Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχει η arya κάποιο mod (ή έχει βρεθεί τρόπος σε LP) να μπορείς να προσθέσεις συντομεύσεις εφαρμογών στην οθόνη κλειδώματος (εκτός από τη συντόμευση για την κάμερα).

Ευχαριστώ.

 

edit: αυτό είναι? "Enabled Unlock effects (6 effects)"

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.

Έχει η arya κάποιο mod (ή έχει βρεθεί τρόπος σε LP) να μπορείς να προσθέσεις συντομεύσεις εφαρμογών στην οθόνη κλειδώματος (εκτός από τη συντόμευση για την κάμερα).

Ευχαριστώ.

 

edit: αυτό είναι? "Enabled Unlock effects (6 effects)"

 

Όχι, αυτά είναι τα εφέ ξεκλειδώματος.

Αν θυμάμαι καλά από το λίγο που έμεινα σε στοκ λολι, δεν υπάρχει αυτή η επιλογή πλέον. Και στην arya δεν εχω δει κάτι.

 

ΥΓ δεν την έκανες εγκατάσταση με ελληνικό CSC?

 

-----------------

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να πειράζουμε τις συχνότητες του επεξεργαστή? Λέω μήπως κερδίσω λίγη μπαταρία ακόμα. Χώρια που παραείναι γρηγορο το κινητό και νιώθω κάπως! :Ρ

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

....................ΥΓ δεν την έκανες εγκατάσταση με ελληνικό CSC?

 

Για μένα ρωτάς? Δύο τρεις loli που έχω δοκιμάσει (όχι arya) δε θυμάμαι το CSC, έπαιζαν όμως όλα τέλεια... Απλά έχω κακομάθει με μερικά πράγματα του xposed και ότι με kitkat το κινητό ΠΕΤΑΕΙ, κάνει τα πάντα απροβλημάτιστα, οπότε επανήλθα σε omega v24

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Ναι εσένα λέω, επειδη είδα έγραψες στα αγγλικα για τα εφέ.

 

Είχες περάσει στοκ λολι πριν περάσεις arya, και πανω απ'αυτά πέρασες omega(να υποθέσω kitkat αυτή η έκδοση?). Για το γύρισμα σε παλιά έκδοση android θέλω να ενημερωθώ! :)

 

edit: νόμιζα είχες περάσει arya...

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ναι εσένα λέω, επειδη είδα έγραψες στα αγγλικα για τα εφέ.

 

Είχες περάσει στοκ λολι πριν περάσεις arya, και πανω απ'αυτά πέρασες omega(να υποθέσω kitkat αυτή η έκδοση?). Για το γύρισμα σε παλιά έκδοση android θέλω να ενημερωθώ! :)

 

Δεν πέρασα στοκ με odin (λογικά αυτό εννοείς).

Arya δεν έχω δοκιμάσει ακόμα

Τα βήματα που έκανα από kitkat σε LP και πάλι KK:

  1. flash masik LP
  2. Flash τρία αρχεία μέσω odin (σίγουρα bootloader modem και ένα άλλο δε θυμάμαι τι ακριβώς)
  3. Έμεινα LP για 2-3 μέρες, δε μου άρεσε
  4. Flash το nandroid back up μέσω TWRP και επανήλθα σε KitKat (omega v24)
  5. Μετά πάλι αποφάσισα να δοκιμάσω omega v25 (είναι καλή, πολύ καλή) αλλά δε με ξετρέλανε η LP (λόγω απουσίας xposed κλπ)
  6. ΞΑΝΑ flash το nandroid back up μέσω TWRP και πάλι kitkat....

