει να το κάνω μέσω kies3, OTA

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις έχω Γερμανικό. Και το μόνο που βρήκα για να το κάνω μέσω Odin ήταν Germany(Vodafone). Εάν flashάρω μία ελληνική έκδοση ή την Γερμανική της Vodafone, θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση;

Διάβασε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412549

και διάβασε και αυτό για του λόγου το αληθές, που συνέβει αυτό που γράφω στο παληκάρι (είναι πολλές οι περιπτώσεις φυσικά και δεν είναι ο μόνος) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6051914#post6051914

Link to comment
Share on other sites

Άρα περιμένω να βγει και να με ειδοποιήσει να το κάνω μέσω kies3, OTA

Ναι, για να μην ρισκάρεις να γράψει ο knox φλασαροντας μέσω odin.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα αυτόν που θα την δώσεις τι έκδοση θέλει. Ότι official και να περάσεις στοκ είναι. Τη lolipop προσωπικά τη βρίσκω μια χαρά. Το CSC αλλάζει, και δε φαίνεται στο phone info τι ήταν πριν. Αν είναι εντελώς εκτός εγγύησης (έχει λήξει και χρονικά), δε σε απασχολούν αυτά καθόλου. ;)

 

 

Ευχαριστω για την απάντηση. Εκτός εγγύησης ειναι. Κοιτα η xnote 20 που του εχω τωρα ειναι σούπερ και σκέφτηκα μήπως το αφηνα και ετσι. Αλλα θα παει σε εντελως άσχετο με smartphones άνθρωπο και σκεφτόμουν μηπως έβαζα στοκ καθαρά για user friendly λογους και για να κανει και κανενα update ίσως αμα ερθει τίποτα OTA. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση. Εκτός εγγύησης ειναι. Κοιτα η xnote 20 που του εχω τωρα ειναι σούπερ και σκέφτηκα μήπως το αφηνα και ετσι. Αλλα θα παει σε εντελως άσχετο με smartphones άνθρωπο και σκεφτόμουν μηπως έβαζα στοκ καθαρά για user friendly λογους και για να κανει και κανενα update ίσως αμα ερθει τίποτα OTA. :)

 

Εεε ναι στοκ, άμα δεν το έχει καθόλου. Μη ρίχνει τίποτα κατάρες ότι του πλασαρες μουφα συσκευή. :Ρ

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς κάποιο λινκ για στοκ οφισιαλ λολι γιατί από τη samsung θέλει 8 ώρες; Δεν με νοιάζει η χώρα, απλά να είναι το τελευταίο και μετά τη πολωνική, για να φλασάρω με odin. Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να πάρουμε το xposed framework η ακόμη έχει πρόβλημα στα samsung;

 

Επίσης σε lollipop ο tsf launcher κολλάει απίστευτα στην πλοήγηση των εφαρμογών. Κάθε τρία swipes και κόλλημα. Έχω την official lollipop Poland με root.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να πάρουμε το xposed framework η ακόμη έχει πρόβλημα στα samsung;

 

...

 

Όχι ακόμα xposed :(

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχθες μου εβγαλε να κανω την αναβαθμιση σε lollipop..ως επομενο εχασα και το root.. ξανακανω την ιδια διαδικασια η εχει βγει νεα???

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχθες μου εβγαλε να κανω την αναβαθμιση σε lollipop..ως επομενο εχασα και το root.. ξανακανω την ιδια διαδικασια η εχει βγει νεα???

Σε ποια διαδικασία αναφέρεσαι? Αν εννοείς αυτήν που κρατάει τον knox μηδενισμενο, δυστυχώς δεν εφαρμόζεται στην lolipop. Υπάρχει τρόπος να γίνεις root, αλλά θα γράψει ο Knox.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα τα προβλήματα που είχα ήταν θέμα επαναφοράς εφαρμογών από το τιτάνιουμ. Πέρασα τις εφαρμογές μου μια μια και η αρυα 5.1 είναι μια χαρά. Kouros17 μιας και έχεις βάλει την 5.1 θέλω να σε ρωτήσω αν αξίζει να βάλω αρτερ κερνελ τώρα. Κ επίσης όταν έκανα την εγκατάσταση της αρυα είχε ένα κουτάκι επιλεγμένο που έλεγε untick this if you plan to flash a custom kernel. Μήπως έχεις καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια διαδικασία αναφέρεσαι? Αν εννοείς αυτήν που κρατάει τον knox μηδενισμενο, δυστυχώς δεν εφαρμόζεται στην lolipop. Υπάρχει τρόπος να γίνεις root, αλλά θα γράψει ο Knox.

 

Ωραια , δεν εχω προβλημα μιας και εχω ληξει η εγγυηση... ποιος τροπος ειναι;

Ποτε θα πα ποτε θα παααρωωω την T28RS

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...