........κοινώς "σε δουλειά να βρισκόμαστε" :lol::lol:

 

Κάπου στο ενδιάμεσο φλάσαρα και TWRP μέσω odin για να είναι συμβατό με LP (ή μπορεί και κανένα bootloader που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω) αλλά stock LP δεν έχω φλασάρει ποτέ

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να πειράζουμε τις συχνότητες του επεξεργαστή? Λέω μήπως κερδίσω λίγη μπαταρία ακόμα. Χώρια που παραείναι γρηγορο το κινητό και νιώθω κάπως! :Ρ

 

Υπάρχουν πολλά. Προσωπικά εγκατέστησα το Kernel Adiutor. Μην ξεχάσεις μόνο να επιλέξεις και "apply on boot" μετά τις αλλαγές που θα κάνεις, για να εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές μετά την επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλαγές μπορείς να κάνεις από αυτό το πρόγραμμα;

 

Μπορείς να αλλάξεις τις ταχύτητες του επεξεργαστή, Governors και I/O Schedulers, την ένταση του ήχου και πολλά άλλα, να τροποποιήσεις δηλαδή τις default ρυθμίσεις του kernel, αλλά αν δεν ξέρεις τι κάνει κάποιο απ'αυτά, καλύτερα μην το πειράζεις γιατί μπορεί να υπάρξουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες αλλαγές που κάνεις κι εσύ;

 

Προσωπικά δεν έχω κάνει καμία με arter kernel. Βρίσκω ότι οι default επιλογές είναι μια χαρά. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση. Θέλω να βάλω αυτή http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59437165&postcount=4710 ερχόμενος απο την ίδια v4.1. Μετά θέλω να βάλω κερνελ αρτερ. Στη download list δεν ξέρω ποιον να επιλέξω. Ποιος μου χρειάζεται τελικά; Από εδώ http://arter97.com/msm8974_kernel.htm
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ερώτηση. Θέλω να βάλω αυτή http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59437165&postcount=4710 ερχόμενος απο την ίδια v4.1. Μετά θέλω να βάλω κερνελ αρτερ. Στη download list δεν ξέρω ποιον να επιλέξω. Ποιος μου χρειάζεται τελικά; Από εδώ http://arter97.com/msm8974_kernel.htm

 

To 5.0.1 κατεβάζεις και το βρίσκεις πηγαίνοντας κάπου στη μέση που λέει "Downloads and links" και μετά

Galaxy Note 3 with Touchwiz (Android 5.0 Lollipop) / International / 5.0.1 / arter97-kernel-n9005-5.0.1.zip

Link to comment
Share on other sites

To 5.0.1 κατεβάζεις και το βρίσκεις πηγαίνοντας κάπου στη μέση που λέει "Downloads and links" και μετά

Galaxy Note 3 with Touchwiz (Android 5.0 Lollipop) / International / 5.0.1 / arter97-kernel-n9005-5.0.1.zip

 

Να σαι καλά, ευχαριστώ! Αν και δεν κατάλαβα ακόμα τη διαφορά με το άλλο, αλλά σε εμπιστεύομαι!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά, ευχαριστώ! Αν και δεν κατάλαβα ακόμα τη διαφορά με το άλλο, αλλά σε εμπιστεύομαι!

Παιδιά εκείνο που έχει σημασία είναι πως λειτουργεί μια ρομ η ένα kernel στο τηλέφωνο μας. Μπορεί η Α ρομ ή το Β kernel να λειτουργεί καλά σε ένα άλλο τηλέφωνο, αλλά στο δικό μας όχι. Δοκιμάζουμε και αποφασίζουμε εμείς τι θα κρατήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Θελω να κανω update σε lollipop.

Εριξα μια ματια δεν βρικα σχετικο οδηγό. Μπορει καποιος να μου δώσει ενα λινκ ή ενα how-to?

 

Ευχαριστω

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ,επειδη η Masic 4 beta ήταν νομίζω μου έχει κάνει πολλές βλ@κείες....φεύγει....λέω να βάλω την τελευταία omega lollipop.Τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Θελω να κανω update σε lollipop.

Εριξα μια ματια δεν βρικα σχετικο οδηγό. Μπορει καποιος να μου δώσει ενα λινκ ή ενα how-to?

 

Ευχαριστω

Εδώ μπορείς να βρεις οδηγίες για όλους τους τρόπους εγκατάστασης της stock lolipop rom, αν και μπορείς να διαλέξεις ένα νεότερο firmware.

 

http://nasirtech.blogspot.gr/2015/02/install-n9005xxugboa5-android-50.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις οδηγίες για όλους τους τρόπους εγκατάστασης της stock lolipop rom, αν και μπορείς να διαλέξεις ένα νεότερο firmware.

 

http://nasirtech.blogspot.gr/2015/02/install-n9005xxugboa5-android-50.html?m=1

 

 

συγνώμη η xxugbo6 δεν ειναι η νεότερη;

Link to comment
Share on other sites

... αν και μπορείς να διαλέξεις ένα νεότερο firmware.

 

@ apsogos!!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη η xxugbo6 δεν ειναι η νεότερη;

Ε ναι,αυτό είπα, ότι ο φίλος που ρώτησε μπορεί να διαλέξει ένα νεότερο firmware από αυτό που έχει εκεί. Οι οδηγίες εγκατάστασης όμως που ζήτησε είναι οι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις οδηγίες για όλους τους τρόπους εγκατάστασης της stock lolipop rom, αν και μπορείς να διαλέξεις ένα νεότερο firmware.

 

http://nasirtech.blogspot.gr/2015/02/install-n9005xxugboa5-android-50.html?m=1

 

 

Εμενα απο οτι βλεπω ειναι branded (ξεκιναει με t-mobile logo τσεχιας)

Ποια version να βαλω? (Stable)

 

Baseband version

N9005XXUGNI3

 

Kernel Version

3.4.0-1955971

 

Build No.

KOT49H.N9005XXUHNI4

Edited by jvp4ant
Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαβάζω όλα αυτά περί kernel και civato, και δεν καταλαβαίνω τπτ... Τέσπα επειδή είμαι καινούριος... Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να κάνω update στο note3 μου σε lollipop 5; Στο info μου βγάζει Vietnam και Germany. Στο kies3 δεν μου βγάζει αναβάθμιση. Και επίσεις μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να δω βάσει του IMEI πότε θα μπορούσα να έχω την καινούρια αναβάθμιση; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαβάζω όλα αυτά περί kernel και civato, και δεν καταλαβαίνω τπτ... Τέσπα επειδή είμαι καινούριος... Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να κάνω update στο note3 μου σε lollipop 5; Στο info μου βγάζει Vietnam και Germany. Στο kies3 δεν μου βγάζει αναβάθμιση. Και επίσεις μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να δω βάσει του IMEI πότε θα μπορούσα να έχω την καινούρια αναβάθμιση; ευχαριστώ

 

Δεν πάει τόσο βάση του ΙΜΕΙ, αλλά του CSC που στην περίπτωσή σου είναι το Germany(με βάση αυτά που λες). Και όπως αναφέρουν πολλοί, δεν έχει πάρει ακόμα lolipop. Αν δεις δύο ποστ παραπάνω θα βρεις έναν οδηγό αναρτημένο :) Κάνε μια ανάγνωση εκεί, και αν έχεις απορίες συνεχίζουμε εδώ.

 

Οι ενημερώσεις για κάθε συσκευή ανά χώρα είναι στο περίπου λότο. Υπάρχει μια εμπειρική σειρά αλλά δεν είναι απόλυτη. Αν βιάζεσαι μπορείς να κατεβάσεις όποιο τελευταίο official firmware θες από εδώ.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από αλλαγή οθόνης κ παραλαβή απο το service έχω παρατηρήσει εναλλαγές στο δίκτυο στα δεδομένα(πιο συγκεκριμένα πριν την επισκευή ήταν μόνιμα στο H και H+,ενώ τώρα είναι στο 3g και όταν πατάω να ανοίξω κάποια σελίδα αλλάζει σε H και H+).(την περισσότερη ώρα βρίσκεται σε 3g)

1)Εχω cosmote δεν ξέρω αν ευθύνεται το δίκτυο, αν το εχει παρατηρήσει κάποιος τις τελευταίες ημέρες.?

2)αν ευθύνεται η επισκεψη στο service.?

3)αν έχει σχεση με το fast dormancy (το οποίο μάλλον είναι ενεργοποιημένο ).?

Edited by villlis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...